Постанова від 30.04.2015 по справі 361/61/15-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 361/61/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Шинкарь А.О.

Суддя-доповідач: Бабенко К.А

ПОСТАНОВА

Іменем України

30 квітня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Василенка Я.М., Степанюка А.Г., секретаря Чепурко Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Громадської організації "Всеукраїнське об'єднання "Незламність" на Постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 09 лютого 2015 року у справі за адміністративним позовом Громадської організації "Всеукраїнське об'єднання "Незламність" до Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області про визнання незаконним та скасування Рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 09 лютого 2015 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить визнати незаконним та скасувати оскаржене ним Рішення Відповідача в частині.

Згідно з частиною першою ст.195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, в апеляційному порядку переглядається судове рішення лише в частині, яка стала підставою для звернення з апеляційною скаргою.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників Сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, Постанову суду першої інстанції скасувати, ухвалити нову Постанову, якою адміністративний позов задовольнити частково з наступних підстав.

24 червня 2014 року Позивач звернувся до міського голови Броварської міської ради Київської області із Заявою, копія якої наявна в матеріалах справи (а.с.31), щодо надання в орендне користування комунального майна, а саме, нежитлового приміщення, що перебуває на балансі КП «Житлово-комунальна контора-5» та знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, площею 23,5 м2, розташоване на першому поверсі, з цільовим використанням: розміщення приймальні Позивача терміном на 2 роки 11 місяців.

Рішенням Відповідача «Про передачу в оренду комунального майна територіальної громади м. Бровари» від 29 липня 2014 року №424 Позивачу передано в оренду зазначене приміщення.

22 серпня 2014 року Відповідачем на адресу Позивача надіслано Лист «Про договірні відносини» (за вих. №746/07-01), копія якого також наявна в матеріалах справи (а.с.34), та в якому Відповідач просить Позивача підписати доданий Договір оренди від 20.08.2014 року №30/76-14.

Листом Відповідача «Про втрату чинності рішення» від 18 вересня 2014 року №825/07, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.36), повідомлено Позивача, що, відповідно до п.13.3 Положення про порядок передачі в оренду майна територіальної громади м. Бровари, затвердженого Рішенням Броварської міської ради Київської області від 18 квітня 2013 року №908-32-06, у разі не укладення договору оренди у строк 40 календарних днів з дня прийняття рішення виконавчим комітетом Броварської міської ради Київської області з вини заявника, таке рішення втрачає чинність. Як зазначено в цьому ж Листі, Позивачем повернуто в трьох оригінальних примірниках Договір оренди від 20.08.2014 року № 30-76-14 на нежитлове приміщення по АДРЕСА_1, площею 23,5 м2 без підписання та скріплення печаткою.

10 жовтня 2014 року Відповідачем на своєму офіційному сайті розміщено Перелік вільних приміщень комунальної власності територіальної громади м. Бровари станом на 01.10.2014 р. (а.с.37), до складу якого, зокрема входить і приміщення за адресою: АДРЕСА_1, перший поверх, площа - 23,5 м2.

04 листопада 2014 року Фізична особа-підприємець ОСОБА_4 звернувся до міського голови Броварської міської ради Київської області із Заявою, копія якої також наявна в матеріалах справи (а.с.39), щодо надання в орендне користування комунального майна, а саме, нежитлового приміщення, що перебуває на балансі КП «ЖЕК-5» та знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, площею 23,5 м2, розташоване на першому поверсі, з цільовим використанням: майстерня по обслуговуванню офісної (комп'ютерної) техніки терміном на 2 роки 11 місяців.

Як вбачається з Протоколу №36 засідання комісії з оренди об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Бровари від 12 листопада 2014 року, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.42), погоджено надання в орендне користування нежитлового приміщення по АДРЕСА_1, площею 23,5 кв.м. та доручено управлінню комунальної власності розмістити на сайті м. Бровари оголошення про намір передати в оренду зазначене приміщення.

14 листопада 2014 року Управлінням комунальної власності Броварської міської ради на своєму офіційному сайті розміщено інформацію про намір передати в оренду об'єкти комунальної власності територіальної громади м. Бровари (а.с.18), до складу якого, зокрема входить і приміщення за адресою: АДРЕСА_2, перший поверх, площа - 23,5 м2.

