Справа: № 755/20266/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Савлук Т.В.
Суддя-доповідач: Шелест С.Б.
Іменем України
23 квітня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуюча суддя : Шелест С.Б.
Судді: Пилипенко О.Є., Романчук О.М.
За участю секретаря судового засідання: Коломійцевої А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Дніпровського районного суду м. Києва від 11.03.15р. у справі №755/20266/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті пенсії згідно ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язання відповідача вчинити дії щодо нарахування та виплати пенсії згідно вказаної норми Закону з 15 липня 2014 року. Також, позивач просив визнати протиправними дії відповідача щодо зупинення виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду України у справі №755/10410/14-ц від 08.07.14р.
Постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 11.03.15р. у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального права та винести нову про задоволення адміністративного позову.
Розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу позивача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивач має статус особи, яка постійно працювала та (або) постійно проживала на території зони посиленого радіологічного контролю 4 категорії.
З 14.05.07р. позивач перебуває на обліку в УПФУ у Дніпровському районі міста Києва та отримує пенсію за віком за Списком №2 відповідно до Закону України "Про обов'язкове державне пенсійне страхування", зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", загальний страховий стаж роботи - 37 років 4 місяці 9 днів, у тому числі: стаж за Списком №2 - 15 років 5 місяців 29 днів. (а.с.7-9)
15.07.14р. позивач звернувся до УПФУ у Дніпровському районі міста Києва з заявою про переведення на пенсію згідно норм Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з дотриманням вимог статей 49, 51, 56 п.2 цього Закону. (а.с.6)
За результатами розгляду заяви позивача, відповідач листом від 25.07.14р. №373/09/с-354 повідомив про відсутність підстав для виплати позивачу пенсії на підставі ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з огляду на те, що така пенсія призначається та виплачується лише учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС. Також пенсійний орган повідомив про те, що виплата додаткової пенсії, призначеної постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 08.07.14р. у справі №755/10410/14-а не здійснюється, у зв'язку з касаційним оскарження даної постанови.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що подана позивачем заява про переведення з одного виду пенсії на інший не відповідає вимогам Постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.05р. № 22-1.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.05р. № 22-1 (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, надалі - Порядок).
Відповідно до п.1.5 Порядку, заява про переведення з одного виду пенсії на інший, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
Пунктом 2.8 передбачено, що поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
При поновленні виплати пенсії та переведенні з одного виду пенсії на інший до наявних документів особа може додати: документи про страховий стаж за період роботи до 01 січня 2004 року, який не врахований у пенсійній справі, у тому числі після призначення пенсії. За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, відділ персоніфікованого обліку подає довідку із бази даних реєстру застрахованих осіб за формою згідно з додатком 1 до Положення, а у разі необхідності за формою згідно з додатком 3 до Положення; довідку про заробітну плату відповідно до абзаців другого і третього підпункту 3 пункту 2.1 цього розділу; документи про обставини, що впливають на розмір пенсії (наприклад, зміна кількості членів сім'ї, які перебували на утриманні пенсіонера чи померлого годувальника, виникнення (втрата) права на надбавку на непрацездатних членів сім'ї і надбавку на догляд за ними, визнання заявника одиноким і таким, що потребує сторонньої допомоги, визнання заявника інвалідом або учасником війни тощо).
Отже, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється за заявою особи на підставі наявних у пенсійній справі документів; при цьому, особа може, а не зобов'язана додати до заяви інші документи, перелік яких наведений у п. 2.8 Порядку.
Як встановлено вище, позивач 15.07.15р. звернувся до пенсійного органу про переведення його на пенсію згідно норм Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі (п.4.1 Порядку).
При прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі; видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі (п.4.2 Порядку).
Відповідно до п. 4.3. Порядку, не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
У даному випадку, підставою для відмови слугувало те, що така пенсія призначається та виплачується лише учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Такий висновок відповідача є помилковим з огляду на наступне.
Згідно ч. 2 ст. 56 Закону право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
Отже, зі змісту положень даної норми вбачається, що збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи здійснюється всім особам, які віднесені до категорії 1, 2, 3 та 4 за дотримання умов щодо стажу роботи та граничного розміру збільшення заробітку. Тобто, Законом не обмежується відповідне право на збільшення пенсії лише особам, які є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Інших підстав для відмови у виплаті позивачу пенсії відповідно до ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - не було. Пенсійний орган не вказував на невідповідність поданої позивачем заяви про переведення з одного виду пенсії на інший вимогам Постанови правління Пенсійного фонду України від 25.11.05р. № 22-1, а тому висновки суду першої інстанції з цього приводу необґрунтовані.
За наведених обставин та правових норм, колегія суддів дійшла висновку про наявність правових підстав для задоволення адміністративного позову в частині визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу пенсії згідно ст.56 ч.2 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язання відповідача вчинити дії щодо нарахування та виплати позивачу пенсії згідно ст.56 ч.2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 15 липня 2014 року.
Водночас, вимога про визнання протиправними дій відповідача щодо зупинення виконання постанови Київського апеляційного адміністративного суду України у справі №755/10410/14-ц від 08.07.14р. не може бути розглянута в порядку даного виду адміністративного судочинства.
Так, з метою реалізації завдань адміністративного судочинства не лише під час вирішення публічно-правового спору, але й після набрання судовим рішенням законної сили здійснюється судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах.
Частиною 9 ст. 267 КАС України передбачено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено постанову суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду.
Вказана норма містить як вимоги до заяви, так і порядок її розгляду судом.
Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється у тому провадженні, у якому було ухвалено судове рішення, дії з невиконання якого оскаржуються позивачем.
За наведених обставин та процесуальних норм, відсутні правові підстави для розгляду такої вимоги в порядку іншого позовного провадження, а тому провадження у цій частині слід закрити на підставі пункту 1 частини першої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки відповідні вимоги не можуть бути розглянуті в порядку окремого виду адміністративного судочинства.
При цьому, колегія суддів акцентує увагу на тому, що закриття провадження у даній справі за вказаною вимогою не позбавляє заявника права звернутися до суду першої інстанції з відповідною заявою у порядку ст. 267 КАС України
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.
З огляду на викладене, колегія суду дійшла висновку про скасування постанови Дніпровського районного суду м. Києва від 11.03.15р. у справі №755/20266/14-а та ухвалення нової постанови про часткове задоволення позову.
Керуючись ст.ст.195, 196, 202, 205, 207 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд
апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Дніпровського районного суду м. Києва від 11.03.15р. у справі №755/20266/14-а - задовольнити частково.
Постанову Дніпровського районного суду м. Києва від 11.03.15р. у справі №755/20266/14-а - скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_2 пенсії згідно ч. 2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва нарахувати та виплати ОСОБА_2 пенсію згідно ч. 2 ст.56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 15 липня 2014 року.
У решті вимог - провадження закрити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуюча суддя Шелест С.Б.
Судді : Пилипенко О.Є.
Романчук О.М.
Повний текст постанови складений: 23.04.15р.
Головуючий суддя Шелест С.Б.
Судді: Романчук О.М
Пилипенко О.Є.