14 квітня 2015 р. Справа № 902/1336/14
Господарський суд Вінницької області в складі колегії суддів: головуючий суддя Грабик В.В., суддя Банасько О.О., суддя Кожухар М.С.
секретар судового засідання Шаравська Н.Л.,
від позивача: Заводян Д.А, Дідик Л.Г., Хомич О.В. - за довіреностями;
від відповідача: Драпак Ю.П., Вихованець О.В. - за довіреностями;
від третіх осіб - не з"явилися;
розглянувши в приміщенні суду справу
за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "Газпостачсервіс" (в подальшому - ТОВ «Газпостачсервіс»)
до: Вінницького обласного відділення Антимонопольного комітету України (в подальшому - ВОТВ АМК України)
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача ПП "Вінтек", Леляха Сергія Юрійовича, Леляха Олексія Юрійовича.
про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Вінницького обласного відділення Антимонопольного комітету України від 08.07.2014р. № 21-рш,
та за зустрічним позовом: Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України
до: товариства з обмеженою відповідальністю "Газпостачсервіс"
про стягнення штрафу в розмірі 10 000 грн., -
ТОВ "Газпостачсервіс" 11.09.2014р. звернулось до господарського суду Вінницької області з позовом до ВОТВ АМК України про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 08.07.2014р. №21-рш в справі №05-26.20.2/08-14 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Позов обґрунтований наступним. 08 липня 2014 року адміністративною колегією Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, за результатами розгляду справи №05-26.20.2/08-14 було прийнято рішення № 21-рш "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції". Рішення одержане 15 липня 2014р.. Рішенням визнано що: ТОВ "Газпостачсервіс" протягом 2013 року, січня-травня 2014 року займало монопольне становище на ринку розподілу природного газу розподільними трубопроводами та на суміжному ринку послуг з підключення до діючих газопроводів у територіальних межах сіл Якушинці та Зарванці Вінницького району Вінницької області у зоні розташування розподільних газопроводів, що перебувають у власності чи користуванні ТОВ "Газпостачсервіс", з часткою 100 відсотків (п.1); дії ТОВ "Газпостачсервіс" щодо нав'язування Леляху О.Ю. у проектах договорів, які надавались Леляху О.Ю. після 17.12.13, оплати робіт, які уже були виконані ПП "Вінтекс", є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції передбаченим п. 2 ст. 50, п. 1 частини другої ст.13 закону України "Про захист економічної конкуренції" - зловживання монопольним становищем на ринку розподілу природного газу розподільними трубопроводами, які перебувають у власності чи користуванні ТОВ "Газпостачсервіс", та на суміжному ринку послуг з підключення до діючих газопроводів шляхом встановлення таких умов реалізації товару (послуг з підключення), які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку (п.2); за вказане порушення на ТОВ "Газпостачсервіс" накладено штраф у розмірі 10 000,00 грн. (п.3). ТОВ "Газпостачсервіс" вважає, що зазначене рішення слід визнати недійсним, оскільки, висновки зазначені в рішенні не відповідають фактичним обставинам справи, не доведено обставин, на яких ґрунтується рішення, та не наведено посилання на жодні докази, що їх підтверджують. Зокрема не доведено, що позивач у кошторисах, які додавались Леляху О.Ю. до проектів вказаних договорів після 17.12.13. р. закладав не лише роботи, пов'язані із врізкою в газопровід, а і роботи, пов'язані з переносом уже перенесеного існуючого стояка газопроводу-вводу, що призвело до значного підвищення загальної вартості робіт по договору, а тому є підставою для визнання його недійсним. Зазначені обставини й стали підставою звернення з позовом до суду.
Ухвалою суду від 15.09.2014р. суддею Матвійчуком В.В порушено провадження у справі №902/1336/14 та призначено до розгляду в засіданні на 07.10.2014р..
