Постанова від 21.04.2015 по справі 522/21808/14-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2015 р.м.ОдесаСправа № 522/21808/14-а

Категорія: 5.6 Головуючий в 1 інстанції: Івченко В.Б.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.,

- Милосердного М.М.

при секретарі - Римар Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою управління реклами Одеської міської ради на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 11 лютого 2015 року по справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Автомобільний Дім Одеса" до управління реклами Одеської міської ради, третя особа - комунальне підприємство "Одесреклама" про визнання протиправними дій, визнання незаконними та скасування приписів,

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Автомобільний Дім Одеса" звернулось до суду з адміністративним позовом до управління реклами Одеської міської ради про визнання протиправними дії КП "Одесреклама" щодо проведення перевірок та складання актів фіксації №002400 від 26 серпня 2014 року, №002893 від 29 вересня 2014 року; №003223 від 17 жовтня 2014 року; визнання протиправними та скасування приписів управління реклами Одеської міської ради №01-30/3464 від 27 серпня 2014 року, №01-30/4160 від 30 вересня 2014 року, №01-30/4769 від 20 жовтня 2014 року.

Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 11 лютого 2015 року позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Автомобільний Дім Одеса" задоволені частково. Скасовано приписи управління реклами Одеської міської ради №01-30/3464 від 27 серпня 2014 року, №01-30/4160 від 30 вересня 2014 року, №01-30/4769 від 20 жовтня 2014 року про порушення п.46 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету міністрів України від 29 грудня 2003 року №2067.

В апеляційній скарзі управління реклами Одеської міської ради ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги управління реклами Одеської міської ради, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 26 серпня 2014 року КП "Одесреклама" Одеської міської ради був складений акт фіксації №002400 факту недодержання вимог Правил та (або) Порядку ТОВ "Автомобільний Дім Одеса" за адресою: м. Одеса, просп. Олександрівський, 38, згідно якого було встановлено недотримання п.6.1 рішення Одеської міської ради №434 від 22 квітня 2008 року - відсутній дозвіл на розміщення зовнішньої реклами. Рекламні засоби підлягають демонтажу.

27 серпня 2014 року управлінням реклами Одеської міської ради було винесено припис про усунення порушень №01-30/3464, згідно якого встановлено, що ТОВ "Автомобільний Дім Одеса" самовільно встановило та розміщує рекламні засоби на фасаді будинку розміром 5,4 м х 0,8 м х 1 сторону у кількості 2 штук; 5,9 м х 0,8 м х 1 сторону та 8,2 м х 0,8 м 1 сторону за адресою: м. Одеса, просп. Олександрівський, 38.

З урахуванням вказаного, вимагалось в строк до 05 вересня 2014 року демонтувати рекламні конструкції.

Згідно заперечень ТОВ "Автомобільний Дім Одеса", які були направлені на адресу управління №254 від 02 вересня 2014 року про що свідчить відмітка про отримання, підприємство, посилаючись на п.6 ст. 9 Закону України "Про рекламу", зазначило, що об'єкти обстеження є ніщо інше чим інформаційні вивіски, які розташовані на об'єкті нерухомості, що є власністю ТОВ "Автомобільний Дім Одеса".

29 вересня 2014 року КП "Одесреклама" Одеської міської ради був складений акт фіксації №002893 факту недодержання вимог Правил та (або) Порядку ТОВ "Автомобільний Дім Одеса" за адресою: м. Одеса, вул. В. Арнаутська, 85/1, згідно якого було встановлено недотримання п.6.1 рішення Одеської міської ради №434 від 22 квітня 2008 року - відсутній дозвіл на розміщення зовнішньої реклами. Рекламні засоби підлягають демонтажу.

30 вересня 2014 року управлінням реклами Одеської міської ради було винесено припис про усунення порушень №01-30/4160 згідно якого встановлено, що ТОВ "Автомобільний Дім Одеса" самовільно встановило та розміщує рекламні засоби на фасаді будинку розміром 5,4 м х 0,8 м х 1 сторону у кількості 2 штук; 5,9 м х 0,8 м х 1 сторону та 8,2 м х 0,8 м 1 сторону за адресою: м. Одеса, вул. В.Арнаутська, 85/1.

З урахуванням вказаного, вимагалось в строк до 10 жовтня 2014 року демонтувати рекламні конструкції.

Підприємством на адресу управління було направлено заперечення за вих. 277 від 06 жовтня 2014 року.

