Постанова від 30.04.2015 по справі 820/4294/15

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

30 квітня 2015 р. № 820/4294/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Панова М.М.,

за участю:

секретаря судового засідання - Золотаренко А.П.,

відповідача - Кошляк І.І.,

представників сторін:

позивача - Могильченко І.В.,

третьої особи 1- Гайдамаки В.М.,

третьої особи 2- Бороденко Я.В.,

третьої особи 3 - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом

Лозівської міської ради Харківської області в особі міського голови Степанова Сергія Федоровича

до Лозівської міської організації Соціалістичної партії України, в особі першого секретаря Кошляк Ігоря Івановича,треті особи - Управління Служби безпеки України в Харківській області, Лозівський МВ ГУМВС України в Харківській області, ВДАІ з обслуговування м. Лозова Лозівського та Близнюківського районів ГУМВС України в Харківській області

про обмеження права на мирне зібрання, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Лозівська міська рада Харківської області в особі міського голови Степанова Сергія Федоровича звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Лозівської міської організації Соціалістичної партії України, в особі першого секретаря Кошляк Ігоря Івановича, треті особи - Управління Служби безпеки України в Харківській області, Лозівський МВ ГУМВС України в Харківській області, ВДАІ з обслуговування м. Лозова Лозівського та Близнюківського районів ГУМВС України в Харківській області, в якому просить суд обмежити право на збори шляхом заборони Лозівській міській організації Соціалістичної партії України та іншим учасникам заходу проведення публічного заходу у формі мітингу "Майовки", присвяченої до Дня міжнародної солідарності трудящих 1 травня 2015 року о 10:00 годині, на площі Праці по вулиці Жовтневій в м. Лозова, з орієнтованою кількістю учасників 100 чоловік.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що згідно отриманої від Лозівського МРВ Управління СБУ в Харківській області та Лозівського МВ ГУМВС України в Харківській області суспільно-політична ситуація в регіоні характеризується певним рівнем зростання громадського протистояння, що супроводжується проведенням низки масових публічних заходів. При цьому, проведення громадсько-масових заходів використовується окремими радикально-налаштованими особами для організації провокацій, спрямованих як на дискредитацію вищого керівництва держави, так і на загострення суспільно-політичної ситуації в регіоні. Має місце існування реальної загрози дестабілізації ситуації в місті Лозова, доказ якої отримали працівники Лозівського МВ ГУМВС України в Харківській області під час допиту підозрюваного по кримінальній справі. Вказана інформація підтверджується поширеними через мережу Інтернет погрозами з боку невстановлених осіб спрямованих на загострення соціально-політичної напруженості та дестабілізації обстановки, в тому числі шляхом скоєння вибухів на травневі свята в місцях великого скупчення людей. Вказане у сукупності на думку позивача свідчить про реальну загрозу життю та здоров"ю громадян яку можуть прийняти участь у вказаному зібранні.

Представник позивача у судовому позов підтримав та просив задовольнити в повному обсязі з підстав та мотивів викладених у позовній заяві.

Відповідач у судовому засіданні проти позову не заперечував. Зазначив, що з розумінням ставиться до можливості існування реальної загрози життю та здоров"ю громадян яки можуть прийняти участь у мирному зібранні та виконає відповідне рішення суду.

Представники третіх осіб - Управління Служби безпеки України в Харківській області, Лозівського МВ ГУМВС України в Харківській області позов підтримали та просили задовольнити в повному обсязі

Третя особа - ВДАІ з обслуговування м. Лозова Лозівського та Близнюковського районів ГУМВС України в Харківській області, яка належним чином була повідомлена про дату, час та місце розгляду, в судове засідання не прибула.

Заслухавши представника позивача, відповідача та третіх осіб, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить висновку про задоволення адміністративного позову, з наступних підстав.

