Ухвала від 21.04.2015 по справі 810/3153/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 810/3153/14 Головуючий у 1-й інстанції: Харченко С.В. Суддя-доповідач: Грищенко Т.М.

УХВАЛА

Іменем України

21 квітня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Грищенко Т.М.,

суддів Лічевецького І.О., Мацедонської В.Е.,

при секретарі Киш С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, згідно ч.1 ст. 41 КАС України, апеляційну скаргу Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2014 р. у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз" до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз" звернулося до суду з позовом до Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області, в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 27.02.2014 № 0000100.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2014 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати незаконну, на його думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про відмову у задоволенні позовних вимог.

Апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що є на його переконання підставою для зміни судового рішення.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Білоцерківською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Київській області було проведено камеральну перевірку з питань своєчасності сплати Таращанською філією по експлуатації газового господарства ПАТ "Київоблгаз" авансових внесків з податку на прибуток підприємств за період з 01.03.2013 по 30.11.2013. Результати перевірки оформлені актом від 24.02.2014 № 26/1500/25298354.

У ході перевірки відомостей, задекларованих платником податків самостійно в уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток за три квартали 2012 року, органом доходів і зборів зафіксовано порушення Таращанською філією по експлуатації газового господарства ПАТ "Київоблгаз" визначених пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України строків сплати авансових внесків з податку на прибуток підприємств за березень - жовтень 2013 року. За даними додатків до акта перевірки, грошові кошти у сумі 18623,70 грн. перераховано позивачем в рахунок оплати авансових внесків за березень - жовтень 2013 року із запізненням до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, грошові кошти у сумі 7118,65 грн. перераховано позивачем в рахунок оплати авансових внесків за травень - липень 2013 року із запізненням більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання.

27 лютого 2014 року на підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000100, яким відповідно до приписів пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України до Таращанської філії по експлуатації газового господарства ПАТ "Київоблгаз" за затримку більше 30 календарних днів строків сплати авансових внесків з податку на прибуток підприємств застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу, що становить 1423,73 грн. (7118,65 грн. х 20 % =1423,73 грн.).

Позивачем було подано скаргу до Головного управління Міндоходів у Київській області, однак рішенням Головного управління Міндоходів у Київській області від 07.05.2014 № 1108/10/10-36-10-01-04/272-273 скаргу позивача було залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення Таращанського відділення Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області від 27.02.2014 № 0000100 - без змін.

Не погоджуючись із рішенням, прийнятим Таращанським відділенням Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області, позивач оскаржив його до суду.

Після чого, позивач, не погоджуючись з вище вказаним податковим повідомленням-рішенням, звернувся до суду.

Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія Київського апеляційного адміністративного суду зазначає наступне.

Податковий кодекс України визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

В силу приписів підпункту 9.1.1 пункту 9.1 статті 9 та підпункту 14.1.165 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податок на прибуток підприємств належить до загальнодержавних податків, нараховується та сплачуються відповідно до норм розділу ІІІ цього Кодексу.

Відповідно до приписів пункту 1 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, розділ III цього Кодексу, який визначає порядок справляння податку на прибуток підприємств, застосовується під час розрахунків з бюджетом починаючи з доходів і витрат, що отримані і проведені з 1 квітня 2011 року, якщо інше не встановлено цим підрозділом.

Зміна порядку сплати податку протягом звітного року не дозволяється. При цьому відокремлені підрозділи подають податковому органу за своїм місцезнаходженням розрахунок податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку, форма якого встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, виходячи з положень цього пункту. Рішення про сплату консолідованого податку поширюється також на відокремлені підрозділи, створені таким платником податку протягом будь-якого часу після такого повідомлення.

Відповідно до абзацу 1 пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

З 01.01.2013 Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні" від 05.07.2012 № 5083-VІ запроваджено щомісячну сплату окремими категоріями платників податку на прибуток авансових внесків з цього податку.

Так, пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України у редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної податкової служби та у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні" від 05.07.2012 № 5083-VІ встановлено, що платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.

У складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступні дванадцять місяців. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань.

Аналіз вищенаведених правових норм дозволяє дійти висновку про те, що щомісячний розмір авансового внеску з податку на прибуток за січень та лютий 2013 року складатиме 1/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за дев'ять місяців 2012 року. У свою чергу, сума авансового внеску з податку на прибуток, що підлягає сплаті щомісячно за період з березня 2013 року по лютий 2014 року, обчислюється у розмірі 1/12 нарахованої до сплати суми податку за 2012 рік. Результати самостійного виправлення помилок, що стосуються показників податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств за відповідні звітні періоди, у точу числі помилок, допущених при розрахунку щомісячних авансових внесків з податку на прибуток, відображаються в уточнюючих деклараціях (розрахунках).

