21 квітня 2015 рокусправа № 804/1750/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Семененка Я.В.
суддів: Добродняк І.Ю Бишевської Н.А.
за участю секретаря судового засідання: Новошицької О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 березня 2015 року по справі № 804/1750/15 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, рішення про застосування штрафних санкцій, податкової вимоги,-
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 березня 2015 року задоволено позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_2, а саме:
- визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Головного управління Міністерства доходів у Дніпропетровській області форми "Р" від 15.01.2015 року за №0000961703, яким ФОП ОСОБА_2 (ідент. код НОМЕР_1) збільшено грошове зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування за основним платежем у розмірі 7418,97грн. та за штрафними санкціями 1854,74грн.;
- визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Головного управління Міністерства доходів у Дніпропетровській області форми "Р" від 15.01.2015 року за №0000951703, яким ФОП ОСОБА_2 (ідент. код НОМЕР_1) збільшено грошове зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) за основним платежем у розмірі 8723,00грн. та за штрафними санкціями 4361,50грн.;
- визнано протиправною та скасовано Вимогу про сплату боргу Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Головного управління Міністерства доходів у Дніпропетровській області від 26.12.2014 року, якою ФОП ОСОБА_2 (ідент. код НОМЕР_1) визначено до сплати суму недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 23046,20грн.;
- визнано протиправним та скасовано рішення Лівобережної об'єднаної державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Головного управління Міністерства доходів у Дніпропетровській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 15.01.2015 року, яким ФОП ОСОБА_2 (ідент. код НОМЕР_1) визначено суму штрафу у розмірі 2304,62грн.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Лівобережна об'єднана державна податкова інспекція м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (яка є правонаступником Лівобережної об'єднаної Державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області) подала апеляційну скаргу, в якій
посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просила скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог. Апеляційна скарга фактично обґрунтована висновками перевіряючих осіб, які зроблено в Акті перевірки та яким, на думку ОДПІ, судом першої інстанції не надано належної правової оцінки.
Перевіривши, в межах доводів апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення, оцінивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи із наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що посадовими особами Лівобережної ОДПІ м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області проведено документальну планову невиїзну перевірку ФОП ОСОБА_2 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2013 р. по 31.12.2013 р..
За результатами якої складено акт № 4937/17-03/НОМЕР_1 від 26.12.2014 р., в якому зроблено висновки про порушення ФОП ОСОБА_2 вимог:
- пп. 14.1.71 п. 14.1 ст. 14, п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України, в частині заниження податку на додану вартість на загальну суму 8 723,00 грн.;
- п. 177.2, п. 177.4 ст. 177 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено суму податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності на загальну суму 7 418,97 грн.;
- п. 4 ч. 1 ст. 4, п. 2 ст. 6, п. 1 ч. 2 ст. 7, п. 11 ст. 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", в результаті чого встановлено заниження єдиного соціального внеску, що нараховується на суму чистого оподатковуваного доходу на суму 23 046,20 грн.
Такі висновки податкової служби, з огляду на акт перевірки, ґрунтуються на наступному.
Проведеною перевіркою встановлено, що протягом перевіряємого періоду ОСОБА_2 надавав в оренду підприємству власне приміщення загальною площею 227,9 кв.м. за ціною за 1 кв.м. 17,56 грн.
При цьому, відповідно до рішення Дніпропетровської міської ради № 5/53 від 28.12.2009 р. вартість одного квадратного метру належного позивачу приміщення при наданні в оренду на 2013 рік має складати 38,45 грн.
З цих підстав, ОДПІ зроблено висновок про порушення ФОП ОСОБА_2 п.177.1, п.177.2 ст.177 Податкового кодексу України, в результаті чого позивачем занижено суму валового доходу на загальну суму 43640,95 грн.
Вказане порушення, за позицією ОДПІ, призвело також до заниження податкових зобов'язань з податку на додану вартість та заниження єдиного соціального внеску, що нараховується на суму чистого оподатковуваного доходу у відповідності до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Будь-яких інших обставин, з якими б ОДПІ пов'язувала порушення ФОП ОСОБА_2 вимог чинного законодавства, Акт перевірки № 4937/17-03/НОМЕР_1 від 26.12.2014 р. не містить.
На підставі акта перевірки ОДПІ прийнято податкові повідомлення-рішення від 15.01.2014 року:
- № 0000961703, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб за основним платежем у розмірі 7418,97 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 1854,74 грн.;
- № 0000951703, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість за основним платежем у розмірі 8723,00 грн. та за штрафними санкціями 4361,50 грн.;
Крім цього, на підставі акту перевірки ОДПІ винесено вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 26.12.2014 р. № 0046981703, якою визначено суму недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 23046,20 грн. та прийнято рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів від 15.01.2014 р. №0000971703, яким визначено суму штрафу в розмірі 2304,62грн.?
Правомірність та обґрунтованість вказаних рішень відповідача є предметом спору, який передано на вирішення суду.
За наслідками перегляду судового рішення колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову з огляду на наступне.
Як вбачається з Акту перевірки, що став підставою для прийняття оскаржених рішень, єдиною підставою для висновків ДПІ щодо заниження позивачем податкових зобов'язань та розміру єдиного внеску, стали висновки про те, що позивач, всупереч рішенню Дніпропетровської міської ради №5/23 від 28.12.2009р., надавав у оренду власне приміщення за ціною (орендною платою), меншою ніж визначена у вказаному рішенні.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що рішенням Дніпропетровської міської ради № 5/53 від 28.12.2009 р., на яке посилається ОДПІ, внесено зміни до рішення міської ради від 24.12.04 № 5/23 "Про затвердження мінімальної вартості місячної оренди одного квадратного метра загальної площі нерухомого майна фізичних осіб".
Рішенням Дніпропетровської міської ради від 26.12.2012 р. № 6/30 "Про затвердження мінімальної вартості місячної оренди одного квадратного метра загальної площі нерухомого майна фізичних осіб" визнано таким, що втратило чинність рішення Дніпропетровської міської ради від 24.12.2004 р. № 5/23 "Про затвердження мінімальної вартості місячної оренди одного квадратного метра загальної площі нерухомого майна фізичних осіб". Пунктом 6 рішення міської ради від 26.12.2012 р. № 6/30 установлено, що це рішення вводиться в дію 01.01.2013р. Вказане рішення оприлюднене у встановлено порядку та відповідно до ст..144 Конституції України є обов'язковим до виконання на відповідній території.
Отже, у період, який охоплено перевіркою, рішення міської ради від 24.12.04 № 5/23 "Про затвердження мінімальної вартості місячної оренди одного квадратного метра загальної площі нерухомого майна фізичних осіб", до якого рішенням Дніпропетровської міської ради № 5/53 від 28.12.2009 р. внесено зміни, втратило свою чинність, а відтак посилання на розміри орендної плати, які ним були встановлені, є безпідставним.
Оскільки, будь-яких інших обставин, з якими б ОДПІ пов'язувала порушення позивачем вимог чинного законодавства, акт перевірки не містить, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо неправомірності оскаржених рішень відповідача.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, 206 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Лівобережної об'єднаної Державної податкової інспекції м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 березня 2015 року по справі № 804/1750/15 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, передбаченому статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
(Повний текст ухвали виготовлено 22.04.2015р.)
Головуючий: Я.В. Семененко
Суддя: І.Ю. Добродняк
Суддя: Н.А. Бишевська