Встановлено, що до Лозівської міської ради Харківської області 20.04.2015 року надійшло повідомлення від Лозівської міської організації Соціалістичної партії України, в особі першого секретаря Кошляк Ігоря Івановича про проведення публічного заходу у формі мітингу «Майовки», присвяченої до Дня міжнародної солідарності трудящих - 1 травня, на площі Праці по вулиці Жовтневій в м. Лозова, з орієнтовною кількістю учасників - 100 чоловік.

Виконавчим комітетом Лозівської міської ради 28.04.2015 року за вихідним № 02-13-12/355, на підставі протоколу засідання узгоджувальної групи від 28.04.2015 року , склад якої затверджено рішенням виконкому від 29.04.2014 року № 272, була надана відповідь стосовно даного повідомлення про прийняття даної інформації до відому з роз'ясненням організаторам їх відповідальності та існуючих заборон.

24.04.2015 року рішенням сесії Лозівської міської ради Харківської області № 1390 "Про проведення масових заходів спрямованих в м. Лозова з 1 по 9 травня 2015р." на підставі звернення Лозівського МРВ Управління СБУ в Харківській області від 22.04.2015р. "Щодо наявних загроз на території регіону" було доручено Лозівському міському голові Степанову С.Ф. звернутися до Харківського окружного адміністративного суду щодо заборони проведення масових заходів з 1 по 9 травня 2015р. у м. Лозова.

Суд зазначає, що Статтею 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що право кожного на життя охороняється законом.

Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я та безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Стаття 3 Закону України "Про основи національної безпеки України" визначає, що об'єктами національної безпеки є: людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи; суспільство - його духовні, морально-етичні, культурні, історичні, інтелектуальні та матеріальні цінності, інформаційне і навколишнє природне середовище і природні ресурси; держава - її конституційний лад, суверенітет, територіальна цілісність і недоторканність.

Отже, держава зобов'язана створювати належні умови для реалізації права на життя та вживати всіх необхідних для цього заходів.

Згідно статті 39 Конституції України, громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.

Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Аналогічна правова позиція викладена і у частині другій статті 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, згідно якої здійснення права на свободу зібрань не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Таким чином, суд приходить до висновку, що обмеження щодо реалізації права на мирне зібрання можливе у разі створення реальної небезпеки, зокрема, правам і свободам, здоров"ю та життю інших людей, суверенітету і територіальній цілісності держави.

В свою чергу вжиття заходів для охорони життя та здоров'я громадян, національної безпеки та громадського порядку при проведенні масових заходів є обов'язком органів місцевого самоврядування та правоохоронних органів. При цьому, лише після доведення існування реальної загрози національній безпеці та громадського порядку та неможливості запобігання цій загрозі органами правопорядку, органами місцевого самоврядування, заборона проведення масових заходів можлива.

При судовому розгляді встановлено, що інформація, викладена в листі Лозівського міжрайонного відділу Управління Служби безпеки України в Харківській області від 22.04.2015 року за № 70/30-926-нт, адресованого до Лозівської міської ради, дає підстави вважати, що суспільно-політична ситуація в регіоні характеризується певним рівнем зростання громадського протистояння, що супроводжується проведенням низки масових публічних заходів. При цьому, проведення громадсько-масових заходів використовується окремими радикально-налаштованими особами для організації провокацій, спрямованих як на дискредитацію вищого керівництва держави, так і на загострення суспільно-політичної ситуації в регіоні. Вказані протести викликані як вираженням незадоволення соціально-економічним станом населення, так і проведенням часткової мобілізації до ЗСУ та інших військових формувань держави.

Тому, орган СБУ дійшов висновку, що проведення заходів масового характеру на території міста Лозова протягом 1-9 травня 2015 року є недоцільним, оскільки може створити небезпеку для життя і здоров'я учасників акцій та інших мешканців міста.

Таким чином, враховуючи дане повідомлення Лозівською міською радою Харківської області 24.04.2015 року № 1390 прийнято рішення "Про проведення масових заходів в м. 1 по 9 травня 2015 року", де першим пунктом доручено міському голові звернути Харківського окружного адміністративного суду щодо заборони проведення масових заходів в зазначений період.

