ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
20 квітня 2015 року м. Київ № 826/6685/15
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Скочок Т.О., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
Міжрегіонального управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників
доКомунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київреклама»
про стягнення податкової заборгованості у розмірі 1 545 581,00 грн., -
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося Міжрегіональне управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників з позовом до Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київреклама» про стягнення податкової заборгованості у розмірі 1 545 581,00 грн.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суддя виходить з наступного.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленими ст. 106 КАС України.
Так, п. 4 ч. 1 ст. 106 КАС України передбачено, що у позовній заяві, зокрема, зазначається зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
При цьому, приписами ч. 2 ст. 106 КАС України передбачено, що на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості їх подання зазначає докази, які не може самостійно подати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів, в якості підстави для звернення з даними позовними вимогами вказано про наявність у Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «Київреклама» податкової заборгованості, яка підлягає стягненню на користь державного бюджету.
Водночас, реквізитів розрахункового рахунку, на який, у разі задоволення позовних вимог, слід перерахувати заявлену у позовній заяві податкову заборгованість, у позовній заяві не зазначено, з огляду на що, позивачу слід надати вказану інформацію.
Крім того, згідно ч. 5 ст. 106 КАС України, якщо позовна заява подається представником, то у ній зазначаються ім'я представника, його поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника.
Як вбачається зі змісту розглядуваної позовної заяви, остання підписана начальником управління правової роботи ОСОБА_1, на підтвердження повноважень якої надано копію довіреності від 21.01.2015 року №257/9/28-10-10-3-25 за підписом в.о. начальника ОСОБА_2, разом з тим, доказів на підтвердження повноважень останнього матеріали позовної заяви не містять.
Таким чином, позивачу слід надати суду докази на підтвердження наявності у ОСОБА_2 повноважень діяти від імені Міжрегіонального управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників у правовідносинах з третіми особами без довіреності.
У зв'язку з вищевикладеним, слід зазначити, що відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, дана категорія спорів підлягає розгляду та вирішенню в порядку скороченого провадження (без проведення судового засідання та виклику сторін, на підставі наявних доказів), а, отже, відсутність всіх доказів в обґрунтування позовних вимог створює перешкоди для відкриття скороченого провадження та вирішення справи в скороченому провадженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 КАС України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовна заява не відповідає вищевказаним вимогам положень ст. 106 КАС України і позивачу належить усунути вищенаведені недоліки в п'ятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали шляхом подання безпосередньо канцелярії суду із супровідним листом: інформації щодо реквізитів розрахункового рахунку, на якій, у разі задоволення позовних вимог, слід перерахувати заявлену у позовній заяві податкову заборгованість; доказів на підтвердження наявності у ОСОБА_2 повноважень діяти від імені Міжрегіонального управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників у правовідносинах з третіми особами без довіреності.
Керуючись ст.ст. 106, 107, ч. 1 ст. 108, ст.ст. 160, 165 КАС України, суддя Окружного адміністративного суду м. Києва, -
1. Залишити позовну заяву Міжрегіонального управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників без руху.
2. Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
3. Попередити позивача про те, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви, позовна заява буде повернута йому відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили в строк і порядку, передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок