22 квітня 2015 року Справа № 876/432/15
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Гінди О.М., Старунського Д.М.
з участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Львівської обласної державної адміністрації на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2014р. по справі за позовом Заступника прокурора Львівської області до Львівської обласної державної адміністрації третя особа на стороні позивача ТзОВ Виробничо-технічного підприємства "ЖидачівАвтотранс", третя особа на стороні відповідача Малого Колективного підприємства "Транс-Екіпаж" про визнання протиправними дій та бездіяльності, -
26.09.2014р. позивач звернувся до суду з позовом в якому з урахуванням заяви про зміну позовних вимог (а.с.137-138) просить визнати протиправними дії Львівської обласної державної адміністрації щодо неналежного розгляду подання прокуратури Львівської області від 18.08.2014 року №07/2/2-702 вих.14 «Про усунення порушень закону, причин та умов, що їм сприяли».
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що прокуратурою Львівської області винесено подання з вимогою усунути порушення вимог законодавства України про вжиття невідкладних заходів до усунення виявлених порушень законодавства, причин та умов, що їм сприяли та притягнення до дисциплінарної відповідальності винних посадових осіб. Однак, вказане подання належним чином не розглянуто, незважаючи на часткове визнання у наданій відповіді Львівською обласною державною адміністрацією порушень чинного законодавства при організації та проведенні конкурсів з визначенням підприємств - перевізників для роботи на автобусних маршрутах загального користування, в т.ч. по маршруту №490 від 10.09.2014 року за №5/9-4936/0/2-14/2-2. Позивач зазначає, що Львівською обласною державною адміністрацією не розглянуто подання прокурора в частині вирішення питання щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності посадових осіб за допущені порушення наведеного законодавства.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2014р. позов задоволено.
Львівська обласна державна адміністрація оскаржило дану постанову, з підстав неповного з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідністю висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що суд передчасно прийшов до висновку про визнання протиправними дій облдержадміністрації щодо неналежного розгляду вищевказаного подання прокурора, оскільки як випливає зі змісту відповіді на це подання, остаточне рішення щодо вжиття заходів реагування на вказані у поданні порушення, не було прийняте. Відповідь заступника голови Львівської облдержадміністрації на подання прокурора була надана листом від 10.09.2014 року №5/9-4936/0/2-14/2-2 "Про розгляд подання". В останньому абзаці даної відповіді чітко зазначається про те, що "питання щодо наявності чи відсутності в діях ОСОБА_3 порушень Закону України "Про транспорт", "Про автомобільний транспорт", а також щодо притягнення цієї посадової особи до дисциплінарної відповідальності за вчинення дій щодо організації та винесення на засідання обласного конкурсного комітету автобусного маршруту загального користування №490 буде додатково розглянуто після прийняття відповідного рішення Львівським окружним адміністративним судом та набрання цим рішенням законної сили. Вважає, що суд прийшов до неправомірного висновку щодо неналежного розгляду подання прокуратури Львівської області від 18.08.2014 року № 07/2/2-702вих-14 "Про усунення порушень закону, причин та умов, що їм сприяють".
Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, представника відповідача, який підтримав апеляційну скаргу, представника позивача та ТзОВ ВТП «ЖидачівАвтотранс», які просять залишити без змін рішення суду, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що прокуратурою Львівської області проведено перевірку департаменту розвитку інфраструктури, дорожнього господарства та паливно-енергетичного комплексу Львівської обласної державної адміністрації у порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів на проведення конкурсів з визначенням переможців для роботи на автобусних маршрутах Львівської області, а також території міст обласного підпорядкування.
18.08.2014 прокуратурою Львівської області за результатами проведеної перевірки додержання посадовими особами департаменту розвитку інфраструктури, дорожнього господарства та паливно-енергетичного комплексу Львівської обласної державної адміністрації вимог Закону України «Про автомобільний транспорт», «Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008 та інших нормативно-правових актів винесено подання до Львівської обласної державної адміністрації, у якому зобов'язано вжити невідкладних заходів до усунення виявлених порушень законодавства, причин та умов, що їм сприяли. Забезпечити належне виконання вимог Конституції України, Законів України «Про транспорт», «Про автомобільний транспорт», Постанови Кабінету Міністрів України від 03.12.2008р. №1081 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» та інших нормативно-правових актів при організації та проведенні конкурсів з визначення підприємств-перевізників для роботи на автобусних маршрутах загального користування. За неналежне виконання своїх посадових обов'язків вирішити питання про притягнення до дисциплінарної відповідальності директора департаменту розвитку інфраструктури, дорожнього господарства та паливно-енергетичного комплексу Львівської облдержадміністрації ОСОБА_3 (а.с.46).