02.10.2014р. від ВОТВ АМК України , до початку розгляду справи по суті, надійшов зустрічний позов про стягнення штрафу у розмірі 10000,00 грн.. Зустрічний позов обґрунтований наступним. Рішенням адміністративної колегії Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 08.07.14р. №21-рш на ТОВ "Газпостачсервіс" за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п.2 ст.50, ч.1 ст.13 ЗУ "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку накладено штраф у розмірі 10 000,00грн.. Рішення було направлено ТОВ "Газпостачсервіс" для виконання з листом від 11.07.14р. №05-29.3/1102 і отримано останнім 15.07.14р., що підтверджується повідомленням про вручення рекомендованого поштового відправлення №21016 4551761 8. Тобто відповідачу необхідно було сплатити штраф до 16.09.14р.. Станом на 01.10.14р. штраф ТОВ "Газпостачсервіс" не сплачено. Зазначені обставини й стали підставою звернення з позовом до суду.
03.10.2014р. від ВОТВ АМК України надійшли пояснення в яких, окрім іншого, зазначено наступне. Станом на 26.09.2013р. у ТОВ "Газпостачсервіс" були підстави закладати у проект договору №26092013/1БМР роботи, пов"язані з демонтажем існуючого стояка, газопроводу, переносом та послідуючим монтажем новозбудованого стояка газопроводу-вводу. Проте після підписання акту приймання в експлуатацію закінченого будівництвом об"єкту - сиситеми газопостачання будинку Леляха С.Ю., який підтверджує виконання робіт з переносу вказаного газопроводу ПП "Вінтек", у ТОВ "Газпостачсервіс" зникли підстави закладати до проектів на демонтаж газопроводу, які надавались Леляху О.Ю. після 17.12.13 роботи, пов"язані з переносом цього газопроводу, оскільки ці роботи уже виконані ПП "Вінтек". У листі від 16.04.2014р. ТОВ «Газпостачсервіс» повідомило , що 20.03.2014р. ним був укладений договір з Леляхом С.Ю. «На виконання робіт по пере врізанню у діючий газопровід. Слід звернути увагу на той факт, що вказаний договір укладений саме з Леляхом С.Ю., а не з Леляхом О.Ю., якому раніше ТОВ "Газпостачсервіс" направляло проекти договорів "на виконання демонтажу, монтажу газопроводу та врізання в діючі газопроводи". Таким чином, ТОВ "Газпостачсервіс" фактично припинило нав»язування неправомірних умов Леляху О.Ю.. Згідно з актом приймання в експлуатацію завершеного будівництвом об"єкту - газопостачання житлового будинку у с. Якушинці по вул. Б.Хмельницького, 56а/2 від 17.12.13 вказаний об"єкт прийнято в експлуатацію. Даний акт підписаний, в тому числі, представником ТОВ "Газпостачсервіс". Цей акт свідчить про те, що ТОВ "Газпостачсервіс" визнало, що будівельно-монтажні роботи виконані ПП "Вінтек" у повному обсязі у відповідності з проектом та іншими нормативними документами. Виходячи з викладеного, твердження ТОВ "Газпостачсервіс", що ПП "Вінтек" не виконало ряду необхідних робіт, не відповідає дійсності та спростовується актом від 17.12.13р. (т.1 а.с.90-93).
Розпорядженням керівника апарату суду від 07.11.2014р. справу №902/1336/14 передано на розгляд судді Грабику В.В. у зв'язку з перебуванням судді Матвійчука В.В. на тривалому лікуванні.
Ухвалою суд від 10.11.2014р. справу №902/1336/14 прийнято до свого провадження суддею Грабиком В.В. та призначено до розгляду в засіданні на 10.12.2014р..
Ухвалою суд від 10.11.2014р. зустрічний позов прийнято до спільного розгляду з первісним.
08.12.2014р. від ТОВ "Газпостачсервіс" надійшов відзив на позов, в якому останній просить відмовити в задоволенні позову, оскільки не доведено, що підприємство займає монопольне становище на ринку розподілу природного газу розподільними трубопроводами та на суміжному ринку послуг з підключення до діючих газопроводів у територіальних межах сіл Якушинці та Зарванці Вінницького району Вінницької області у зоні розташування розподільних газопроводів, що перебувають у власності чи користуванні ТОВ "Газпостачсервіс". Не доведено факт нав'язування Леляху О.Ю. у проектах договорів, які надавались Леляху О.Ю. після 17.12.13, оплати робіт, які уже були виконані ПП "Вінтек" (т.2 а.с. 7-8).
