Справа: № 826/19712/14 Головуючий у 1-й інстанції: Огурцов О.П. Суддя-доповідач: Мєзєнцев Є.І.
Іменем України
20 квітня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Мєзєнцева Є.І., суддів - Файдюка В.В., Чаку Є.В., при секретарі Войтковській Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 02 березня 2015 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Альянс Маркет" до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про скасування рішення про застосування фінансових санкцій № 000014/2100 від 23.10.2014, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Альянс Маркет" звернулося з позовом до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про скасування рішення про застосування фінансових санкцій № 000014/2100 від 23.10.2014.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 02 березня 2015 року адміністративний позов задоволено частково.
Відповідач в апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення і прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, суд дійшов наступного висновку.
Судом першої інстанції встановлено, що Головним управлінням Міндоходів у Житомирській області на підставі наказу №654 від 25.09.2014 року та направлень № 730 від 25.09.2014 року та № 731 від 25.09.2014 року була проведена перевірка суб'єкта господарювання ТОВ "Альянс Маркет" щодо додержання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими для виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.
26.09.2014 року завідувачу магазину розташованого за адресою АДРЕСА_1 - ОСОБА_2 вручено наказ Головного управління в Житомирській області №654 від 25.09.2014 року та направлення на перевірку №731 від 25.09.2014 року та №730 від 25.09.2014 року у відповідності до ст. 81.1 Податкового Кодексу України.
Перевіркою встановлено, що 18.06.2014 року о 10 год. 34 хв. в магазині, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, який належить суб'єкту господарювання - ТОВ "Альянс Маркет", здійснюється продаж споживачеві однієї пляшки Віскі: Highland, місткістю 0,5 л, міцністю - 40% об., за ціною 64,39 грн. за пляшку (мінімальна роздрібна ціна 88,50 грн.), що підтверджуються фіскальним чеком № 0167.
Окрім того перевіркою встановлено, що 26.09.2014 року о 16 год. 54 хв. в магазині, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, який належить суб'єкту господарювання - ТОВ "Альянс Маркет", Відповідачем встановлено продаж споживачеві однієї пляшки: Вино червоне напівсолодке 1л. Грааль скляна тара, за ціною 25,63 грн. (мінімальна роздрібна ціна 28,57 грн.), що підтверджує фіскальний чек № 00226, що є порушенням Постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" від 30.10.2008 року № 957, із змінами внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 11.06.2014 року № 177 в частині реалізації алкогольних напоїв за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні.
За результатами перевірки складено акт № 96/21/38316777 від 03.10.2014 (надалі - Акт перевірки).
На підставі висновків Акту перевірки податковим органом 23.10.2014 прийнято рішення про застосування фінансових санкцій №000014/2100 в розмірі 65 570,94 грн.
Відповідно до п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, але не нижче звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 цього Кодексу, з урахуванням загальнодержавних податків та зборів. До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.
У відповідності до ч. 10 ст.18 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", надати Кабінету Міністрів України право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.
Згідно ст. 5 Закону України "Про ціни і ціноутворення", Кабінет Міністрів України: 1) забезпечує проведення державної цінової політики; 2) здійснює державне регулювання цін, визначає повноваження органів виконавчої влади щодо формування, встановлення та застосування цін, якщо інше не визначено законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України; 3) визначає перелік товарів, державні регульовані ціни на які затверджуються відповідними органами виконавчої влади, якщо інше не визначено законом.
Статтею 13 Закону України "Про ціни і ціноутворення", Державне регулювання цін здійснюється Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень шляхом: 1) установлення обов'язкових для застосування суб'єктами господарювання: фіксованих цін; граничних цін; граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) та постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди); граничних нормативів рентабельності; розміру постачальницької винагороди; розміру доплат, знижок (знижувальних коефіцієнтів); 2) запровадження процедури декларування зміни ціни та/або реєстрації ціни.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2008 р. № 957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва".
Відповідно до Додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11 червня 2014 р. N 177) встановлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв: код виробів 22054 (крім 2204 10, 2204211000, 2204291000),2205 вина в скляній тарі,місткістю 0,7 л. в іншій тарі місткістю 1 л.- становить 20,00 грн.; код 220410, 220421 1000, місткістю 0,7 л та 2204291000 - 0,75 л. - становить 33,00 грн.
В примітках до Додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11 червня 2014 р. N 177): 1. Мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни під час реалізації (продажу) горілки та лікеро-горілчаних виробів, інших зброджених напоїв, суміші із зброджених напоїв та суміші зброджених напоїв з безалкогольними напоями, коньяку (бренді) три зірочки, коньяку (бренді) чотири зірочки, коньяку (бренді) п'ять зірочок та інших спиртових дистилятів і спиртних напоїв різного вмісту спирту в тарі різної місткості визначаються як добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцності за об'ємом (у відсотках) та місткості тари (у літрах), поділений на 100 відсотків. 2. Мінімальна роздрібна ціна на вина у тарі місткістю менше ніж один літр розраховується як добуток затвердженої мінімальної ціни та місткості тари, поділений на 0,7. 3. Мінімальна роздрібна ціна на вина у тарі місткістю один літр та більше одного літра розраховується як добуток затвердженої мінімальної ціни та місткості тари.
З аналізу вищезазначених норм вбачається, що мінімальна роздрібна ціна на вина у тарі місткістю один та більше одного літра розраховується наступним чином: 20,00 грн. х 1 л = 20,00грн. де, затверджена мінімальна роздрібна ціна - 20,00 грн. місткість тари-1 л, а не як визначено відповідачем 20 грн. / 0,7= 28,57 грн.
