Ухвала від 30.04.2015 по справі 826/20164/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/20164/14 Головуючий у 1-й інстанції: Качур І. А. Суддя-доповідач: Беспалов О.О.

УХВАЛА

Іменем України

30 квітня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Беспалова О. О.

суддів: Парінова А. Б., Губської О. А.

за участю секретаря: Тур В. В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Києві апеляційну скаргу Київської міської митниці ДФС на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 лютого 2015 р. у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "АВГУСТ І Ко." до Київської міської митниці ДФС, третя особа без самостійних вимог на предмет спору Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ТОВ " АВГУСТ І Ко." звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Київської міжрегіональної митниці ДФС, Головного управління Державної казначейської служби України про визнання незаконними дій в частині неподання до управління Державної казначейської служби України у м. Києві висновку щодо повернення надміру сплачених митних платежів у розмірі 73 048,02 грн. (сімдесят три тисячі сорок вісім гривен 02 коп.) оплачених при митному оформленні товару відповідно до рішення про коригування митної вартості товарів № 100190000/2012/ 411528/2 від 02.11.2012 р.; зобов'язання підготувати висновок та подати його Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві про повернення надміру сплачених митних платежів.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 лютого 2015 р. позов задоволено.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив оскаржувану постанову скасувати та ухвалити нову, якою позовні вимоги залишити без задоволення.

Сторони, належним чином повідомлені, в судове засідання на апеляційний розгляд не з'явилися.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення справи, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін та третіх осіб.

Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції - підлягає залишенню без змін з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та було вірно встановлено судом першої інстанції, позивачем в межах зовнішньоекономічного контракту від 25 травня 2012 року № 7 здійснено купівлю продуктів харчування для власного споживання, або інших товарів народного споживання.

Під час митного оформлення товару у митниці виникли сумніви щодо правильності визначення митної вартості товару з огляду на те, що документи, які підтверджують числові значення складових митної вартості і на підставі яких проводиться розрахунок митної вартості, містять розбіжності.

02 листопада 2012 року митницею здійснено коригування митної вартості товару та самостійно визначено митну вартість 3 найменувань товарів за шостим (резервним) методом, про що прийнято рішення про коригування митної вартості товарів від № 100190000/2012/411528/2.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.04.2013 р., залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.10.2013р. у справі №826/2765/13-а, у задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «АВГУСТ І Ко.» про скасування рішення про коригування митної вартості товарів 100190000/2012/411528/2 від 02.11.2012 р., зобов'язання вчинити дії, відмовлено повністю.

Постановою Вищого адміністративного суду України від 21.10.2013 р. (К/800/56575/13) касаційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «АВГУСТ І Ко.» задоволено частково, скасовано постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.04.2013 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 09.10.2013 р. у справі №826/2765/13-а в частині відмови в позові про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів 100190000/2012/411528/2 від 02.11.2012 р., у цій частині прийняте нове рішення, яким визнано протиправним та скасоване рішення про коригування митної вартості товарів 100190000/2012/411528/2 від 02.11.2012 р.

В решті постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.04.2013 р. та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 09.10.2013 р. у справі №826/2765/13-а залишено без змін.

В подальшому, позивач 17.11.2014 р. подав до Київської регіональної митниці заяву про повернення надмірно сплачених платежів.

За наслідком розгляду вказаної заяви позивача та доданих до неї документів, відповідач листом за № 69/6/26-70-25-04 від 03.12.2014 р. повідомив поивача про відсутність правових підстав для повернення коштів.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Порядок повернення коштів помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів регламентовано наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 р. № 787, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 р. за № 1650/24182 «Про затвердження Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів» (далі - Порядок № 787).

Пунктом 5 Порядку № 787 встановлено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюються за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

Згідно п. 2.2 Порядку розрахунково-касового обслуговування через органи Державного казначейства України митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України, Державної митної служби України від 24.01.2006 р. № 25/44, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 25.01.2006 р. № 64/11938 (далі - Порядок № 25/44), для зарахування коштів, що вносяться платниками та громадянами до/або під час митного оформлення товарів, на балансі Головного управління Державного казначейства України у м. Києві відкриті на ім'я митних органів за балансовим рахунком 3734 «депозитні рахунки митних органів» (далі - депозитний рахунок 3734).

Відповідно до п. 3.1, 3.3, 3.4 Порядку № 25/44 сплата коштів у національній валюті, призначених для забезпечення справляння митних та інших платежів, здійснюється платниками до/або під час митного оформлення товарів з рахунків, відкритих ними в банках, у вигляді передплати та/або доплати, а також готівкою через банки на депозитні рахунки 3734, відкриті на ім'я митних органів в Головному управлінні Казначейства. Кошти, що надійшли на депозитні рахунки 3734 митних органів, згідно з Порядком № 25/44, перераховуються митними органами виключно для здійснення таких операцій: - зарахування до відповідних бюджетів України; - повернення платникам помилково та/або надміру сплачених коштів.

Розпорядження коштами, що обліковуються на депозитних рахунках 3734 митних органів згідно з Порядком №25/44, здійснюється виключно на підставі платіжних доручень, що оформленні митними органами в установленому порядку. Повернення платникам помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів, що зараховані на депозитні рахунки митних органів 3734, зокрема, здійснюється відповідно до Порядку № 25/44 повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 р. № 618, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2007 р. за № 1097/14364 (далі - Порядок № 618).

Відповідно до Порядку № 618 для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювало оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником, головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.

Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.

Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.

Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, керівництвом відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу.

Так Державною митною службою спільно з Державним казначейством України затверджений спеціальний нормативно-правовий акт, який встановлює спеціальний порядок повернення з бюджету помилково сплачених митних платежів, встановлює форму подання органу митної служби, яке подається до Державного казначейства, порядок звернення платників тощо.

Таким спеціальним нормативно-правовим актом є Порядок взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України від 30.12.2013 р. № 882/1188, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 січня 2014 р. за № 146/24923.

Вказаним наказом встановлено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи Міндоходів, місцеві фінансові органи, органи Казначейства проводять шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1242.

За платежами, належними державному бюджету, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.

Орган Міндоходів несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання.

На підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку.

З огляду на вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що позивач у відповідності до вищезазначених норм вчинив всіх необхідних дій для повернення надміру сплачених зобов'язань.

Натомість, як вбачається з апеляційної скарги, підставою для відмови у поверненні надміру сплачених сум митних платежів відповідач вважає те, що ці суми не є переплатою, а є добровільним платежем, а тому не підлягають відшкодуванню з державного бюджету у відповідності до ст. 56.11 ПК України, що, на думку колегії суддів, не відповідає обставинам справи.

З огляду на вищенаведене, колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції стосовно зобов'язання відповідача підготувати висновок щодо повернення позивачу надмірно сплачених грошових коштів з одночасним визнанням протиправною відмови у вчиненні цих дій на підставі заяви позивача.

Доводи апеляційної скарги позиції суду першої інстанції не спростовують та апеляційним судом відхиляються.

Згідно статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Київської міської митниці ДФС на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 лютого 2015 р. у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "АВГУСТ І Ко." до Київської міської митниці ДФС, третя особа без самостійних вимог на предмет спору Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 лютого 2015 р. залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя О. О. Беспалов

Суддя О. А. Губська

Суддя А. Б. Парінов

.

Головуючий суддя Беспалов О.О.

Судді: Губська О.А.

Грибан І.О.