Ухвала від 21.04.2015 по справі 2-а/1570/3696/11

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

21 квітня 2015 р.м.ОдесаСправа № 2-а/1570/3696/11

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Милосердного М.М.

(у зв'язку з неприбуттям у судове засідання сторін, справа

розглядається в порядку п.2 ч.1 ст.197 КАС України)

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за заявою Головного управління Державної Казначейської служби України в Одеській області про зміну способу і порядку виконання судового рішення по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Приморському районі міста Одеси, Головного управління Державного казначейства України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 грудня 2011 року постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2011 року скасовано. Винесено по справі нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у Приморському районі міста Одеси, Головного управління Державного казначейства України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Стягнуто на користь ОСОБА_2 з Головного управління Державного казначейства України в Одеської області суму надміру сплаченого податку з доходів фізичних осіб, що підлягає поверненню внаслідок застосування платником податку права на податковий кредит у розмірі 1 341,10 грн. Стягнуто на користь ОСОБА_2 з Державної податкової інспекції в Приморському районі міста Одеси штраф за несвоєчасне повернення суми надміру сплаченого податку внаслідок застосування права на податковий кредит у сумі 1 341,10 грн. Стягнуто з Державного бюджету на користь ОСОБА_2 судові витрати у розмірі 13,00 грн.

18 березня 2015 року Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області звернулося до суду з заявою про зміну способу і порядку виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 грудня 2011 року, шляхом стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 суми надмірно сплаченого податку з доходів фізичних осіб, що підлягає поверненню в наслідок застосування платником податку права на податковий кредит у розмірі 1 341,10 грн.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, колегія суддів вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Ця норма не містить виключного переліку обставин, що є підставою для вирішення питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.

Тобто, для відстрочення або розстрочення виконання, зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення необхідно встановити конкретні обставини, які ускладнюють виконання судового рішення.

У даному випадку, такими обставинами є відсутність у Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області бюджетних коштів, передбачених цільовою програмою для стягнення суми надміру сплаченого податку з доходів фізичних осіб, яка підлягає поверненню внаслідок застосування платником податку права на податковий кредит у розмірі 1 341,10 грн., в свою чергу, існує механізм, здійснення безспірного списання коштів з Державного бюджету України на виконання судових рішень

Так, згідно ч.2 ст. 45 Бюджетного кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Частиною 2 статті 3 Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що рішення про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами Державного казначейства України в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року №845 затверджений Порядок виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ.

Відповідно до пункту 16 Порядку, органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів.

06 лютого 2013 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 року №45 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року №845".

Зазначена постанова прийнята у зв'язку із приведенням постанови Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року №845 "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ" (далі - Порядок) у відповідність із Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".

Рішення про стягнення коштів з державного та місцевого бюджетів або бюджетних установ виконуються органами Державного Казначейства України в установленому Кабінетом Міністрів України порядку і регулюються постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року №845 "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів з державного та місцевих бюджетів, або бюджетних установ".

Відповідно до абз.1 п.16 вказаного вище Порядку, органи Казначейства за судовим рішенням про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевого бюджетів для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків та зборів.

Таким чином, відповідно до вище наведених обставин, колегія суддів вважає, що заява Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про зміну способу і порядку виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 грудня 2011 року, шляхом стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 суми надмірно сплаченого податку з доходів фізичних осіб підлягає задоволенню.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що для належного виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 грудня 2011 року необхідно задовольнити заяву Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про зміну способу і порядку виконання судового рішення, шляхом стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 суми надмірно сплаченого податку з доходів фізичних осіб.

Керуючись статтями 160, 195, 197, 199, п.3 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 212, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Заяву Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області про зміну способу і порядку виконання судового рішення - постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 грудня 2011 року - задовольнити.

Змінити спосіб виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 грудня 2011 року шляхом стягнення з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 суми надмірно сплаченого податку з доходів фізичних осіб, що підлягає поверненню в наслідок застосування платником податку права на податковий кредит у розмірі 1 341,10 грн..

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: І.Г.Ступакова

Судді: А.І.Бітов

М.М.Милосердний