Ухвала від 21.04.2015 по справі 569/20188/14-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Панас О.В.

Суддя-доповідач:Бондарчук І.Ф.

УХВАЛА

іменем України

"21" квітня 2015 р. Справа № 569/20188/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Бондарчука І.Ф.

суддів: Моніча Б.С.

Хаюка С.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "02" лютого 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області про перерахунок розміру пенсії ,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 02.02.2015 року позов ОСОБА_4 задоволено.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у місті Рівне провести ОСОБА_4 перерахунок та виплату пенсії по Закону України "Про державну службу" виходячи з розміру 82 % заробітної плати з врахуванням винагороди за вислугу років у розмірі 25% в сумі 287,5 грн. згідно із Постановою КМ України від 12 вересня 1997 року №1013 "Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання", надбавки за високі досягнення у праці в сумі 718,75 грн. , матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 2387.5 грн. відповідно до довідки ДПІ у м. Рівному Головного управління Міндоходів у Рівненській області № 22424/10/1716-05-33 від 18.11.2014 р., за період з 01 грудня 2014 року, з урахуванням виплачених сум.

В апеляційній скарзі апелянт, посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просить вказану постанову скасувати та прийняти нову про відмову в задоволенні позовних вимог.

Перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Встановлено, що позивачці в 2004 році на підставі ст. 37 Закону України № 3723-ХІІ «Про державну службу» була призначена пенсія державного службовця, працюючого до призначення пенсії на посаді старшого державного податкового інспектора ДПІ у м. Рівному, у розмірі 82 % від сум заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У листопаді 2014 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахування та виплату пенсії з розрахунку 82 % заробітної плати згідно даних довідки Державної податкової інспекції у м. Рівному головного управління Міндоходів у Рівненській області від 18.11.2014 р. № 22424/10/1716-05-33, яку вона додала відповідачу для перерахунку пенсії. Форма довідки затверджена Постановою Правління пенсійного фонду України від 04.09.2013 р. № 15-1. В довідці про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію передбачено в графі інші виплати включати суми винагороди за вислугу років та матеріальних допомог. В її довідці розшифровані інші виплати, куди включені суми винагороди за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Листом Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне № 499/10 від 03.12.2014 р. позивачу було відмовлено з посиланням на те, що винагорода за вислугу років, що передбачена Постановою КМ України від 12 вересня 1997 року № 1013 «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальне звання» не включається в перерахунок пенсії тому, що в ст. 33 Закону України «Про державну службу» в складових заробітної плати зазначена надбавка за вислугу років, а не винагорода. Крім того, зазначено, що чинним законодавством не передбачено враховувати при обчисленні пенсії винагороду за вислугу років, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, матеріальну допомогу на оздоровлення, оскільки вони не є складовими заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсій державного службовця.

Відповідно до ст.37 Закону України "Про державну службу" (в редакції чинній на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більше 90 % заробітної плати.

Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України від 24 березня 1995 року N 108/95-ВР "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно із статтею 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі, премій та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. (ч. 6 ст. 33 Закону України "Про державну службу").

Згідно довідки Державної податкової інспекції у м. Рівному головного управління Міндоходів у Рівненській області від 18.11.2014 року № 22424/10/1716-05-33, заробітна плата ОСОБА_4 по посаді старшого державного податкового інспектора, з якої призначено пенсію становить: посадовий оклад - 1050,00 грн., надбавка за ранг (інспектор податкової служби І рангу) - 100,00 грн., винагорода за вислугу років (25%) - 287,50 грн., надбавка за високі досягнення у праці 50 % - 718,75 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 1050,00 грн., матеріальна допомога на оздоровлення - 1050,00 грн. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 року № 1013 затверджено Порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, відповідно до положень якого винагорода за вислугу років виплачується посадовим особам органів державної податкової служби залежно від стажу роботи і обчислюється у відсотках, виходячи з посадового окладу та надбавки за спеціальне звання. Нарахування та виплата винагороди за вислугу років провадяться щомісяця за фактично відпрацьований час у межах встановленого фонду оплати праці.

Таким чином, винагорода за вислугу років, встановлена посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, також є частиною заробітної плати зазначених посадових осіб, виплачується за рахунок та у межах фонду оплати праці, передбаченого органам державної податкової служби в Державному бюджеті України, враховується при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на неї нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому повинна враховуватись при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.

З огляду на вказане, суд дійшов вірного висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових потреб, винагорода за вислугу років, надбавка за високі досягнення входять до системи оплати праці державного службовця.

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11.

Суд вірно зазначив, що оскільки на суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб, винагороди за вислугу років та надбавки за високі досягнення були нараховані страхові внески, то вони підлягають врахуванню при розрахунку розміру пенсії. Відтак, відповідачем безпідставно не враховано вказані суми при обчисленні пенсії позивача.

Суд першої інстанції дослідив представлені докази, надав їм належну правову оцінку, з'ясував обставини, що мають значення для вирішення справи та зробив обґрунтований висновок про наявність підстав для задоволення позову.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду і не впливають на правильність прийнятого судового рішення. Постанову прийнято з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для її скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "02" лютого 2015 р. - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя І.Ф.Бондарчук

судді: Б.С. Моніч

С.М.Хаюк

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу: ОСОБА_4 АДРЕСА_1,33028

3- відповідачу: Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області ул. Відінська, 41,м. Рівне,33018

- ,