17 жовтня 2014 року КП "Одесреклама" Одеської міської ради був складений акт фіксації №003223 факту недодержання вимог Правил та (або) Порядку ТОВ "Автомобільний Дім Одеса" за адресою: м. Одеса, вул. В.Арнаутська, 85/1, згідно якого було встановлено недотримання п.6.1 рішення Одеської міської ради №434 від 22 квітня 2008 року - відсутній дозвіл на розміщення зовнішньої реклами. Рекламні засоби підлягають демонтажу.

20 жовтня 2014 року управлінням реклами Одеської міської ради було винесено припис про усунення порушень №003223 згідно якого встановлено, що ТОВ "Автомобільний Дім Одеса" самовільно встановило та розміщує рекламні засоби на фасаді будинку розміром 5,4 м х 0,8 м х 1 сторону у кількості 2 штук; 5,9 м х 0,8 м х 1 сторону та 8,2 м х 0,8 м х 1 сторону за адресою: м. Одеса, вул. В.Арнаутська, 85/1.

З урахуванням викладеного вимагалось терміново демонтувати рекламні конструкції.

Не погодившись з приписом управління, підприємство направило заперечення №296 від 05 листопада 2014 року.

Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що інформаційні вивіски розміром 5,4 м х 0,8 х 1 сторону, які містять інформацію про назву підприємства та інформаційні вивіски розміром 5,9 м х 0,8 м х 1 та розміром 8,2 м х 0,8 м х 1, які містять інформацію про товарні знаки, якими підприємство користується у відповідності до ліцензії використання торгової марки від 01 квітня 2012 року та ліцензійного договору №1026 від 08 січня 2008 року підпадають під поняття "вивіска", які зазначені у ч.6 ст. 9 Закону України "Про рекламу", у зв'язку з чим відповідач безпідставно розцінив дані інформаційні вивіски, як рекламу, тому застосування до спірних правовідносин приписів п.46 Типових правил розміщення зовнішньої реклами є протиправними та такими, що суперечить діючому законодавству, а приписи винесені управлінням реклами Одеської міської ради підлягають скасуванню.

Колегія суддів не погоджується з вказаними вище висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України "Про рекламу" - під зовнішньою рекламою слід розуміти рекламу, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг.

Частиною 7 ст. 8 Закону України "Про рекламу" визначено, що розміщення інформації про виробника товару та (або) товар у місцях, де цей товар реалізується чи надається споживачеві, у тому числі на елементах обладнання та (або) оформлення місць торгівлі, а також безпосередньо на самому товарі та (або) його упаковці, не вважається рекламою.

Згідно ч.6 ст. 9 Закону України "Про рекламу" вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення, не вважається рекламою.

Відповідно до абзацу 8 п.2 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2003 року №2067 вивіска чи табличка - елемент на будинку, будівлі або споруді з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать такій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщений на зовнішній поверхні будинку, будівлі або споруди не вище першого поверху або на поверсі, де розташовується власне чи надане у користування особі приміщення (крім, випадків, коли суб'єкту господарювання належить на праві власності або користування вся будівля або споруда), біля входу у таке приміщення, який не є рекламою.

Положеннями вказаних Правил, зокрема, пунктами 48, 49 передбачено, що вивіски чи таблички: повинні розміщуватися без втручання у несучі конструкції, легко демонтуватися, щоб не створювати перешкод під час робіт, пов'язаних з експлуатацією та ремонтом будівель і споруд, на яких вони розміщуються; не повинні відтворювати зображення дорожніх знаків; не повинні розміщуватися на будинках або спорудах - об'єктах незавершеного будівництва; площа поверхні не повинна перевищувати 3 кв. метрів. Забороняється вимагати від суб'єктів господарювання будь-які документи для розміщення вивісок чи табличок, не передбачені законодавством. Демонтаж вивісок чи табличок, розміщених з порушенням вимог цих Правил, здійснюється у разі: припинення юридичної особи або припинення діяльності фізичної особи - підприємця; невідповідності розміщення вивіски чи таблички вимогам щодо її розміщення, наданим у визначенні, та архітектурним вимогам, державним нормам, стандартам і правилам, санітарним нормам; порушення благоустрою території. Розміщені вивіски чи таблички підлягають демонтажу за рахунок коштів юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців, якими вони були встановлені.

Крім того, питання розміщення в м. Одесі вивісок врегульовано Правилами розміщення зовнішньої реклами в м. Одесі, затвердженими рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради №434 від 22 квітня 2008 року, згідно п.1.5 якого вивіска чи табличка - елемент на будинку, будівлі або споруді з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать такій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщений на зовнішній поверхні будинку, будівлі або споруди не вище першого поверху або на поверсі, де розташовується власне чи надане у користування особі приміщення (крім випадків, коли суб'єкту господарювання належить на праві власності або користування вся будівля або споруда), біля входу до такого приміщення, який не є рекламою.

