Постанова від 14.04.2015 по справі 820/1817/15

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

14 квітня 2015 р. № 820/1817/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Панченко О.В.

при секретарі судового засідання - Самігулліної К.В.

за участю:

представник позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_2

до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, третя особа: Управління праці та соціального захисту населення Ізюмської міської ради

про визнання дій незаконними,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_2, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати дії відповідача - Головного управління ДСНС України у Харківській області по ненаданню довідки на пільги - незаконною;

- зобов'язати відповідача - Головне управління ДНСН України у Харківській області видати довідку ОСОБА_2 на пільги щодо сплати комунальних послуг за житло із 50-відсотковою знижкою, встановленого зразку;

- стягнути з відповідача на користь ОСОБА_2 суму сплачених судових витрат.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у зв'язку з введенням в дію з 01.07.2013р. Кодексу цивільного захисту України втратив чинність Закон України "Про пожежну безпеку", згідно якого останній як пенсіонер державної пожежної охорони Міністерства з надзвичайних ситуацій України, втратив пільги на 50-ти відсоткову плату за комунальні послуги. Разом з тим, в статті 120 введеного в дію Кодексу цивільного захисту України пільги на 50-ти відсоткову плату за комунальні послуги передбачені для осіб, звільнених зі служби цивільного захисту. До служби цивільного захисту ввійшла як складова частина і державна пожежна охорона, що відзначено в згаданому Кодексі. Враховуючи, що довідка про 50-ти відсоткову плату за комунальні послуги згідно введеного Закону втратила чинність, позивач звернувся до Ізюмського міськрайонного суду в Харківській області з позовом про поновлення статусу пільговика по сплаті комунальних послуг з 50% знижкою. Постановою Ізюмського міськрайонного суду в Харківській області від 19.03.2014р. позов задоволено. Однак, Управління праці та соціального захисту населення Ізюмської міської ради не може виконати рішення суду, посилаючись на те, що у позивача відсутня довідка встановленого зразку, яка є підставою для внесення змін до Єдиного Державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільгу.

Вказані вище обставини слугували підставою для звернення позивача до відповідача із заявою про видачу поновленої довідки про 50-ти відсоткову плату за комунальні послуги. Однак, ГУ ДСНС України довідку не надав, надіслав позивачу лист, в якому визнав право позивача на пільги однак зазначив, що не в змозі надати таку довідку. Такі дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області позивач вважає неправомірними і просить суд зобов'язати відповідача в найближчий термін надати позивачу довідку про 50-ти відсоткову плату за комунальні послуги.

У судовому засіданні представник позивача, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, наполягав на задоволенні позову у повному обсязі.

Відповідач - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, позов не визнав. У письмових запереченнях на позов (а.с.31-33) вказав, що після введення в дію Кодексу цивільного захисту України позивач звертався до відповідача 28.11.2014р. з заявою та отримав відповідь від 05.01.2015р. № 020/201/8вн, якою надані обґрунтовані роз'яснення про те, що питання надання пільг з оплати комунальних послуг особам, звільненим зі служби опрацьовано в ДСНС України та на цей час проекти Законів України "Про внесення змін до статей 89 та 102 Бюджетного кодексу України щодо отримання пільг з оплати комунальних послуг та "Про внесення змін до ст. 120 Кодексу цивільного захисту України щодо отримання пільг з оплати комунальних послуг" (проекти) знаходяться на розгляді у Верховній Раді України. Таким чином, питання внесення змін до діючого законодавства України в частині надання права на пільги на 50-ти відсоткові сплати за спожиті комунальні послуги особам державної пожежної охорони на даний час органом законодавчої влади не визначений, а відтак відповідач немає законних підстав здійснювати заходи з надання відповідних довідок.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, надав через канцелярію суду заяву, у якій просив розглядати справу в порядку письмового провадження, в заяві вказав, що підтримує доводи, викладені у письмових запереченнях на позов, та просить суд прийняти рішення про відмову у задоволенні позову. (а.с.30).

Третя особа - Управління праці та соціального захисту населення Ізюмської міської ради, у судове засідання повноважного представника не направила, про дату, час і місце судового засідання повідомлена судом належним чином, в порядку, передбаченому ст.33-35 КАС України, правом надати заперечення та доказів в їх обґрунтування не скористалась.

Суд, вивчивши доводи позову та заперечень на позов, заслухавши пояснення позивача, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розглядаючи справу, суд відмічає, що критерії правомірності рішень та діянь суб'єктів владних повноважень, до яких в розумінні ст. 3 КАС України належить і відповідач, викладені законодавцем в ч.3 ст.2 КАС України.

