Постанова від 23.04.2015 по справі 210/3503/14-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2015 рокусправа № 210/3503/14-а (2-а/210/145/14)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Чередниченко В.Є.,

суддів: Коршуна А.О., Панченко О.М.,

за участю секретаря судового засідання: Яковенко О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_2 та управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області на постанову Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 21 жовтня 2014 року у справі №210/3503/14-а (2-а/210/145/14) за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 11 червня 2014 року звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії та рішення відповідача, викладене в листі від 16.05.2014 № П26/05/71 «Про пенсійне забезпечення», щодо відмови в донарахуванні пенсії позивачу з дня її призначення, з урахуванням щомісячної надбавки за вислугу років у розмірі 25% (до посадового окладу та надбавки за спеціальне звання), матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

- зобов'язати відповідача здійснити донарахування пенсії позивачу з урахуванням сум заробітної плати, які не увійшли до розміру пенсії при її обчисленні в вересні 2009 року, а саме: щомісячної надбавки за вислугу років у розмірі 25 відсотків від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання, згідно даних, зазначених в довідці від 07.05.2014 року №77, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, згідно даних зазначених в графі «інші виплати» та довідки від 07.05.2014 року №78;

- донарахування пенсії здійснити відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, в редакції, чинній станом на вересень 2009 року, в розмірі 83% від сум заробітної плати;

- зобов'язати відповідача виплатити позивачу суму донарахованої та недоотриманої пенсії починаючи з 22 вересня 2009 року (з дня її призначення).

Постановою Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 21 жовтня 2014 року позов задоволено частково.

Суд визнав протиправними дії та рішення відповідача, викладене в листі від 16.05.2014 року №П26/05/71 «Про пенсійне забезпечення», щодо відмови в донарахуванні пенсії позивачу, з урахуванням щомісячної надбавки за вислугу років у розмірі 25 % (до посадового окладу та надбавки за спеціальне звання), матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення, індексації заробітної плати, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Зобов'язав відповідача здійснити донарахування пенсії позивачу з урахуванням сум заробітної плати, які не увійшли до розміру пенсії при її обчисленні в вересні 2009 року, а саме: щомісячної надбавки за вислугу років у розмірі 25 відсотків від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання, згідно даних, зазначених в Довідці від 07.05.2014 №77; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, згідно даних зазначених в графі «інші виплати» Довідки від 07.05.2014 №78. Зобов'язав відповідача виплатити ОСОБА_2 суму донарахованої та недоотриманої пенсії починаючи з 16.05.2014 року.

Постанова суду мотивована тим, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить змінити постанову суду першої інстанції.

Апеляційна скарга фактично обґрунтована тим, що судом першої інстанції помилково не вказано в оскаржуваній постанові на обов'язок відповідача провести донарахування та виплату позивачу пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній станом на вересень 2009 року) у розмірі 83 % від заробітної плати. Також відповідач вказує на те, що суд необґрунтовано зобов'язав відповідача виплатити позивачу донараховану суму пенсії державного службовця починаючи з 16.05.2014 року, оскільки в цій справі не є предметом спору перерахунок пенсії у разу підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця. Дані які містять довідки №77 від 07.05.2014 року та №78 від 07.05.2014 року виданих Дніпропетровською митницею Міндоходів Міністерства доходів і зборів України містять складові про заробітну плату позивача, однак не увійшли до складу пенсії при її обчисленні у вересні 2009 року.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що статтею 33 Закону України «Про державну службу» визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, проте матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки та індексація заробітної плати не передбачені як складові частини заробітної плати. Вказує на те, що стаж державної служби позивача обчислений на момент призначення пенсії відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року №283 дає підстави для встановлення позивачу надбавки за вислугу років у розмірі 20 %, а не 25 %. Разом з тим, відповідач вказує на необхідність зазначення кінцевої дати перерахунку пенсії позивачу. Крім того, як на підставу для скасування рішення суду першої інстанції відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, а саме несвоєчасне направлення копії оскаржуваного судового рішення на адресу відповідача та проголошення судового рішенні за відсутності відповідача.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційних скарг, обговоривши доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та знайшло підтвердження під час розгляду апеляційної скарги, що 22.09.2009 року управлінням Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області було призначено ОСОБА_2 пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

