про повернення заяви про порушення провадження
у справі про банкрутство
"22" квітня 2015 р.№ 916/1614/15-г
Суддя Антощук С.І., розглянувши заяву боржника вих.№б/н від 14.04.2015р. (вх.№1706/15 від 17.04.2015р.) Роздільнянського міського комунального підприємства "Роздільнянське житлово-комунальне господарство" (67400, Одеська обл., Роздільнянський р-н, м.Роздільна, вул. Шевченка, буд. 95; код ЄДРПОУ 36770164) про порушення справи про банкрутство за положеннями ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом",
Боржник, Роздільнянське міське комунальне підприємство "Роздільнянське житлово-комунальне господарство", звернувся до господарського суду Одеської області із заявою про порушення справи про банкрутство Роздільнянського міського комунального підприємства "Роздільнянське житлово-комунальне господарство" у порядку ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до ч.2 ст.41 Господарського процесуального кодексу України провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом з врахуванням вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Відповідно до ч.ч.1, 2, 4 ст.2 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України. Цей Закон має пріоритет перед іншими законодавчими актами України у регулюванні відносин, пов'язаних з банкрутством суб'єктів підприємницької діяльності, за винятком випадків, передбачених цим Законом. Провадження у справах про банкрутство окремих категорій суб'єктів підприємницької діяльності регулюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство повертає її та додані до неї документи без розгляду, якщо заява не відповідає змісту вимог, зазначених у цьому Законі та з інших підстав, передбачених статтею 63 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням вимог цього Закону.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.63 Господарського процесуального кодексу України суддя повертає заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо у заяві не вказано обставин, на яких ґрунтуються вимоги, не додано доказів, що підтверджують викладені у заяві обставини.
Згідно ч.2 ст.10 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" право на звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство мають боржник, кредитор.
Відповідно до ч.3 ст.10 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" справа про банкрутство порушується господарським судом, якщо безспірні вимоги кредитора (кредиторів) до боржника сукупно становлять не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітної плати, які не були задоволені боржником протягом трьох місяців після встановленого для їх погашення строку, якщо інше не передбачено цим Законом. Безспірні вимоги кредиторів - грошові вимоги кредиторів, підтверджені судовим рішенням, що набрало законної сили, і постановою про відкриття виконавчого провадження, згідно з яким відповідно до законодавства здійснюється списання коштів з рахунків боржника. До складу цих вимог, у тому числі щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції.
У ч.5 ст.11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" зазначено, що боржник зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство у разі, якщо під час ліквідації боржника не у зв'язку з процедурою банкрутства встановлено неможливість боржника задовольнити вимоги кредиторів у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.
Відповідно до ст.59, ч.1 ст.91 Господарського кодексу України, ч.1 ст.105 та п.1 ч.1 ст. 110 Цивільного кодексу України, ч.1 ст.33 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців" суб'єкт господарювання (юридична особа) припиняється шляхом ліквідації за рішенням власника (власників) чи уповноваженим органом.
Порядок ліквідації юридичної особи регламентовано ст. ст. 105, 110, 111 ЦК України, ст.91 ГК України та ст.ст. 6, 17, 33, 34, 35 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців". До обов'язкових заходів добровільної ліквідації згідно зазначених положень віднесено:
- призначення власником (учасником) суб'єкта господарювання ліквідаційної комісії (ліквідатора) та встановлення порядку і строків проведення ліквідації;
- подання державному реєстратору документів для внесення до Єдиного державного реєстру запису про прийняття рішення щодо припинення юридичної особи власником (учасником), за наслідками чого автоматично повідомляються органи статистики, доходів і зборів, Пенсійного фонду України про такий запис та необхідність початку відповідних перевірок;
- опублікування інформації про припинення юридичної особи у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації із зазначенням відомостей про призначену ліквідаційну комісію (ліквідатора) та строк пред'явлення вимог кредиторів, який не може становити менше 2-х місяців і більше 6-ти місяців з дня опублікування повідомлення;
- персональне повідомлення явних (відомих) кредиторів у письмовій формі про ліквідацію боржника;
- розгляд окремо кожної вимоги кредитора, що надійшла до ліквідаційної комісії, прийняття відповідного рішення та направлення його кредитору у строк не пізніше 30 днів з дня отримання вимоги;
- проведення заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості шляхом повідомлення відомих боржників та пред'явлення відповідних претензій та позовів;
- закриття рахунків боржника;
- проведення інвентаризації майна боржника;
- у випадках, установлених законом, забезпечення проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що припиняється;
- закриття відокремлених підрозділів, звільнення працівників боржника;
- повернення відповідним органам ліцензій, документів дозвільного характеру, печаток, штампів та ін.;
- у разі початку передбачених чинним законодавством перевірок, забезпечення надання витребуваних документів органам доходів і зборів, ПФУ та Фондам соціального страхування;
- складення проміжного ліквідаційного балансу після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами, який повинен містити відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду;
- затвердження проміжного ліквідаційного балансу учасниками юридичної особи;
- проведення аналізу платоспроможності товариства (співвідношення активу та пасиву) та прийняття рішення про продовження ліквідаційних заходів (задоволення вимог кредиторів) або звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство.
