Ухвала від 23.04.2015 по справі 908/3396/14

номер провадження справи 23/39/14

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

23.04.2015 Справа № 908/3396/14

Господарський суд у складі судді Шевченко Тетяни Миколаївни,

за участю:

представника кредитора ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області: Дегтяр О.М., довіреність №1541/08-29-10/014 від 04.02.2015;

ліквідатора банкрута: Ясир Д.І. (на підставі постанови суду від 09.10.2014);

розглянувши заяву Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області (вх.№09-06/15081 від 30.03.2015) з вимогами до боржника у справі №908/3396/14

Кредитори:

1) Державна податкова інспекція у Ленінському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області (69096, м. Запоріжжя, вул. Бородинська, 1-А, ідент. код - 38732217);

2) Публічне акціонерне товариство «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк» (01001, м. Київ, пров. Шевченка, буд. 12; ідент. код - 00039002) в особі Обласного відділення ПАТ «ПРОМІНВЕСТБАНК» в м. Запоріжжя (69600, м. Запоріжжя, пр-т. Маяковського, 20-А);

Банкрут - Дочірнє підприємство «ТЕХНОГРАН» Товариства з обмеженою відповідальністю «АКШЕН» (69035, м. Запоріжжя, вул. Панфіловців, 29/61, ідент. код юридичної особи - 25478978; скорочено - ДП «ТЕХНОГРАН» ТОВ «АКШЕН»);

про визнання банкрутом,

ліквідатор - Ясир Дар'я Ігорівна (поштова адреса: 69104, м. Запоріжжя, вул. Малиновського, буд. 19, кв. 78),

ВСТАНОВИВ:

Дочірнє підприємство «ТЕХНОГРАН» товариства з обмеженою відповідальністю «АКШЕН» (боржник у справі) звернулось до господарського суду Запорізької області із заявою про порушення справи про банкрутство на підставі частини п'ятої статті 11, статті 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», яка передбачає особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником.

Ухвалою суду від 17.09.2014 заяву прийнято до розгляду, справі присвоєно номер провадження 23/39/14, підготовче засідання суду призначено на 25.09.2014, від боржника витребувано документи згідно з резолютивною частиною ухвали.

Ухвалою суду від 25.09.2014 порушено провадження у справі №908/3396/14 про банкрутство ДП «ТЕХНОГРАН» ТОВ «АКШЕН», слухання справи в засіданні господарського суду призначено на 09.10.2014.

Постановою господарського суду Запорізької області від 09.10.2014 у справі №908/3396/14 визнано банкрутом ДП «ТЕХНОГРАН» ТОВ «АКШЕН», відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено голову ліквідаційної комісії - Ясир Дар'ю Ігорівну.

10.10.2014 на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет оприлюднено повідомлення №9909 про визнання ДП «ТЕХНОГРАН» ТОВ «АКШЕН» банкрутом.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 24.11.2014 у справі №908/3396/14 затверджено реєстр вимог кредиторів.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 04.03.2015 у справі №908/3396/14 визнано вимоги ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області до боржника в сумі 65788,12 грн. такими, що не є конкурсними із погашенням у шосту чергу в ліквідаційній процедурі.

30.03.2015 до суду надійшла заява ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області з вимогами до боржника.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 01.04.2015 у справі №908/3396/14 заяву ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області прийнято та призначено до розгляду на 23.04.2015.

23.04.2015 ліквідатором надано докази розгляду вимог ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області. Ліквідатором вимоги визнано частково у розмірі 95018,00 грн., у визнанні вимог в розмірі 50036,42 грн. відмовлено.

В судовому засіданні представник ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області заяву з вимогами до боржника підтримала. Представник пояснила, що 340,00 грн. штрафу нараховано боржнику за ненадання декларацій з ПДВ за листопад та грудень 2014 року.

Заслухавши пояснення учасників судового засідання, вивчивши доводи заяви кредитора, перевіривши подані документи та наявні матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що вимоги податкової інспекції слід визнати частково, з огляду на таке.

Згідно із частиною третьою статті 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (далі - Закон про банкрутство) кредитори мають право заявити свої вимоги до боржника, який ліквідується, у місячний строк з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника, який ліквідується, банкрутом, на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами, а їх вимоги погашаються в шосту чергу.

Відповідно до частини четвертої статті 40 Закону про банкрутство у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає скарги на дії (бездіяльність) учасників ліквідаційної процедури та здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

В пункті 36.7 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 28.03.2013 N 01-06/606/2013 «Про Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (у редакції Закону України від 22.12.2011 N 4212-VI)» зазначено, що заяви кредиторів про грошові вимоги до боржника, що ліквідується власником, подаються безпосередньо до господарського суду та оплачуються судовим збором. Розгляд грошових вимог кредиторів в ліквідаційній процедурі здійснюється господарським судом в тому ж порядку, що і грошових вимог, заявлених на підставі статті 23 Закону. За результатами розгляду грошових вимог кредиторів господарським судом затверджується реєстр вимог кредиторів.

Згідно із частиною другою статті 23 Закону про банкрутство склад і розмір грошових вимог кредиторів визначаються в національній валюті України. Якщо зобов'язання боржника визначені в іноземній валюті, то склад і розмір грошових вимог кредиторів визначаються в національній валюті за курсом, встановленим Національним банком України на дату подання кредитором заяви з грошовими вимогами до боржника.

В силу частини третьої статті 23 Закону про банкрутство, кредитори мають в обов'язковому порядку додати до заяви документи, які підтверджують грошові вимоги до боржника.