07 травня 2014 року позивачу Дніпропетровською митницею Міндоходів Міністерства доходів і зборів України було видано довідку №77 про те, що ОСОБА_2 працювала на посаді начальника відділу Криворізької митниці та її заробітна плата станом на 31.08.2009 року складалась з посадового окладу, надбавки за спеціальне звання та надбавки за вислугу років у розмірі 25 %, на всі виплати зазначені в цій довідці нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.9).

07 травня 2014 року позивачу Дніпропетровською митницею Міндоходів Міністерства доходів і зборів України було видано довідку №78 про складові заробітної плати де вказано, що на отримані позивачем суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с.10).

12.05.2014 року позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням сум, які не увійшли в її розмір, а саме: надбавки за вислугу років в розмірі 25 %, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати з доданням вищезазначених довідок (а.с.14).

Рішенням викладеному у формі листа №П26/05/71 від 16.05.2014 року відповідач відмовив ОСОБА_2 у перерахунку пенсії (а.с. 15).

Суд апеляційної інстанції, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесенні оскарженої постанови, виходить з наступного.

Відмова відповідача у здійсненні перерахунку та виплати позивачу пенсії з урахуванням виплат на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є предметом спору переданого на вирішення суду.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

За змістом частини 7 вказаної статті умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Частина 2 статті 2 Закону України «Про оплату праці» вказує, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Аналогічні положення містяться й в п.2.2.2, п.2.2.7 та п.2.3.3 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004р. №5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004р. за №114/8713, де вказано, що до складу фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, у тому числі за вислугу років, що мають систематичний характер, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників та матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників.

Також, згідно зі ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ч.1 ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація доходів, заробітної плати, щомісячної надбавки за вислугу років у розмірі 25 % від посадового окладу та надбавки за спеціальне звання входили до системи оплати праці державного службовця, крім того, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція викладена і в постановах Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11, від 28.05.2013 року у справі №21-97а13, від 04.03.2014 року у справі №21-14а14.

При цьому, суд апеляційної інстанції вважає помилковими посилання відповідача в доводах апеляційної скарги на те, що стаж державної служби позивача обчислений на момент призначення пенсії відповідно до Порядку обчислення стажу державної служби затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року №283 дає підстави для встановлення позивачу надбавки за вислугу років у розмірі 20 %, а не 25 %, оскільки до заробітної плати ОСОБА_2 станом на 31.08.2009 року входила надбавка за вислугу років у розмірі 25% відсотків з якої було нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується довідкою №77 від 07.05.2014 року виданою Дніпропетровською митницею Міндоходів Міністерства доходів і зборів України.

Щодо посилань позивача в доводах апеляційної скарги на те, що суд необґрунтовано зобов'язав відповідача виплатити позивачу донараховану суму пенсії державного службовця починаючи з 16.05.2014 року, а не з моменту призначення пенсії, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач 12.05.2014 року звернулась до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням сум, які не увійшли в її розмір, а саме: надбавки за вислугу років в розмірі 25 %, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення та суми індексації заробітної плати з доданням довідок №77 від 07.05.2014 року та №78 від 07.05.2014 року виданих Дніпропетровською митницею Міндоходів Міністерства доходів і зборів України (а.с.14).

Відповідно до частини 1 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Враховуючи те, що ОСОБА_2 12.05.2014 року звернулась до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з заявою про перерахунок пенсії, проте відповідач протиправно відмовив їй у такому перерахунку, захисту підлягає порушене право позивача саме з 12 травня 2014 року.

