Головуючий у 1 інстанції - Токарєв А.Г.
Суддя-доповідач - Білак С. В.
17 квітня 2015 року справа №235/6806/14-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Білак С.В., суддів Сіваченка І.В., Сухарька М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 12 лютого 2015 року у справі № 235/6806/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач ОСОБА_2 звернулася до суд з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії.
Позивач просила визнати протиправними і неправомірними дії УПФУ в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області щодо не включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, надбавки за високі досягнення у праці, одноразових премій та премій до державних свят, професійних свят та ювілейних до складу заробітної плати, що враховуються при обчисленні пенсії державного службовця; зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 01.10.2014 року, тобто з моменту її призначення, з урахуванням посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, надбавки за високі досягнення у праці, одноразових премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, з яких фактично було сплачено страхові внески, а з 01.01.2011 року - єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно до довідки УПФУ в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області №24576/04/23 від 06.10.2014 року, довідки №24577/04/23 від 06.10.2014 року та довідки №24575/04/23 від 06.10.2014 року.
Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 12 лютого 2015 року адміністративний позов задоволено. Визнано неправомірними та протиправними дії УПФУ в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області щодо не включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, надбавки за високі досягнення у праці, премій до свят та ювелірних дат, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу». Зобов'язано УПФУ в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з 01.10.2014 року, тобто з моменту її призначення з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, надбавки за високі досягнення у праці, премій до свят та ювілейних дат які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідач з постановою суду першої інстанції не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи. Просив скасувати постанову суду першої інстанції, та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на те, що матеріальна допомога є одноразовою виплатою і не зазначена переліку складових заробітної плати, передбачених ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу», тому вона не включається до заробітку, що враховується при перерахунку пенсії державним службовцям.
Оскільки матеріальна допомога до складу заробітної плати державного службовця не входить, то обчислення пенсії позивача з її урахуванням суперечить положенням часини 2 статті 37 Закону України «Про державну службу».
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено судом апеляційної інстанції, позивач ОСОБА_3 з 01.10.2014 року перебуває на обліку в УПФУ в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області та отримує пенсію за віком за нормами Закону України "Про державну службу" ОСОБА_2 вийшла на пенсію за віком з посади головного спеціаліста відділу з виплат пенсій Управління пенсійного фонду України в м.Красноармійську та Красно армійському районі Донецької області.
Позивач звернулась до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначення їй пенсії за віком на підставі Закону України «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, надбавки за високі досягнення у праці, одноразових премій та премій до державних свят, професійних свят та ювілейних до складу заробітної плати згідно довідок про складові заробітної плати.
Позивачем було надано довідки УПФУ в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області №24576/04/23 від 06.10.2014 року, довідки №24577/04/23 від 06.10.2014 року та довідки №24575/04/23 від 06.10.2014 року в яку було включено нараховані та виплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, надбавки за високі досягнення у праці, одноразових премій та премій до державних свят, професійних свят та ювілейних дат.
Рішенням УПФУ в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області від 09.10.2014 року за № 5018 позивачу було відмовлено в проведенні перерахунку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, надбавки за високі досягнення у праці, одноразових премій та премій до державних свят, професійних свят та ювілейних дат згідно довідок про складові заробітної плати №24576/04/23 від 06.10.2014 року, довідки №24577/04/23 від 06.10.2014 року та довідки №24575/04/23 від 06.10.2014 року з тих підстав, що відповідно до ч.2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" такі види виплат не належать до інших надбавок, а тому не можуть бути враховані при обчисленні пенсії.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ч. 7 ст. 33 цього Закону державним службовцям можуть встановлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 2 ст. 2 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії, компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством: премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Відповідно до ч. 1 ст. 35 Закону України "Про державну службу" державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України " Про збір на обов'язкове пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.
Згідно до ст.2 Закону України "Про оплату праці" та Наказу Державного комітету статистики України № 5 " Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати" від 13.01.2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників та виплати соціального характеру.
Враховуючи викладене, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації, доплати за заміщення тимчасово відсутнього працівника, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, суми премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та інші виплати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування необхідно враховувати при обчисленні розміру пенсії позивача.
Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції, яка діяла до 10.2011 року на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Законом України від 08.07.2011р. «Про заходи щодо законодавчого забезпечення формування пенсійної системи», який набрав чинності з 01.11.2011р., внесено зміни до п.п.4 .6 розділу2 статті 37 Закону України «Про державну службу», а саме: пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до січня 2011 року, - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.». Отже, після внесення змін Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» до ст.37 Закону України «Про державну службу» зменшено розрахунковий розмір пенсії до 80%. Згідно з пунктом 2 розділу 2 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.
Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу пенсія була призначена у розмірі 90% від заробітку до внесення змін до ст.37 Закону України «Про державну службу», а тому приписи Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» щодо обмеження пенсії до 80% на позивача не поширюються.
Таким чином, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що відповідач не довів правомірність прийняття свого рішення відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, тому вимоги позивача визнати протиправними і неправомірними дії УПФУ в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області щодо не включення сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, надбавки за високі досягнення у праці, одноразових премій та премій до державних свят, професійних свят та ювілейних до складу заробітної плати, що враховуються при обчисленні пенсії державного службовця; зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 01.10.2014 року, тобто з моменту її призначення, з урахуванням посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, надбавки за високі досягнення у праці, одноразових премій до державних, професійних свят та ювілейних дат, з яких фактично було сплачено страхові внески, а з 01.01.2011 року - єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно до довідки УПФУ в м.Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області №24576/04/23 від 06.10.2014 року, довідки №24577/04/23 від 06.10.2014 року та довідки №24575/04/23 від 06.10.2014 року є обґрунтованими.
Таким чином, колегія суддів дійшла до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, що відповідно до вимог ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області - залишити без задоволення.
Постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 12 лютого 2015 року у справі № 235/6806/14-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя С.В.Білак
Судді І.В.Сіваченко
М.Г.Сухарьок