28 квітня 2015 р. 12 год. 45 хв. Справа №818/822/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воловика С.В., розглянувши в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 818/822/15
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Аграрне підприємство "Інтер"
до Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області
про визнання протиправними дій та скасування рішення,-
Товариство з обмеженою відповідальністю "Аграрне підприємство "Інтер" (далі - позивач, ТОВ «АП «Інтер») звернулось з адміністративним позовом до Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області (далі - відповідач, Конотопська ОДПІ) в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо невизнання декларації з фіксованого сільськогосподарського податку за 2015 рік № 9001209331, № 9001219688845 податковою звітністю;
- визнати протиправним та скасувати рішення (повідомлення) відповідача від 24.02.2015 р. № 289/18-02-01-205;
- визнати декларацію з фіксованого сільськогосподарського податку за 2015 рік № 9001209331, № 9001219688845 такою, що подана в день її фактичного надходження - 19 січня 2015 року.
Позовні вимоги ТОВ «АП «Інтер» обґрунтовує наступним. Позивачем 19 січня 2015 року засобами телекомунікаційного зв'язку була подана декларація з фіксованого сільськогосподарського податку, яка була отримана відповідачем того ж дня, про що свідчить квитанція № 2. Згідно повідомлення від 24.02.2015 р. № 289/18-02-01-205 Конотопською ОДПІ прийнято рішення не вважати податковою звітністю зазначену декларацію у зв'язку з ненаданням розрахунку частки сільського господарського товарного виробництва та не заповнення рядків 13-15 декларації.
На переконання позивача, рішення і дії відповідача щодо невизнання декларації податковою звітністю не ґрунтуються на нормах податкового кодексу, оскільки згадана декларація від 19.01.2015 р. містить всі обов'язкові реквізити, встановлені ст. 48 Податкового кодексу України, і її прийняття, згідно п. 49.8 ст. 49 Податкового кодексу України, є обов'язком податкового органу. В разі, якщо б подана декларація не містила будь-яких реквізитів, Конотопська ОДПІ на виконання п. 49.11 ст. 49 Податкового кодексу України, зобов'язана була надати повідомлення про відмову у прийнятті такої декларації протягом п'яти робочих днів з моменту її отримання. Не надання у визначений строк повідомлення, є підставою вважати декларацію прийнятою.
ТОВ «АП «Інтер», належним чином повідомлене про час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибуло, в адміністративному позові просило суд розглядати справу без участі представника.
Конотопська ОДПІ з позовними вимогами не погодилась, в запереченні на позов (а.с. 26) зазначила, що в порушення пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 Податкового кодексу України ТОВ «АП «Інтер» не надало розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва, а також не заповнило рядки 13, 14, 15 декларації з фіксованого сільськогосподарського податку, в зв'язку з чим ця декларація не може вважатись податковою звітністю.
Крім того, відповідач зазначив, що у відповідності до п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України спрощена система оподаткування застосовується виключно до сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній рік дорівнює або перевищує 75 відсотків. В результаті неподання ТОВ «АП «Інтер» розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва, позивач не підтвердив суми доходу сільськогосподарського товаровиробника за 2014 рік, що не дає йому права набути в 2015 році статус платника єдиного податку четвертої групи.
ТОВ «АП «Інтер» було зареєстроване Сумським міським управлінням юстиції 01.03.2014 р. з основним видом діяльності вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур. Враховуючи те, що в 2014 році позивач не мав у власності чи користуванні сільськогосподарських угідь, він не міг здійснювати діяльність з сільськогосподарського товаровиробництва та отримувати відповідні доходи. Вказані обставини свідчать про відсутність у ТОВ «АП «Інтер» права на застосування спрощеної системи оподаткування та отримання статусу платника єдиного податку четвертої групи.
Конотопська ОДПІ, належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи в судове засідання не прибула, надала суду клопотання про розгляд справи без участі представника.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження). Таким чином, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Аграрне підприємство «Інтер» зареєстроване 01 березня 2014 року та має основний вид діяльності « 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур». З метою здійснення господарської діяльності, 30 грудня 2014 року позивачем з ОСОБА_1 був укладений договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, зареєстрований Реєстраційної службою Буринського районного управління юстиції Сумської області 16.01.2015 р. (а.с. 27-28).
