Справа № 296/11357/14-а
2-а/296/4/15
04 лютого 2015 р. м.Житомир
Корольовський районний суд м. Житомира у складі:
головуючого судді - Колупаєва В.В.
за участю секретаря судового засідання Долецькій Ж.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату коштів,-
В грудні 2014 року ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира (далі відповідач) про визнання неправомірними дій відповідача та зобов'язання провести перерахунок та виплату коштів, передбачених ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Ухвалою Корольовського районного суду від 04.02.2015 року позовні вимоги за період з 01.05.2014 року по 11.06.2014 року залишено без розгляду.
В судове засідання позивач не з'явився, в прохальній частині адміністративного позову просив розглядати справу у його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надіслав письмові заперечення, у яких просила розглядати справу у її відсутності та відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що управління немає можливості провести зазначену виплату у зв'язку з відсутністю відкритих асигнувань та кошторисних призначень за судовими рішеннями по державній бюджетній програмі «Соціальний захист громадян, яку постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи».
Розглянувши подані матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких позивач обґрунтовує позов, оцінивши всі обставини, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та за наявності достатніх підстав для прийняття постанови у даній справі.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працює в на посаді інспектора-керівника групм судової міліції №2 (м.Коростень) СРСМ «Грифон» підпорядкованої УМВС України в Житомирській області та фактично проживає в м.Коростень, яке Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 р. та розпорядженням КМ №17 від 12.01.1993 р., віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
Згідно Закону позивач має право на відповідні допомоги, які отримував згідно постанов Кабінету Міністрів України №836 від 26.07.1996 року та №649 від 20.04.2007 року в конкретних розмірах, а зокрема: ст.39 - в сумі 10,50 грн.
Законом на час виникнення правовідносин були передбачені слідуючи виплати: ст.39 Закону - громадянам які працюють на території радіоактивного забруднення, в зоні гарантованого добровільного відселення проводиться доплата в розмірі 2 мінімальних заробітних плат.
Відповідно до Закону України від 31 липня 2014 року "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", який набув чинності 3 серпня 2014 року, "Прикінцеві положення" Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік" були доповнені п. 6-7, за яким було встановлено, що норми і положення ст. ст. 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. ст. 5, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Таким чином, починаючи з 1 січня 2014 року по 2 серпня 2014 року є чинними і підлягають застосуванню норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без будь-яких обмежень.
За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог з 12.06.2014 року по 02.08.2014 року, з урахуванням виплачених коштів за вказаний період.
Керуючись ст.ст. 8, 19, 22 Конституції України, ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постановою Кабінету Міністрів України №936 від 20.09.2005 року «Про затвердження порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про державний бюджет на 2014 рік», ст.ст. 161-162, 256 КАС України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира щодо невиплати ОСОБА_1 коштів, передбачених ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 12.06.2014 року по 02.08.2014 року неправомірними.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 доплату до заробітної плати у розмірах визначених ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 2-х мінімальних заробітних плат за період з 12.06.2014 року по 02.08.2014 року, з урахуванням виплачених коштів за вказаний період.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Корольовський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Cуддя В. В. Колупаєв