В свою чергу, суд апеляційної інстанції звертає увагу позивача на те, що спірні відносини виникли у зв'язку з відмовою відповідача у перерахунку пенсії позивачу, а не у зв'язку з відмовою відповідача у донарахуванні пенсії.

При цьому, суд апеляційної інстанції вважає, що вимоги позивача в апеляційній скарзі про визначення розміру відсотків, які застосовуються при визначенні розміру пенсії є безпідставним, оскільки нарахування пенсії відноситься до повноважень відповідача, в зв'язку з чим суд вважає за необхідне вказати на обов'язок відповідача щодо перерахунку та виплати ОСОБА_2 пенсії державного службовця з розміру пенсії у відсотках встановлених ст.37 Закону України "Про державну службу" в редакції, що діяла на момент призначення пенсії.

Отже, позивач має право на перерахунок та виплату пенсії державного службовця з розміру пенсії у відсотках встановлених ст.37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу), з врахуванням всіх видів оплати праці, на які відповідно до Законів України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховувалися внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та які зазначені у довідках №77 від 07.05.2014 року та №78 від 07.05.2014 року виданих Дніпропетровською митницею Міндоходів Міністерства доходів і зборів України, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, щомісячної надбавки за вислугу років у розмірі 25 % та надбавки за спеціальне звання, починаючи з 12 травня 2014 року.

І такий перерахунок та виплати мають здійснюватися відповідачем до змін у чинному законодавстві.

При цьому, посилання відповідача в доводах апеляційної скарги на необхідність зазначення кінцевої дати перерахунку пенсії позивачу є помилковими, оскільки пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом не обмежена у часі та не має не визначений у часі граничний термін виплати, а отже вирішуючи питання про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату відповідних періодичних платежів, суд не має підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення їх перерахунку і виплати, певним часовим проміжком, крім випадків, передбачених законом.

Між тим, суд апеляційної інстанції вважає необґрунтованими посилання відповідача в доводах апеляційної скарги на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, а саме несвоєчасне направлення копії оскаржуваного судового рішення на адресу відповідача та проголошення судового рішенні за відсутності відповідача, оскільки вказані обставини не впливають на висновки суду першої інстанції зроблені під час розгляду цієї справи по суті.

На підставі зазначеного, суд апеляційної інстанції зробив висновок про необхідність часткового задоволення апеляційних скарг та скасування постанови суду першої інстанції з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позову.

Керуючись: пунктом 3 частини 1 статті 198, статтями 205, 207 КАС України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги ОСОБА_2 та управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області - задовольнити частково.

Постанову Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 21 жовтня 2014 року у справі №210/3503/14-а (2-а/210/145/14) - скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії та рішення управління Пенсійного фонду України у Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, викладене у формі листа від 16.05.2014 року №П26/05/71 «Про пенсійне забезпечення», щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_2, з всіх видів оплати праці, на які відповідно до Законів України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховувалися внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та які зазначені у довідках №77 від 07.05.2014 року та №78 від 07.05.2014 року виданих Дніпропетровською митницею Міндоходів Міністерства доходів і зборів України, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, щомісячної надбавки за вислугу років у розмірі 25 % та надбавки за спеціальне звання.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Дзержинському районі м. Кривого Рогу Дніпропетровської області здійснити перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_2 з розміру пенсії у відсотках встановлених ст.37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачу), з врахуванням всіх видів оплати праці, на які відповідно до Законів України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховувалися внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та які зазначені у довідках №77 від 07.05.2014 року та №78 від 07.05.2014 року виданих Дніпропетровською митницею Міндоходів Міністерства доходів і зборів України, а саме: матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, щомісячної надбавки за вислугу років у розмірі 25 % та надбавки за спеціальне звання, починаючи з 12 травня 2014 року.

У задоволенні позову в іншій частині - відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст постанови виготовлений 24 квітня 2015 року.

Головуючий: В.Є. Чередниченко

Суддя: А.О. Коршун

Суддя: О.М. Панченко