15 квітня 2015 року Чернігів Справа № 825/1023/15-а
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді - Кашпур О.В.,
при секретарі - Тищенко М.В..,
за участі представника позивача - ОСОБА_1,
представників відповідача - Коляди І.В., Крохмалюк С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Приватного нотаріуса Чернігівського міського нотаріального округу ОСОБА_4 до Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування вимоги та рішення, -
Позивач 30.03.2015 звернувся з позовом до Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області і просить визнати протиправною та скасувати вимогу ДПІ у м. Чернігові Головного управління Міндоходів у Чернігівській області про сплату боргу (недоїмки) від 13.11.2014 року № Ф-00003217041; визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску; питання про розподіл судових витрат вирішити у відповідності до діючого законодавства України.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що сума доходу, з якої розраховується єдиний внесок, має відповідати чистому доходу, заявленому в податковій декларації, яка подається фізичною особою, яка забезпечує себе роботою самостійно, до органів доходів і зборів за результатами календарного року. База для нарахування єдиного внеску позивачем визначена відповідно до поданих за 2011-2013 роки податкових декларацій про майновий стан і доходи, а саме: за 2011 рік - 625 122,82 грн.; за 2012 рік - 587 598,53 грн.; за 2013 рік - 585 987,26 грн. Відповідно до п. 2.2.3 акта перевірки, складеного ДПІ в м. Чернігові, перевіркою правильності визначення чистого оподатковуваного доходу не встановлено його заниження або завищення. В пункті 2.1. даного акту перевірки також зазначено, що вищевказані декларації про майновий стан та доходи були подані позивачем без порушення встановленого терміну, а їх форма відповідає законодавчо затвердженій формі. Таким чином, відповідачем самостійно встановлено правильність формування позивачем бази для визначення єдиного соціального внеску. Крім того, позивач зазначає, що загальна сума річного доходу, вказана у податковій звітності співпадає з загальними річними показниками Книги обліку доходів і витрат. Тобто, Приватним нотаріусом ОСОБА_5 складена і подана належна податкова звітність сформована на підставі первинних бухгалтерських документів, відображених в Книзі обліку доходів та витрат. З огляду на вищевикладене, Приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу ОСОБА_5, як особою що провадить незалежну професійну діяльність, з дотриманням всіх вимог чинного законодавства, сформовано зобов'язання зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а страхові внески сплачені своєчасно в повному обсязі. Враховуючи наведене, позивач вважає, що вимога про сплату недоїмки та рішення про застосування штрафних санкцій є протиправними та просить задовольнити його позовні вимоги.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити в повному обсязі.
Представники відповідача позовні вимоги не визнали та зазначили, що 6 жовтня 2014 року ДФС України було видано лист № 7559/7/99-17-03-01-17 «Про надання роз'яснення» щодо відображення сум чистого доходу (прибутку) у звітності з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування фізичними особами - підприємцями та особами, які займаються незалежною професійною діяльністю. Із Листа вбачається, що для самозайнятих осіб, зокрема приварних нотаріусів, встановлюється новий порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому приватних нотаріусів зобов'язують здійснювати розрахунок суми єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на підставі Книги обліку доходів та витрат шляхом ділення річного чистого доходу на кількість календарних місяців, протягом яких отримано такий дохід. Нарахування єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування має здійснюватися з урахуванням максимальної величини бази нарахування в розмірі середньомісячного річного оподатковуваного доходу. Обсяг фактично отриманого доходу позивачем помісячно було визначено в ході проведення перевірки на підставі наданої на перевірку Книги обліку доходів і витрат, реєстрів для реєстрації нотаріальних дій, які зареєстровано в Головному управлінні юстиції у Чернігівській області та документів, які підтверджують фактично понесені витрати. ДПІ в м. Чернігові були встановлені порушення п.п. 2 п. 1 ст. 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" внаслідок чого платником було занижено суму доходу, на який нараховується єдиний соціальний внесок в розмірі 204354,26 грн.; п. 11 ст. 8, п. 5 та п. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а саме: фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність внаслідок заниження чистого оподаткованого доходу, на який нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини, було занижено суму єдиного внеску за період з 01.01.2011 року по 31.12.2013 року на 70910,93 грн. Враховуючи зазначене, ДПІ в м. Чернігові вважає, що вимога про сплату недоїмки та рішення про застосування штрафних санкцій є правомірними, а позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги належить задовольнити, виходячи з наступного:
Встановлено, що ОСОБА_4, зареєстрований як фізична особа, яка займається незалежною професійною діяльністю Головним управлінням юстиції у Чернігівській області 18.02.2008 року (реєстраційне посвідчення про реєстрацію приватної нотаріальної діяльності № 76), свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю № 5529 від 08.02.2005 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податку - НОМЕР_1.