При цьому, авансові внески з податку на прибуток за березень 2013 року - лютий 2014 року вважаються узгодженим податковим зобов'язанням і сплачуються щомісяця у строк, що визначений абзацом 1 пункту 57.1 статті 57 з урахуванням приписів підпункту 49.18.1 пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України, тобто не пізніше 30 числа звітного місяця. Строк сплати авансових внесків, як і податкових зобов'язань з податку на прибуток, не переноситься, якщо останній день сплати припадає на вихідний або святковий день.

У податковій звітності щодо сплати консолідованого податку на прибуток за 2012 рік, у тому числі і в уточнюючому розрахунку за цей звітний період, Таращанською філією по експлуатації газового господарства ПАТ "Київоблгаз" задекларовано щомісячний розмір авансового внеску, що підлягає сплаті за період з березня 2013 року по лютий 2014 року та складає 3843,00 грн.

Оплату за призначенням платежу "авансовий внесок за березень 2013 року" проведено позивачем за платіжними дорученнями від 12.03.2013 № 935 і 27.03.2013 № 1196 на загальну суму 3844,00 грн., за призначенням платежу "авансовий внесок за квітень 2013 року" - за платіжним дорученням від 23.04.2013 № 1657 на суму 3843,00 грн., за призначенням платежу "авансовий внесок за травень 2013 року" - за платіжним дорученням від 28.05.2013 № 2156 на суму 3843,00 грн., за призначенням платежу "авансовий внесок за червень 2013 року" - за платіжним дорученням від 25.06.2013 № 2626 на суму 3843,00 грн., за призначенням платежу "авансовий внесок за липень 2013 року" - за платіжним дорученням від 25.07.2013 № 3169 на суму 3843,00 грн., за призначенням платежу "авансовий внесок за серпень 2013 року " - за платіжним дорученням від 15.08.2013 № 3494 на суму 3843,00 грн., за призначенням платежу "авансовий внесок за вересень 2013 року " - за платіжним дорученням від 26.09.2013 № 4169 на суму 3845,00 грн., за призначенням платежу "авансовий внесок за жовтень 2013 року " - за платіжним дорученням від 29.10.2013 на суму 3843,00 грн.

Таким чином, авансовий внесок за березень - жовтень 2013 року, самостійно обчислений на підставі даних про нараховану до сплати суму податку на прибуток підприємств за 2012 рік, перераховано позивачем у повному обсязі та у строки, що визначені чинним податковим законодавством.

Відповідачем до картки особового рахунку Таращанської філії по експлуатації газового господарства ПАТ "Київоблгаз" поряд із сумою авансових внесків, яка визначена на підставі розрахунків податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток за 2012 рік та складає 3843,00 грн., безпідставно з березня 2013 року було внесено відомості про додаткові щомісячні суми авансових внесків у розмірі 1542,00 грн.

Авансові внески у розмірі 1542,00 грн. обчислювались на підставі відомостей про нараховану суму податку на прибуток підприємств за дев'ять місяців 2012 року та сплачувались позивачем у відповідності до вимог пункту 2 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, тобто у розмірі 1/9 нарахованого у податковій звітності за дев'ять місяців 2012 року податку на прибуток та за звітні періоди січень і лютий 2013 року.

Необґрунтоване відображення сум авансових внесків у розмірі 1542,00 грн. у складі податкових зобов'язань, що підлягають сплаті з березня 2013 року, було виправлено органом доходів і зборів у картці особового рахунку Таращанської філії по експлуатації газового господарства ПАТ "Київоблгаз" у вересні 2013 року, шляхом коригування у сторону зменшення (починаючи з березня 2013 року) нарахованих авансових внесків на суму 1542,00 грн.

Так, безпідставне врахування у ході камеральної перевірки з питань своєчасності сплати авансових внесків з податку на прибуток за період з 01.03.2013 по 30.11.2013 даних уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток за три квартали 2012 року призвело до протиправного притягнення Таращанської філії по експлуатації газового господарства ПАТ "Київоблгаз" до відповідальності у вигляді застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення строків сплати авансових внесків з податку на прибуток підприємств.

Таким чином, подані позивачем документальні свідоцтва фіксують своєчасність сплати сум узгоджених податкових зобов'язань з цього податку, а тому податкове повідомлення-рішення Таращанського відділення Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області від 27.02.2014 № 0000100 є протиправним та підлягає скасуванню.

На підставі вищенаведеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для зміни або скасування постанови суду.

Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 41, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Білоцерківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області - залишити без задоволення.

Постанову Київського окружного адміністративного суду від 26 вересня 2014 р. - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.М.Грищенко

Судді І.О.Лічевецький

В.Е.Мацедонська

Головуючий суддя Грищенко Т.М.

Судді: Лічевецький І.О.

Мацедонська В.Е.