Ухвала від 21.04.2015 по справі 807/2876/13-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2015 року Справа № 876/12734/13

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Левицької Н.Г., Кухтея Р.В.

розглянувши у порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Карат Буд» на постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2013 року у справі за позовом Свалявської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Карат Буд» про стягнення податкового боргу,-

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2013 року позивач - Свалявська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Закарпатській області звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Карат Буд», в якому просить стягнути з відповідача за рахунок коштів боржника податковий борг в сумі в сумі 162 719,15 грн.

Постановою Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2013 року позов задоволено. Стягнено з Товариства з обмеженою відповідальністю «Карат Буд» податковий борг в сумі 162 719,15 грн.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що факт наявності спірного боргу відповідача в розмірі 162 719,15 грн. є доведеним, однак, на час постановлення судом рішення залишається непогашеним.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю «Карат Буд» оскаржило її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2013 року.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт вказує на те, що податковий борг в сумі 162 719,15 грн. виник внаслідок того, що вже тривалий час ТзОВ «Карат Буд» знаходиться у важкому матеріальному становищі, що зумовлено відсутністю необхідного обсягу робіт та виниклої внаслідок цього кредиторської заборгованості на загальну суму 2894000 грн. 00 коп. Однак, керівництво ТзОВ «Карат Буд» робить все можливе для укладення нових угод та відновлення роботи підприємства.

Особи, які беруть участь у справі в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступило а тому, суд апеляційної інстанції, у відповідності до п.п. 1, 2, ч.1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Карат Буд» 12.02.2004 року зареєстроване Свалявською районною державною адміністрацією як юридична особа, що підтверджується наявним в матеріалах Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи.

Питання щодо оподаткування регулюються Податковим кодексом України (далі - ПКУ) і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

Положення ПКУ регулюють відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно із положеннями п. 41.1 та п. 41.5 ст. 41 Податкового кодексу України органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби. Органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.

Відповідно до приписів пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

В силу пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У відповідності до вимог п.57.3 цієї ж статті у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу

Згідно з пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 цього ж Кодексу податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Як слідує із матеріалів справи, відповідно до податкової декларації з податку на прибуток, ТзОВ «Карат Буд» самостійно визначив зобов'язання по даному платежу за 2011 рік (№9015790118 від 06.02.2012 р.) у розмірі 14 492,00 грн. та за 2012 рік (№9086875463 від 07.02.2013 р.) у розмірі 6227,00 грн. Однак відповідачем, зазначені у податковій декларації податкові зобов'язання не були виконані, а сума податку не сплачена, заборгованість по податку на прибуток підприємств становить 21 219,00 грн.

20.07.2012 року Свалявською МДПІ Закарпатської області проведено камеральну перевірку відповідача з питань сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з податку на додану вартість, податок на прибуток, за результатами якої було складено акт №30/1500/32787071 від 20.07.2012 року, згідно висновків якого встановлено порушення термінів сплати самостійно визначених зобов'язань з податку на прибуток. На підставі вказаного акту перевірки були прийняті податкові повідомлення-рішення: №0001881500 від 20.07.2012 року, яким визначено суму штрафу за платежем податок на прибуток у розмірі 266,90 грн. (10%); №0001871500 від 20.07.2012 року, яким визначено обов'язкову до сплати суму штрафу по податку на прибуток у розмірі 1620,14 грн. (20%). Вказані податкові повідомлення-рішення були отримані головним бухгалтером товариства про, що свідчить його підпис (а.с. 49, 51).

Також, 12.12.2012 року Свалявською МДПІ Закарпатської області проведено камеральну перевірку ТзОВ «Карат Буд» з питань сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з податку на додану вартість, податок на прибуток, за результатами якої складено акт №55/1500/32787071 від 12.12.2012 року, згідно висновків якого встановлено порушення термінів сплати самостійно визначених зобов'язань з податку на прибуток. На підставі вказаного акту перевірки були прийняті податкові повідомлення-рішення: №0003691500 від 26.12.2012 року, яким визначено суму штрафу за платежем по податку на прибуток у розмірі 327,60 грн. (10%); №0003681500 від 26.12.2012 року, яким визначено суму штрафу по податку на прибуток у розмірі 858,74 грн. (20%). Вказані податкові повідомлення-рішення були надіслані відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримані ним 04.01.2013 року (а.с.40).

Згідно карток особових рахунків, відповідачем частково сплачено заборгованість по податку на прибуток підприємств по податковій декларації за 2011 рік в розмірі 4350,00 грн., та не сплачено заборгованість по податковим повідомленням-рішенням від 20.07.2012 р. та 26.12.2012 року в загальній сумі 3073,38 грн., по податковій декларації за 2012 р. в розмірі 6727,00 грн. та по податковій декларації за 2011 рік в розмірі 10 141,95 грн.

За несвоєчасну сплату грошових зобов'язань у листопаді-грудні місяці відповідачу нараховано пеню в сумі 929,38 грн. за період серпень-грудень 2012 р. на підставі пп. 129.1.1 ст. 129 Податкового кодексу України.

Встановлено, що станом на 08.08.2013 р. заборгованість ТОВ «Карат Буд» по податку на прибуток підприємств складає 20 871,71 грн., з яких 19 942,33 грн. - основного платежу та 929,38 грн. - сума несплаченої пені.