Вид діяльності за КВЕД - 74.11.2 - нотаріальна та інша юридична діяльність
Працівниками ДПІ в м. Чернігові відповідно до направлень № 3060 від 24.10.2014 р., № 3061 від 24.10.2014р. та 3107 від 28.10.2014 року, на підставі наказу від 10 вересня 2014 р. № 2610 була проведена документальна планова виїзна перевірка фізичної особи, що провадить незалежну професійну діяльність ОСОБА_4 щодо достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2011 року по 31.12.2013 року, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне спеціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 року по 31.12.2013 року. За результатами перевірки було складено акт від 13.11.2014 р. № 2610/17/НОМЕР_1.
Перевіркою встановлено порушення:
підпункту 2 пункту 1 статті 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" внаслідок чого платником було занижено суму доходу, на який нараховується єдиний соціальний внесок в розмірі 204354,26 гри.;
пункту 11 статті 8, пункту 5 та пункту 8 статті 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а саме: фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність ОСОБА_4 внаслідок заниження чистого оподаткованого доходу, на який нараховується єдиний внесок, з урахуванням максимальної величини, було занижено суму єдиного внеску за період з 01.01.2011 року по 31.12.2013 року на 70910,93 грн.
На підставі висновків акту перевірки ДПІ в м. Чернігові було винесено:
вимогу про сплату боргу (недоїмки) від № Ф - 0000321701 від 13.11.2014р., якою позивачу нараховано суму недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 70910,93 грн. грн.
рішення про застосування штрафних фінансових санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 24.12.2014р.
Відповідно до п.п. 41.1 ст. 43 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.
Позивач як платник єдиного внеску відповідно до п.п. 1, 2, 4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою, вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Нарахування єдиного внеску здійснюється в межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом (ч.3 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
Частиною 11 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що Єдиний внесок для платників, зазначених у пунктах 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 34,7 відсотка визначеної пунктами 2 та 3 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.
Обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок (ч. 2ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»).
Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, зазначені у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 1 травня наступного року.
Відповідно до п.п. 178.4, 178.6 ст. 178 ПК України фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають податкову декларацію за результатами звітного року відповідно до цього розділу у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб.
Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов'язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності.
Форма такого обліку та порядок його ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Для реєстрації Книги обліку доходів і витрат фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають до контролюючого органу за місцем обліку примірник Книги у разі обрання способу ведення Книги у паперовому вигляді.
Облік доходів та витрат фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність ведуть у Книзі обліку доходів і витрат, форма та порядок ведення якої затверджені Наказом ДПАУ від 24.12.2010 року № 1025, що діяв до 18.10.2013 року.
Згідно із п. 3 Порядку ведення Книги обліку доходів та витрат здійснюється у такому порядку: у графі 1 вказується дата заповнення, у графах 2 та 11 відображається сума нереалізованих товарних запасів, сировини, матеріалів тощо на початок та на кінець звітного податкового періоду (року), яка виводиться в грошовій формі, виходячи із ціни їх придбання, у графі 3 щоденно відображається фактично отримана сума доходу від здійснення діяльності із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, тобто наростаючим підсумком.
Відповідно до п.5 Порядку № 1025 дані Книги використовуються самозайнятою особою для заповнення податкової декларації за звітний податковий період (рік).
Порядок звітування фізичної особи, що провадять незалежну професійну діяльність - про суми врахованого єдиного внеску в 2001-2013 роках визначався Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 08.10.2010 N 22-2.
Відповідно до п. 3.4 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 08.10.2010 N 22-2, фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями, самі за себе формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт один раз на рік до 01 травня року, наступного за звітним періодом.
Звітним періодом для них є календарний рік.
Звіт подається за формою згідно з додатком 5 до цього Порядку.
