Справа: № 826/18337/14 Головуючий у 1-й інстанції: Данилишин В.М. Суддя-доповідач: Файдюк В.В.
Іменем України
21 квітня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Файдюка В.В.
суддів: Мєзєнцева Є.І.
Чаку Є.В.
При секретарі: Ковтун І.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 січня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 січня 2015 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, позивач та інші науковці ДП "ДІКТЕД" звернувся до Кабінету Міністрів України зі зверненням у якому просили розглянути можливість передачі ДП "ДІКТЕД" зі сфери управління Укрдержреєстру до сфери управління Мінекономрозвитку як правонаступника Мінпромполітики з метою забезпечення ефективного використання ресурсу ДП "ДІКТЕД".
У зверненні також зазначено про порушення норм законодавства при прийнятті рішення про передачу ДП "ДІКТЕД" зі сфери управління Мінпромполітики до сфери управління Укрдержреєстру, про невідповідність завдань ДП "ДІКТЕД" завданням та повноваженням Укрдержреєстру.
Секретаріат Кабінету Міністрів України, отримавши дане звернення не розглянув його по суті, а листом від 12 травня 2014 року № 41-К0-008735/26 скерував до Мінекономрозвитку, про що адресатів повідомлено, оскільки останній є уповноваженим суб'єктом на розгляд даного питання.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що саме Секретаріат Кабінету Міністрів України є належним відповідачем по справі, оскільки він є суб'єктом порушеного, оспорюваного чи невизнаного матеріального правовідношення, на час виникнення спірних правовідносин уповноваженим органом управління ДП "ДІКТЕД" був саме Укрдержреєстр, а правовідносини щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами державної власності виникають виключно між уповноваженими органами управління та об'єктами управління державної власності, то питання по суті звернення має вирішуватися Мінекономрозвитку.
Відповідно до ч.ч.1, 3 статті 7 Закону України «Про звернення громадян» звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
Згідно з ч.1 статті 14 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, посадові особи зобов'язані розглянути пропозиції (зауваження) та повідомити громадянина про результати розгляду.
Відповідно до ч.ч.1, 3, 4 статті 15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Як зазначалося вище, на виконання викладених норм звернення направлено за належністю до Мінекономрозвитку, яке наділено повноваженнями: здійснювати методологічне та нормативно-правове забезпечення питань управління об'єктами державної власності, зокрема щодо оцінки ефективності управління об'єктами державної власності; розробляти та вносити в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України проекти законів України та актів Кабінету Міністрів України з питань управління об'єктами державної власності; розглядати погоджені пропозиції щодо передачі об'єктів права державної власності зі сфери управління одного уповноваженого органу до іншого.
Щодо викладеного твердження колегія суддів вважає за необхідне зазначити таке.
Відповідно до абзацу 3 ч. 1 статті 3 Закону України "Про управління об'єктами державної власності", об'єктами управління державної власності є: майно, яке передане державним комерційним підприємствам (далі - державні підприємства), установам та організаціям.
Відповідно, ДП "ДІКТЕД" є об'єктом права державної власності.
Згідно з абзацом 5 ч. 1 статті 4 Закону України "Про управління об'єктами державної власності", суб'єктами управління об'єктами державної власності є: міністерства, інші органи виконавчої влади та державні колегіальні органи (далі - уповноважені органи управління).
Постановою № 1114 ЦМК ДП "ДІКТЕД" передано зі сфери управління Мінпромполітики до сфери управління Укрдержреєстру. Тобто, на час виникнення спірних правовідносин уповноваженим органом управління ДП "ДІКТЕД" є Укрдержреєстр.
Відповідно до п. 18 ч. 1 статті 6 Закону України "Про управління об'єктами державної власності", уповноважені органи управління відповідно до покладених на них завдань: погоджують передачу об'єктів державної власності в комунальну власність, до сфери управління інших органів, уповноважених управляти об'єктами державної власності, господарських структур або в користування Національній академії наук України, галузевим академіям наук, а також передачу об'єктів комунальної власності в державну власність; у випадках, передбачених законодавством, приймають рішення про передачу об'єктів державної власності в комунальну власність, до сфери управління інших органів, уповноважених управляти об'єктами державної власності, господарських структур або в користування Національній академії наук України, галузевим академіям наук.
Згідно з п.п. 3, 4, абзацом 1, 2 п. 5, абзацами 1 та 18 п. 6 Постанови Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності № 1482, ініціатива щодо передачі об'єктів права державної власності може виходити відповідно від органів, уповноважених управляти державним майном, або самоврядних організацій.
Передача об'єктів права державної власності здійснюється за рішенням: а) Кабінету Міністрів України - щодо об'єктів, визначених пп. "а", «в» і " ґ" п. 2 цього Положення; постановою Кабінету Міністрів України від 19 вересня 2007 року № 1159); б) органів, уповноважених управляти державним майном, або самоврядних організацій за погодженням з Міністерством економічного розвитку і торгівлі, Мінфіном і Фондом державного майна - щодо об'єктів, визначених пп. "б" і "е" п. 2 цього Положення; в) засновника господарського товариства та органу, уповноваженого управляти державним майном, який приймає майно, за погодженням з Міністерством економічного розвитку і торгівлі, Мінфіном і Фондом державного майна - щодо об'єктів, визначених пп. "г" п. 2 цього Положення; г) органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій та Фонду державного майна - щодо об'єктів, визначених пп. "д" п. 2 цього Положення; ґ) органів, уповноважених управляти державним майном, або самоврядних організацій та суб'єктів боротьби з тероризмом за погодженням з підприємством, за яким закріплене майно, - щодо об'єктів, зазначених у пп. "є" п. 2 цього Положення.