Пунктом 6.26 вказаних Правил визначено, що площа поверхні вивіски чи таблички не повинна перевищувати 3 кв.м.

З наведених норм слідує, що вивіска чи табличка має відповідати таким умовам: місце розміщення (на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення); розмір - загальна площа не повинна перевищувати 3 кв.м.; зміст (інформація про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи).

Таким чином, вивіска чи табличка не повинна перевищувати 3 кв.м., в той час, судом першої інстанції при вирішенні справи не було враховано те, що, вивіски, які розміщувались на фасаді будинків за адресою: м. Одеса, просп. Олександрійський, 38 та по вул. В. Арнаутська, 85/1 мали розміри 5,4 м x 0,8м x 1 сторону; 5,9 м x 0,8 м x 1 сторону та 8,2 м x 0,8 м x 1 сторону, які кожна значно перевищує 3 кв.м., що в свою чергу не заперечувалось та не було спростовано позивачем.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що розмір зазначених вивісок, які ТОВ "Автомобільний дім Одеса" самовільно встановило та розміщувало перевищують передбачені чинним законодавством розміри, тобто не відповідають поняттю вивіска, тому її не можливо вважати вивіскою як такою, і вона є рекламним засобом, що помилково не було встановлено судом першої інстанції.

Крім того, колегія суддів вважає обґрунтованими посилання апелянта на ліцензійний договір №1026 від 08 січня 2008 року на підставі якого ТОВ "Автомобільний Дім Одеса" використовує торговельні марки, зокрема, "Mersedes-Benz", "Jeep", "Dodge" та "Chrysler", оскільки п.1.4.2 вказаного договору визначено, що товарні знаки надаються позивачеві з метою послуг реклами.

Відповідно до п.п.13 п."б" ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження щодо надання дозволів у порядку, встановленому законодавством, на розміщення реклами.

Зазначені положення Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" кореспондуються зі ст. 16 Закону України "Про рекламу", якою встановлено, що зовнішня реклама у населених пунктах, проводиться на підставі дозволів, що видаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, та в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуюся Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.45 Типових правил розміщення зовнішньої реклами - контроль за їх додержанням здійснюють виконавчі органи сільських, селищних, міських рад та інші органи відповідно до законодавства, уповноважені особи яких відповідно до п.46 цих Правил у разі порушення порядку розповсюдження та розміщення реклами звертаються до розповсюджувача зовнішньої реклами з вимогою усунення порушень у визначений строк.

Пунктом 13 Правил розміщення зовнішньої реклами в м. Одесі, затверджені рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради №434 від 22 квітня 2008 року, визначено, що демонтаж рекламного засобу здійснюється, зокрема, у випадку, коли рекламний засіб розміщується з порушенням вимог, передбачених розділом 6 цих Правил, а також якщо відповідні порушення чи недоліки не були усунуті у термін, зазначений у приписі робочого органу.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги та вважає, що суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, прийшов до помилкового висновку, що інформаційні вивіски розміром 5,4 м х 0,8 х 1 сторону, інформаційні вивіски розміром 5,9 м х 0,8 м х 1 та розміром 8,2 м х 0,8 м х 1 підпадають під поняття "вивіска" у розумінні ч.6 ст. 9 Закону України "Про рекламу", а відтак приймаючи приписи №01-30/3464 від 27 серпня 2014 року, №01-30/4160 від 30 вересня 2014 року, №01-30/4769 від 20 жовтня 2014 року управління реклами Одеської міської ради діяло правомірно, оскільки відповідають вищенаведеним критеріям правомірності, як законність, обґрунтованість, добросовісність та розсудливість.

На підставі вищевикладеного, керуючись п.3, п.4 ч.1 ст. 202 КАС України колегія суддів вважає необхідним, скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ТОВ "Автомобільний Дім Одеса" відмовити в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 195, 196, п.3 ч.1 ст. 198, п.3, п.4 ч.1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 207, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління реклами Одеської міської ради задовольнити.

Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 11 лютого 2015 року скасувати.

Прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Автомобільний Дім Одеса" до Управління реклами Одеської міської ради, третя особа - комунальне підприємство "Одесреклама" про визнання протиправними дії, визнання незаконними та скасування приписів відмовити в повному обсязі.

Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення виготовлений 23 квітня 2015 року.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

М.М. Милосердний