Постанова від 17.04.2015 по справі 821/829/15-а

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 квітня 2015 р.

м. Херсон

Справа № 821/829/15-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді: Кисильової О.Й.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом прокурора міста Херсона до Наддніпрянської селищної ради міста Херсона, за участю третьої особи - Інституту зрошуваного землеробства Національної академії аграрних наук України про визнання протиправним та скасування рішення,

встановив:

Прокурор міста Херсона (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Наддніпрянської селищної ради (далі - відповідач), за участю третьої особи - Інституту зрошуваного землеробства Національної академії аграрних наук України (далі - третя особа, ІЗЗ НААН України), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 26.12.2012 р. № 137 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування Інституту зрошуваного землеробства НААН України".

Позовні вимоги мотивовано тим, що Державною інспекцією сільськогого сподарства в Херсонській області проведено перевірку, в ході якої встановлено порушенням відповідачем вимог чинного земельного законодавства України при прийнятті спірного рішення, яке полягає в перевищенні селищною радою повноважень при наданні третій особі дозволу на відведення у постійне користування земельних ділянок площею 17,5 га вартістю 59 427 396,00 грн.

Представник позивача справу просив розглядати без його участі.

Відповідачем надіслано до суду клопотання про розгляд справи за відсутності його представника. Позовні вимоги визнає в повному обсязі.

Представник третьої особи надав заяву про розгляд справи без його участі. Проти задоволення позовних вимог не заперечує.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

За таких обставин розгляд справи належить здійснювати в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

26.12.2012 р. Наддніпрянською селищною радою Дніпровського району міста Херсона прийнято рішення № 137, яким Інституту зрошуваного землеробства НААН України надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельних ділянок під господарськими будівлями і дворами та захисними лісосмугами орієнтовною площею 17,5 га із земель, раніше наданих у постійне користування смт. Наддніпрянське Дніпровського району м. Херсона.

На виконання Плану перевірок на ІІІ квартал 2014 року, затвердженого наказом Державної інспекції сільського господарства України від 20.06.2014 р. № 250 Держінспекцією здійснено планову перевірку дотримання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, прийнятті рішень Наддніпрянською селищною Дніпровського району міста Херсона щодо передачі у власність, надання в користування, в тому числі і оренду, вилучення (викупу), земельних ділянок на території Наддніпрянської селищної ради протягом 2012 - 2014 років.

За результатами проведеної перевірки Управлінням контролю за використанням і охороною земель Держінспекції встановлено, що рішення від 26.12.2012 р. № 137 прийняте Наддніпрянською селищною радою з порушенням вимог чинного законодавства. Вказаним рішенням ІЗЗ НААН України надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельних ділянок площею 17,5 га із земель, раніше наданих у постійне користування в смт. Наддніпрянське Дніпровського району м. Херсона.

26.11.2014 р. Державна інспекція сільського господарства в Херсонській області надіслала прокурору Херсонської області лист-повідомлення про виявлення Інспекцією фактів порушення вимог земельного законодавства, із клопотанням про вжиття заходів прокурорського реагування з метою усунення виявлених порушень.

Надаючи оцінку обґрунтованості доводів позивача щодо незаконності спірного рішення, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 р. № 1789-XII (далі-Закон № 1789-XII) прокурорський нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, органами державного і господарського управління та контролю, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими Радами, їх виконавчими органами, військовими частинами, політичними партіями, громадськими організаціями, масовими рухами, підприємствами, установами і організаціями, незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності, посадовими особами та громадянами здійснюється Генеральним прокурором України і підпорядкованими йому прокурорами.

Статтею 5 Закону № 1789-XII на прокуратуру України, відповідно до Конституції України та цього Закону, покладаються функції, зокрема, нагляду за додержанням законів.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Рішенням Херсонського облвиконкому від 04.12.1975 р. № 651/24 та повторно підтверджено рішенням виконавчого комітету Херсонської обласної ради народних депутатів від 19.08.1983 р. за № 441/16 "Про класифікацію і мережу територій та об'єктів природно-заповідного фонду області" затверджено мережу природно-заповідних територій та об'єктів місцевого значення відповідно до діючої класифікації, зокрема, парк-пам'ятку садово-паркового мистецтва місцевого значення "Дендропарк УкрНДІЗЗу" площею 5,6 га, що розташований на перехресті автотраси Херсон-Каховка та Снігурівка-Цюрупинськ, в межах сел. Наддніпрянське м. Херсон перебуває у підпорядкуванні Інституту зрошуваного землеробства Національної академії аграрних наук України.