Пунктом 4.12, Порядку визначено, що особи, які забезпечують себе роботою самостійно - займаються незалежною професійною діяльністю, а саме науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою, а також медичною, юридичною практикою, в тому числі адвокатською, нотаріальною діяльністю, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід безпосередньо від цієї діяльності, за умови, що такі особи не є найманими працівниками чи підприємцями, формують та подають до органів Пенсійного фонду звіт згідно з таблицею 3 додатка 5 до цього Порядку. Протягом року у разі призначення пенсії подається звіт з позначкою "призначення пенсії" за період до дати формування заяви на призначення пенсії.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що в таблиці 3 в другій графі зазначається сума чистого доходу, заявлена в податковій декларації. В судовому засіданні встановлено, що приватним нотаріусом ОСОБА_4 подавались податкові декларації про майновий стан і доходи. Відповідно до декларації про майновий стан і доходи за 2011 рік сума чистого оподатковуваного доходу становить - 625 122,82 грн. За 2012 рік позивачем була складена та подана податкова декларація про майновий стан і доходи, відповідно до якої сума чистого оподатковуваного доходу становить - 587 598,53 грн. В 2013 році сума чистого оподатковуваного доходу склала 585 987,26 грн.(а.с. 51-59) Як свідчать дані звітів про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску, що подавались ОСОБА_4 до ДПІ в м. Чернігові протягом 2011-2013 років (а.с. 45-50), суми чистого оподаткованого доходу, що зазначені в деклараціях про майновий стан та доходи були перенесені позивачем до звітів про суми нарахованого єдиного внеску.
Відповідно до п. 2.2.3 акта перевірки від 13.11.2014 р. № 2610/17/НОМЕР_1, під час перевірки правильності визначення чистого оподатковуваного доходу ДПІ в м. Чернігові не встановлено його заниження або завищення. В пункті 2.1. даного акту перевірки також зазначено, що вищевказані декларації про майновий стан та доходи були подані позивачем без порушення встановленого терміну, а їх форма відповідає законодавчо затвердженій формі.
Крім того, судом в ході судового засідання встановлено, що загальна сума річного доходу, вказана у податковій звітності співпадає з загальними річними показниками Книги обліку доходів і витрат приватного нотаріуса ОСОБА_4 (а.с. 60-64).
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що, оскільки обчислення сум єдиного внеску фізичними особами, що провадять незалежну професійну діяльність, в тому числі нотаріусами, здійснюється на підставі даних річних податкових декларацій (річної звітності), що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб то дані, вказані в додатку 5 до розділу III декларації, повинні збігатися з даними, вказаними податкової декларації про майновий стан і доходи, а отже, з даними, зазначеними у звітності з єдиного внеску. До зазначеної суми, з урахуванням максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, застосовується відповідна ставка, визначена у ч. 11 ст.8 "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Як вбачається з наданих суду податкових декларацій про майновий стан і доходи та звітів про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску, позивачем було здійснено правильний розрахунок загального чистого доходу за перевіряємий період, який оподатковується податком на доходи фізичних осіб і сума якого використовується для нарахування єдиного соціального внеску.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Виходячи з наведеного, а саме з того, що позивачем як фізичною особою, що провадить незалежну професійну діяльність, обчислено базу нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з дотриманням вимог Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 08.10.2010 N 22-2 та Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме виходячи із суми чистого доходу, що визначено в податковій декларації про майновий стан і доходи. Таким чином, ДПІ в м. Чернігові протиправно донараховано грошових зобов'язань з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та застосовано штрафні санкції за порушення термінів сплати єдиного внеску, а тому вимога про сплату боргу (недоїмки) № Ф-00003217041 від 13.11.2014 року, а також рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно ненарахованого єдиного внеску № 0005551701 від 24.12.2015 року є незаконними, а позовні вимоги Приватного нотаріуса ОСОБА_4 підлягають задовольнити.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Міндоходів у Чернігівській області про сплату боргу (недоїмки) 3 Ф-00003217041 від 13.11.2014 року.
Визнати протиправним та скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно ненарахованого єдиного внеску № 0005551701 від 24.12.2015 року.
Стягнути з Державного бюджету України 182 грн. 70 коп. судових витрат на користь Приватного нотаріуса Чернігівського міського нотаріального округу ОСОБА_4.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя О.В. Кашпур