Ухвалою суду від 10.12.2014р. продовжено строк вирішення спору на 15 днів та відкладено розгляд справи на 21.01.2015р..
29.12.2014р. від ВОТВ АМК України надійшли пояснення, в яких, окрім іншого, зазначено наступне. 17.12.2013р. був підписаний акт прийому-передачі наданих послуг за договором від 25.10.13 №25102013-1тн про технічний нагляд за якістю будівельно-монтажних робіт при спорудженні систем газопостачання" на об'єкті за адресою с. Якушинці, вул. Б. Хмельницького, 56а/2. Також 17.12.13 був підписаний акт приймання в експлуатацію завершеного будівництвом об'єкту - газопостачання житлового будинку в с. Якушинці, вул. Б.Хмельницького, 56а/2. Ці два документа свідчать про виконання ПП "Вінтек" будівельно-монтажних робіт, передбачених проектом газифікації житлового будинку за адресою с. Якушині вул. Б. Хмельницького, 56а/2, у повному обсязі та про відсутність у ТОВ "Газпостачсервіс підстав вимагати від Леляха О.Ю. або Леляха С.Ю. оплати цих робіт. Натомість Лелях О.Ю., підписавши від імені Леляха С.Ю. договір від 20.03.2014 № 20032014/1 БМР повідомляє про не згоду з ціною договору 3478,94 грн. Зокрема, в комерційному кошторисі об'єкта закладено статтю "контроль якості зварювальних робіт неруйнівними способами" - 296,38 грн. з якою не погоджується Ю.О. Лелях (з огляду на підписаний акт 17.12.13 "прийому-передачі наданих послуг за договором від 25.10.13 № 25102013-Ітн про технічний нагляд за якістю будівельно-монтажних робіт при споруджені систем газопостачання". Проекти договорів, розроблених ТОВ "Газпостачсервіс" щодо виконання будівельно-монтажних робіт надавалися для підписання Леляху О.Ю. (проект від 23.12,13, від 15.01.14, від 29.01.14). Вказані проекти договорів не були підписані Леляхом О.Ю. в зв'язку з незгодою з ціною договору. Виходячи з викладеного вище, дії ТОВ "Газпостачсервіс" щодо нав'язування Леляху О.Ю. у проектах договорів, які надавались Леляху О.Ю. після 17.12.13, оплати робіт, які уже були виконані ПП "Вінтек" є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції передбаченим п. 2 ст. 50, п. 1 частини другої ст. 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" - зловживання монопольним становищем на ринку розподілу природного газу розподільними трубопроводами, які перебувають у власності чи користуванні ТОВ "Газпостачсервіс", та на суміжному ринку послуг з підключення до діючих газопроводів шляхом встановлення таких умов реалізації товару (послуг з підключення), які неможливо було встановити за умов існування значної конкуренції на ринку (т.2 а. с. 23).
16.01.2015р. від ТОВ "Газпостачсервіс" надійшли пояснення, наступного змісту. Газопровід-ввід низького тиску до будинку №56а/2 по вул. Б. Хмельницького в с. Якушинці Вінницького району, Вінницької області є власністю Якушинецької сільської ради, що підтверджується рішенням Якушинецької сільської ради від 12 вересня 2011р. (т.2 а.с.25).
