про повернення позовної заяви
14.04.2015 № 814/1225/15
Cуддя Миколаївського окружного адміністративного суду Марич Є. В., розглянув заяву і додані до неї матеріали
за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1
доОСОБА_2, АДРЕСА_2 Виконавчого комітету Миколаївської міської ради, вул. Адміральська, 20,Миколаїв,54001 Миколаївської міської ради, вул. Адміральська, 20,Миколаїв,54001
треті особиОСОБА_3, АДРЕСА_2 Реєстраційна служба Миколаївського міського управління юстиції Миколаївської області, вул. Потьомкінська, 17/4,Миколаїв,54030
провизнання нечинним та скасування п.20 рішення від 02.04.2014р. , п. 64,64.1, 64.2 рішення від 24.07.2014р. , п.52 рішення від 22.08.2013р. , визнання нечинним свідоцтва від 21.08.2014р. індексний номер 25895580,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, Виконавчого комітету Миколаївської міської ради та Миколаївської міської ради про визнання невинним та скасування п.20 рішення від 02.04.2014р. , п. 64,64.1, 64.2 рішення від 24.07.2014р. , п.52 рішення від 22.08.2013р. , визнання невинним свідоцтва від 21.08.2014р. індексний номер 25895580.
У позовній заяві позивач зазначив відповідачами ОСОБА_2, Виконавчий комітет Миколаївської міської ради та Миколаївську міську раду, однак зі змісту позовних вимог вбачається, що позивач оскаржує рішення лише двох з відповідачів, а саме Виконавчого комітету Миколаївської міської ради та Миколаївської міської ради.
Пунктом 1 частини 1 ст.17 КАС України встановлено, що спори фізичних та юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності відносяться до компетенції адміністративних судів.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.18 КАС України, адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам, віднесені до компетенції місцевих загальних судів як адміністративних судів.
Частина 2 статті 18 КАС України передбачає, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, їх посадова чи службова особа.
Виконавчий комітет Миколаївської міської ради та Миколаївська міська рада, які є відповідачами за даним позовом, відповідно до ст.5 Закону України "Про місцеве самоврядування " від 21.05.1997р. №280/97-ВР відноситься до системи органів місцевого самоврядування.
Виходячи з вищезазначеного, дану справу слід розглядати в порядку адміністративного судочинства в загальному місцевому суді як адміністративному.
Згідно з п.6 ч.3 ст.108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Враховуючи предметну підсудність адміністративних справ, позивач не позбавлений права звернутись з цим же позовом до місцевого загального суду як адміністративного, у відповідності до п.1 ч.1 ст.18 КАС України.
Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Враховуючи викладене, керуючись п.6 ч.3 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позовну заяву повернути ОСОБА_1.
2. Ухвалу про повернення позовної заяви надіслати позивачу невідкладно разом із позовною заявою й усіма доданими до неї матеріалами.
3. Повернути ОСОБА_1 сплачений згідно квитанції №0.0.370983843.1 від 09.04.2015 року судовий збір в сумі 194,88 грн.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів в порядку ст. 186 КАС України.
Суддя Є. В. Марич