Із матеріалів справи видно, що заборгованість з податку на додану вартість виникла на підставі поданих відповідачем декларацій з ПДВ та прийнятих Свалявською МДПІ податкових повідомлень рішень.

Відповідно до податкових декларацій з податку на додану вартість відповідачем самостійно задекларовано зобов'язання за червень 2012 р. (декларація №9041901171 від 18.07.2012р.) в сумі 4041 грн. (а.с.27-29), за липень 2012 р. (декларація №9050306518 від 17.08.2012 р.) в сумі - 25 041 грн. (а.с.25-26), за серпень 2012 р. (декларація №9057126885 від 19.09.2012р.) в сумі - 14 392 грн.(а.с.23-24), за вересень 2012 р. (декларація №9064365703 від 18.10.2012р.) в сумі - 19 476 грн. (а.с.21-22), за жовтень 2012 р. (декларація №9072867725 від 16.11.2012 р.) в сумі - 11 365 грн.(а.с. 19-20), за грудень 2012 р. (декларація №9085455779 від 18.01.2013 р.) в сумі - 19 233 грн. (а.с. 17-18), за лютий 2013 р. (декларація № 9014290903 від 18.03.2013р.) в сумі - 2 489 грн.(а.с.15-16), березень 2013 р. (декларація № 9021723850 від 17.04.2013 р.) в сумі - 2 563 грн. (а.с. 13-14), та за травень 2013 р. (декларація № 9035354077 від 17.06.2013р.) в сумі - 8872 грн. (а.с.9-10). Також відповідачем у квітні 2013р. подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з ПДВ за лютий місяць2013 року., яким збільшено суму податку , що підлягає сплаті до бюджету на 759 грн. та сума штрафу складає 23 грн. (а.с. 11-12).

Згідно матеріалів справи, 20.07.2012 року Свалявською МДПІ Закарпатської області проведено камеральну перевірку відповідача з питань сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з податку на додану вартість, податок на прибуток, за результатами якої складено акт №30/1500/32787071 від 20.07.2012 року, відповідно до висновків якого перевіркою встановлено порушення термінів сплати самостійно визначених зобов'язань з податку на додану вартість. На підставі вказаного акту перевірки прийнято податкові повідомлення-рішення: №0000681600 від 20.07.2012 року, яким визначено суму штрафу по податку на додану вартість в розмірі 10901,01 грн.(20%), №0000691600 від 20.07.2012 року, яким визначено суму штрафу по податку на додану вартість в розмірі 1907,72 грн. (10%). Вказані податкові повідомлення-рішення були отримані головним бухгалтером товариства про, що свідчить його підпис (а.с. 45,47).

12.12.2012 року Свалявською МДПІ Закарпатської області проведено камеральну перевірку відповідача з питань сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з податку на додану вартість, податок на прибуток, за результатами якої складено акт №55/1500/32787071 від 12.12.2012 року, згідно висновків якого встановлено порушення термінів сплати самостійно визначених зобов'язань з податку на додану вартість. На підставі вказаного акту перевірки прийняті податкові повідомлення-рішення: №0001111600 від 26.12.2012 року, яким визначено суму штрафу по податку на додану вартість у розмірі 1435,57 грн.(10%) (а.с.36), №0003691500 від 26.12.2012 року, яким визначено обов'язкову до сплати суму штрафу по податку на додану вартість у розмірі 327,60 грн.(10%) (а.с.38). Вказані податкові повідомлення-рішення були надіслані відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримані ним 04.01.2013 року (а.с.40).

Крім того, встановлено, що 18.06.2012 року Свалявською МДПІ Закарпатської області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих відповідачем у податковій звітності з податку на додану вартість, за результатами якої складено акт №20/1600/32787071 від 18.06.2012 року. На підставі вказаного акту перевірки було прийнято податкове повідомлення-рішення №000441600 від 27.06.2012 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання по податку на додану вартість у розмірі 23 846,25 грн. (а.с.57). Дане податкове повідомлення-рішення було надіслане відповідачу рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримане ним 09.07.2012 року (а.с.62, 62 зворотній бік).

Як слідує з матеріалів справи, станом на 08.08.2013 р. заборгованість ТОВ «Карат Буд» по податку по податку на додану вартість складає 141 880,44 грн., з яких 139 556,51 грн. - основного платежу та 2280,93 грн. - сума несплаченої пені.

Разом з тим, відповідно до ст. 59 ПК України позивач направив на адресу відповідача податкову вимогу №366 від 06.10.2011 року.

Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно до підпункту 20.1.18. пункту 20.1 статті 20 цього ж Кодексу, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Згідно з пунктом 95.4 статті 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків.

Будь-яких доказів у підтвердження погашення вказаного податкового боргу відповідачем ні суду першої інстанції, ні суду апеляційної інстанції не надано.

Таким чином, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що факт наявності спірного податкового боргу відповідача в сумі 162 719,15 грн. є доведеним, тому судом першої інстанції правомірно задоволено адміністративний позов Свалявської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Карат Буд» про його стягнення.

З огляду на викладене, апеляційний суд приходить до переконання, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.

Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 195, п.п. 1, 2, ч.1 ст. 197, ст.ст. 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Карат Буд» залишити без задоволення, а постанову Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2013 року у справі №807/2876/13-а за позовом Свалявської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Закарпатській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Карат Буд» про стягнення податкового боргу - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Я.С. Попко

Судді Н.Г. Левицька

Р.В. Кухтей