Крім того, суд звертає увагу, що 26.09.2014 року в магазині АДРЕСА_1, було реалізовано вино червоне н/сол 1 л. Грааль, скляна пляшка за ціною 25,63 грн. на підставі фіскального чеку № 0226, з дотриманням вимог Постанови КМУ №957 від 30 жовтня 2008 року із змінами, так як відпускна ціна даного вина в розмірі 25,63 грн., є вищою мінімально роздрібної ціни встановленої Постановою КМУ.
Відповідно до статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 5000 гривень; зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 100 відсотків вартості товару, але не менше 1700 гривень; необладнання спеціально відведених для куріння місць та нерозміщення наочної інформації, передбаченої статтею 15-2 цього Закону, - 3400 гривень.
З аналізу матеріалів справи та норм законів, суд приходить до висновку, що відповідачем було помилково встановлено відповідачем порушення вимог законодавства, оскільки позивачем було реалізовано вино напівсолодке 1 л., а не вино напівсолодке 0,7 (0,75).
Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позовні вимоги позивача в частині щодо скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 23.10.2014 №000014/2100 підлягає задоволенню в частині, а саме в сумі 65 482,44 грн. (2292 пляшки *28,57 грн.).
В частині щодо реалізації Віскі: Highland Bird, місткістю 0,5 л, міцністю - 40% об., за ціною 64,39 грн. за пляшку нижчою мінімальній роздрібній ціні 88,50 грн. та відсутність податкової накладної Віскі: Highland Bird, місткістю 0,5 л, міцністю - 40% об., суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи 09 червня 2014 було поставлено Віскі: Highland Bird, місткістю 0,5 л, міцністю - 40% об. на склад ТОВ "АЛЬЯНС МАРКЕТ" розташований за адресою: с. Перемога, Броварський р-н, вул. Богдана Хмельницького 1, згідно видаткової накладної №Ю000002944, в кількості 24 пляшки на суму 1370,64 грн. без ПДВ, а на торгову точку розташовану за адресою АДРЕСА_1 було поставлено зі складу ТОВ "АЛЬЯНС МАРКЕТ " в кількості 3 пляшок.
18.06.2014 на торгівельній точці в АДРЕСА_1 було придбано Віскі: Highland Bird, місткістю 0,5 л, міцністю - 40% об., за ціною 64,39 грн. за пляшку, що підтверджуються фіскальним чеком №0167.
Позивач зазначає, що після ознайомлення з змінами до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" підприємство терміново розпочало переоцінку алкогольної продукції, але фізично не встигло здійснити переоцінку віскі, що і стало причиною порушення законодавства.
У відповідності до Додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 року № 957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11 червня 2014 р. N 177), мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни під час реалізації (продажу) горілки та лікеро-горілчаних виробів, інших зброджених напоїв, суміші із зброджених напоїв та суміші зброджених напоїв з безалкогольними напоями, коньяку (бренді) три зірочки, коньяку (бренді) чотири зірочки, коньяку (бренді) п'ять зірочок та інших спиртових дистилятів і спиртних напоїв різного вмісту спирту в тарі різної місткості визначаються як добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцності за об'ємом (у відсотках) та місткості тари (у літрах), поділений на 100 відсотків.
Мінімальна ціна на Віскі буде складати 442,5*40%*0,5/100% = 88,50 грн., проте позивачем було реалізовано пляшку Віскі: Highland Bird, місткістю 0,5 л, міцністю - 40% об., за ціною 64,39 грн., згідно фіскального чеку від 18.06.2014 №0167, що в свою чергу свідчить про порушення вище значеної постанови.
Під час перевірки було встановлено, що у позивача станом на момент проведення перевірки встановлено відсутня податкова накладна на Віскі: Highland Bird, що є порушенням статті 6 та пункту 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 року № 265/95-ВР.
Відповідно до пункту 12 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг);
Статтею 6 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", облік товарних запасів фізичною особою - підприємцем ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
У відповідності до статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" встановлено, що до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, виготовленими за коньячною технологією, горілкою та лікеро-горілчаними виробами за цінами, нижчими від встановлених мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на коньяк, алкогольні напої, виготовлені за коньячною технологією, горілку та лікеро-горілчані вироби - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 1000 гривень.
Визначення терміну "партія товару" надано Державним стандартом України (ДСТУ) 3993-2000 "Товарознавство. Термін та визначення", партія товару - це визначена кількість товарів одного або кількох найменувань закуплених, відвантажених або отриманих одночасно за одним товаросупровідним документом (товарно-транспортною накладною, накладною на відпуск товару тощо)".
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, органи державного контролю за цінами мають право приймати рішення про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафів у випадку встановлення фактів реалізації алкогольних напоїв вітчизняного виробництва за цінами, нижчими від встановлених мінімальних роздрібних цін з урахуванням вимог ДСТУ 3993-2000.
Згідно з п. 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
З аналізу матеріалів справи та норм законів, суд приходить до висновку, що відповідачем було правомірно встановлено порушення вимог законодавства в частині реалізації Віскі: Highland Bird, місткістю 0,5 л, міцністю - 40% об., за ціною 64,39 грн., що є меншої за встановлену законодавством та про відсутність видаткової накладної на Віскі: Highland Bird, місткістю 0,5 л, міцністю - 40% об., що в свою чергу є підставою для застосування штрафних санкцій.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги позивача в частині щодо скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 23.10.2014 №000014/2100 в частині 88,5 грн. (Віскі: Highland Bird) та 177 грн. ( 88,5 грн.*2=177 грн.) є обґрунтованими та такими що не підлягають задоволенню.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 160, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 02 березня 2015 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.
Головуючий суддя Є.І.Мєзєнцев
суддя В.В.Файдюк
суддя Є.В.Чаку
Головуючий суддя Мєзєнцев Є.І.
Судді: Чаку Є.В.
Файдюк В.В.