17.01.2015р. від ВОТВ АМК України надійшли пояснення по суті позову, в яких, окрім іншого, зазначено наступне. Після підписання акту приймання в експлуатацію закінченого будівництвом об"єкту - системи газопостачання будинку Леляха С.Ю., який підтверджує виконання робіт з переносу вказаного газопроводу ПП "Вінтек", у ТОВ "Газпостачсервіс" після 17.12.12 зникли підстави закладати до проектів договорів роботи на демонтаж газопроводу, оскільки ці роботи уже виконані ПП "Вінтек". При цьому, ТОВ "Газпостачсервіс" у кошторисах, які надавались Леляху О.Ю. до проектів вказаних договорів після 17.12.13, заклав не лише роботи, пов"язані із врізкою в газопровід, а і роботи, пов"язані з переносом уже перенесеного існуючого стояка газопроводу - вводу, що призвело до значного підвищення загальної вартості робіт по цьому договору. Вказані роботи до демонтажу та перенесенням газової труби закладені в п.1 зазначених вище кошторисів до проектів договорів від 23.12.13, від 15.01.14, від 29.01.14 (т.2 а.с.37-39).
19.01.2015р. від ПАТ по газопостачанню та газифікації "Вінницягаз" на виконання вимог суду надійшли пояснення наступного змісту. Можливість видачі технічних умов на внутрішнє газопостачання будинку №56а/2 по вул.. Б.Хмельницького в с. Якушинці та проведення робіт з газифікації шляхом приєднання до розподільчого газопроводу, який не знаходиться у власності чи користуванні ПАТ "Вінницягаз" у товариства відсутня (т.2 а.с.44).
Ухвалою суду від 22.01.2015р. справу №902/1336/14 прийнято до свого провадження колегією суддів у складі: головуючого судді Грабика В.В., судів Банаська О.О., Маслія І.В. та призначено до розгляду на 10.02.2015р..
10.02.2015р. від АОТВ АМК України надійшли пояснення по суті спору (т.2 а.с.70).
Ухвалою суду від 10.02.2015р. розгляд справи відкладено на 26.02.2015р., окрім іншого, залучено до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ПП "Вінтек", Леляха Сергія Юрійовича, Леляха Олексія Юрійовича (т.2 а.с.74-75).
23.02.2015р. від ПП "Вінтек" надійшли пояснення наступного змісту. Згідно п.3.9 Правил безпеки систем газопостачання України (ПБСГУ) будівництво об'єктів систем газопостачання повинно здійснюватися спеціалізованими будівельно-монтажними організаціями, які одержали в установленому порядку дозвіл органів Держохоронпраці на виконання робіт із спорудження систем газопостачання і зареєстровані в цих органах за місцем виконання робіт. Отже, ПП "Вінтек" могло виконувати роботи по монтажу нового газопроводу та встановлення газових приладів включаючи складання акту приймання в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту, який підписується відповідними сторонами. Згідно п.3.26 ПБСГУ приєднання (врізання) новозбудованих газопроводів населених пунктів, експлуатація яких здійснюється СПГГ, повинно здійснюватися тільки підрозділами СПГГ. Роботи з приєднання проводяться на підставі заяви власника (замовника) і при наявності акта прийняття газопроводу в експлуатацію. Відповідно до даного пункту ПБСГУ усі роботи (врізка, демонтаж) на газопроводах, які знаходяться в експлуатації, проводяться виключно організацією, що їх експлуатує (а.с.81).
24.02.2015р. від Леляха С.Ю. надійшли заперечення та пояснення, в яких, окрім іншого, зазначено наступне. ТОВ " Газпостачсервіс" не хоче взяти до уваги, що внутрішня система газопостачання житлового будинку і перенос стояка газопроводу - вводу низького тиску по вулиці Б. Хмельницького 56-а, кв.2, с. Якушенці, виконані будівельно - монтажною організацією ПП "Вінтек" 05.11.201Зр в повному обсязі. (т.2 а.с.82-84, т.2 а.с.88-90 ).
24.02.2015р. від Леляха О.Ю. надійшли заперечення та пояснення по суті спору (т.2 а.с. 108, а.с.113-116).
Ухвалою суду від 26.02.2015р. справу №902/1336/14 прийнято до свого провадження у колегією суддів у складі головуючого судді Грабика В.В., суддів - Банаська О.О., Матвійчука В.В. та призначено до розгляду в засіданні на 14.04.2015р..
Ухвалою суду від 14.04.2015р. справу №902/1336/14 прийнято до свого провадження колегією суддів у складі головуючого судді Грабика В.В., судів - Банаська О.О., Кожухар М.С. та призначено до розгляду в засіданні на 14.04.2015р..
