Ухвала від 21.04.2015 по справі 522/176/15-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2015 р.м.ОдесаСправа № 522/176/15-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Погрібний С.О.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Милосердного М.М.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси на постанову Приморського районного суду міста Одеси від 10 лютого 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У січні 2015 року ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси про визнання протиправними дій та бездіяльності управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси щодо не вчинення своєчасно перерахунку пенсії, призначеної їй попередньо, та зобов'язання здійснити перерахунок вказаної пенсії з урахуванням "інших виплат", на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України, починаючи з 01 червня 2012 року.

Постановою Приморського районного суду міста Одеси від 10 лютого 2015 року адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси врахувати при розрахунку ОСОБА_2 - "інші види виплат", на які нараховані та з яких утримані й сплачені страхові внески до Пенсійного фонду України за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси перерахувати та виплатити ОСОБА_2 пенсію, як державному службовцю, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації, починаючи з 12 серпня 2014 року, з урахуванням раніше виплачених сум. У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

В апеляційній скарзі управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Вирішуючи справу суд першої інстанції встановив, що позивачка одержує пенсію в управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси, яка призначена у відповідності із Законом України "Про державну службу", починаючи з 01 червня 2012 року.

01 червня 2012 року Одеським обласним центром зайнятості видана довідка №41 про складові заробітної плати, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".

08 грудня 2014 року позивачка звернулася до управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси з заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", та отримала роз'яснення від 17 грудня 2014 року №536/с-11 про неможливість застосування при обчисленні розміру пенсії "інших виплат" у зав'язку з тим, що це не передбачено Законом України "Про державну службу" та постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії".

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції зазначив, що дії відповідача є неправомірними та такими, що порушують та обмежують права позивачки, передбачені чинним законодавством.

Колегія суддів погоджується з вище зазначеним висновком суду першої інстанції та вважає його обґрунтованим, виходячи з наступного.

Закон України "Про оплату праці" зазначає, що структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно Закону України "Про державну службу" загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовця.

Статтею 33 Закону України "Про державну службу" встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.2 ст. 37 Закону України "Про державну службу", пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 2 ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Між тим, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, але із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Згідно п.1 постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31 травня 2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" встановлено, що виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цим виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або 60.

Крім того, ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч.1 ст. 66 вказаного Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

У частині 2 ст. 2 Закону України "Про оплату праці" вказується, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати,надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

З урахуванням вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновків, що судом першої інстанції вірно встановлено фактичні обставини справи, досліджено наявні докази, надано їм належну оцінку та прийнято законне рішення стосовно неправомірної дії управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси щодо відмови в перерахунку пенсії позивачці відповідно до Закону України "Про державну службу".

Колегія суддів не приймає до уваги доводи апеляційної скарги, оскільки апелянтом не доведені обставини правомірності дій щодо відмови врахувати позивачці при розрахунку пенсії інші види виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Приморському районі міста Одеси залишити без задоволення, а постанову Приморського районного суду міста Одеси від 10 лютого 2015 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: І.Г.Ступакова

Судді: А.І.Бітов

М.М.Милосердний