Передача об'єктів державної власності від одного підприємства до іншого (у разі коли підприємства належать до сфери управління одного і того ж органу, уповноваженого управляти державним майном, або самоврядної організації) здійснюється: за рішенням Кабінету Міністрів України на підставі пропозиції органу, уповноваженого управляти державним майном, або самоврядної організації за погодженням з підприємствами, Фондом державного майна, Мінфіном і Міністерством економічного розвитку і торгівлі - щодо цілісних майнових комплексів структурних підрозділів підприємств, що не підлягають приватизації, і нерухомого майна, зазначеного в абзаці 2 пп. "а" п. 2 цього Положення; за рішенням органів, уповноважених управляти державним майном, за погодженням з підприємствами, Фондом державного майна і Міністерством економічного розвитку і торгівлі - щодо інших цілісних майнових комплексів структурних підрозділів підприємств та нерухомого майна, зазначеного у пп. "б" п. 2 цього Положення; за рішенням органу, уповноваженого управляти державним майном, або самоврядної організації за погодженням з підприємствами - щодо іншого окремого індивідуально визначеного майна підприємств (крім нерухомого).
Пропозиції щодо передачі об'єктів права державної власності, яка здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України, погоджуються ініціатором передачі з відповідним органом, уповноваженим управляти державним майном, або самоврядною організацією.
Якщо передача здійснюється за рішенням Кабінету Міністрів України, пропозиції, погоджені відповідно до вимог п. 5 цього Положення, подаються ініціатором такої передачі до Міністерства економічного розвитку і торгівлі.
Міністерство економічного розвитку і торгівлі на підставі узгоджених пропозицій, внесених із дотриманням вимог цього Положення, готує і у місячний термін подає за погодженням з Мінфіном, Фондом державного майна та Державною службою статистики проекти відповідних рішень Кабінету Міністрів України.
Отже, з аналізу наведених норм вбачається, як вірно зазначалося судом першої інстанції, що для передачі об'єкта права державної власності від одного уповноваженого органу управління до іншого необхідна ініціатива хоча б одного з цих органів та погодження щодо передачі від іншого.
Саме тому Укрдержреєстр, як уповноважений орган управління ДП "ДІКТЕД", повинен погодити (надати дозвіл) передачу ДП "ДІКТЕД" до сфери управління іншого органу.
Таким чином, обґрунтованою вбачається та обставина, що Секретаріат КМУ правомірно направив звернення позивача до Мінекономрозвитку для розгляду його по суті.
Щодо компетентності Секретаріату, апеляційний суд зазначає наступне.
Згідно з п.п. 1, 2, 16, пп. 33, пп. 34 п. 17 Положення про Секретаріат Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою відповідача від 12 серпня 2009 року № 850, Секретаріат Кабінету Міністрів України (далі - Секретаріат) є постійно діючим органом, що забезпечує діяльність Кабінету Міністрів України.
Основними завданнями Секретаріату є організаційне, експертно-аналітичне, правове, інформаційне, матеріально-технічне забезпечення діяльності Кабінету Міністрів України, урядових комітетів, Прем'єр-міністра України, Першого віце-прем'єр-міністра України, віце-прем'єр-міністрів України, Міністра Кабінету Міністрів України та міністра, який не очолює міністерство.
Структурні підрозділи Секретаріату забезпечують діяльність Кабінету Міністрів України, урядових комітетів з питань, що належать до їх компетенції, та виконують функції відповідно до цього Положення і положень про структурні підрозділи.
Структурні підрозділи Секретаріату відповідно до основних завдань, визначених цим Положенням, та з питань, що належать до їх компетенції: організовують та здійснюють в установленому порядку розгляд звернень громадян, адресованих Кабінету Міністрів України, Прем'єр-міністру України, Першому віце-прем'єр-міністру України, віце-прем'єр-міністрам України, Міністру Кабінету Міністрів України та міністру, який не очолює міністерство; здійснюють контроль за вирішенням порушених у зверненнях громадян питань, дотриманням законодавства про звернення громадян.
Відповідно до п. 2 § 158 Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року № 950 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09 листопада 2011 року № 1156), Секретаріат Кабінету Міністрів опрацьовує звернення громадян та готує пропозиції для розгляду Прем'єр-міністром, Першим віце-прем'єр-міністром, віце-прем'єр-міністрами, Міністром Кабінету Міністрів, міністром, який не очолює міністерство, для прийняття рішення щодо порушеного питання.
Таким чином, знаведеного вбачається, що Секретаріат є постійно діючим державним органом, що забезпечує діяльність відповідача та, згідно з нормами законодавства, здійснює владні управлінські функції, у тому числі на виконання делегованих повноважень, тобто є суб'єктом владних повноважень, та, зокрема, опрацьовує звернення громадян.
Таким чином суд першої інстанції вірно прийшов до висновку про обґрунтованість тверджень відповідача недоведеність обставин, викладених в адміністративному позові.
Враховуючи зазначене, правомірним є висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні даного адміністративного позову.
Отже при винесенні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування.
Відповідно до статті 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 січня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Файдюк В.В.
Судді: Чаку Є.В.
Мєзєнцев Є.І.