Ухвала від 24.04.2015 по справі 813/1524/15

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без розгляду

24 квітня 2015 року № 813/1524/15

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Сидор Н.Т.,

за участю секретаря судового засідання Бегей О.Р.,

представника позивача Хащівської І.В.,

представник відповідача не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова до Львівського управління начальника робіт про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій,

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова до Львівського управління начальника робіт про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в розмірі 19589,48 грн.

Залишаючи без розгляду адміністративний позов, суд виходить з того, що відповідно до ст. 99 КАС України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Частиною 2 ст. 99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.

Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду визначені ст. 100 КАС України. Так, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Судом встановлено, що позивач звернувся до суду з позовом до Львівського управління начальника робіт та просить відшкодувати витрати на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_2 за період з лютого 2013 року по лютий 2014 року.

Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, встановлено розділом шостим Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України".

Згідно з п. 6.4 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

За положенням п. 6.7. Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Тобто, підприємствам встановлено обов'язок по сплаті коштів по відшкодуванню нарахованих сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах до 25 - го числа кожного місяця.

У зв'язку з цим, наступний день, тобто 26 число місяця, є днем з якого починається перебіг шестимісячного строку звернення до суду Пенсійного фонду з позовом про стягнення своєчасно не внесених коштів. Також, 26 число місяця є днем, з якого Пенсійний фонд повинен був дізнатися про порушення своїх прав чи інтересів, а саме про невнесення підприємством відповідної суми

Пунктом 6.8 передбачено, що у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.

Судом встановлено, що пенсіонеру ОСОБА_2 пенсію призначено УПФ України в Залізничному районі м. Львова.

Позивач з означеним позовом звернувся в суд 27.03.2015 року.

В судовому засіданні представником позивача було зазначено, що строк звернення до адміністративного суду з даним позовом Управлінням Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова не пропущено, оскільки розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період лютий 2013 року по лютий 2014 року ним було отримано від УПФ України в Залізничному районі м. Львова лише 16.01.2015 року та 27.02.2015 року.

Враховуючи, що УПФ України в Залізничному районі м. Львова відповідачу через позивача - УПФ України в Галицькому районі м. Львова розрахунки за спірний період мало направити до 20-го січня поточного року, а саме 2013 року, відповідно з січня 2013 року відповідач повинен відшкодовувати такі витрати, та відповідно несплата б вважалась з 26 числа місяця лютого 2013 року, в той же час з контексту п. 6.8 Інструкції випливає, що реалізація права позивача на відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій залежить від виконання обов'язку по надісланню до 20 січня поточного року органом Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії, розрахунку підприємству через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства, а такий направлений УПФ України в Залізничному районі м. Львова лише 16.01.2015 року та 10.02.2015 року, суд приходить до переконання, що позов про відшкодування витрат на виплату та доставку пільгової пенсії ОСОБА_2 за період з лютого 2013 року по лютий 2014 року заявлено з пропуском шестимісячного строку звернення до суду з таким позовом, оскільки 26 число місяця лютого 2013 року є днем, з якого Пенсійний фонд повинен був дізнатися у випадку, суд підкреслює, вчасного надіслання розрахунку, про порушення своїх прав чи інтересів, а саме про невнесення підприємством відповідної суми.

Суд звертає увагу, що згідно ст. 58 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій.

Відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 року за № 28-2 та зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 року за № 41/26486 управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України.

Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.

Відповідно до п. 3 Положення №28-2 основними завданнями управління Фонду серед інших є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.

На вимогу суду позивач не представив доказів виконання покладених на нього завдань щодо реалізації державної політики з питань пенсійного забезпечення, а саме не представив доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду з позовом.

Судом таких доказів також не здобуто в ході розгляду справи.

Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС України, пропуск встановленого законом строку звернення з позовною заявою до адміністративного суду є підставою для залишення такого позову без розгляду, якщо суд не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Керуючись ст. ст. 99, 100, 155, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Управління Пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Львова до Львівського управління начальника робіт про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з 27.02.2013 року по 11.02.2014 року в розмірі 19589,48 грн., залишити без розгляду у зв'язку з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду.

Роз'яснити позивачу, що повторне звернення з тією самою позовною заявою не допускається.

Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання повного тексту ухвали.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст ухвали складено та підписано 29.04.2015 року.

Суддя Сидор Н.Т.