З метою переходу на спрощену систему оподаткування, 19 січня 2015 року ТОВ «АП «Інтер» в електронній формі засобами електронного зв'язку Конотопській ОДПІ були подані: звітна податкова декларація з фіксованого сільськогосподарського податку за 2015 рік № 9001219688 з додатком «Відомості про наявність земельних ділянок» (а.с. 9-11) та загальна звітна податкова декларація з фіксованого сільськогосподарського податку за 2015 рік № 9001209331 з додатком «Відомості про наявність земельних ділянок» (а.с. 33-39). Вказані документи були прийняті відповідачем, про що свідчать квитанції № 2 (а.с. 12, 40).
Після прийняття 19 січня 2015 р. наданих декларацій, Конотопською ОДПІ 24 лютого 2015 р. на адресу позивача був направлений лист № 289/18-02-01-205, в якому повідомлялось, що податкові декларації з фіксованого сільськогосподарського податку не вважаються податковою звітністю в зв'язку з ненаданням розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва а також не заповненням рядків 13, 14, 15.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд не може погодитись з доводами відповідача щодо обґрунтованості зазначеного рішення про невизнання декларацій податковою звітністю, з огляду на нижченаведене.
Згідно п. 48.1, 48.2 ст. 48 Податкового кодексу України податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору. Обов'язковими реквізитами є інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.
Пунктами 48.3, 48.7 згаданої статті встановлено, що податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити:
- тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
- звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;
- звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);
- повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;
- код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);
- місцезнаходження (місце проживання) платника податків;
- найменування контролюючого органу, до якого подається звітність;
- дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);
- ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків;
- підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
Податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пунктом 46.4 статті 46 цього Кодексу.
Відповідно до п. 49.1, 49.3 ст. 49 Податкового кодексу України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків за вибором платника податків в один із таких способів: особисто платником податків або уповноваженою на це особою; надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
На виконання п. 49.8, 49.11 ст. 49 згаданого Кодексу, прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
У разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови протягом п'яти робочих днів з дня її отримання, якщо податкову декларацію надіслано поштою або засобами електронного зв'язку.
У разі, якщо контролюючий орган протягом вказаного строку не надсилає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації, а також за умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 цього Кодексу, податкова декларація надана платником, вважається прийнятою (пп. 49.9.2 п. 49.9 ст. 49 Податкового кодексу України).
Отже, зі змісту вказаних норм суд робить висновок, що за наявності підстав, контролюючий орган зобов'язаний надати платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації протягом п'яти робочих днів з моменту отримання цієї декларації (якщо декларацію надіслано засобами електронного зв'язку). В разі не надання у вказані строки письмового повідомлення про відмову у прийнятті декларації, за наявності визначених обов'язкових реквізитів, податкова декларація є податковою звітністю і вважається прийнятою.
В даному випадку, матеріалами справи підтверджено, що звітна податкова декларація з фіксованого сільськогосподарського податку за 2015 рік № 9001219688 з додатком «Відомості про наявність земельних ділянок» (а.с. 9-11) та загальна звітна податкова декларація з фіксованого сільськогосподарського податку за 2015 рік № 9001209331 з додатком «Відомості про наявність земельних ділянок» (а.с. 33-39), мають всі обов'язкові реквізити, визначені ст.ст. 48, 49 Податкового кодексу України, та були отримані Конотопською ОДПІ в електронній формі засобами електронного зв'язку 19 січня 2015 року (а.с. 12, 40).
Протягом п'яти робочих днів, тобто в строк до 23 січня 2015 року відповідач письмового повідомлення про відмову у прийнятті вказаних декларацій на адресу позивача не направляв, в зв'язку з чим, відповідно до пп.49.9.2 п. 49.9 ст. 49 Податкового кодексу України, ці декларації повинні вважатись прийнятими.
Посилання Конотопської ОДПІ на ненадання в порушення пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 Податкового кодексу України розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва, а також не заповнення рядків 13, 14, 15 податкових декларацій, як на підставу для не визнання цих декларацій податковою звітністю, на переконання суду, є необґрунтованими з наступних підстав.
Згідно п. 291.2, 291.3, 291.4 Податкового кодексу України спрощена система оподаткування, обліку та звітності це особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, відносяться до четвертої групи суб'єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.
Пунктом 298.8 ст. 298 Податкового кодексу України встановлено, що порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку четвертої групи здійснюється відповідно до підпунктів 298.8.1 - 298.8.4 цієї статті.
Так, відповідно до пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 згаданого Кодексу, сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року:
загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки;
розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та митну політику;
відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.
У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).
У разі коли у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва становить менш як 75 відсотків, сільськогосподарський товаровиробник сплачує податки у наступному податковому (звітному) році на загальних підставах (пп. 298.8.4 п. 298.8 ст. 298 Податкового кодексу України).
Пунктами 299.1, 299.3 визначено, що реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.
У разі відсутності визначених цим Кодексом підстав для відмови у реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку контролюючий орган зобов'язаний протягом двох робочих днів від дати надходження заяви щодо переходу на спрощену систему оподаткування зареєструвати таку особу платником єдиного податку.
Згідно п. 299.5, 299.6 ст. 299 Податкового кодексу України у разі відмови у реєстрації платника єдиного податку контролюючий орган зобов'язаний надати протягом двох робочих днів з дня подання суб'єктом господарювання відповідної заяви письмову вмотивовану відмову, яка може бути оскаржена суб'єктом господарювання у встановленому порядку.
Підставами для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку є виключно:
1) невідповідність такого суб'єкта вимогам, встановленим статтею 291 цього Кодексу;
2) наявність у суб'єкта господарювання, який утворюється у результаті реорганізації (крім перетворення) будь-якого платника податку, непогашених податкових зобов'язань чи податкового боргу, що виникли до такої реорганізації;
3) недотримання таким суб'єктом вимог, встановлених підпунктом 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 цього Кодексу.
Зі змісту вказаних норм, суд робить висновок, що в разі ненадання ТОВ «АП «Інтер» розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва при поданні податкових декларацій з фіксованого сільськогосподарського податку з відомостями про наявність земельних ділянок для переходу на спрощену систему оподаткування, а також в разі якщо у попередньому податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва була менша 75 відсотків, Конотопська ОДПІ зобов'язана була прийняти рішення про відмову у реєстрації позивача як платника єдиного податку.
На виконання ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що приймаючи 24.02.2015 р. рішення про невизнання поданих 19.01.2015 р. податкових декларацій з фіксованого сільськогосподарського податку № 9001219688 та № 9001209331 податковою звітністю, через ненадання розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва а також не заповненням рядків 13, 14, 15, Конотопська ОДПІ діяла не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені Податковим кодексом України, в зв'язку з чим позовні вимоги ТОВ «АП «Інтер» в частині визнання протиправними дій щодо невизнання декларації з фіксованого сільськогосподарського податку за 2015 рік № 9001209331, № 9001219688845 податковою звітністю та скасування рішення (повідомлення) відповідача від 24.02.2015 р. № 289/18-02-01-205 підлягають задоволенню.
В свою чергу, позовні вимоги про визнання декларацій з фіксованого сільськогосподарського податку за 2015 рік № 9001209331, № 9001219688845 такими, що подані в день їх фактичного надходження - 19 січня 2015 року, суд вважає необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Пунктом 49.13 статті 49 Податкового кодексу України встановлено, що у разі встановлення у визначеному законодавством порядку факту неправомірної відмови контролюючим органом (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання контролюючим органом.
З огляду на положення вказаної норми, на переконання суду, скасування рішення (повідомлення) відповідача від 24.02.2015 р. № 289/18-02-01-205 в повній мірі захищає права та інтереси позивача у даній справі та виключає наявність правових підстав для визнання декларацій такими, що подані в день їх фактичного надходження.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Аграрне підприємство "Інтер" до Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про визнання дій протиправними та скасування рішення - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області щодо невизнання декларації з фіксованого сільськогосподарського податку за 2015 рік № 9001209331, № 9001219688 податковою звітністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення (повідомлення) Конотопської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області від 24.02.2015 р. № 289/18-02-01-205.
В задоволенні позовних вимог про визнання декларації з фіксованого сільськогосподарського податку за 2015 рік № 9001209331, № 9001219688 такою, що подана в день її надходження 19 січня 2015 року - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) С.В. Воловик
З оригіналом згідно
Суддя С.В. Воловик