Окрім того, до Лозівської міської ради Харківської області 27.04.2015 року за № 86/7168 надійшов лист з зазначенням реальної загрози дестабілізації ситуації в місті Лозова, яку отримали працівники Лозівського МВ ГУМВС України в Харківській області під час допиту підозрюваного, який зазначив, що під час травневих свят до міста Лозова, а саме: (мовою оригіналу) "придут наши оттуда и попробуют раскачать город, вообщем будет весело на майские".

Отримана в ході проведення досудового розслідування інформація підтверджується поширеними через мережу Інтернет погрозами з боку невстановлених осіб спрямованих на загострення соціально-політичної напруженості та дестабілізації обстановки, в тому числі шляхом скоєння вибухів на травневі свята в місцях великого скупчення людей, що підтвердили в судовому засіданні представники Управління Служби безпеки України в Харківській області та Лозівського МВ ГУМВС України в Харківській області.

Крім того, представником УСБУ у Харківській області у судовому засіданні було повідомлено, що за період з 01 січня 2015 року по теперішній час слідчим відділом УСБ України в Харківській області розслідувалось 177 кримінальних проваджень проти основ національної безпеки та проти громадської безпеки, в яких з початку року затримано в порядку ст. 207, 208 КПК України 35 осіб, яким повідомлено про підозру у вчиненні вказаних злочинів. Одне із кримінальних проваджень зареєстроване за фактом вчинення 2 вибухів поряд з будівлею № 54 по вулиці Рози Люксембург у м. Лозова (витяг з ЄРДР міститься в матеріалах справи).

В ході проведення процесуальних дій у підозрюваних було виявлено і вилучено значну кількість зброї, бойових припасів, вибухових пристроїв та речовин, в тому числі: ручні осколкові гранати, міни, вибухові речовини, детонатори, стрілецьку зброю та набої до неї. Протягом тільки 2015 року в Лозівському районі в ЄРДР зареєстровано 5 кримінальних проваджень за ст. 263 КК України (незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами).

Окремо, суд зазначає, що згідно з рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України", затвердженого указом Президента України від 14.04.2014 року № 405/2014, на території суміжних областей органами державної влади проводиться антитерористична операція. В зв'язку з цим, необхідно враховувати, що Лозівський район знаходиться в безпосередній близькості до зони проведення АТО.

Як вбачається з положення ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я та безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Відповідно до ч. 5 ст. 182 КАС України, суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.

Таким чином, на підставі викладеного вище, суд приходить до висновку, що метою обмеження права на мирне зібрання є захист інтересів національної та громадської безпеки, а також приймаючи до уваги, що заборона спрямована на забезпечення безпеки громадян, їх життю і здоров'ю, яки визнаються демократичним суспільством як найвища соціальна цінність, обмеження в реалізації громадянами права на мирне зібрання в даному випадку є доцільним, і таким, що відповідає вимогам законодавства.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 128, 159, 160-163, 182, 186 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Лозівської міської ради Харківської області в особі міського голови Степанова Сергія Федоровича до Лозівської міської організації Соціалістичної партії України, в особі першого секретаря Кошляк Ігоря Івановича, треті особи - Управління Служби безпеки України в Харківській області, Лозівський МВ ГУМВС України в Харківській області, ВДАІ з обслуговування м. Лозова Лозівського та Близнюківського районів ГУМВС України в Харківській області про обмеження права на мирне зібрання- задовольнити в повному обсязі.

Обмежити право на збори шляхом заборони Лозівській міській організації Соціалістичної партії України та іншим учасникам заходу проведення публічного заходу у формі мітингу "Майовки", присвяченої до Дня міжнародної солідарності трудящих 1 травня 2015 року о 10:00 годині, на площі Праці по вулиці Жовтневій в м. Лозова, з орієнтованою кількістю учасників 100 чоловік.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії постанови.

Суддя Панов М.М.