29 квітня 2015 року Справа № 876/289/13
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Мікули О.І.,
суддів - Качмара В.Я., Кушнерика М.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Львівської області Державної податкової служби на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2012 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дрогобицький м'ясокомбінат" до Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Львівської області Державної податкової служби про скасування наказу,-
Позивач - ТОВ "Дрогобицький м'ясокомбінат" звернувся в суд з позовом до відповідача - Дрогобицької ОДПІ, в якому просив скасувати наказ № 538 начальника Дрогобицької ОДПІ від 19 вересня 2012 року про проведення позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності позивача.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2012 року позов задоволено. Скасовано наказ начальника Дрогобицької об'єднаної Державної податкової інспекції Львівської області Державної податкової служби № 538 від 19 вересня 2012 року про проведення документальної позапланової виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Дрогобицький м'ясокомбінат".
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з порушенням норм матеріального права та підлягає скасуванню, покликаючись на те, що судом першої інстанції не надано належної правової оцінки тому факту, що відділом податкової міліції Дрогобицької ОДПІ відповідно до ст.6 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" зібрано матеріали по оперативно-розшуковій справі № 13-009-001/12-65 від 24 лютого 2012 року щодо ухилення від сплати податків шляхом зловживання посадовим становищем службовими особами ТОВ "Дрогобицький м'ясокомбінат" за 2011-2012 років. У результаті проведеної перевірки встановлено, що ОСОБА_1, перебуваючи на посаді директора ТОВ "Дрогобицький м'ясокомбінат", умисно ухилявся від сплати податків у особливо великих розмірах. Виходячи з того, що для проведення документальної позапланової перевірки необхідною є наявність постанови (ухвали) суду, Дрогобицька ОДПІ звернулася до Шевченківського районного суду м.Львова із поданням про надання дозволу на проведення позапланової документальної перевірки. Наказ про проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ "Дрогобицький м'ясокомбінат" видано на виконання вказаної постанови суду. Повідомлення платника податків про проведення позапланової виїзної перевірки не передбачено. Таким чином, оскаржуваний наказ виданий правомірно. Просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, тому відповідно до положень ч.1 ст.197 КАС України, суд вважає можливим проведення розгляду справи в їхній відсутності в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами та на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши суддю- доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, суд дійшов висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а оскаржувану постанову - скасувати з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що заступник начальника ВРКС СУ ДПС у Львівській області Согор Ю.Є., розглянувши матеріали дослідчої перевірки фінансово-господарської діяльності ТОВ "Дрогобицький м'ясокомбінат" (КОЗП № 86 від 25.07.2012), та матеріали дослідчої перевірки фінансово-господарської діяльності ФГ "Пчани -Денькович" (КОЗП № 67 від 24.07.12 р.) встановив, що ОСОБА_1, працюючи на посаді директора ТОВ "Дрогобицький м'ясокомбінат", розташованого за адресою: м. Дрогобич, вул. Трускавецька 114, будучи службовою особою підприємства за період з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2011 року за попередньою змовою з директором ФГ "Пчани -Денькович" ОСОБА_3 умисно ухилилися від сплати податків в особливо великих розмірах на суму 3123540 грн. Таким чином, за рахунок проведення безтоварних операцій в порушення п.п.198.1, 198.2, 198.6 ст.198 ПК України, ТОВ "Дрогобицький м'ясокомбінат" безпідставно віднесено до складу податкового кредиту за 2011 рік ПДВ на загальну суму 3386895 грн.
26 липня 2012 року за вказаними фактами порушено кримінальну справу щодо директора ТОВ "Дрогобицький м'ясокомбінат" ОСОБА_1 за ознаками складу злочину, передбаченого ч.3 ст.212 КК України та щодо директора ФГ "Пчани-Денькович" ОСОБА_3 за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст.27 - ч.3 ст.212 КК України.
30 липня 2012 року Сихівським районним судом м. Львова винесено постанову про відкриття провадження за скаргою ОСОБА_1 та ОСОБА_3 на постанову про порушення кримінальної справи, якою зупинено слідчі дії у кримінальній справі щодо зазначених осіб.
Разом з тим, постановою Шевченківського районного суду м.Львова від 08 серпня 2012 року задоволено подання начальника ВПМ Дрогобицької ОДПІ та надано дозвіл на проведення позапланової документальної перевірки ТОВ "Дрогобицький м'ясокомбінат" за період з 01 січня 2011 року по 01 липня 2012 року.
