Справа: № 823/189/15 Головуючий у 1-й інстанції: Бабич А.М. Суддя-доповідач: Грищенко Т.М.
Іменем України
07 квітня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Грищенко Т.М.,
суддів Лічевецького І.О., Мельничук В.П.,
при секретарі Киш С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Шрамківський цукровий завод" на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2015 р. у справі за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства "Шрамківський цукровий завод" до Державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Драбівського районного управління юстиції Шемігон Світлани Федорівни, третя особа на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Черкаській області про визнання незаконним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом до Державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Драбівського районного управління юстиції Шемігон Світлани Федорівни, третя особа на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Черкаській області, в якому просив: визнати незаконним та скасувати рішення відповідача від 27.01.2015 №18872763 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень; - зобов'язати відповідача здійснити державну реєстрацію (прийняти рішення) та внести до Державного реєстру прав речове право позивача на нерухоме майно, а саме: будівлю колишнього дитячого садка, загальною площею 259 м2 (інвентарний номер 28), - що знаходиться на вул. Крупської, буд.14, смт. Шрамківка, Драбівський район, Черкаська обл.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2015 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального права та винести нове рішення, яким задовольнити адміністративний позов.
Заслухавши суддю-доповідача, представник апелянта, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Позивач зареєстрований з 03.11.1995 як державне підприємство та після приватизації був перетворений в акціонерне товариство.
15.01.2015 позивач звернувся до відповідача із заявою про реєстрацію права власності за собою на будівлю колишнього дитячого садка, загальною площею 259 м2, - що знаходиться на вул. Крупської, буд.14, смт. Шрамківка, Драбівський район, Черкаська обл.
Позивач додав до заяви: копії ухвал Господарського суду Черкаської області від 17.03.2009 та від 30.12.2014 про призначення арбітражного керуючого-ліквідатора позивача; копію довідки Драбівського відділення ЧООБТІ від 25.12.2014; копію інвентаризаційного опису основних засобів позивача; копію наказу регіонального відділення Фонду державного майна України по Черкаській області про створення позивача; копія листа ФДМУ по Черкаській області про підтвердження права власності позивача на вищевказану будівлю; копію технічного паспорта на цю будівлю.
Дана заява була розглянута та було встановлено, що подані документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.
Рішенням від 19.01.2015 №18707650 відповідач зупинив розгляд вищевказаної заяви у зв'язку з тим, що відсутній документ, який підтверджує виникнення (перехід) права власності на зазначений об'єкт нерухомого майна.
26.01.2015 позивач надав відповідачу письмове пояснення, в якому зазначив, що підтвердженням права на будівлю дитячого садка є наказ ФДМУ по Черкаській області про створення позивача від 26.10.1995 №258-АТ і його лист від 23.11.2014 №11-01-5689 про підтвердження права власності на зазначену будівлю дитячого садка.
Рішенням від 27.01.2015 №18872763 відповідач відмовив позивачу в державній реєстрації права власності на вищевказану будівлю у зв'язку з ненаданням позивачем документа, що підтверджує факт виникнення (переходу) права власності позивача на вищевказане нерухоме майно.
Не погоджуючись з вище вказаним рішенням, позивач звернувся до суду.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуване рішення прийняте у межах та у спосіб, що передбачені вимогами чинного законодавства.
Колегія суддів погоджується із таким висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення в визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна визначає Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі-Закон).
Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно згідно з ч.1 ст.2 Закону №1952-ІV - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Статтею 9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» 1 липня 2004 року №1952-IV визначено обов'язки державного реєстратора. Серед них - встановити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями.
Державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в порядку, визначеному ч.1 ст.15 ЗУ №1952-IV. Він передбачає: прийняття і перевірку документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; внесення записів до Державного реєстру прав; видачу свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
П.36 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року №868, визначено, що для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені Законом.
П.52 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 № 868 передбачає. що для проведення державної реєстрації права власності з видачею свідоцтва у зв'язку з передачею нерухомого майна у власність юридичної особи як внесок (внесення майна до статутного (складеного) капіталу (статутного фонду), вступні, членські та цільові внески членів кооперативу тощо) заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає акт приймання-передачі об'єкта нерухомого майна або інший документ, що підтверджує факт передачі такого майна. Документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності на об'єкт нерухомого майна попереднього власника такого об'єкта, заявникові не повертаються.
Частина 4 ст. 9 Закону передбачає, що державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.
Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора, пов'язану з проведенням державної реєстрації прав, забороняється.
Згідно з ч.1 ст.19 Закону №1952-IV державна реєстрація прав проводиться на підставі: договорів, укладених у порядку, встановленому законом; свідоцтв про право власності на нерухоме майно, виданих відповідно до вимог цього Закону; свідоцтв про право власності, виданих органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державних актів на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішень судів, що набрали законної сили; інших документів, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, поданих органу державної реєстрації прав разом із заявою.
Таким чином, для проведення державної реєстрації прав позивачеві необхідно подати органові державної реєстрації прав заяву та необхідні для державної реєстрації прав документи, визначені Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита.
Разом з тим, документи, надані позивачем відповідачу, не містили правовстановлюючих документів про право власності на зазначений об'єкт будівництва позивача. З доданого до пакету документів наказу регіонального відділення ФДМУ по Черкаській області від 26.10.1995 №288-АТ, яким ДП "Шрамківський цукровий завод" перетворено у відкрите акціонерне товариство "Шрамківський цукрозавод", вбачається, що до статутного фонду перетвореного підприємства передавалося майно згідно з актом оцінки вартості, затвердженим наказом регіонального відділення ФДМУ по Черкаській області від 31.03.1995 №116-П, який державному реєстратору не надавався.
У Державному реєстрі прав на нерухоме майно наявний запис від 26.03.2013 №1152754 про взяття будівлі колишнього дитячого садка на облік Шрамківською сільською радою Драбівського району, як безхазяйного. Цей реєстраційний запис позивач оскаржив у судовому порядку. Однак постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 09.07.2013 у справі №823/2167/13-а, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29.10.2013, відмовлено позивачу у скасуванні зазначеної реєстраційної дії.
Отже, вищевказана будівля фактично знаходиться на балансі Шрамківської сільської ради.
Таким чином, ВАТ «Шрамківський цукровий завод» в особі представника Доненко В.І. не надало документів, які в розумінні Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 року № 868 є підставою для здійснення державної реєстрації прав власності на нерухоме майно.
Враховуючи вищевикладене, відповідач прийняв оскаржуване рішення у межах та у спосіб, що передбачені вимогами чинного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, колегія суддів вважає, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів правомірність свого рішення.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, а тому відсутні підстави для зміни або скасування постанови суду.
Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Шрамківський цукровий завод" - залишити без задоволення.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2015 р. - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.М.Грищенко
Судді І.О.Лічевецький
В.П.Мельничук
Повний текст рішення виготовлено 14.04.2015р.
Головуючий суддя Грищенко Т.М.
Судді: Лічевецький І.О.
Мельничук В.П.