Постанова від 17.04.2015 по справі 817/4165/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 817/4165/14

17 квітня 2015 року м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Гломба Ю.О. за участю секретаря судового засідання Маринич В.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Грибок Л.Т.

відповідача: представник Величко А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

КП "Рівненське гуртово-роздрібне об'єднання " ОСС

до Млинівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Рівненській області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ :

КП "Рівненське гуртово-роздрібне об'єднання" ОСС звернулося до суду з позовом до Млинівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 07.10.2014 року №0001171500, №0001181500, №0001131500, №0001151500, №0001141500 та №0001161500.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що висновки акта перевірки, на підставі якого прийнято оспорювані податкові повідомлення-рішення, не ґрунтуються на достовірних, об'єктивних та належним чином встановлених і відображених у акті даних, не відповідають фактичним обставинам та суперечать чинному законодавству.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та пояснила суду, що підставою для застосування до позивача штрафних санкцій за порушення термінів сплати грошових зобов'язань з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) стали висновки акта камеральної перевірки від 07.10.2014 №141/15/30318321. Вважає, що така перевірка здійснена з порушенням процедури її проведення, оскільки податковим органом досліджувались не виключно дані, які зазначені в податкових деклараціях, а й інші відомості. Відтак, така перевірка є документальною, а не камеральною. Зазначає, що результати, які відображені у даному акті перевірки, не можуть братися судом до уваги, оскільки отримані контролюючим органом з порушенням норм чинного законодавства України. Таким чином, приймаючи оспорювані податкові повідомлення-рішення відповідач діяв поза межами правового поля. Просила позов задовольнити повністю.

Відповідач, Млинівська ОДПІ, позов не визнав з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Представник відповідача у судовому засіданні надала пояснення, які повністю співпадають з позицією, що викладена в письмових запереченнях, а зокрема пояснила, що за результатами проведеної камеральної перевірки було встановлено порушення позивачем термінів сплати самостійно визначених грошових зобов'язань з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності). В результаті чого, на виконання приписів п.126.1 ст.126 Податкового кодексу України (далі - ПК України) до КП "Рівненське ГРО" ОСС було застосовано штрафні санкції шляхом прийняття оспорюваних податкових повідомлень-рішень. Зазначила, що в ході проведення даної перевірки, контролюючим органом були використані дані самостійно поданих позивачем податкових декларацій та відомості органу, який здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів щодо такого платника, а тому позов є безпідставним та необґрунтованим. Просила у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що у задоволенні позову відмовити повністю з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 07.10.2014 Млинівською ОДПІ проведено камеральну перевірку КП "Рівненське ГРО" ОСС (код ЄДРПОУ 30318321) щодо своєчасності сплати плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за звітний період грудень 2013 року, січень-вересень 2014 року, за наслідками якої складено акт від 07.10.2014 №141/15/30318321 (а.а.с.6-7).

Згідно з висновками вказаного акта перевірки, контролюючим органом встановлено порушення термінів сплати самостійно визначених грошових зобов'язань з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), у визначений п.287.3 ст.287, п.288.7 ст.288 ПК України строк.

На підставі акта перевірки від 07.10.2014 №141/15/30318321 Млинівською ОДПІ прийнято податкові повідомлення-рішення форми "Ш" від 07.10.2014 №0001171500 про застосування штрафної (фінансової) санкції (штрафу) в сумі 1188,01грн., від 07.10.2014 №0001181500 про застосування штрафної (фінансової) санкції (штрафу) в сумі 85,81грн., від 07.10.2014 №0001131500 про застосування штрафної (фінансової) санкції (штрафу) в сумі 198,25грн., від 07.10.2014 №0001151500 про застосування штрафної (фінансової) санкції (штрафу) в сумі 2385,43грн., від 07.10.2014 №0001141500 про застосування штрафної (фінансової) санкції (штрафу) в сумі 14,32грн. та від 07.10.2014 №0001161500 про застосування штрафної (фінансової) санкції (штрафу) в сумі 172,30грн. (а.с.8-16).

Вказані податкові повідомлення-рішення були оскаржені КП "Рівненське ГРО" ОСС в адміністративному порядку. Проте, рішенням Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області від 01.12.2014 №173/10с/17-00-10-04-04/50 та рішенням Державної фіскальної служби України від 19.12.2014 №9177/6/99-99-10-01-02-25 скарги позивача залишено без задоволення, а оскаржувані податкові повідомлення-рішення без змін (а.а.с.17-21).

