Постанова від 30.04.2015 по справі 281/2975/14-а

Лугинський районний суд Житомирської області

Справа № 281/2975/14-а

Провадження по справі № 2-а/281/382/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 квітня 2015 року смт. Лугини

Лугинський районний суд Житомирської області

в складі : головуючого - судді Нечуй Б.П.

за участі секретаря Бовсуновського І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Лугини справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації, відділу освіти, молоді та спорту Лугинської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання проведення перерахунку та виплати коштів, передбачених ст.ст. 37, 39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, з урахуванням змінених позовних вимог, прийнятим судом під час розгляду справи, вказуючи на протиправність дій управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області та відділу освіти, молоді та спорту Лугинської районної державної адміністрації щодо не виплати їй у повному розмірі виплат, передбачених ст.. ст. 37, 39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, просить

зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації провести перерахунок та виплатити їй щомісячної грошової допомоги в зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, в розмірах передбачених ст. 37 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01.05.2014 року по 31.07.2014 року.

зобов'язати відділ освіти, молоді та спорту Лугинської районної державної адміністрації провести їй донарахування недоплаченої доплати до заробітної плати в розмірах, передбачених ст. 39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01.05.2014 року по 31.07.2014 року та передати розрахункові документи до УПСЗН Лугинської РДА;

зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації Житомирської області виплатити їй недоплачену доплату до заробітної плати в розмірах, передбачених ст. 39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01.05.2014 року по 31.07.2014 року відповідно до розрахунків наданих відділом освіти, молоді та спорту Лугинської районної державної адміністрації.

Зазначені вимоги позивача обгрунтовуються посиланням на те, що вказані виплати їй виплачувались не в розмірах, визначених ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та в кратному розмірі до мінімальної заробітної плати, а в твердих сумах встановлених постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року, що призвело до порушення її прав, оскільки Закон України має пріоритетне значення перед постановою Кабінету Міністрів України.

Позивач в судове засідання не з'явилась. Від неї надійшла письмова заява у відповідності до якої вона просить зазначену справу розглянути в судовому засіданні без її участі.

Представник відповідача - відділу освіти, молоді та спорту Лугинської районної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, хоча й був належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи.

Представник відповідача - УПСЗН Лугинської РДА в судове засідання не з'явився, хоча й був належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи.

Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно копії трудової книжки та довідок позивач працює у Калинвській ЗОШ, яка підпорядкована відділу освіти, молоді та спорту Лугинської районної державної адміністрації, і яка знаходиться в с. Калинівка Лугинського району та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, що вбачається з копії паспорту, має статус потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23.07.91 р. та розпорядженням Кабінету Міністрів України № 17 від 12.01.93р. , с. Калинвка Лугинського району Житомирської області віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” передбачені слідуючі виплати :

- ст.37 ОСОБА_2 - громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства - у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 30 % від мінімальної заробітної плати ;

- ч.1 ст.39 ОСОБА_2 - громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата - у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 1 мінімальна заробітна плата.

Постановою КМУ № 836 від 26.07.96 р. усупереч ОСОБА_2 № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається ОСОБА_2, встановлено конкретні розміри таких компенсацій і, зокрема :

- для щомісячної грошової допомоги громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення - 160 тис.крб. (1,60 грн. за гр.реф.) ;

- для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні посиленого радіоекологічного контролю - 520 тис.крб. (5,20 грн. за гр.реф.);

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Розмір мінімальної заробітної плати в Україні становив: з 1 січня 2014 року -1218 грн.

ОСОБА_2 визначено вказані виплати в кратному розмірі від мінімальної заробітної плати в Україні. ОСОБА_2 (статті 62 та 67) Кабінету Міністрів надано право проводити лише роз'яснення порядку застосування цього ОСОБА_2, якими є постанови КМУ № 987 від 20.06.00 р., №936 від 20.09.05р. , та підвищувати розміри доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим ОСОБА_2, відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати, але не зменшення їх та встановлення їх у твердій сумі, яка не відповідає ОСОБА_2.

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, ОСОБА_2 України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить ОСОБА_2, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.

Пунктом 7 статті 3 КАС України визначено, що суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Статтею 62 даного ОСОБА_2 визначено, що роз'яснення порядку застосування цього ОСОБА_2 провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Так як позивач проживала в ІНФОРМАЦІЯ_2, яке віднесене до зони посиленого радіоекологічного контролю, тому вона повинна була отримувати вказану допомогу в зазначеному розмірі, визначеному ч.1 ст. 37 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” ( в редакції, яка діяла на момент виникнення спору) щомісяця, однак допомога їй виплачувалась частково, у фіксованому розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Згідно п.п. 5,6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 936 від 20.09.05р., нарахування коштів за ст.39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” проводиться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці, а тому підприємства, установи, організації та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності виступають в даних правовідносинах як суб'єкти владних повноважень на основі законодавства.

Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.

Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку, а тому виходячи з викладеного, відділ освіти, молоді та спорту Лугинської районної державної адміністрації та управління праці та соціального захисту населення Лугинської райдержадміністрації є належними відповідачами по виплатах, що стосуються нарахування та виплати коштів за ч.1 ст.39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

На підставі викладеного, розмір нарахованої відділом освіти, молоді та спорту Лугинської районної державної адміністрації доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення за період з 01.05.2014 року по 31.07.2014 року не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати, а тому вимога позивача про її нарахування та виплату в розмірах, визначених ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 8, 19, 22 Конституції України, ст. ст. 9, 11, 71, 161,163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 37, 39, 70,71 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ОСОБА_2 України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Лугинської райдержадміністрації, відділу освіти, молоді та спорту Лугинської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання проведення нарахування та виплати коштів, передбачених ч.1 ст.. 37, ч.1 ст. 39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” задовольнити.

Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Лугинської райдержадміністрації, відділу освіти, молоді та спорту Лугинської районної державної адміністрації щодо не нарахування та не невиплати ОСОБА_1 у повному розмірі грошової допомоги та доплати до заробітної плати, передбачених ч.1 ст. 37, ч.1 ст. 39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01.05.2014 року по 31.07.2014 року протиправними.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації провести донарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної грошової допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, за період з 01.05.2014 року по 31.07.2014 року в розмірі, визначеному ч.1 ст.37 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в розмірі 30 % від мінімальної заробітної плати, встановленого ст..8 ОСОБА_2 України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" щомісячно.

Зобов'язати відділ освіти, молоді та спорту Лугинської районної державної адміністрації провести донарахування ОСОБА_1 доплати до заробітної плати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01.05.2014 року по 31.07.2014 року в розмірі, визначеному ч.1 ст.39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, в розмірі однієї мінімальної заробітної плати, встановленого ст.. 8 ОСОБА_2 України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", щомісячно, пропорційно відпрацьованому часу, і подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Лугинської районної державної адміністрації провести виплату ОСОБА_1 доплати до заробітної плати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, передбачену ч.1 ст.39 ОСОБА_2 України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за період з 01.05.2014 року по 31.07.2014 року, відповідно до розрахунків поданих відділом освіти, молоді та спорту Лугинської районної державної адміністрації.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Лугинський районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня проголошення постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя Б. П. Нечуй