Згідно наданої відповіді від 05.11.2014 року №5/9-6147/0/2-14/1-2 відповідачем розпорядженням голови Львівської обласної державної адміністрації від 14.10.2014 року №532/0/5-14 «Про врегулювання окремих питань» та відповіддю від 10.09.2014 року №5/9-4936/0/2-14/2-2 частково визнано та виконано вимоги подання. У внесеному поданні від 18.08.2014 року прокурором, зокрема, поставлено вимогу про вирішення в установленому законом порядку питання про притягнення до дисциплінарної відповідальності директора департаменту розвитку інфраструктури, дорожнього господарства та паливно-енергетичного комплексу Львівської облдержадміністрації ОСОБА_3 Вказана вимога відповідачем не виконана.
Відповіддю від 10.09.2014 року №5/9-4936/0/2-14/2-2 на внесене подання відповідачем з вказаного питання повідомлено, що на даний час Львівським окружним адміністративним судом розглядається справа №813/4926/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-технічного підприємства «ЖидачівАвтотранс» до Львівської обласної державної адміністрації та Департаменту розвитку інфраструктури, дорожнього господарства та паливно-енергетичного комплексу Львівської облдержадміністрації про визнання протиправними дій, що обгрунтування позовних вимог позивача аналогічне з обґрунтуванням порушень в організації зазначеного маршруту, які наводяться прокурором у поданні. Питання щодо наявності чи відсутності в діях ОСОБА_3 порушень законів України «Про транспорт», «Про автомобільний транспорт», також щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності буде додатково розглянуто після прийняття відповідного рішення Львівським окружним адміністративним судом та набрання цим рішенням законної сили.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач в порушення вимог ст.8, ст.23 Закону України «Про прокуратуру» неналежно розглянув подання прокуратури Львівської області від 18.08.2014 року №07/2/2-702 вих.14 «Про усунення порушень закону, причин та умов, що їм сприяли», виходячи з наступного:
Згідно з вимог п.п.2, 5 частини 2 статті 20 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право, зокрема, вносити подання або протест на рішення місцевих Рад залежно від характеру порушень; вносити подання до державних органів, громадських організацій і посадовим особам про усунення порушень закону та умов, що їм сприяли.
Статтею 23 Закону України «Про прокуратуру» встановлено наступне: подання - це акт реагування прокурора на виявлені порушення закону з вимогою (вимогами) щодо: 1) усунення порушень закону, причин та умов, що їм сприяли; 2) притягнення осіб до передбаченої законом відповідальності; 3) відшкодування шкоди; 4) скасування нормативно-правового акта, окремих його частин або приведення його у відповідність із законом; 5) припинення незаконних дій чи бездіяльності посадових і службових осіб.
Відповідний прокурор має бути повідомлений про результати розгляду подання та вжиті заходи у визначений ним строк, що обчислюється з дня отримання подання та не може бути меншим 10 днів.
Колегіальний орган, якому внесено подання, повідомляє про день його розгляду прокурору, який вправі особисто взяти участь у засіданні цього органу.
Судом першої інстанції встановлено і з таким погоджується колегія суддів, що відповідачем не вчинено жодних дій спрямованих на всебічний та повний розгляд подання прокурора в частині притягнення до дисциплінарної відповідальності та не вжито необхідних заходів, спрямованих на його вирішення.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, то воно не може бути скасоване чи змінене з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Керуючись ст.ст.160 ч.3, 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Львівської обласної державної адміністрації - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2014р. по справі №813/6635/14 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя: М.П.Кушнерик
Судді: О.М.Гінда
Д.М.Старунський
Повний текст виготовлено 24.04.15р.