Суд погоджується з таким висновком контролючого органу, враховуючи наступне.

Згідно з ч.1 ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п.288.7 ст.288 ПК України, податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Пунктом 286.2 статті 286 ПК України встановлено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною (п.46.1 ст.46 ПК України).

Згідно з п.287.3 ст.287 ПК України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідно до абз.1 п.31.1 ст.31 ПК України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Підпунктом 36.5 статті 36 ПК України передбачено, що відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Як вбачається з матеріалів справи, КП "Рівненське ГРО" ОСС до Млинівської ОДПІ було подано податкові декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2013 рік та за 2014 рік, з відомостями про наявність земельних ділянок на територіях Млинівської селищної ради Млинівського району Рівненської області, Острожецької сільської ради Млинівського району Рівненської області та Бокиймівської сільської ради Млинівського району Рівненської області, в яких позивачем самостійно визначено податкове зобов'язання з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Так, згідно з показниками податкових декларацій від 18.02.2013 №1300000996 та від 20.02.2014 №1400001422 (а.с.33-37), позивачем самостійно визначено податкові зобов'язання з плата за землю до бюджету Млинівської селищної ради Млинівського району Рівненської області на суму 20676,10грн. на рік, з помісячною платою 1723,01грн. та грудень 2013 року, грудень 2014 року 1722,99грн.

При цьому, в супереч п.287.3 ст.287 ПК України, сплата самостійно визначених грошових зобов'язань здійснювалася позивачем з порушенням граничних строків (а.с.38-46):

- на 94 дні по граничному терміну сплати 31.12.2013 року, фактично сплачено 03.04.2014 року на суму 1722,70грн.;

- на 63 дні по граничному терміну сплати 30.01.2014 року, фактично сплачено 03.04.2014 року на суму 1723,00грн.;

- на 32 дні по граничному терміну сплати 02.03.2014 року, фактично сплачено 03.04.2014 року на суму 1723,00грн.;

- на 4 дні по граничному терміну сплати 30.03.2014 року, фактично сплачено 03.04.2014 року на суму 1723,00грн.;

- на 54 дні по граничному терміну сплати 30.04.2014 року, фактично сплачено 27.06.2014 року на суму 1653,75грн.;

- на 80 днів по граничному терміну сплати 30.04.2014 року, фактично сплачено 23.07.2014 року на суму 69,25грн.;

- на 52 дні по граничному терміну сплати 30.05.2014 року, фактично сплачено 23.07.2014 року на суму 1653,75грн.;

- на 89 днів по граничному терміну сплати 30.05.2014 року, фактично сплачено 29.08.2014 року на суму 69,25грн.;

- на 60 днів по граничному терміну сплати 30.06.2014 року, фактично сплачено 29.08.2014 року на суму 1626,35грн.;

- на 92 дні по граничному терміну сплати 30.06.2014 року, фактично сплачено 30.09.2014 року на суму 96,65грн.;

- на 62 дні по граничному терміну сплати 30.07.2014 року, фактично сплачено 30.09.2014 року на суму 1589,45грн.

Згідно з показниками податкових декларацій від 18.02.2013 №1300000994 та від 20.02.2014 №1400001420 (а.а.с.47-51), позивачем самостійно визначено податкові зобов'язання з плата за землю до бюджету Острожецької сільської ради Млинівського району Рівненської області на суму 10297,20грн. на рік, з помісячною платою 858,10грн.

При цьому, в супереч п.287.3 ст.287 ПК України, сплата самостійно визначених грошових зобов'язань здійснювалася позивачем з порушенням граничних строків (а.а.с.52-59):

- на 94 дні по граничному терміну сплати 31.12.2013 року, фактично сплачено 03.04.2014 року на суму 857,85грн.;

- на 63 дні по граничному терміну сплати 30.01.2014 року, фактично сплачено 03.04.2014 року на суму 858,10грн.;

- на 32 дні по граничному терміну сплати 02.03.2014 року, фактично сплачено 03.04.2014 року на суму 858,10грн.;

- на 4 дні по граничному терміну сплати 30.03.2014 року, фактично сплачено 03.04.2014 року на суму 858,10грн.;

- на 54 дні по граничному терміну сплати 30.04.2014 року, фактично сплачено 27.06.2014 року на суму 823,70грн.;

