Ухвала від 16.04.2015 по справі 804/11886/13-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2015 рокусправа № 804/11886/13-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Кругового О.О.

суддів: Дадим Ю.М. Уханенка С.А.

за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,

за участю:

представника відповідача: Романова І.М.,

представника позивача: Денисенко В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Ленінської районної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.01.2014 року по справі № 804/11886/13-а за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальності виробничо-транспортне підприємство «Будкомплект» до Ленінської районної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання протиправною бездіяльності, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальності виробничо-транспортне підприємство "Будкомплект" (далі - Позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Ленінської районної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення фонду соціального страхування тимчасової втрати працездатності в якому просило:

- визнати протиправною (неправомірною) бездіяльність Відповідача щодо незадоволення заяви-розрахунку від 12.08.2013 року заявленої Позивачем до фінансування 13.08.2013 року;

- зобов'язати Відповідача здійснити фінансування застрахованої особи ОСОБА_3 по вагітності і пологам за рахунок коштів фонду згідно заяви-розрахунку №2 від 12.08.2013 року;

В обґрунтування позовних вимог Позивач зазначив, що дії Відповідача щодо відмови у фінансуванні заяви-розрахунку від 12.08.2013 року є надуманими та не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, оскільки правовою підставою для виплати ОСОБА_3 двох премій у червні та липні 2013 року був трудовий договір №04/2011 від 04.01.2011 року.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.01.2014 року адміністративний позов задоволено частково. Зобов'язано Відповідача здійснити фінансування застрахованої особи ОСОБА_3 по вагітності і пологам за рахунок коштів Фонду згідно заяви розрахунку №2 від 12.08.2013 року.

Ленінська районна виконавча дирекція Дніпропетровського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, звернулася з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.01.2014 року скасувати та прийняти нове судове рішення, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що дії Відповідача щодо відмови у зарахуванні до суми допомоги сум премій у розмірі 4791.78 грн. є правомірними та такими, що відповідають вимогам чинного законодавства, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 13 серпня 2013 року Позивач звернувся до Ленінської районної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду Соціального страхування з тимчасової втрати працездатності з заявою-розрахунком №2 від 12.08.2013р. з проханням здійснити фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованій особі ОСОБА_3 за рахунок коштів Фонду за видом матеріального забезпечення - по вагітності та пологах, в сумі 9839,34 грн.

Але, на підставі наказу Ленінської районної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення Фонду Соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 15.08.2013р. №110-ос "Про проведення позапланової перевірки" на підставі направлення від 15.08.2013р. №219 директором Фонду в період з 15.08.2013р. по 16.08.2013р. була проведена позапланова перевірка з метою визначення правильності нарахування та заявлення матеріального забезпечення по вагітності та пологах, згідно заяви-розрахунку №2 від 12.08.2013р., заявленої до фінансування 13.08.2013р., результати якої викладено в акті від 16.08.2013р..

Згідно висновків зазначеного акту перевірки, Відповідачем було встановлено порушення ч.2 ст.53 Закону України №2240-ІІІ та п.7 Порядку обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок коштів Фонду №1266, в результаті чого було заявлено коштів Фонду в сумі 4791,78 грн.

Не погоджуючись із висновками зазначеного акту перевірки, 22.08.2013 року позивачем було подано заперечення.

Рішення Відповідача від 05.09.2013р. №07-23-1200 зазначене заперечення було залишено без задоволення.

Вважаючи відмову Відповідача у задоволення заяви-розрахунку від 12.08.2013 року необґрунтованою, Позивач звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав та інтересів.

Правомірність відмови у задоволенні заяви-розрахунку від 12.08.2013 є предметом спору, переданого на вирішення суду.

Вирішуючи спір між сторонами та частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги Позивача в частині зобов'язання Відповідача здійснити фінансування застрахованої особи ОСОБА_3 по вагітності та пологах за рахунок коштів Фонду згідно заяви розрахунку №2 від 12.08.2013 року є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Суд апеляційної інстанції погоджується з зазначеною позицією суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ст.1 Закону України ""Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків роботодавцем, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.

Приписами ст.21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" передбачено, що фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду. Підставою для фінансування страхувальників робочими органами відділень Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами. Районні, міжрайонні, міські виконавчі дирекції відділень Фонду здійснюють фінансування страхувальників-роботодавців протягом десяти робочих днів після надходження заяви.

Відповідно до частини першої статті 39 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої відповідно до статті 53 цього Закону, і не залежить від страхового стажу.

Частиною другою статті 53 цього Закону визначено, що порядок обчислення середньої заробітної плати для надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах визначається Кабінетом Міністрів України.

Таким порядком є Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 N1266.

Згідно з пунктами 3 та 4 Порядку розрахунковим періодом для застрахованих осіб (включаючи осіб, які працюють неповний робочий день) є останні шість календарних місяців (з 1-го до 1-го числа), що передують місяцю, в якому настав страховий випадок, протягом якого особа працювала та сплачувала страхові внески або за неї сплачувались страхові внески.

Місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин (тимчасова непрацездатність, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком), виключаються з розрахункового періоду.

Пунктом 14 Порядку передбачено, що середньоденна заробітна плата для розрахунку допомоги по вагітності та пологах обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески, на кількість календарних днів за розрахунковий період (без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин: тимчасова непрацездатність, відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами, відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком).

Отже, за приписами Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" та Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 N1266, сума допомоги по вагітності та пологах розраховується виходячи із сум фактично отриманої заробітної плати з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Як вже зазначалося, 13.08.2013 року Позивачем була подана до Відповідача заява розрахунок №2 від 12.08.2013 року про здійснення фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованій особі ОСОБА_3 за рахунок коштів Фонду за видом матеріального забезпечення - по вагітності та пологах, в сумі 9839,34 грн.

Але, на думку Відповідача, сума фінансування у розмірі 4791.78 грн. була заявлена Позивачем надлишково, оскільки в порушення п.7 порядку №1266 за рахунок коштів Фонду, Позивачем при нарахуванні допомоги по вагітності та пологах застрахованій особі ОСОБА_3 в розрахунок середньоденного заробітку було безпідставно включено місячні премії, які були виплачені в червні 2013 року та в липні 2013 року в розмірі трьох посадових окладів, який згідно штатного розкладу з 01.01.2013 року становить 1147.00 грн.

Водночас, положеннями чинного законодавства встановлено, що сума допомоги по вагітності та пологах розраховується виходячи із сум фактично отриманої заробітної плати з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Як вбачається з матеріалів справи, на місячні премії ОСОБА_3 у червні 2013 року та у липні 2013 року був нарахований та сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Отже, суми зазначених виплат мають бути враховані до суми фактичної заробітної плати, на підставі якої розраховується сума допомоги по вагітності та пологах.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.01.2014 року є законною та обґрунтованою, а підстави для її скасування відсутні.

На підставі наведеного, керуючись, ч.3 ст.160, ст. 196, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Ленінської районної виконавчої дирекції Дніпропетровського обласного відділення фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.01.2014 року по справі № 804/11886/13-а - залишити без змін.

Ухвала набирає чинності з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів шляхом подання касаційної скарги.

Головуючий: О.О. Круговий

Суддя: Ю.М. Дадим

Суддя: С.А. Уханенко