Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
30 квітня 2015 р. № 820/4406/15
Харківський окружний адміністративний суд в особі судді Самойлової В.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом за позовом Харківської міської ради до Харківської міської громадської організації "Русский собор - Русская Община" в особі відповідального Букашкіна Сергія Бориславовича, треті особи: Харківське міське управління ГУ МВС України в Харківській області, Управління служби безпеки України в Харківській області, прокуратура міста Харкова, відділ ДАІ з обслуговування міста Харків (м. Харків) ГУМВС України в Харківській області, Харківське міське управління Головного управління Державної служби України надзвичайних ситуацій у Харківській області про обмеження права на мирне зібрання,-
Харківська міська рада звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить обмежити право на збори шляхом заборони Харківській міській громадській організації "Русский собор - Русская Община" в особі відповідального ОСОБА_2 (61118, АДРЕСА_1) та іншим учасникам цієї акції проведення з 03.05.2015 р. по 30.12.2015 р. з 10.00 год. до 12.00 год. масового заходу на Благовіщенській площі біля Благовіщенського кафедрального собору у місті Харкові з використанням агітпостів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.
29.04.2015 р. до Харківської міської ради надійшов лист ХМУ ГУ МВС України в Харківській області від 28.04.2015 №30/3-617 з інформацією про неможливість проведення Харківською міською громадською організацією "Русский собор - Русская Община" в особі відповідального Букашкіна Сергія Бориславовича з 03.05.2015 р. по 30.12.2015 р. з 10.00 год. до 12.00 год. масового заходу на Благовіщенській площі біля Благовіщенського кафедрального собору у місті Харкові з використанням агітпостів за зверненням того від 23.04.2015 р. за № 14.
29 квітня 2015 року на засіданні узгоджувальної комісії виконавчого комітету міської ради з розгляду повідомлень щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій в м. Харкові розглянуто повідомлення Харківського міського управління ГУ МВС України в Харківській області від 28.04.2015 №30/3-617 про проведення вказаного заходу (протокол № 7) розглянуто вказане повідомлення та прийнято рішення щодо неможливості проведення такого заходу.
Від позивача та третіх осіб: Харківського міського управління ГУ МВС України в Харківській області та Управління служби безпеки України в Харківській області надійшли заяви про розгляд справи у письмовому провадженні.
Представники відповідача та інших третіх осіб, які належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, згідно до вимог ст. 35 КАСУ, в судове засідання не прибули, про причини неявки суд не повідомили, заперечення проти позову та заяви про розгляд справи за їх відсутності не надали.
Суд вважає можливим розгляд справи за відсутності сторін та третіх осіб, на підставі наявних у ній доказів, в порядку письмового провадження, згідно до вимог 128 ч. 6 КАСУ.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить висновку про задоволення адміністративного позову, з наступних підстав.
Встановлено, що 29.04.2015 р. до Харківської міської ради надійшов лист ХМУ ГУ МВС України в Харківській області від 28.04.2015 №30/3-617 з інформацією про неможливість проведення Харківською міською громадською організацією "Русский собор - Русская Община" в особі відповідального Букашкіна Сергія Бориславовича з 03.05.2015 р. по 30.12.2015 р. з 10.00 до 12.00 масового заходу на Благовіщенській площі біля Благовіщенського кафедрального собору у місті Харкові з використанням агітпостів.
29 квітня 2015 року на засіданні узгоджувальної комісії виконавчого комітету міської ради з розгляду повідомлень щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій в м. Харкові розглянуто повідомлення Харківського міського управління ГУ МВС України в Харківській області від 28.04.2015 №30/3-617 про проведення вказаного заходу (протокол № 7) розглянуто вказане повідомлення та прийнято рішення щодо неможливості проведення такого заходу, з чим суд погоджується, з огляду на наступне.
Згідно ст. 39 Конституції України громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації, про проведення яких завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування.
Вказане положення Основного Закону повністю кореспондується з нормою міжнародного права - ст. 11 Конвенції про захист прав та основних свобод, де зазначено, що кожен має право на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів.
Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або захисту прав і свобод інших осіб.
