21 квітня 2015 р.м.ОдесаСправа № 821/4760/14
Категорія: 6.3 Головуючий в 1 інстанції: Кузьменко Н.А.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Бітова А.І.
- Милосердного М.М.
при секретарі - Римар Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою заступника прокурора Херсонської області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2015 року по справі за адміністративним позовом прокурора м. Херсона до Херсонської міської ради, третя особа - ОСОБА_3, про визнання протиправним та скасування частково рішення, -
Прокурор м. Херсона звернувся до суду з адміністративним позовом до Херсонської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення №1446 від 11 липня 2014 року в частині надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибні ділянки) ОСОБА_3 земельної ділянки площею 968 кв.м.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2015 року адміністративний позов прокурора м. Херсона залишено без задоволення.
В апеляційній скарзі заступника прокурора Херсонської області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги заступника прокурора Херсонської області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що рішенням ХХХV сесії міської ради VІ скликання від 11 липня 2014 року за №1446 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність і в оренду, передачу в оренду земельних ділянок для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) ОСОБА_3 земельної ділянки площею 968 кв.м. по АДРЕСА_1 із земель комунальної власності для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Прокуратурою м. Херсона здійснено прокурорський нагляд за додержанням і застосуванням Херсонською міською радою законів при прийнятті рішень, у ході якого встановлено, що згідно із основним кресленням Генерального плану м. Херсона, затвердженого рішенням Херсонської міської ради №443 від 26 грудня 2003 року та схемою планувальних обмежень, земельна ділянка по АДРЕСА_1 розташована на території зелених насаджень в межах прибережної смуги на відстані 70 м від узрізу води річки Дніпро, що не відповідає основному кресленню Генерального плану міста.
Як слідує зі змісту листа Херсонської міської ради №8-6381-11/12 від 25 липня 2014 року, надісланого прокурору м. Херсона, цільове призначення земельної ділянки не відповідає основному кресленню Генерального плану м. Херсона. Також, вказаний лист містить інформацію про те, що згідно Генерального плану міста земельна ділянка по АДРЕСА_1 розташована на території зелених насаджень та у прибережно-захисній смузі річки Дніпро, на відстані 70 м від урізу води.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивач належними доказами не підтвердив правомірність своїх вимог, натомість наявні в матеріалах справи докази не дають суду підстав для висновку про протиправність дій відповідача, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 120 Земельного кодексу України - у разі набуття права власності на будівлю або споруду, що перебувають у власності іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти. До особи, яка набула прав власності на будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення. Якщо будівля або споруда, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у користуванні, то у разі набуття права власності на ці об'єкти до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача. Якщо юридична особа не може мати у власності земельну ділянку, до неї переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташовані будівля або споруда, на умовах оренди.
Відповідно до ст. 377 Цивільного кодексу України передбачено, що до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених, для попереднього землевласника (землекористувача).
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 є власником житлових будинків по АДРЕСА_1, що підтверджується договорами купівлі-продажу від 12 червня 2013 року та 26 червня 2013 року, технічними паспортами, які відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно №17556823 від 10 лютого 2014 року в подальшому були об'єднані в одне ціле домоволодіння (а.с.28-37).
З урахуванням наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що власник об'єкту нерухомого майна має законне право на одержання у відповідному правовому статусі (у власність або у користування на умовах оренди) земельної ділянки, на якій розміщений цей об'єкт у визначеному законодавством порядку та розмірі, що було вірно встановлено судом першої інстанції.
Відповідно до ст. 122 Земельного Кодексу України встановлено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно з приписами ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції сільських, селищних та міських рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно ч.6 ст. 118 Земельного кодексу України - громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно абз.1-2 ч.7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Рішенням Херсонської міської ради №1446 від 11 липня 2014 року надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність і в оренду, передачу в оренду земельних ділянок для будівництва і обслуговування жилих будинків, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) ОСОБА_3 земельної ділянки площею 968 кв.м. по АДРЕСА_1 із земель комунальної власності для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.
Статтею 19 Земельного кодексу України визначено, що землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: землі сільськогосподарського призначення, землі житлової та громадської забудови, землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, землі оздоровчого призначення, землі рекреаційного призначення, землі історико-культурного призначення, землі лісогосподарського призначення, землі водного фонду, землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Згідно статей 38, 39 Земельного кодексу України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.
Використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-6500906342014, категорією спірної земельної ділянки є землі житлової та громадської забудови, а вид використання земельної ділянки визначений як для будівництва та обслуговування жилого будинку господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) (а.с.42).
Окрім цього, вказаний факт підтверджується листом виконавчого комітету Херсонської міської ради №8-6381-11/12 від 25 липня 2014 року, згідно якого за категорією земель та складом угідь, зазначені у додатку до рішення №1447 від 11 липня 2014 року, земельні ділянки потрапляють до земель житлової та громадської забудови, а також до земель для будівництва та обслуговування житлових будинків (присадибна ділянка) (а.с.7).
Отже, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що прокурором м. Херсона не підтверджено та не спростовано докази щодо відповідності місця розташування земельної ділянки по АДРЕСА_1, оскільки призначення вказаної земельної ділянки є житлова та громадська забудови.
Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням визначених Земельним кодексом України повноважень міської ради у галузі земельних відносин, порядку надання земельних ділянок у користування та встановлених обставин справи, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що при прийнятті рішення №1446 від 11 липня 2014 року в частині надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибні ділянки) ОСОБА_3 земельної ділянки площею 968 кв.м., Херсонська міська рада діяла у межах своєї компетенції та наданих їй повноважень, у зв'язку з чим підстави для скасування спірного рішення відсутні, а отже позовні вимоги є необґрунтованими.
Інші доводи апеляційної скарги колегія суддів не приймає до уваги, оскільки вони повністю спростовуються матеріалами справи та обставинами, які повно та об'єктивно були встановлені судом першої інстанції при вирішенні справи.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу заступника прокурора Херсонської області залишити без задоволення, постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2015 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення виготовлений 23 квітня 2015 року.
Головуючий: І.Г. Ступакова
Судді: А.І. Бітов
М.М. Милосердний