Повідомлення про визнання боржника ДП «ТЕХНОГРАН» ТОВ «АКШЕН» банкрутом було оприлюднене 10.10.2014 на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет.

Строк подачі кредиторських вимог сплинув 10.11.2014.

Державною податковою інспекцією в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області заявлено вимоги в загальному розмірі 145054,42 грн., з яких: 94678,00 грн. боргу за основним платежем, 23669,50 грн. штрафу і 26366,92 грн. пені з податку на прибуток приватних підприємств, донарахованих за результатами перевірки за четвертий квартал 2011 року, та 340,00 грн. штрафу з податку на додану вартість, визначеного за неподання декларацій з ПДВ за листопад-грудень 2014 року.

Згідно відбитку вхідного штемпелю канцелярії господарського суду податковою інспекцією вимоги заявлено 30.03.2015, тобто після закінчення строку, встановленого для їх подання.

Правові наслідки недотримання граничного строку подачі заяви конкурсного кредитора встановлені частиною третьою статті 95 Закону про банкрутство, згідно з якою вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання не є конкурсними та погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі.

Таким чином, вимоги ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області в розмірі 94678,00 грн. боргу за основним платежем (з податку на прибуток приватних підприємств), що заявлені з пропуском встановленого строку, не є конкурсними і погашаються в шосту чергу.

Разом з тим, податковою інспекцією заявлено вимоги щодо штрафних санкцій та пені в розмірі 50376,42 грн., з яких: 23669,50 грн. штрафу і 26366,92 грн. пені з податку на прибуток приватних підприємств, донарахованих за результатами перевірки, та 340,00 грн. штрафу з податку на додану вартість, визначених за неподання декларацій з ПДВ за листопад-грудень 2014 року.

Відповідно до частини другої статті 25 Закону про банкрутство неустойка (штраф, пеня) враховується в реєстрі вимог кредиторів окремо від основних зобов'язань у шосту чергу та може бути предметом мирової угоди. Погашення неустойки (штрафу, пені) у справі про банкрутство можливе лише в ліквідаційній процедурі при спрощеному порядку розгляду справи про банкрутство.

Отже, Законом визначена виняткова черговість задоволення вимог, що становлять штрафні санкції, а саме, вони враховуються в реєстрі вимог кредиторів окремо від основних зобов'язань у шосту чергу, а їх погашення можливе лише в ліквідаційній процедурі при спрощеному порядку розгляду справи про банкрутство.

Відтак, вирішуючи питання про визнання вимог ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області в розмірі 50036,42 грн., які заявлені з пропуском строку та складаються виключно зі штрафних санкцій, суд застосовує спеціальну норму Закону, якою визначено виняткову черговість задоволення вимог щодо штрафних санкцій та пені.

При цьому суд відхиляє вимоги податкової інспекції в розмірі 340,00 грн. штрафу з податку на додану вартість, визначеного за неподання декларацій з ПДВ за листопад-грудень 2014 року, з наступних підстав.

У відповідності до приписів п. 1.3 ст. 1 Податкового кодексу України цей Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

Положеннями п. 87.10 ст. 87 Податкового кодексу України з моменту винесення судом ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство платника податків порядок погашення грошових зобов'язань, які включені до конкурсних кредиторських вимог контролюючих органів до такого боржника, визначається згідно із Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» без застосування норм цього Кодексу.

Згідно із частиною першою статті 38 Закону про банкрутство з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав; у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів)), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури; вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі.

Отже, в ліквідаційній процедурі пред'являються та, відповідно, задовольняються вимоги, що виникли під час провадження у справі про банкрутство, тобто процедурах розпорядження та санації.

Виконання зобов'язань боржника, визнаного банкрутом, здійснюється у випадках і порядку, передбачених цим розділом (абз. 9 ч. 1 ст. 38 Закону про банкрутство).

Вказана стаття 38 Закону про банкрутство визначає наслідки визнання боржника банкрутом, які полягають у тому, що з моменту визнання боржника банкрутом припиняється виникнення нових зобов'язань боржника, зокрема, з податків і зборів (обов'язкових платежів).

З цього часу нові зобов'язання боржника виникають лише у випадках, передбачених Законом про банкрутство. Такими випадками є виникнення зобов'язань з оплати витрат, пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури (ч. 1 ст. 38, ч. 8 ст. 41 Закону про банкрутство). До цих витрат не відносяться податки і збори (обов'язкові платежі), в тому числі нараховані штрафні санкції.

При цьому суд зазначає, що виникнення зобов'язань припиняється не з припиненням (ліквідуванням) юридичної особи, а з моменту винесенням судом постанови про відкриття ліквідації юридичної особи - банкрута, тому нарахування податковою інспекцією боржнику суми штрафних санкцій за листопад-грудень 2014 року, що виник під час ліквідаційної процедури, є необґрунтованим.

Враховуючи викладене, суд відхиляє вимоги ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області в розмірі 340, 00 грн. штрафних санкцій.

Керуючись ст.ст. 7, 23, 95 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ст.ст. 25, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Визнати вимоги Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області до боржника в розмірі 94678,00 грн. боргу за основним платежем такими, що не є конкурсними із погашенням в шосту чергу в ліквідаційній процедурі.

Визнати вимоги Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області до боржника в розмірі 50036,42 грн. штрафу, пені - шоста черга задоволення.

Відхилити вимоги Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області в розмірі 340,00 грн.

Зобов'язати ліквідатора привести реєстр вимог кредиторів у відповідність до даної ухвали суду.

Копії ухвали надіслати: заявнику - ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області; ліквідатору (банкруту).

Суддя Т.М. Шевченко