Як вбачається з Витягу з Протоколу №39 засідання комісії з оренди об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Бровари від 01 грудня 2014 року (а.с.44), виконавчому комітету рекомендовано розглянути питання надання ФОП ОСОБА_4 в орендне користування нежитлового приміщення загальною площею 23,5 кв.м, що знаходиться по АДРЕСА_1 та перебуває на балансі Комунального підприємства Броварської міської ради Київської області «Житлово-експлуатаційна контора-5», з цільовим використанням: майстерня по обслуговуванню офісної (комп'ютерної) техніки терміном на 2 роки 11 місяців.

Рішенням Відповідача «Про передачу в оренду комунального майна територіальної громади м. Бровари та продовження терміну дії договорів оренди» від 09 грудня 2014 року №723, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.28), передано в оренду комунальне майно територіальної громади міста Бровари згідно з додатком 1; продовжено термін дії договорів оренди комунального майна територіальної громади м. Бровари згідно з додатком 2; доручено управлінню комунальної власності Броварської міської ради оформити договірні відносини з оренди стосовно зазначеного комунального майна в установленому порядку.

Відповідно до п. 3.2 Додатку 1 до зазначеного Рішення Відповідача - Перелік орендарів, яким передається в оренду комунальне майно територіальної громади м. Бровари, копія якого також наявна в матеріалах справи (а.с.29), ФОП ОСОБА_4 передано в оренду нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_1, площа - 23,5 м2, з цільовим використанням: майстерня по обслуговуванню офісної (комп'ютерної) техніки терміном оренди на 2 роки 11 місяців.

Як зазначено Позивачем в апеляційній скарзі та не заперечується Відповідачем, 12 грудня 2014 року Позивач повторно звернувся до Відповідача із Заявою щодо надання в орендне користування комунального майна, а саме, нежитлового приміщення, що перебуває на балансі КП «Житлово-комунальна контора-5» та знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, площею 23,5 м2.

А як вбачається з Витягу з Протоколу №41 засідання комісії з оренди об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Бровари від 22 грудня 2014 року (а.с.38), вирішено відмовити Позивачу в наданні в орендне користування нежитлового приміщення загальною площею 23,5 кв.м, що знаходиться по АДРЕСА_1 та перебуває на балансі комунального підприємства Броварської міської ради Київської області «Житлово-експлуатаційна контора-5» з цільовим використанням - розміщення громадської організації інвалідів, що здійснює соціальну реабілітацію інвалідів. Нежитлове приміщення по АДРЕСА_1, площею 23,5 кв.м передано в орендне користування ФОП ОСОБА_4 з цільовим призначенням - майстерня по обслуговуванню офісної (комп'ютерної) техніки згідно Рішення Відповідача від 09.12.2014 року №723, про що Відповідачем повідомлено Позивача Листом «Про оренду комунального майна» від 23 грудня 2014 року №1198/07-01, копія якого наявна в матеріалах справи (а.с.4).

Згідно з частиною другою ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пп. 1 п. а) ст. 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року №280/97-ВР (надалі - Закон №280/97-ВР), до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.

Згідно з частиною п'ятою ст. 60 Закону №280/97-ВР, органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.

Відповідно до пп. 5.3. п. 5 Положення про порядок передачі в оренду комунального майна територіальної громади міста Бровари, затвердженого Рішенням Броварської міської ради Київської області «Про затвердження Положення про порядок передачі в оренду комунального майна територіальної громади міста Бровари» від 27 серпня 2014 року (надалі - Положення), Управління комунальної власності Броварської міської ради Київської області (надалі - Управління) щомісячно розміщує перелік майна, яке може бути передане в оренду, та оприлюднює в засобах масової інформації або на офіційному веб-порталі Броваської міської ради.

А згідно з пп. 5.4. п. 5 Положення, фізичні та юридичні особи, які можуть бути орендарями та бажають укласти договір оренди, надають до центру адміністративних послуг Броварської міської ради письмову заяву на ім'я міського голови, оформлену відповідно до вимог пункту 5.5. цього Положення та документи згідно з переліком, що наведений у пункті 5.6. цього Положення.

Відповідно до пп.пп. 5.7. та 5.8. п. 5 Положення, заяви про оренду певного об'єкта, оформлені належним чином, розглядаються на засіданні Комісії з оренди об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Бровари, склад якої затверджується рішенням виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області; Управління організовує розгляд заяв на черговому засіданні Комісії.