Таким чином судом встановлено, що "Дендропарк УкрНДІЗЗу" площею 5,6 га є об'єктом природно-заповідного фонду місцевого значення та належить до земель, на які відповідачем надано дозвіл на розробку проекту землеустрою.

Крім того, Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Херсонській області передано під охорону землекористовачу Інституту землеробства південного регіону НААН України парк пам'ятку садово-паркового мистецтва місцевого значення "Дендропарк УкрНДІЗЗу", що посвідчено охоронним зобов'язанням від 21.09.2010р. № 84.

Як передбачено ч. 2 ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 р. за № 1264-XII, з наступними змінами та доповненнями, особливій державній охороні підлягають території та об'єкти природно-заповідного фонду України й інші території та об'єкти, визначені відповідно до законодавства України.

Згідно з ст. 44 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) до земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об'єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об'єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва).

Частиною 2 ст. 20 ЗК України передбачено, що зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.

Відповідно до ч. 3 ст. 149 ЗК України, сільські, селищні, міські ради вилучають земельні ділянки комунальної власності відповідних територіальних громад, які перебувають у постійному користуванні, для всіх потреб, крім особливо цінних земель, які вилучаються (викупляються) ними з урахуванням вимог статті 150 цього Кодексу.

За приписами ч. 1 ст. 150 ЗК України до особливо цінних земель відносяться: чорноземи нееродовані несолонцюваті на лесових породах; лучно-чорноземні незасолені несолонцюваті суглинкові ґрунти; темно-сірі опідзолені та чорноземи опідзолені на лесах і глеюваті; бурі гірсько-лісові та дерновобуроземні глибокі і середньоглибокі; дерново-підзолисті суглинкові ґрунти; торфовища з глибиною залягання торфу більше одного метра і осушені незалежно від глибини; коричневі ґрунти Південного узбережжя Криму; землі, надані в постійне користування НВАО "Масандра" та підприємствам, що входять до його складу; дернові глибокі ґрунти Закарпаття; землі дослідних полів науково-дослідних установ і навчальних закладів; землі природно-заповідного фонду; землі історико-культурного призначення. Вилучення особливо цінних земель для несільськогосподарських потреб не допускається, за винятком випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Частиною 2 цієї ж статті визначено, що земельні ділянки особливо цінних земель, що перебувають у державній або комунальній власності, можуть вилучатися (викуплятися) для будівництва об'єктів загальнодержавного значення, доріг, ліній електропередачі та зв'язку, трубопроводів, осушувальних і зрошувальних каналів, геодезичних пунктів, житла, об'єктів соціально-культурного призначення, нафтових і газових свердловин та виробничих споруд, пов'язаних з їх експлуатацією, за постановою Кабінету Міністрів України або за рішенням відповідної місцевої ради, якщо питання про вилучення (викуп) земельної ділянки погоджується Верховною Радою України.

Таким чином судом встановлено, що частина земельної ділянки, на яку спірним рішенням надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у користування, належить до земель природно-заповідного фонду, які, відповідно до ст .150 ЗК України, віднесено до цінних земель та щодо яких встановлено спеціальний порядок вилучення.

З огляду на викладене суд вважає, що Наддніпрянська селищна рада Дніпровського району м. Херсона, приймаючи спірне рішення, вийшла за межі наданих їй повноважень, оскільки законом не передбачено повноважень виконавчих органів місцевого самоврядування вирішувати питання щодо особливо цінних земель.

За таких обставин суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог прокурора міста Херсона та задоволення позову в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 21, 69, 70, 158-163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Наддніпрянської селищної ради Дніпровського району міста Херсона від 26.12.2012 р. за № 137 "Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування Інституту зрошуваного землеробства НААН України".

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Кисильова О.Й.

кат. 6.3