14.04.2015 р. Справа№ 914/3160/14
Господарський суд Львівської області у складі судді Король М.Р. розглянув заяву Управління капітального будівництва Львівської обласної державної адміністрації, м. Львів про відстрочення виконання рішення господарського суду Львівської області вiд 25.09.2014 р. у справi
за позовом: Приватного підприємства "Будмонтаж-1", с.Стрільбичі Старосамбірського району Львівської області;
до відповідача: Управління капітального будівництва Львівської обласної державної адміністрації, м. Львів;
про: стягнення 33 006,50 грн.,
За участю представників:
від позивача (стягувача): не прибув;
від відповідача (боржника):Бродоса А.С.-представник (довіреністьвід14.04.15р.);
Ухвалою господарського суду від 03.04.2015 року прийнято до розгляду заяву Управління капітального будівництва Львівської обласної державної адміністрації (вх.№ 1412/15 від 02.04.2015 року) про відстрочку виконання рішення господарського суду Львівської області вiд 25.09.2014 р. у справi № 914/3160/14. Розгляд заяви призначено на 14.04.2015 року.
В судове засідання 14.04.2015 року заявник (боржник) участь повноважного представника забезпечив, заяву підтримав.
Стягувач в засідання суду повноважного представника не забезпечив, подав пояснення (вх.. №15088/15 від 14.04.2015 р.), відповідно до якого проти задоволення заяви не заперечив.
Судом встановлено.
Рішенням господарського суду Львівської області від 25.09.2014 року позовні вимоги Приватного підприємства "Будмонтаж-1" задоволено повністю та стягнуто із Управління капітального будівництва Львівської обласної державної адміністрації на користь Приватного підприємства "Будмонтаж-1" 33006,50 грн. основного боргу та 1827,00 грн. судового збору.
На виконання рішення суду від 25.09.2014 року у даній справі суд видав наказ від 13.10.2015 року.
02.04.2015 року Управління капітального будівництва Львівської обласної державної адміністрації звернулось до господарського суду Львівської області із заявою про відстрочку виконання рішення суду до 30.06.2015 року.
Свою позицію заявник мотивують тим, що на даний час кошти на рахунку боржника відсутні, що підтверджується випискою з казначейства від 26.02.2015 року, копією Звіту за 2014 рік та копією Звіту з праці за лютий 2015 року.
Дослідивши представлені суду докази, суд вважає дані обставини такими, що є достатніми для задоволення заяви про відстрочку виконання рішення з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 121 Господарського процесуального кодексу України, при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
Як зазначено п. 7.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17 жовтня 2012 року N 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" господарський суд на підставі статті 121 ГПК має право за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за власною ініціативою у виняткових випадках залежно від обставин справи відстрочити, розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови (далі - рішення), змінити спосіб та порядок їх виконання.
Оскільки згадана стаття господарського процесуального кодексу не обмежує відповідне право господарського суду певним строком, воно може бути реалізоване у будь-який час після набрання рішенням законної сили і до його фактичного повного виконання, в межах строку пред'явлення наказу до виконання. Також не обмежується право заявника на повторне звернення з відповідною заявою, якщо вона вже розглядалася судом.
Як зазначено у п. 7.1.1. Постанови Пленуму Вищого Господарського суду України від 17 жовтня 2012 року N 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом. Наприклад, відстрочка може надаватись за рішенням, у якому господарським судом визначено певний строк звільнення приміщення, повернення майна тощо.
Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення, відповідно до 7.2. вказаної Постанови, можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 Господарського процесуального кодексу України, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про розстрочку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Отже, в основу ухвали про надання розстрочки або відстрочки виконання рішення суду має бути покладений обґрунтований висновок про наявність обставин, що ускладнюють або роблять неможливим виконання рішення.
У заяві про відстрочку заявник наголошує на складному фінансовому становищі Управління, що підтверджує долученими до заяви випискою з казначейства від 26.02.2015 року, копією Звіту за 2014 рік та копією Звіту з праці за лютий 2015 року.
Оскільки ГПК України не визначає переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи ускладнюють його виконання, то суд оцінює докази, що підтверджують зазначені обставини, за правилами ст. 43 ГПК.
Відповідно до Роз'яснень Пленуму Верховного суду України, викладених в Постанові від 26 грудня 2003 року №14 „Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження" при вирішенні заяв державного виконавця чи сторони про відстрочку або розстрочку виконання рішення, встановлення або зміну способу й порядку його виконання суду потрібно мати на увазі, що відповідно до статті 351 Цивільного процесуального кодексу України і статті 121 Господарського процесуального кодексу України їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (хвороба боржника або членів його сім'ї, відсутність у нього майна, яке за рішенням суду має бути передане стягувачу, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо).
Відстрочка виконання судового рішення можлива лише у виняткових випадках, при наявності доказів обставин, що ускладнюють або роблять неможливим виконання рішення.
Обставини, на які посилається заявник, є винятковими та можуть бути підставою для розстрочки виконання рішення суду.
Крім того, суд приймає до уваги те, що стягувач не заперечує проти відстрочення виконання рішення суду до 30.06.2015 року.
Керуючись ст. 121 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
Заяву Управління капітального будівництва Львівської обласної державної адміністрації (вх. № 1412/15 від 02.04.2015 року) про відстрочку виконання рішення господарського суду Львівської області вiд 25.09.2014 року у справі № 914/3160/14 задоволити.
Відстрочити виконання рішення господарського суду Львівської області у справі № 914/3160/14 від 25.09.2014 року до 30.06.2015 року.
Суддя Король М.Р.