В судовому засіданні 14.04.2015р. представники ТОВ "Газпостачсервіс" підтримали позов в повному обсязі з підстав та за обставин, вказаних в ньому та письмових поясненнях, та заперечили проти задоволення зустрічного позову в зв»язку з його безпідставністю.
Представники ВОТВ АМК України в судовому засіданні позов не визнали та підтримали зустрічний позов з підстав , вказаних в ньому та письмових поясненнях.
Треті особи та їх представники не з"явились, незважаючи на те, що про час, місце розгляду справи були повідомлені завчасно та належним чином, що стверджується відмітками в повідомленні про вручення поштового відправлення Леляху О.Ю. - вх.№1629 від 06.03.2015р. (а.с.153), Леляху С.Ю. - вх.№1630 від 06.03.2015р. (а.с.154).
Ухвала направлена ПП "Вінтек" за адресою вказаною у витязі з ЄДРЮОФОП повернулась до суду з відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання". З урахуванням ст. 64 ч.1 ГПК України та змісту роз»ясень Вищого господарського суду України, викладених у п.3.9.1. постанови пленуму №18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" вважається, що ухвала вручена ПП "Вінтек" належним чином.
Отже, судом вчинено усі можливі дії для повідомлення третіх осіб про час і місце розгляду справи.
З урахуванням наведеного вище та відповідно до ст.75 ГПК України , суд ухвалив про розгляд справи у відсутність третіх осіб.
В судовому засіданні представники ТОВ «Газпостачсервіс» позов підтримали з підстав, вказаних в ньому та письмових поясненнях, а також зазначили, що ПП «Вінтек» виконало всі роботи , які передбачалися технічними умовами та проектом і ці роботи були прийняті ТОВ «Газпостачсервіс» за актом від 17.12.2013р.. В подальшому в кошторисах до проектів договорів , які пропонувалися для підписання Леляху О.Ю., закладалися роботи, які ПП «Вінтек» фактично не виконувало та й не могло виконати в зв»язку з відсутністю правових підстав для цього, що підтверджується змістом письмових пояснень ПП «Вінтек», наданих на вимогу суду. Зустрічний позов задоволенню не підлягає з підстав зазначених вище.
В судовому засіданні представники відповідача позов не визнали з підстав, зазначених в рішенні від 08.07.2014р. №21-рш, з цих же підстав просили задовольнити зустрічний позов.
При розгляді справи встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
22.11.2011р. НКРЕ України на підставі рішення №2213 від 18.11.2011р. видано ТОВ «Газпостачсервіс» ліцензію серії АВ №597365 на розподіл природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ на період з 18.11.2011р. по 17.11.2016р. (т.1 а.с.19).
Згідно договору дарування житлового будинку від 09.01.2002р, посвідченого приватним нотаріусом Вінницького районного нотаріального округу за реєстровим №38, Лелях Ю.О. в особі представника Лелях Т.С. подарував, а Лелях О.Ю., і Лелях С.Ю. прийняли у дар в рівних частках кожний цілий житловий будинок з господарськими будівлями, який знаходиться в селі Якушинці Вінницького району Вінницької області по вулиці Б.Хмельницького під номером 56а та розташований на присадибній земельній ділянці (т.2 а.с.105).
Рішенням Якушинецької сільської ради від 12.09.2011р. передано вуличні газопроводи с. Якушинці та споруди на них в експлуатацію та на баланс ТОВ "Газпостачсервіс" без права власності: - газопровід середнього тиску довжиною 4 241 м; газопровід низького тиску довжиною 26943 м.; - станції електрохімічного захисту - 4 шт.; - установки редукування тиску газу УГР-50 - 4 шт. (п.1.) (т.2 а.с.26). Умови передачі та фактична передача газопроводів та споруд підтверджується договором від 29.04.2013р. та актами від 23.09.2011р., 29.04.2013р. (т.2 а.с.27 - 31)
28.12.2012р. управлінням Держкомзему у Вінницькому районі на підставі рішення Якушинецької сільської ради 21 сесії 6 скликання від 12.10.2012р. було видано Леляху С.Ю. державний акт серії ЯК №076942 на право власності на земельну ділянку площею 0,2037га, яка розміщується за адресою - Вінницька область, Вінницький район, с. Якушинці, вул. Б. Хмельницького, буд. 56А. Співвласниками земельної ділянки в ? є Лелях С.Ю. та Лелях О.Ю., кожних. Акт зареєстрований в книзі реєстрації актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №052060001009040 (т.2 а.с.102-103).