Зазначені вище норми законодавства вимагають від заявника подати докази здійснення вказаних заходів на момент звернення до суду із заявою про порушення справи про банкрутство.
Вищезазначені положення спрямовані на вчинення ліквідаційною комісією (ліквідатором) усіх можливих заходів для виявлення реального пасиву та активу суб'єкта господарювання, що ліквідується, складення об'єктивного проміжного ліквідаційного балансу та за результатами аналізу співвідношення активу та пасиву товариства прийняття рішення щодо подальшого погашення вимог кредиторів за рахунок наявного майна у випадку платоспроможності юридичної особи (ч.1 ст.112 Цивільного кодексу України) або звернення до суду для подальшої ліквідації, якщо вартості майна боржника недостатньо для задоволення вимог кредиторів (ч.1 ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом").
Як вбачається з фінансового звіту суб'єкта малого підприємства (баланс на 31.03.2015р.), який у заяві Роздільнянського міського комунального підприємства "Роздільнянське житлово-комунальне господарство" зазначений як проміжний ліквідаційний баланс, вказаний документ в порушення ч.8 ст.111 Цивільного кодексу України було складено без дотримання двомісячного строку на пред'явлення вимог кредиторів і тому, не може розглядатись судом як доказ належного проведення досудової процедури ліквідації. Крім того, суду не було надано для дослідження доказів опублікування повідомлення про припинення Роздільнянського міського комунального підприємства "Роздільнянське житлово-комунальне господарство" у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації (примірник Бюлетеня державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців); доказів направлення персонального повідомлення відомому кредитору (Роздільнянській ОДПІ ГУ ДФС України в Одеській області) про прийняття рішення про ліквідацію Роздільнянського міського комунального підприємства "Роздільнянське житлово-комунальне господарство"; доказів звернення відомого кредитора (Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС України в Одеській області) до ліквідаційної комісії боржника з вимогами до боржника; доказів розгляду ліквідаційною комісією вимог відомого кредитора (Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС України в Одеській області), прийняття відповідного рішення та направлення його кредитору у строк не пізніше 30 днів з дня отримання вимоги; доказів розгляду іншої наявної заборгованості боржника із зазначенням черговості задоволення вимог та документів, що підтверджують часткове погашення заборгованості; доказів в підтвердження проведення інвентаризації майна боржника; доказів проведення оцінки майна юридичної особи. Тобто, документів, які повинні обґрунтовувати внесені до проміжного ліквідаційного балансу показники.
Без дослідження зазначених документів та належного проміжного ліквідаційного балансу, суд не може надати належну оцінку діям ліквідаційної комісії щодо підстав часткового погашення вимог кредиторів самостійно та рішенню про затвердження ліквідаційного балансу.
Приймаючи до уваги зазначене, суд вважає, що заявником не надано належних доказів здійснення ліквідаційною комісією заходів досудової добровільної ліквідації, передбаченої законодавством.
Враховуючи вищевикладене, заява Роздільнянського міського комунального підприємства "Роздільнянське житлово-комунальне господарство" про порушення провадження у справі про банкрутство за положеннями ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" підлягає поверненню заявнику без розгляду на підставі ч.1 ст.15 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", п.3 ч.1 ст. 63 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ч.2 ст.15 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" повернення заяви про порушення провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню з такою заявою до господарського суду у встановленою порядку.
Керуючись ч.1 ст.15 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", п.3 ч.1 ст.63 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1.Заяву боржника вих.№б/н від 14.04.2015р. (вх.№1706/15 від 17.04.2015р.) Роздільнянського міського комунального підприємства "Роздільнянське житлово-комунальне господарство" (67400, Одеська обл., Роздільнянський р-н, м.Роздільна, вул. Шевченка, буд. 95; код ЄДРПОУ 36770164) про порушення справи про банкрутство за положеннями ст.95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" повернути заявнику без розгляду.
2.Матеріали заяви з додатком надіслати заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її винесення згідно з ч.4 ст.8 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Ухвала може бути оскаржена у порядку, встановленому ст. 91, 106 Господарського процесуального кодексу України, ст.8 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Додаток: заява про порушення справи про банкрутство на 6-ти арк. з додатком на 77-ми арк. та конверт.
Суддя С.І. Антощук