Досліджуючи обставини дотримання відповідачем згаданих критеріїв при реалізації владної управлінської функції у спірних правовідносинах, суд враховує, що відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

За визначенням ч.1 ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.86); ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч.2 ст.86); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч.3 ст.86).

Керуючись приписами ст.11 КАС України, а також наведених норм процесуального закону, суд встановив, що позивач - є пенсіонером служби цивільного захисту та в силу Закону України "Про пожежну безпеку" мав пільги на 50-ти відсоткову плату за комунальні послуги.

У зв'язку з введенням в дію з 01.07.2013р. Кодексу цивільного захисту України втратив чинність Закон України "Про пожежну безпеку", а відтак довідка про 50-ти відсоткову плату за комунальні послуги, яку мав позивач згідно введеного Закону втратила чинність, про що позивач був повідомлений листом Управління праці та соціального захисту населення Ізюмської міської ради від 30.01.2014 року №511.

Постановою Ізюмського міськрайонного суду в Харківській області від 19.03.2014 року по справі №623/831/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління праці та соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області, задоволено позовні вимоги ОСОБА_2 Визнано неправомірним рішення Управління праці та соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області про припинення надання ОСОБА_2 пільг, щодо сплати за житло та комунальні послуги. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області відновити ОСОБА_2 надання пільг щодо сплати за житло та комунальні послуги з дати припинення. (а.с.5). Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 23.04.2014 р. постанову Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 19.03.2014 року по справі №623/831/14-а залишено без змін. (а.с.6).

Вказані судові рішення набули законної сили, однак Управлінням праці та соціального захисту населення Ізюмської міської ради Харківської області не виконані, з посиланням на те, що відновлення надання пільг за рішенням судів неможливе з причин відсутності функціональних можливостей програмного забезпечення, тобто на даний час неможливо внести запис до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільгу, і лише на підставі довідки відповідного зразка можливо відновити позивачу пільги щодо сплати за житло та комунальні послуги. (а.с.9).

Як встановлено судовим розглядом, не заперечується відповідачем по справі 28.11.2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою про надання йому довідки про пільги відповідно до листа Державної служби з надзвичайних ситуацій України від 10.09.2013 р. №03-9698/201 про документальне підтвердження права на пільги ДСНД України, яким було зобов'язано керівників органів і підрозділів служби цивільного захисту забезпечити надання відповідних довідок.

05.01.2015р. ГУ ДСНС України в Харківській області за вих. № 020/201/8 вн проінформувало позивача про наявність проектів змін до ст. ст. 89 та 102 Бюджетного кодексу України та ст. 120 Кодексу цивільного захисту України щодо отримання пільг з оплати комунальних послуг та відсутність у зв'язку з цим можливості на даний час надати позивачу довідки.(а.с.11-12).

Отже, довідку про 50-ти відсоткову плату за комунальні послуги або вмотивовану відмову в наданні такої довідки позивач на час розгляду справи не отримав.

Таким чином, станом на момент вирішення спору право, надане законом позивачу на отримання пільги, та доведене у судовому порядку не відновлене.

Суд також відзначає, що згідно роз'яснення ДСНС України від 10.09.2013р. за підписом голови А.Бойко, з метою своєчасного звернення пенсіонерів служби цивільного захисту до відповідних органів з питань отримання пільг, керівникам органів і підрозділів служби цивільного захисту, установ і організацій системи ДСНС України рекомендовано забезпечити надання довідок визначеним ст. 120 Кодексу цивільного захисту України особам за встановленою формою. (а.с.34).

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

З положень наведеної норми процесуального закону слідує, що захисту в порядку адміністративного судочинства підлягають реально наявні у учасників суспільних правовідносин права або інтереси.

Оскільки судовим розглядом встановлений факт порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин, то вони підлягають захисту в порядку адміністративного судочинства, а відтак позов підлягає задоволенню.

Згідно частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 11, 12, 51, 71, ст. 158 -. 163, ст. 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, третя особа: Управління праці та соціального захисту населення Ізюмської міської ради про визнання дій незаконними - задовольнити.

Визнати дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області по ненаданню довідки на пільги - незаконними.

Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області видати довідку ОСОБА_2 на пільги щодо сплати комунальних послуг за житло із 50-відсотковою знижкою, встановленого зразку.

Стягнути з державного бюджету України на користь ОСОБА_2 (місцезнаходження: 64309, АДРЕСА_1) судовий збір у розмірі 73,08 грн. (сімдесят три гривні вісім копійок).

Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлений 20 квітня 2015 року.

Суддя Панченко О.В.