- на 80 днів по граничному терміну сплати 30.04.2014 року, фактично сплачено 23.07.2014 року на суму 34,40грн.;

- на 52 дні по граничному терміну сплати 30.05.2014 року, фактично сплачено 23.07.2014 року на суму 823,70грн.;

- на 89 днів по граничному терміну сплати 30.05.2014 року, фактично сплачено 29.08.2014 року на суму 34,40грн.;

- на 60 днів по граничному терміну сплати 30.06.2014 року, фактично сплачено 29.08.2014 року на суму 810,05грн.;

- на 92 дні по граничному терміну сплати 30.06.2014 року, фактично сплачено 30.09.2014 року на суму 48,05грн.;

- на 62 дні по граничному терміну сплати 30.07.2014 року, фактично сплачено 30.09.2014 року на суму 791,70грн.

Згідно з показниками податкових декларацій від 18.02.2013 №1300000992 та від 20.02.2014 №1400001400 (а.с.60-64), позивачем самостійно визначено податкові зобов'язання з плата за землю до бюджету Бокиймівської сільської ради Млинівського району Рівненської області на суму 1718,24грн. на рік, з помісячною платою 143,19грн. та грудень 2013 року, грудень 2014 року 143,15грн.

При цьому, в супереч п.287.3 ст.287 ПК України, сплата самостійно визначених грошових зобов'язань здійснювалася позивачем з порушенням граничних строків (а.с.65-72):

- на 94 дні по граничному терміну сплати 31.12.2013 року, фактично сплачено 03.04.2014 на суму 142,90грн.;

- на 63 дні по граничному терміну сплати 30.01.2014 року, фактично сплачено 03.04.2014 на суму 143,15грн.:

- на 32 дні по граничному терміну сплати 02.03.2014 року, фактично сплачено 03.04.2014 на суму 143,20грн.;

- на 4 дні по граничному терміну сплати 30.03.2014 року, фактично сплачено 03.04.2014 на суму 143,20грн.;

- на 54 дні по граничному терміну сплати 30.04.2014 року, фактично сплачено 27.06.2014 на суму 137,75грн.;

- на 80 днів по граничному терміну сплати 30.04.2014 року, фактично сплачено 23.07.2014 на суму 5,45грн.;

- на 52 дні по граничному терміну сплати 30.05.2014 року, фактично сплачено 23.07.2014 на суму 137,75грн.;

- на 89 днів по граничному терміну сплати 30.05.2014 року, фактично сплачено 29.08.2014 на суму 5,45грн.;

- на 60 днів по граничному терміну сплати 30.06.2014 року, фактично сплачено 29.08.2014 на суму 135,45грн.;

- на 92 дні по граничному терміну сплати 30.06.2014 року, фактично сплачено 30.09.2014 на суму 7,75грн.;

- на 62 дні по граничному терміну сплати 30.07.2014 року, фактично сплачено 30.09.2014 на суму 132,40грн.

Положеннями п.126.1 ст.126 ПК України передбачено, що у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Позивачем порушення граничних строків сплати зобов'язань належними та допустими доказами не спростовано, як і не надано пояснень щодо причин несвоєчасної сплати. Правильність обрахунку розміру застосованих штравних санкцій підтверджується поданими контролюючим органом розрахунками до податкових повідомлень-рішень.

Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що податкові повідомлення-рішення від 07.10.2014 року №0001171500, №0001181500, №0001131500, №0001151500, №0001141500, №0001161500 про застосування до позивача штрафних санкцій за порушення строків сплати узгоджених сум податкових зобов'язань є обґрунтованими, законними, відповідають фактичним обставинам справи, а тому винесені правомірно.

Доводи позивача щодо проведення відповідачем документальної невиїздної, а не камеральної перевірки, свого підтвердження в ході судового розгляду справи не знайшли.

З огляду на викладене, в задоволенні позову слід відмовити повністю.

Відповідно до ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір», під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.

Оскільки судом у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю та враховуючи ту обставину, що адміністративний позов містить вимогу майнового характеру, яка оплачена позивачем у розмірі 10% від ставки судового збору, суд стягує з позивача до Державного бюджету України 1644,30 грн.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову, - відмовити повністю.

Стягнути з КП "Рівненське гуртово-роздрібне об'єднання "ОСС до Державного бюджету України судовий збір у сумі 1644,30 грн.(Одна тисяча шістсот сорок чотири грн. 30 коп.).

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Гломб Ю.О.