Частиною 2 ст. 39 Конституції України встановлено, що обмеження права на мітинги може встановлюватися відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Обмеження щодо реалізації цього права може встановлюватися судом відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Згідно ст. 1 Закону України "Про основи національної безпеки України" національна безпека - захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам . Національні інтереси -життєво важливі матеріальні, інтелектуальні і духовні цінності Українського народу як носія суверенітету і єдиного джерела влади в Україні, визначальні потреби суспільства і держави, реалізація яких гарантує державний суверенітет України та її прогресивний розвиток; загрози національній безпеці - наявні та потенційно можливі явища і чинники, що створюють небезпеку життєво важливим національним інтересам України. Об'єктами національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи.
Водночас, під громадським порядком слід розуміти зумовлену закономірностями соціального розвитку систему правил та інститутів, що забезпечують упорядкованість суспільних відносин і надають ім. певну організаційну форму.
Тобто, умовою можливого обмеження щодо реалізації права на мирне зібрання є створення реальної небезпеки, зокрема, правам і свободам інших людей через проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про основи національної безпеки України", об'єктом національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи. Статтями 27, 34, 49, 50 Конституції України передбачено, що кожен має право захищати своє життя і здоров'я, життя і здоров'я інших людей від протиправних посягань, держава забезпечує санітарно-епідемічне благополуччя, кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до підпункту 3 пункту "б" статті 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" на виконавчі органи міської ради покладено вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 182 Кодексу адміністративного судочинства України органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення тощо).
Згідно зі ст. 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" одним з основних принципів місцевого самоврядування є судовий захист прав місцевого самоврядування.
На підставі ст. 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", керуючись частиною 6 статті 59 цього закону виконавчий комітет Харківської міської ради своїм рішенням від 06.06.2007 р. № 543 затвердив Тимчасове положення "Про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Харкові" (далі - Тимчасове положення) та затвердив склад узгоджувальної комісії.
Згідно ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Узгоджувальна комісія - постійно діючий орган при виконавчому комітеті Харківської міської ради, який при необхідності розглядає повідомлення про проведення масових заходів.
Як вбачається з доказів справи, названа комісія при прийнятті зазначеного вище рішення, виходила з того, що листом Харківського міського управління ГУ МВС України в Харківській області від 28.04.2015 р. №30/3-617 вказано органам місцевого самоврядування, що за наявною інформацією оперативна обстановка в м. Харкові характеризується наявністю негативних тенденцій до зростання масово-політичних заходів, під час проведення яких, виникають порушення громадського порядку.
Також, було звернуто увагу на громадсько-політичну ситуацію, що склалась у країні, наближеність міста Харкова до територій, на яких проводиться АТО, що дає підстави вважати, що на теперішній час проведення заявлених масових заходів у центральній частині міста може мати негативні наслідки, призвести до порушень громадського порядку та порушень прав людини і громадянина, а тому проведення зазначених заходів є недоцільним.
Крім того, під час прийняття рішення комісія виходила з інформації Управління СБ у Харківській області від 29.04.2015 №70/5-6573 щодо неможливості проведення подібних масових заходів на території міста Харкова з підстав соціально-політичної напруги в суспільстві.
Було враховано також аналогічні звернення Харківського міського відділу Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області від 29.04.2015 р. № 67/240 та Департаменту транспорту Харківської міської ради від 29.04.2015 р. №846/0/78-15.
Суд зазначає, що з положення ст. 3 Конституції України слідує, що людина, її життя і здоров'я та безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до ч. 5 ст. 182 КАС України, суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
Таким чином, з метою усунення умов, що створюють реальну загрозу безпеці харків'ян та гостей міста під час проведення масових заходів, не пов'язаних з розпорядженнями Харківського міського голови, право відповідача на мирні зібрання, відповідно до вимог частини 2 ст. 39 Конституції України та частини 1 ст. 182 КАС України, в інтересах громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення та захисту прав і свобод інших людей підлягає обмеженню шляхом заборони проведення такого заходу відносно місця та часу його проведення.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 128, 159, 160, 182 КАСУ, суд, -
Позов задовольнити.
Обмежити право на збори шляхом заборони Харківській міській громадській організації "Русский собор - Русская Община" в особі відповідального ОСОБА_2 (61118, АДРЕСА_1) та іншим учасникам цієї акції проведення з 03.05.2015 року по 30.12.2015 року з 10.00 год. до 12.00 год. масового заходу на Благовіщенській площі біля Благовіщенського кафедрального собору у місті Харкові з використанням агітпостів.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Самойлова В.В.