На підставі вказаної постанови суду та відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.11 ст. 78, п. 82.2 ст. 82 ПК України начальником Дрогобицької ОДПІ винесено наказ № 538 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки платника податків ТОВ "Дрогобицький м'ясокомбінат" (ЄДРПОУ 30899640) за період з 01 січня 2011 року по 30 червня 2012 року з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що матеріали, зібрані у зазначеній оперативно-розшуковій справі були, зокрема, підставою для порушення кримінальної справи щодо ОСОБА_1, тому подання начальника ВПМ Дрогобицької МДПІ про призначення позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності ТОВ "Дрогобицький м'ясокомбінат" пов'язано з розслідуванням кримінальної справи та було подано до суду саме в межах розслідування зазначеної вище кримінальної справи. Враховуючи те, що своєю постановою від 30 липня 2012 року Сихівський районний суд м.Львова зупинив слідчі дії у кримінальній справі, дії начальника ВПМ Дрогобицької МДПІ щодо звернення до Шевченківського районного суду м.Львова з поданням про проведення позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності ТОВ "Дрогобицький м'ясокомбінат" на підставі даних, отриманих по ОРС №13- 009-001/12-65 від 24 лютого 2012 року суперечить вимогам ст.6 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" і є невиконанням вказівок Сихівського районного суду м.Львова про зупинення слідчих дій у кримінальній справі.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
П.п.78.1.11 п.78.1 ст.78 ПК України передбачає, що документальна позапланова перевірка здійснюється, якщо отримано постанову суду (ухвалу суду) про призначення перевірки або постанову органу дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні.
Згідно зі ст.1 Закону України "Про оперативно-розшукову діяльність" завданням оперативно-розшукової діяльності є пошук і фіксація фактичних даних про протиправні діяння окремих осіб та груп, відповідальність за які передбачена Кримінальним кодексом України, розвідувально-підривну діяльність спеціальних служб іноземних держав та організацій з метою припинення правопорушень та в інтересах кримінального судочинства, а також отримання інформації в інтересах безпеки громадян, суспільства і держави.
Підстави для проведення оперативно-розшукової діяльності, визначено статтею 6 вказаного вище Закону, серед яких, наявність достатньої інформації, одержаної в установленому законом порядку, що потребує перевірки за допомогою оперативно-розшукових заходів і засобів, про злочини, що готуються або вчинені невстановленими особами; осіб, які готують або вчинили злочин; осіб, які переховуються від органів розслідування, суду або ухиляються від відбування кримінального покарання; осіб безвісно відсутніх; розвідувально-підривну діяльність спецслужб іноземних держав, організацій та окремих осіб проти України.
Оперативним підрозділам для виконання завдань оперативно-розшукової діяльності при наявності передбачених статтею 6 цього Закону підстав надається право порушувати в установленому законом порядку питання про проведення перевірок фінансово-господарської діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності та осіб, які займаються підприємницькою діяльністю або іншими видами господарської діяльності індивідуально, та брати участь в їх проведенні (ст.8 цього ж Закону).
Як вбачається з матеріалів справи, подання начальника ВПМ Дрогобицької МДПІ від 08 серпня 2012 року про проведення позапланової перевірки фінансово-господарської діяльності ТОВ "Дрогобицький м'ясокомбінат" обгрунтоване лише покликаннями на матеріалами ОРС № 13-009-001/12-65 від 24 лютого 2012 року та не містить посилань на матеріали кримінальної справи, а відповідно до чинного законодавства кримінально-процесуальна та оперативно-розшукова діяльність є різними видами діяльності, проводяться різними органами.
Тому колегія суддів вважає, що зупинення слідчих дій судом стосується лише кримінальної справи і ніяким чином не перешкоджає проведенню оперативно-розшукових заходів.
Аналізуючи вищенаведені законодавчі приписи та фактичні обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуваний наказ № 538 про проведення документальної позапланової виїзної перевірки платника податків ТОВ "Дрогобицький м'ясокомбінат" (ЄДРПОУ 30899640) за період з 01 січня 2011 року по 30 червня 2012 року з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства прийнятий правомірно, позовні вимоги є безпідставними, а тому у задоволенні позову необхідно відмовити.
Доводи апеляційної скарги є підставними та обґрунтованими і повністю спростовують висновки суду першої інстанції.
З врахуванням усіх вищенаведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду першої інстанцій прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, п.3 ч.1 ст.198, п.4 ч.1 ст.202, 205, 207, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Львівської області Державної податкової служби задовольнити.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2012 року у справі № 2а-8296/12/1370 скасувати, та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Дрогобицький м'ясокомбінат" до Дрогобицької об'єднаної державної податкової інспекції Львівської області Державної податкової служби про скасування наказу відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
.
Головуючий О.І. Мікула
Судді В.Я. Качмар
М.П. Кушнерик