Справа № 2-а-4382/11
Іменем УКРАЇНИ
16.09.2011 м. Нікополь
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області в складі головуючого судді Шестакова З. С. розглянувши у скороченому провадженні в м. Нікополі адміністративну справу за позовом, за яким ОСОБА_1, звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в м. Нікополь про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, суд, -
Встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом і просить суд:
- Визнати дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Нікополь (далі по тексту УПФУ в м. Нікополь) незаконними по перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2007 рік в розмірі 1197,91 грн.
- Зобов'язати УПФУ в м. Нікополь провести перерахунок пенсії у відповідності до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”виходячи з розміру середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якого сплачені страхові внески за 2009 рік, в розмірі 1650,43 грн. .
Свої вимоги мотивує тим, що він отримує пенсію за віком. Після отримання пенсії продовжує працювати і тому звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку зі збільшенням трудового стажу та заробітку. УПФУ в м. Нікополь було проведено такий перерахунок, але для перерахунку було застосовано середню заробітну плату за 2007 рік в розмірі 1197 грн. 91 коп.
Такі дії, ОСОБА_1, вважає протиправними з огляду на те, що згідно п. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати за періоди страхового стажу зазначений в ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, із застосуванням показника середньої заробітної плати на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якого сплачені страхові внески що передує року перерахунку пенсії.
Однак, відповідачем неправомірно при перерахунку пенсії було застосовано показник середньої заробітної плати за 2007 р. в розмірі 1197 грн. 91 коп.
Представник УПФУ у м. Нікополь з зазначеними позовними вимогами не погодився, надіслав на адресу суду заперечення на позовну заяву, відповідно до яких, вважає, свої дії правомірним.
В запереченні до адміністративного позову зазначив, що відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”(зі змінами, внесеними Законом України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”) було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника середньої заробітної плати.
Однак, Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року дані зміни, до ст. 42 Закону України “Про загальне обов'язкове державне пенсійне страхування”в частині визначення середнього показника та порядку перерахування пенсій були визнані неконституційними.
В попередній редакції ч.4 ст.42 Закону України “Про загальне обов'язкове державне пенсійне страхування”передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Кожний наступний перерахунок пенсії проводиться не раніше як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Таким чином, для перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам застосовується ст. 42 (яка не містить посилання на показник середньої заробітної плати) та ч. 1 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, заперечення відповідача, суд вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в м. Нікополь і отримує пенсію за віком.
Позивач звертався до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
УПФУ в м. Нікополь проведено перерахунок пенсії з урахуванням трудового стажу роботи з застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу за 2007 рік (1197,91 грн.), що підтверджується листом УПФУ в м. Нікополь.
Перерахунок пенсії було проведено відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”та п.п. 3 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка діяла відповідно до Закону України, який враховується для обчислення пенсії, за 2007 рік. Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч 1 ст. 40 цього Закону.
За змістом ч. І ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07 2000 року У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.
Підпунктом “б”підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”від 28.12.2007 року № 107-УІ ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”викладено в новій редакції.
За даною редакцією, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 положення підпункту “б”підпункту 10 пункту 35 розділу 11 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Таким чином, після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення знову почали діяти положення ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”в їх первинній редакції.
Тобто, з часу прийняття цього рішення перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Підпунктом 3 пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян”від 28.05.2008 року № 530 визначено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік. що передує року перерахунку пенсії При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Тобто, фактично цією нормою відтворена редакція ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”в редакції Закону України від 28.12.2007 року № 107-УІ, яка визнана неконституційною.
Отже, починаючи з 28.05.2008 року, діють два нормативно-правові акти Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”та постанова Кабінету Міністрів України, які регулюють спірні правовідносини.
При цьому, умови перерахунку пенсії, визначені в наведеному підпункті постанови Кабінету Міністрів України не відповідають умовам, викладеним в ч. 1 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”в редакції Закону від 09.07. 2003 року № 1058-ІУ.
Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, суд вважає, що при вирішенні даного спору слід застосовувати правила ч. 1 ст. 40. ч. 4 ст. 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”первинній редакції.
З огляду на викладене суд приходить до висновку про відсутність у відповідача правових підстав для перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік, в розмірі 1650,43 грн..
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 92, 124, 152 Конституції України, ст.ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, ст. ст. 7-11. 71, 99, 158. 160, 162, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Постановив:
В задоволенні позовних вимог, з якими ОСОБА_1 звернувся до Управління Пенсійного Фонду України в м. Нікополь про визнання дій Управління Пенсійного Фонду України в м. Нікополь неправомірними та перерахування пенсії з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік, в розмірі 1650,43 грн. - відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, через Нікопольський міськрайонний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Суддя Шестакова З. С.