Справа: № 826/19031/14 Головуючий у 1-й інстанції: Шулежко В.П. Суддя-доповідач: Шелест С.Б.
Іменем України
23 квітня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуюча суддя: Шелест С.Б.
Судді: Пилипенко О.Є., Романчук О.М.
За участю секретаря судового засідання: Коломійцевої А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 02.02.15р. у справі №826/19031/14 за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 до Департаменту суспільних комунікацій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), третя особа: Комунальне підприємство Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київреклама» про визнання протиправною та скасування вимоги
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправною та скасування вимоги № 414177 від 05.09.14р. Департаменту суспільних комунікацій Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про демонтаж рекламних засобів.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 02.02.15р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про задоволення адміністративного позову.
Свої вимоги апелянт мотивує відсутністю порушення вимог Закону України «Про рекламу», оскільки розміщена на приміщенні позивача інформаційна вивіска не є об'єктом реклами, а також порушенням відповідачем порядку проведення перевірки, встановленого Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу позивача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, провідним спеціалістом Управління з питань реклами Департаменту суспільних комунікацій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) здійснено обстеження будівлі за адресою: по АДРЕСА_1 (літ. А) у Дніпровському районі м. Києва, за результатами якого складено акт обстеження рекламного засобу від 05.09.14р., яким виявлено розміщення спеціальної стаціонарної конструкції типу: рекламна вивіска, напис на будинку «База Автозвука» - 1 одиниця, площею 37,104 кв.м., на яку відсутній дозвіл на право розміщення рекламних засобів.
На підставі вказаного акту відповідачем винесено вимогу від 05.09.14р. № 414177, якою позивача зобов'язано демонтувати рекламні засоби власними силами, про що повідомити Департамент до 08.09.14р. та попереджено, що у разі невиконання вимоги рекламний засіб позивача буде демонтований.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції, окрім іншого, виходив з того, що вказана конструкція перевищує гранично допустимі розміри, встановлені вимогами Правил розміщення зовнішньої реклами, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 2067 від 29.12.2003р. та Порядку розміщення інформаційних вивісок у м. Києві, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 15.04.11р. №565.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.6 ст.9 Закону України «Про рекламу» від 03.07.96р. № 270/96-ВР (надалі Закон № 270/96-ВР), вивіска чи табличка з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на внутрішній поверхні власного чи наданого у користування особі приміщення, на зовнішній поверхні будинку чи споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення, біля входу в таке приміщення, не вважається рекламою.
Відповідно до абзацу 8 п. 2 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.03р. № 2067 (далі - Постанова № 2067) вивіска чи табличка - елемент на будинку, будівлі або споруді з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать такій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщений на зовнішній поверхні будинку, будівлі або споруди не вище першого поверху або на поверсі, де розташовується власне чи надане у користування особі приміщення (крім, випадків, коли суб'єкту господарювання належить на праві власності або користування вся будівля або споруда), біля входу у таке приміщення, який не є рекламою.
Між тим, пунктом 48 Постанови № 2067, передбачено, що вивіски чи таблички: повинні розміщуватися без втручання у несучі конструкції, легко демонтуватися, щоб не створювати перешкод під час робіт, пов'язаних з експлуатацією та ремонтом будівель і споруд, на яких вони розміщуються; не повинні відтворювати зображення дорожніх знаків; не повинні розміщуватися на будинках або спорудах - об'єктах незавершеного будівництва; площа поверхні не повинна перевищувати 3 кв. метрів.
Таким чином, постановою Уряду обмежено розмір вивісок чи табличок з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи) безвідносно чи така вивіска відповідає критеріям реклами чи ні.