02.09.2013р. Лелях С.Ю. звернувся до ТОВ "Газпостачсервіс" з заявою про видачу технічних умов на газифікацію житлового будинку та проведення технічного нагляду за будівництвом (т.1 а.с.337).
09.09.2013р. Лелях О.Ю. звернувся до директора ТОВ "Газпостачсервіс" з заявою про усунення порушення (збудованої прибудови в порушення Правил безпеки системи газопостачання України) шляхом переносу газопроводу вводу. (т.1 а.с.326).
20.09.2013р. ТОВ «Газпостачсервіс» видані технічні умови №109 на виготовлення проектно-кошторисної документації по внутрішньому газопостачанню житлового будинку за адресою с. Якушинці, вул.. Б.Хмельницького, буд. 56а, кв.2. Об»єкт передбачалося підключити до існуючого газопроводу вводу діаметром 25 мм по вул.. Б.Хмельницького. Технічні умови не дають право на підключення до діючої газової мережі. Термін дії технічних умов закінчується після приймання об»єкту в експлуатацію. В умовах вказано про те, що підключення до діючої газової мережі прийнятого в експлуатацію об»єкту виконує ТОВ «Газпостачсервіс», згідно договору на технічне обслуговування, що укладається до пуску газу. Технагляд за будівництвом покладається на замовника, а контроль за виконанням технічних умов та ПБСТУ на ТОВ "Газпостачсервіс" (п.8.) (т.1 а.с.339).
На підставі технічних умов від 20.09.2013р. № 109 ФОП Калашніковим І.В. виготовлено робочий проект на внутрішнє газопостачання житлового будинку по вул.. Б.Хмельницького, №56-а, кВ.2. Проектом передбачалося окрім іншого прокладення газопроводу діаметром 20 мм по стіні будинку на одному рівні з існуючим, перенесення існуючого газового стояка та визначено точку врізки в існуючий газопровід низького тиску (т.1 а.с. 341-343).
25.10.2013р. між ТОВ "Газпостачсервіс" (виконавець) та гр. Лелях С.Ю. (замовник) було укладено договір №25102013-1тн. За договором виконавець зобов»язався протягом усього періоду будівництва здійснювати технічних нагляд за виконанням будівельно-монтажних робіт при спорудженні систем газопостачання за адресою Вінницька обл.., Вінницький р-н, с. Якушинці, вул.. Богдана Хмельницького, буд. 56а, кв.2. Замовник зобов'язується прийняти та оплатити надані послуги в сумі 189,69 грн. (т.1 а.с.345-346).
На виконання умов договору гр. Лелях С.Ю. прийняв, а ТОВ "Газпостачсервіс" передало послуги - здійснення технічного нагляду за виконанням будівельно-монтажних робіт при спорудженні систем газопостачання за адресою Вінницька обл., Вінницький р-н, с. Якушинці, вул. Б. Хмельницького, буд. 56а, кв.2 з ПДВ на суму 189,69грн., що стверджується актом прийому-передачі наданих послуг від 17.12.2013р. (т.1 а.с.235).
