Постанова від 21.04.2015 по справі 826/2608/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 квітня 2015 року м. Київ № 826/2608/15

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Добрянської Я.І. розглянув відповідно до вимог ч. 6 ст. 128 КАС України в порядку письмового провадження адміністративну справу:

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м.Києва

до Державного підприємства "Завод "Генератор"

про стягнення заборгованості в розмірі 174249,11 грн.,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва до відповідача Державного підприємства «Завод «Генератор» про стягнення заборгованості у розмірі 174249,11 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.02.2015 р. відповідно до вимог п. 4 ч. 1 ст. 183-2 КАС України суддею Добрянською Я.І. було відкрито скорочене провадження в адміністративній справі № 826/2608/15 та запропоновано відповідачу у строк до 06.03.2015 року, або у десятиденний строк з дня одержання копії ухвали про відкриття скороченого провадження, надати суду письмові заперечення проти позову та всі докази на їх підтвердження, які наявні у відповідача.

Водночас 05.03.2015 р. відповідачем до канцелярії суду було подано письмові заперечення на позовну заяву, в яких Державне підприємство "Завод "Генератор" повідомляє про сплату заборгованості у розмірі 40000 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 2452 від 29.12.14 р.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 06.03.2015 р. призначено справу до розгляду в судовому засіданні.

Позивач, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи, до судового засідання 02.04.2015 р. не з'явився, попередньо надіславши клопотання про відкладення розгляду справи у зв"язку з неможливістю прибуття до суду уповноваженого представника. У задоволенні даного клопотання судом відмовлено з підстав необгрунтованості, адже доказів, підтверджуючих зазначені обставини позивачем до суду не надано.

Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог, посилаючись на обставини, викладені у запереченнях від 05.03.2015 р.

У зв'язку із вказаними обставинами, а також згідно ч. 6 ст. 128 КАС України суд ухвалив розгляд даної адміністративної справи продовжити в порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Отже, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, а також вивчивши норми чинного законодавства та позицію судів вищих інстанцій з приводу такого спору Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

В Управлінні Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва як платник єдиного внеску на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування та як юридична особа, працівники якої мають право на пенсію на пільгових умовах, знаходиться на обліку Державне підприємство "Завод "Генератор" (код ЄДРПОУ 14312453).

Як зазначено у позовній заяві, за результатами проведеного 30.12.2014 р. звірення правильності розрахунків правильності нарахування та перерахування відповідачем сум фактичних витрат на доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (Список 2), копія якого наявна у справі, встановлено наявність заборгованості за період з 01.11.2014 р. по 30.12.2014 р. загальним розміром 174249,11 грн., про що повідомлено відповідача шляхом направлення примірника звірення засобами поштового зв"язку 31.12.2014 р., отриманого ним 05.01.2015 р.

Відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застрахованим особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, призначається пенсія за віком на пільгових умовах, в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Згідно абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» № 400 від 26.06.1997 р. (зі змінами та доповненнями) об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону (суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднань, бюджетних, громадських та інших установ та організацій, об'єднань громадян та інших юридичних осіб, а також фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філій, відділень та інших відокремлених підрозділів платників, що не мають статусу юридичної особи, розташованих на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади), крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (зокрема, особам, які були зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно абз. 3 п. 1 ст. 4 цього ж Закону на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюється ставка збору в розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Додатково цей порядок відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», продубльований в абзаці 2 пункту 6.1 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. № 21-1 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663 (з наступними змінами і доповненнями).

Згідно розділу 6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою Пенсійного фонду України 19.12.2003 р № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663 (з наступними змінами і доповненнями) (надалі - Інструкція), розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.

Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Не сплачені та/або несвоєчасно сплачені суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, зазначених в абзаці другому пункту 6.1 Інструкції, стягуються з нарахуванням пені та штрафних санкцій відповідно до норм Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Згідно наданої позивачем до суду копії розрахунку фактичних виплат (Список 2) за листопад-грудень 2014 р. сума фактичних виплат за вказаний період становить 174249,11 грн., з них: 8274,57 грн. та 82987,27 грн. за листопад 2014 р., 82987,27 грн. за грудень 2014 р.

Вказана сума недоїмки також підтверджується наявної у справі карткою особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком 2 за період з 01.11.2014 по 30.12.2014 р., згідно графи 2 якої за Списком 2 підлягає відшкодуванню відповідачем сума коштів в розмірі 174249,11 грн.

При цьому з даної картки особового рахунку також вбачається врахування сплачених відповідачем платіжним дорученням від 29.12.2014 р. коштів в сумі 40000 грн., які, як зазначено позивачем у додаткових поясненнях від 20.03.2015 р., та вбачається із наявних у справі карток особового рахунку, зараховані в рахунок погашення заборгованості в порядку календарної черговості згідно п. 6 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування".

Станом на дату вирішення справи заявлена до стягнення заборгованість відповідачем є несплаченою та підлягає стягненню в судовому порядку.

Отже, наведені позивачем доводи є обґрунтованими та підтверджуються наявними у справі доказами. Інших доводів та доказів, які б спростували встановлені судом обставини, відповідач суду не надав. А тому з огляду на доведення позивачем тих обставин, на які він послався у позовній заяві, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, що є підставою для задоволення адміністративного позову.

Згідно вимог ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до вимог ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Також згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Враховуючи вищенаведене в сукупності та керуючись ст.ст. 2, 71, 86, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Державного підприємства «Завод «Генератор» (04080, м. Київ, вул. Новокостянтинівська, 18, код ЄДРПОУ 14312453, р/р 2600317610022, МФО 300142, АТ "Укрінбанк") заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком 2, в сумі 174249,11 грн. (сто сімдесят чотири тисячі двісті сорок дев"ять грн. 11 коп). на користь Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва (04209, м. Київ, вул. Озерна, 26-А, р/р 256083012611 в ГУ Ощадбанку по м. Києву та Київській обл., МФО 322669, код 26063587).

Стягувач - Управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва (04209, м. Київ, вул. Озерна, 26-А, р/р 256083012611 в ГУ Ощадбанку по м. Києву та Київській обл., МФО 322669, код 26063587).

Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя Я.І. Добрянська

Дата складання та підписання в повному обсязі постанови - 21.04.2015 р.