Згідно п. 3 Порядку розміщення інформаційних вивісок у м. Києві, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 15.04.11р. №565, інформаційна вивіска - конструктивний елемент на будинку, будівлі або споруді з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать цій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщена на зовнішній поверхні будинку, будівлі або споруди не вище першого поверху або на поверсі, де знаходиться власне чи надане у користування особі приміщення (крім випадків, коли суб'єкту господарювання належить на праві власності або користування вся будівля або споруда), біля входу у таке приміщення, яка не містить закликів до придбання товару або іншої інформації, що призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів та їх інтерес щодо такого товару, загальною площею до 2,0 кв. метрів. У разі, коли площа інформаційної вивіски перевищує 2,0 кв. метри, вона вважається зовнішньою рекламою та потребує отримання дозволу на розміщення зовнішньої реклами відповідно до окремого порядку, що затверджується розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).
Дія цього Порядку, згідно з його пунктом 2, поширюється на всю територію міста Києва, включаючи розміщення інформаційних вивісок на будинках і спорудах, незалежно від форм власності та відомчого підпорядкування.
Порядок є обов'язковим для виконання всіма підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форми власності та відомчого підпорядкування, а також фізичними особами, що здійснюють розміщення інформаційних вивісок на території м. Києва.
Встановлення інформаційних вивісок із порушенням цього Порядку забороняється.
Вказаний Порядок є чинним, не визнаний незаконним у встановленому порядку, а відтак відсутні підстави для незастосування відповідачем у спірних правовідносинах.
Пунктом 49 Постанови №2067 передбачено, що демонтаж вивісок чи табличок, розміщених з порушенням вимог цих Правил, здійснюється, зокрема, у разі: невідповідності розміщення вивіски чи таблички вимогам щодо її розміщення, наданим у визначенні, та архітектурним вимогам, державним нормам, стандартам і правилам, санітарним нормам; порушення благоустрою території. Розміщені вивіски чи таблички підлягають демонтажу за рахунок коштів юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців, якими вони були встановлені.
Таким чином, спеціальна стаціонарна конструкція - напис на будинку «База Автозвука», площею 37,104 кв.м. не відповідає наведеним нормам, а відтак вимога відповідача про її демонтаж є законною.
Аналогічна правова позиція узгоджується з практикою ВАСУ, викладеною в постанові від 02.04.15р. у справі №К/800/60033/14.
Доводи апелянта про порушення відповідачем порядку проведення перевірки не заслуговують на увагу, виходячи з наступного.
Статтею 2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.07р. № 877-V передбачено, що дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Згідно ст. 3 Господарського кодексу України, під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
В даному випадку, відповідач при здійсненні повноважень, окрім іншого, керується Положенням про управління з питань реклами Департаменту суспільних комунікацій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженим наказом департаменту від 28.10.13р. № 267.
Відповідно до п.4 цього Положення, основними завданнями Управління, окрім іншого, є регулювання в межах повноважень діяльності у сфері розміщення зовнішньої реклами, інформаційних вивісок, контроль та облік зовнішньої реклами, інформаційних вивісок згідно з встановленими порядками їх розміщення. З цією метою, відповідно до підпунктів 12,13,14 пункту 5 Положення, Управління здійснює контроль за дотриманням порядку розміщення зовнішньої реклами, інформаційних вивісок та реклами та транспорті, надає пропозиції щодо демонтажу рекламних засобів та інформаційних вивісок розміщених з порушенням діючих норм, вживає заходів щодо їх демонтажу.
Відповідно до п. 5 Порядку розміщення інформаційних вивісок у м. Києві, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 15.04.11р. №565, Головне управління згідно з цим Порядком здійснює контроль за дотриманням вимог цього Порядку, а також вимагає усунення виявлених порушень.
Отже, здійснення вказаних заходів контролю за дотриманням порядку розміщення як зовнішньої реклами, так і інформаційних вивісок не є перевіркою у сфері господарської діяльності суб'єкта господарювання, відтак не підпадає під дію Закону України «Про основні засади держаного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст.195, 196, 200, 205, 206 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд
апеляційну скаргу Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 02.02.15р. у справі №826/19031/14 - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 02.02.15р. у справі №826/19031/14 - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуюча суддя Шелест С.Б.
Судді : Пилипенко О.Є.
Романчук О.М.
Повний текст ухвали складений: 23.04.15р.
.
Головуючий суддя Шелест С.Б.
Судді: Пилипенко О.Є.
Романчук О.М