Справа №817/1214/15
29 квітня 2015 року
м.Рівне
Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Сало А.Б., розглянувши позовну заяву
Інспекції з питань захисту прав споживачів у Рівненській області
до
Товариства з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН"
про стягнення штрафу,
Інспекція з питань захисту прав споживачів у Рівненській області звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" про стягнення штрафу.
Зокрема, позивач просить суд прийняти адміністративний позов без сплати судового збору у зв'язку з відсутністю у кошторисі Інспекції на 2015 рік передбачених витрат на сплату судового збору.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Мінімальна заробітна плата з 01.01.2015 становить 1218 грн.
Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що розмір судового збору за подання адміністративного позову майнового характеру становить 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати - 1827,00 грн. та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати - 4872,00 грн.
Відповідно до ч.3 ст.4 Закону України "Про судовий збір" під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору.
Отже, позивачу слід сплатити судовий збір загальною сумою 182,70 грн. за подання позовної заяви майнового характеру.
Однак керуючись ст.88 КАС України, суд вважає за можливе відстрочити позивачу строк сплати судового збору в розмірі 182,70 грн. за подання позовної вимоги майнового характеру до винесення судового рішення по справі.
Позовна заява подана особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, відповідає вимогам, встановленим статтею 106 КАС України.
Позовну заяву належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Підстави для повернення адміністративного позову, залишення його без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлені КАС України, відсутні.
Керуючись статтями 104-107 КАС України, суддя,
1.Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом Інспекції з питань захисту прав споживачів у Рівненській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "САВ-ДІСТРИБЬЮШН" про стягнення штрафу.
2. Справа розглядається суддею одноособово.
3. Копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 49, 51 КАС України.
4. Запропонувати відповідачу, у разі заперечення проти адміністративного позову, до початку судового засідання подати заперечення проти позову та докази на їх обґрунтування.
5. Ухвала набирає законної сили відповідно до ч.6. ст.254 КАС України та не може бути оскаржена.
Суддя Сало А.Б.