06 квітня 2015 р. Справа № 876/7477/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів :
головуючого судді: Запотічного І.І.,
суддів: Довгої О.І., Ліщинського А.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Сихівському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11.06.2014р. у справі № 2а-2662/11/1370 за позовом Державної податкової інспекції у Сихівському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області до ОСОБА_1 про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів,
Державна податкова інспекція у Сихівському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області звернулася в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів в сумі 45 171грн.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 11.06.2014р. у справі № 2а-2662/11/1370 у задоволенні позовних вимог Державної податкової інспекції у Сихівському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області - відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої ДПІ у у Сихівському районі м.Львова ГУ Міндоходів у Львівській області оскаржила її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, та з наведених в ній підстав з посиланням на порушення судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваного рішення, норм матеріального права та неповне з'ясування всіх обставин справи просить скасувати оскаржувану постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11.06.2014р. та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України, спір вирішено в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції не знаходить підстав для її задоволення виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, на ім'я ОСОБА_1 30.05.2009 року здійснено першу реєстрацію автомобіля марки Mercedes Benz Vito 110 (державний номерний знак НОМЕР_1) 2001 року випуску, 30.05.2009 року здійснено першу реєстрацію автомобіля марки Mercedes Benz Vito 110 (державний номерний знак НОМЕР_2) 2001 року випуску та 20.05.2009 року здійснено першу реєстрацію автомобіля марки Mercedes Benz Vito 110 (державний номерний знак НОМЕР_3) 2002 року випуску.
Згідно з розрахунком суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів при першій реєстрації сума податку, що підлягав сплаті за першу державну реєстрацію автомобілів марки Mercedes Benz Vito 110 (державний номерний знак НОМЕР_1), 2001 року випуску, Mercedes Benz Vito 110 (державний номерний знак НОМЕР_2), 2001 року випуску, Mercedes Benz Vito 110 (державний номерний знак НОМЕР_3), 2002 року випуску, відповідач повинен був сплатити 45171 грн.
Як підтверджується довідкою про результати перевірки щодо сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів № 99/17-1 від 09.02.2011 року, сума податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, належна до сплати відповідачем, становить 45171 грн.
Згідно з довідкою ДПІ у Сихівському районі м. Львова № 6398/10/17-115/903 від 19.06.2013 року кошти до бюджету від ОСОБА_1 по сплаті податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на суму 45171 грн. не надходили.
Статтею 1 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" визначено, що платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Відповідно до статті 3 України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів", перша реєстрація в Україні - це реєстрація транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу.
Податок з визначених цим Законом власників наземних транспортних засобів сплачується юридичними та фізичними особами за місцем реєстрації таких транспортних засобів на спеціальні рахунки територіальних дорожніх фондів республіканського бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів та бюджетів міст Києва та Севастополя.
Положеннями частини 1 статті 5 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" визначено, що податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними особами - перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд.
Відповідно до частин 4 та 6 вищевказаної статті фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами. У разі відсутності документів про сплату податку, перша реєстрація в Україні транспортних засобів не проводиться.
З огляду на викладене, колегія суддів апеляційного суду погоджується із висновком суду першої інстанції, що ніхто не може здійснити державну реєстрацію транспортного засобу без попередньої сплати за нього податку з власників транспортних засобів.
Реєстрація транспортного засобу без сплати встановленого законом податку тягне за собою відповідальність не відповідача, а посадових осіб Львівського ВРЕР УДАІ ГУМВС України у Львівській області, які здійснили реєстрацію транспортного засобу без сплати передбаченого законодавством податкового платежу.
У відповідності до ч. 4 п. 8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів", затвердженого постановою КМ України № 1371 (далі - Порядок), державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів, а також внесення в установленому порядку інших платежів.
Згідно з п.3.4 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженої наказом МВС України № 379 (далі - Інструкція) встановлено, що працівниками РЕП ДАІ здійснюється контроль за внесенням обов'язкових платежів власниками транспортних засобів, у тому числі податку з власників транспортних засобів.
Нормами п. 3.11. Інструкції зазначено, що після проведення всіх перевірок у заяву про реєстрацію транспортного засобу уповноваженою посадовою особою РЕП ДАІ, яка приймає рішення, вноситься чіткий запис про прийняте щодо реєстрації транспортного засобу рішення, яке підтверджується підписом із зазначенням П.І.Б. та дати.
Пунктом 8 Порядку встановлено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів.
Відповідно до п. 3.1 Інструкції, для проведення реєстрації транспортного засобу посадовими особами РЕП ДАІ приймаються до розгляду письмові заяви власників транспортного засобу.
Згідно з п. 3.2 Інструкції, особа власника транспортного засобу або уповноваженої ним особи встановлюється на підставі паспорта громадянина України або іншого документа, що його замінює.
Аналіз наведених правових норм дає підстави колегії суддів дійти висновку, що, оскільки перша реєстрація автомобілів була проведена, то документи, які стали підставою для реєстрації, були оформлені належним чином. Відсутність надходження коштів (податку) в дохід бюджету не є підставою для стягнення їх з відповідача.
З огляду на викладене колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції щодо безпідставності позовних вимог Державної податкової інспекції у Сихівському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області, а відтак судом першої інстанції у задоволенні позовних вимог відмовлено правильно.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Колегія суддів апеляційного суду вважає, що доводи апеляційної скарги Державної податкової інспекції у Сихівському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області суттєвими не являються і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.160, ст.ст. 167, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Сихівському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 11.06.2014р. у справі № 2а-2662/11/1370- без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів з моменту направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя І.І. Запотічний
Судді О.І.Довга
А.М.Ліщинський