79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
27.04.15 Справа № 914/481/14
Львівський апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого судді Дубник О.П.
Суддів Матущак О.І.
Скрипчук О.С.
розглянувши матеріали апеляційної скарги Департаменту економічної політики Львівської міської ради б/н від 10.04.2015р. (вх. № ЛАГС 01-05/1875/15 від 23.04.2015р.)
на рішення Господарського суду Львівської області від 11.12.2014 року
у справі №914/481/14 (суддя - Р.А. Кидисюк)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) "Олімпік ЛТД", м. Львів
до Департаменту економічної політики Львівської міської ради, м. Львів
третя особа 1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Західне регіональне управління Державної прикордонної служби України, м. Львів
третя особа 2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Львівська міська рада, м. Львів
про визнання договору укладеним,
Рішенням Господарського суду Львівської області від 11.12.2014 року у цій справі (суддя Р.А. Кидисюк) позовні вимоги ТОВ "Олімпік ЛТД" задоволено. Визнано укладеним між ТзОВ "Олімпік ЛТД", Західним регіональним управлінням Прикордонної служби України та Департаментом економічної політики Львівської міської Ради Договір про внесення змін до Договору про пайову участь від 28.09.2010 року із змінами, внесеними Додатковою угодою № 261 від 17 листопада 2010 року, на умовах, визначених ТзОВ "Олімпік ЛТД" та Західним регіональним управлінням Прикордонної служби України у проекті договору, долученого до листа-пропозиції №88 від 11.11.2014 року, отриманого 11.11.2014 року Департаментом економічної політики Львівської міської Ради, а саме:
"Договір про пайову участь № 215 від 28.09.2010 року із змінами, внесеними Додатковою угодою № 261 від 17 листопада 2010 року, змінити шляхом внесенням змін у пункт 3.1. наступного змісту:
"3.1. Сплатити пайовий внесок на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Львова, в сумі один мільйон сорок вісім тисяч п'ятсот тридцять грн. 71 коп. ( 1 048 530,71 грн.) код платежу 50110000 "Цільові фонди, утворені органами місцевого самоврядування ", розрахунковий рахунок №31512931700002 в ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014, код ЄДРПОУ 23949066, утримувач: місцевий бюджет м. Львова
1) 50 000 грн. до 25 грудня 2010 р.
2) 988 530,71 грн. до 31 грудня 2011 р., що включає : 1) 878 725,64 грн., 2) предачу ЛМКП "Львівводоканап" зворотнього клапану AVKDN № 350 Р № 1053-350 350007 на суму 32 436 грн. 67 коп., 3) передачу безоплатно у власність територіальної громади м. Львова зовнішніх водопровідних мереж за адресою - м. Львів, вул. Тракт Глинянський 161Б на суму 87 368,40 грн." Визнано Договір про внесення змін від 11.11.2014 року до Договору про пайову участь № 215 від 28.09.2010 року із змінами, внесеними Додатковою угодою № 261 від 17 листопада 2010 року, а саме п.3.1. виконаним.
Не погоджуючись з рішенням місцевого господарського суду, Департамент економічної політики Львівської міської ради оскаржив його в апеляційному порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 93 Господарського процесуального кодексу України Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Частиною цієї ж статті визначено, що апеляційний господарський суд постановляє ухвалу про повернення апеляційної скарги у випадках, якщо вона подана після закінчення строків, установлених цією статтею, і суд за заявою особи, яка її подала, не знайде підстав для поновлення строку.
В апеляційній скарзі б/н від 10.04.2015р. (Вхідний № ЛАГС 01-05/1875/15 від 23.04.2015р.), Департаментом економічної політики Львівської міської ради заявлено клопотання (Вх. № ЛАГС 01-05/1876/15 від 23.04.2015р.), в якому останній просить відновити строк на оскарження рішення місцевого суду, однак, в тексті апеляційної скарги відповідача відсутні обґрунтування поважності причин пропуску такого строку.
Згідно постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 7 від 17.05.2011р. "Про деякі питання практики застосування розділу ХІІ Господарського процесуального кодексу України" (з останніми змінами і доповненнями станом на 10.07.2014р.) клопотання про відновлення строку подання апеляційної скарги з огляду на приписи статті 53 ГПК повинно містити обґрунтування поважності причин пропуску такого строку (за необхідності - з посиланням на відповідні докази, які подаються апеляційному господарському суду на загальних підставах). При цьому своєчасне (у межах встановленого строку) подання первісної апеляційної скарги і невідкладне (одразу після одержання відповідної ухвали) усунення скаржником недоліків, які стали причиною повернення останньої, враховуються апеляційним господарським судом у вирішенні питання про відновлення строку подання апеляційної скарги разом з іншими обставинами, на які посилається скаржник у зазначеному клопотанні.
Як вбачається із матеріалів справи, що визнається і у повторно поданій апеляційній скарзі (Вх. № ЛАГС 01-05/1875/15 від 23.04.2015р.), Департамент економічної політики Львівської міської ради вже подавав апеляційну скаргу на рішення Господарського суду Львівської області від 11.12.2014р., і ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 12.01.2015р. така поверталась апелянту на підставі п. 2 ч.1 ст. 97 ГПК України, через відсутність доказів про її отримання Львівською міською радою.
Повторно ж подана апеляційна скарга через 3 місяці - 16.04.2015р. (поштовий конверт залишено в матеріалах справи) і з її тексту вбачається, що підставою для поновлення строку для оскарження рішення суду, апелянт зазначає лише факт повернення апеляційної скарги судом, не наводячи жодних причин, які об'єктивно перешкоджали йому в найкоротший термін усунути обставини, зазначені в п. 2 ч. 1 ст. 97 ГПК України і повторно подати апеляційну скаргу.
У відповідності до вимог ст. 97 ГПК України апеляційна скарга не приймається до розгляду і повертається апеляційним господарським судом, зокрема, якщо скаргу подано після закінчення строку, встановленого для її подання, без клопотання про поновлення цього строку або таке клопотання відхилено.
На підставі вищевикладеного та керуючись ч. 2 ст. 53, п. 4 ч. 1 ст. 97 ГПК України, апеляційний господарський суд, У Х В А Л И В :
1. Відмовити Департаменту економічної політики Львівської міської ради у задоволенні клопотання про відновлення строку на оскарження рішення Господарського суду Львівської області від 11.12.2014р. (вх. № ЛАГС 01-05/1876/15 від 23.04.2015р.).
2.Повернути Департаменту економічної політики Львівської міської ради апеляційну скаргу б/н від 10.04.2015р. (вх. № ЛАГС 01-05/1875/15 від 23.04.2015р.) та додатки до неї всього на 6 аркушах, в тому числі оригінал платіжного доручення №843 від 16.12.2014р.
3. Долучити до матеріалів справи копію апеляційної скарги Департаменту економічної політики Львівської міської ради б/н від 10.04.2015р. (вх. № ЛАГС 01-05/1875/15 від 23.04.2015р.).
4. Ухвала може бути оскаржена до Вищого господарського суду України в порядку та строки передбачені статтями 109-110 Господарського процесуального кодексу України.
Головуючий суддя Дубник О.П.
Суддя Матущак О.І.
Суддя Скрипчук О.С.