Згідно з абз. 1, 2 та 3 частини четвертої ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 10 квітня 1992 року №2269-XII (надалі - Закон №2269-XII), орендодавець протягом п'яти днів після погодження умов договору оренди з органом, уповноваженим управляти відповідним майном (у випадках, передбачених цим Законом, - органом Антимонопольного комітету України), а в разі якщо заява про оренду майна не потребує узгодження (щодо оренди окремого індивідуально визначеного майна, крім нерухомого), протягом 15 днів після дати її реєстрації розміщує в офіційних друкованих засобах масової інформації та на веб-сайтах орендодавців оголошення про намір передати майно в оренду або відмовляє в укладенні договору оренди і повідомляє про це заявника; протягом 10 робочих днів після розміщення оголошення орендодавець приймає заяви про оренду відповідного майна; протягом трьох робочих днів після закінчення строку приймання заяв орендодавець своїм наказом ухвалює рішення за результатами вивчення попиту на об'єкт оренди. У разі якщо подано лише одну заяву, конкурс на право оренди не проводиться і договір оренди укладається із заявником. У разі надходження двох і більше заяв орендодавець оголошує конкурс на право оренди.

Аналогічне викладено в пп.пп. 5.12. та 5.13. п. 5 Положення.

Відповідно до абз. 11 частини четвертої ст. 9 Закону №2269-XII, орендодавець відмовляє в укладенні договору оренди в разі, якщо: прийнято рішення про приватизацію або передприватизаційну підготовку цих об'єктів; об'єкт включено до переліку підприємств, що потребують залучення іноземних інвестицій, згідно з рішенням Кабінету Міністрів України чи органів місцевого самоврядування; орган Антимонопольного комітету України не дає згоди, виходячи з підстав, наведених в абзацах другому - четвертому частини другої цієї статті; орган, уповноважений управляти майном, не дає згоди на укладення договору оренди; орендодавець, зазначений в абзацах другому і третьому статті 5 цього Закону, прийняв рішення про укладення договору оренди нерухомого майна з бюджетною установою; є інші підстави, передбачені законом.

Підпункт 5.18. п. 5 Положення містить аналогічні підстави для відмови в укладенні договору оренди.

Судом першої інстанції зроблено помилковий висновок про допущення Відповідачем описки в частині зазначення адреси об'єкта оренди «АДРЕСА_2» замість «АДРЕСА_1» при оприлюдненні на його офіційному веб-сайті інформації про намір передати в оренду об'єкт комунальної власності територіальної громади м. Бровари, оскільки це два різних об'єкти. Більш того, у АДРЕСА_1 з літерами «А», «Б» та «В», тобто зовсім різні об'єкти.

У зв'язку з тим, що Відповідачем не дотримано процедури передачі в оренду майна комунальної власності, а саме, в порушення вимог чинного законодавства України не оприлюднено на його офіційному веб-сайті інформації про намір передати в оренду об'єкт комунальної власності територіальної громади м. Бровари, який розташований за адресою: АДРЕСА_1, оскаржене Позивачем Рішення Відповідача підлягає в цій частині скасуванню.

Відповідно до частини другої ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, вимоги якої Відповідачем не виконано.

Згідно зі ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини справи, що мають значення для справи, порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, в зв'язку з чим, Постанова Броварського міськрайонного суду Київської області від 09 лютого 2015 року скасовується та ухвалюється нова Постанова, якою адміністративний позов задовольняється частково.

Керуючись ст.ст. 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Громадської організації "Всеукраїнське об'єднання "Незламність" задовольнити, Постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 09 лютого 2015 року скасувати, ухвалити нову Постанову, якою адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області «Про передачу в оренду комунального майна територіальної громади м. Бровари та продовження терміну дії договорів оренди» від 09 грудня 2014 року №723 в частині передачі в оренду комунального майна територіальної громади міста Бровари Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_4, а саме: нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1, площею - 23,5 м2, з цільовим використанням: майстерня по обслуговуванню офісної (комп'ютерної) техніки терміном оренди на 2 роки 11 місяців.

В іншій частині адміністративного позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Постанову складено у повному обсязі 30.04.2015 року.

Головуючий суддя Бабенко К.А.

Судді: Василенко Я.М.

Степанюк А.Г.

Головуючий суддя Бабенко К.А

Судді: Василенко Я.М.

Степанюк А.Г.