Ухвала від 22.04.2015 по справі 409/577/15-а

Головуючий у 1 інстанції - Третяк О.Г.

Суддя-доповідач - Міронова Г.М.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2015 року справа №409/577/15-а

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді Міронової Г.М., суддів: Юрко І.В., Блохіна А.А., секретарі судового засідання Корадо А.А., за участі заявника ОСОБА_2, розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвалу Білокуракинського районного суду Луганської області від 05 березня 2015 року у справі № 409/577/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області, третя особа: Головне управління юстиції в Луганській області підрозділ примусового виконання рішень про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

25.02.2015 року ОСОБА_2 звернулась до суду з заявою про заміну сторони виконавчого провадження, в якій просив замінити сторону виконавчого провадження на виконання постанови Лутугинського районного суду Луганської області від 23 квітня 2013 року у справі № 416/963/13-а з боржника Управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області на боржника Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області.

Ухвалою Білокуракинського районного суду Луганської області від 05 березня 2015 року відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_2 про заміну сторони виконавчого провадження у адміністративній справі № 2а/416/22/13 за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області про зобов'язання вчинити певні дії.

Заявник не погодився з даним судовим рішенням та подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу суду першої інстанції та задовольнити заяву про заміну сторони виконавчого провадження.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказує, що на даний час він отримує пенсію в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області де зберігається його пенсійна справа, тому саме це управління має змогу і повинно виконати постанову Лутугинського районного суду Луганської області від 23 квітня 2013 року.

Заявник в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про розгляд справи був повідомлений належним чином. З огляду на положення ч. 4 ст. 196 КАС України його неявка не є перешкодою для розгляду справи.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, заслухавши заявника, обговоривши доводи апеляційної скарги, прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, постановою Лутугинського районного суду Луганської області від 23 квітня 2013 року у справі № 416/963/13-а позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області про визнання дій посадових осіб УПФУ в Лутугинському районі незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок розміру пенсії як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС задоволено. Визнано незаконними дії Управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області щодо перерахунку та зменшення розміру його пенсії. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01 лютого 2013 року за роботу в зоні відчуження на Чорнобильській АЕС з 24.12.1988 року по 02.04.1989 року відповідно до довідки про заробітну плату, виданої ВАТ «Луганським заводом «Восход», з урахуванням положень п.1 ст. 54, ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» і постанови Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (справа № 416/963/13-а, а.с. 50-53).

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 травня 2013 року у справі № 416/963/13-а апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області - задоволено. Постанову Лутугинського районного суду Луганської області від 23 квітня 2013 року - скасовано. У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області про визнання дій посадових осіб УПФУ в Лутугинському районі незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок розміру пенсії як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС - відмовлено у повному обсязі (справа № 416/963/13-а, а.с. 65-66).

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 23 вересня 2014 року касаційну скаргу ОСОБА_2 задоволено. Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 28.05.2013 року скасовано, залишено в силі постанову Лутугинського районного суду Луганської області від 23.04.2013 року (справа № 416/963/13-а, а.с. 89-91).

19.02.2015 року Лутугинським районним судом Луганської області видано виконавчий лист у справі № 416/963/13-а.

Відповідно до частини першої статті 264 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Відповідно до ст. 8 Закону України "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 606) сторонами у виконавчому провадженні є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа, на користь чи в інтересах якої видано виконавчий документ. Боржником є фізична або юридична особа, визначена виконавчим документом.

У разі вибуття однієї із сторін державний виконавець з власної ініціативи або за заявою сторони, а також сама заінтересована сторона мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, обов'язкові тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції про відмову у задоволенні заяви про заміну сторони виконавчого провадження, та зазначає, що судом невірно застосовано норми матеріального і процесуального права при ухваленні оскаржуваного рішення з огляду на наступне.

Пунктом 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280 (далі Положення № 280), визначено, що Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Згідно п.4 Положення № 280 Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань: зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до пункту 7 Положення № 280 Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктом 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 року № 28-2 (далі Положення - 28-2) передбачено, що Управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі - управління Фонду) є територіальними органами Пенсійного фонду України (далі - Фонд).

Управління Фонду підпорядковуються Фонду та безпосередньо відповідним головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Фонду), що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.

Пунктом 3 Положення 28-2 визначено, що основними завданнями управління Фонду є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення; ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню.

Відповідно до ч.ч. 7, 8 п. 4 Положення 28-2 Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: зокрема:

призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства;

забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

Управління Фонду зобов'язане у процесі своєї діяльності суворо додержуватися вимог чинного законодавства, законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян (пункт 7 Положення 28-2).

Згідно ч.ч. 1, 2 п. 10 Положення 28-2 начальник управління Фонду:

здійснює керівництво управлінням Фонду, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності;

забезпечує виконання управлінням Фонду вимог Конституції та законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, інших нормативно-правових актів, а також постанов правління та наказів Фонду і головного управління Фонду.

Управління Фонду є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства та уповноважених банках, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням (пункт 12 Положення 28-2).

Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 31 липня 2014 року за № 895/25672 було затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (надалі - Порядок 22-1).

Пункт 1.5. Порядку 22-1 передбачає, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, … подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України.

Пунктом 4 підпункт 4.12. зазначено, що при переїзді пенсіонера на постійне або тимчасове проживання до іншої адміністративно-територіальної одиниці орган, що призначає пенсію, не пізніше трьох робочих днів з дня одержання заяви надсилає запит про витребування пенсійної справи до органу, що призначає пенсію, за попереднім місцем проживання (реєстрації) пенсіонера. Пенсійна справа не пізніше п'яти робочих днів з дня одержання запиту пересилається органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації).

Відповідно до довідки від 18.11.2014 року № 924000570 про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, ОСОБА_2 перемістився з тимчасово окупованої території в м. Лисичанськ (а.с. 6).

Системний аналіз вищенаведених нормативно-правових актів свідчить про те, що територіальні органи Пенсійного Фонду України виконують свої функції з перерахунку пенсії в залежності від місця проживання (реєстрації) пенсіонера і знаходження його пенсійної справи в цьому територіальному органі.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про необхідність здійснити заміну сторони виконавчого провадження у справі № 416/963/13-а.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування ухвали.

На підставі викладеного, керуючись ст. 195, ч. 4 ст. 196, ч. 1 п. 1 ст. 199 , ст. 200, ст. 205, 206, 211, 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 у справі № 409/577/15-а - задовольнити.

Ухвалу Білокуракинського районного суду Луганської області від 05 березня 2015 року у справі № 409/577/15-а - скасувати.

Заяву ОСОБА_2 про заміну сторони виконавчого провадження - задовольнити.

Замінити сторону у виконавчому провадженні з примусового виконання постанови Лутугинського районного суду Луганської області від 23 квітня 2013 року у справі № 416/963/13-а (2а/416/22/13), а саме: замінити боржника - Управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області на Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Повний текст складено 23 квітня 2015 року.

Головуючий суддя Міронова Г.М.

Судді Юрко І.В.

Блохін А.А.