Ухвала від 22.04.2015 по справі 426/402/15-а

Головуючий у 1 інстанції - Гашинська О.А.

Суддя-доповідач - Казначеєв Е.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2015 року справа №426/402/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Казначеєва Е.Г., суддів Васильєвої І.А., Жаботинської С.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області на постанову Сватівського районного суду Луганської області від 20 березня 2015 р. у справі № 426/402/15-а (головуючий І інстанції Гашинська О.А.) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ :

Постановою Сватівського районного суду Луганської області від 20 березня 2015 року позов задоволено частково. Суд першої інстанції визнав незаконними дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області, щодо нарахування та виплати пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобльській АЕС 1 категорії , інваліду 3 групи від захворювання. Яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС ОСОБА_2, зобов'язав управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області до нарахувати та виплатити ОСОБА_2, який відноситься до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інваліду 3 групи від захворювання, яке пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС пенсію з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року згідно ст.ст.. 49, 50, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», групи у розмірі - 6 мінімальних пенсій за віком та щомісячну додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком. В іншій частині позовних вимог відмовив (а.с.42-44).

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач звернувся з апеляційною скаргою, пославшись на безпідставність постанови суду першої інстанції, прийняту с порушенням норм матеріального та процесуального права, просив постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі (а.с.46-47).

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, встановила наступне.

ОСОБА_3 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області, належить до першої категорії як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, є інвалідом 3-ї групи з 16.06.2010 року та отримує пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи призначеної згідно з Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ) (а.с.5,7).

14 листопад 2014 року позивач звертався із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі в Луганській області про перерахунок йому пенсії як інваліду 3 групи як особі, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи у відповідності до рішень судів (а.с.10)

Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі в Луганській області листом від 21.11.2014 року, повідомило позивача, що йому на підставі постанови Сватівського районного суду від 15.09.2010 року здійсненно перерахунок пенсії у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоровю в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком. Проте, на зазначене судове рішення вичерпало свою дію з прийняттям нових змін в законодавстві. Виплата пенсії проводиться з урахуванням Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» та на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210. (а.с.11).

Спірні правовідносини врегульовані Законом № 796-ХІІ та Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 «Про затвердження порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Закон № 796-ХІІ визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 49 Закону № 796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до 1 категорії встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до статті 50 Закону № 796-ХІІ, визначено, що особам, віднесеним до першої категорії, інвалідам 3 групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю в розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком.

Згідно статті 54 Закону № 796-ХІІ, передбачено, що розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими, по 3 групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком.

Статтею 63 Закону № 796-ХІІ передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

На кожний рік Законом України «Про державний бюджет України» встановлюється розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, будь-який інший нормативно-правовий акт, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, відсутній.

Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основні обов'язки громадянина.

З 16 січня 2014 року набрав чинності Закон України "Про державний бюджет України на 2014 рік", яким визначено принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Зазначеним вище Законом не встановлювався на 2014 рік інший розмір пенсій, ніж у Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а норми Законів про Державний бюджет діяли лише у 2011, 2012 та 2013 роках, спірні правовідносини з січня 2014 р. регулюються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а положення Постанов КМ України в тій частині, в якій вони суперечать вказаному вище закону, застосовуватися не можуть.

Проте, згідно Закону України від 31 липня 2014 року «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», який набув чинності 3 серпня 2014 року, «Прикінцеві положення» Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» були доповнені п. 6-7, за яким було встановлено, зокрема, що норми і положення ст. ст. 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52, 54 Закон № 796-ХІІ, застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Таким чином Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», починаючи з 3 серпня 2014 року було надано повноваження Кабінету Міністрів України визначати розмір пенсій, передбачених ст. ст. 50, 54 Закону № 796-ХІІ, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджетів усіх рівнів на 2014 рік.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено Порядок обчислення пенсій особам, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі Порядок № 1210).

Отже, з урахуванням вищевикладеного, при визначенні розміру пенсій позивачеві, з 1 січня 2014 року застосуванню підлягає норми статей 50, 54 Закону № 796-ХІІ, а з 3 серпня 2014 року до спірних правовідносин застосуванню підлягають положення Порядку №1210, оскільки вказані зміни до порядку застосування положень Закону № 796-ХІІ були прийняті пізніше, тому мають пріоритет.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач починаючи з 01 січня 2014 року по 02 серпня 2014 року має право на державну пенсію відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі не нижче 6-ти розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю на підставі статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в обсязі 50% розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Стосовно посилання апелянта на порушення позивачем строку звернення з позовом до суду, колегія суддів зазначає, що як вбачається з матеріалів справи, судом першої інстанції вказане питання було дослідження та ухвалою Сватівського районного суду Луганської області від 03 березня 2015 року позивачу обґрунтовано поновлено строк звернення до суду з вказаним позовом. Як вбачається з матеріалів справи, позивач є інвалідом 3-ї групи та відповідно до довідки медичного закладу (а.с.25-26) тривалий час знаходився на лікуванні, що вказує на слабкий стан здоров'я позивача в наслідок отриманої хвороби та неможливість своєчасно оскаржити дії відповідача. Тобто, позивач з поважних причин був позбавлений можливості звернутись до суду.

Таким чином, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Керуючись статтями 160, 167, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Сватівському районі Луганської області на постанову Сватівського районного суду Луганської області від 20 березня 2015 р. у справі № 426/402/15-а залишити без задоволення.

Постанову Сватівського районного суду Луганської області від 20 березня 2015 р. у справі № 426/402/15-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя: Е.Г.Казначеєв

Судді: І.А.Васильєва

С.В. Жаботинська