Згідно акту приймання закінченого будівництвом об'єкту системи газопостачання від 17.12.2013р. генеральним підрядником ПП «Вінтек» будівельно-монтажні роботи виконані в повному об'ємі у відповідності з проектом, розробленим 23.10.2013р. ФОП Калашніковим І.В., відповідають вимогам ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання", "Правил безпеки сиситеми газопостачання" та інших нормативних документів затверджених у встановленому порядку. Пред'явлений до приймання об»єкт - газопостачання житлового будинку в с.Якушинці , вул. Б.Хмельницького,56а,кв.2 вважати прийнятим замовником разом з виконавчою документацією яка додається з 2013р.. Даний акт підписаний Леляхом С.Ю.,представником ПП «Вінтек» та представником ТОВ "Газпостачсервіс" (т. 1 а.с.236).
ТОВ "Газпостачсервіс" було направлено Леляху О.Ю. проекти договорів на виконання робіт по переврізанню у діючий газопровід з локальними кошторисами від 23.12.2013р. (т.1 а.с.275-277), від 14.01.2014р. (т.1 а.с.50-55), від 15.01.2014р. (т.1 а.с.272-274), від 29.01.2014р. (т.1 а.с. 254-259).
Як зазначено в запереченнях ТОВ "Газпостачсервіс" №45 від 04.03.2014р., адресованих ВОТВ АМК України. Існуючі газопроводи та точки, де мають бути проведені роботи по відрізанню, монтажу і переврізанню газопроводів низького тиску за адресою с. Якушинці вул. Б.Хмельницького 56 для приведення існуючих газопроводів (в тому числі побудованого ПП "Вінтек") у відповідність до Правил безпеки систем газопостачання України, затверджених наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 1 жовтня 1997 р. N 254, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 15 травня 1998 р. за N 318/2758 (в подальшому Правила безпеки) наведені на схемі газопроводу (додаток 4). Для виконання зазначених вище робіт ТОВ "Газпостачсервіс" має виконати наступні роботи відповідно до Правил безпеки: 1) Роботи проводяться зі зниженням тиску в мережі, для здійснення зазначених робіт необхідно два слюсаря з експлуатації підземних газопроводів які знизять тиск на ГРП (газорозподільна підстанція) та 4 ШП (Шкафной пункт) які знаходяться в с. Якушинці. Зазначені роботи виконуються на виконання вимог Правил безпеки систем газопостачання та необхідні для зменшення висоти пламені при виконанні газозварювальних робіт під тиском. По закінченню робіт тиск доводиться до нормативного та перевіряються на спрацювання запірно-запобіжні клапани. 2) Відключення шляхом перекриття крану на газопроводі вводі відключення газопостачання житлового будинку. 3) Виконується пневматичне випробування газопроводу збудованого ПП "Вінтек". Після чого заварюється штуцер через якій проводились випробування газопроводу. 4) Під тиском в підземній частині газопроводу точка В вирізається вікно в існуючому підземного газопроводі вводі діаметром 25, яке закладається перчаткою з глиною. 5) Демонтується приблизно 300-400 мм підземного газопроводу, та вварюються глушка на демонтований газопровід-ввод, 6) до підземного газопроводу діаметром 32, збудованого ПП "Вінтек" приварюється коліно діаметром 32 до якого приварюється газопровід діаметром 32 не менше 200 мм и потім приварюється перехід діаметром 32-25 для врізки в існуючий газопровід, 7) Демонтаж існуючого газопроводу діаметром 25 в точці А на квартиру № 1 шляхом його відрізання та встановлення глушки в надземній частині газопроводі-вводі. 8) Врізаєм новозбудований газопровід ПП "Вінтек" діаметром 25 в існуючий газопровід. 9) Лабораторія проводить контроль якості зварювання на газопроводі діаметром 32; 10) Виконуються безпосередньо врізка газопроводу 32 в газопровід 25 в точці В.; 11) Виконується пуск газу до квартири 1; 12) Мильною емульсією перевіряються зварювання на підземній та надземній частині газопроводі; 13) Виконується ізоляції підземною частини газопроводу бітумом; 14) Влаштування контрольної трубки Більшість з зазначених робіт були враховані при розрахунку вартості робіт за Договором на виконання робіт по переврізанню у діючій газопровід та відображені в кошторисі. Зокрема: 1) Пневматичне випробування газопроводу збудованого ПП "Вінтек". Заварювання штуцера через якій проводились випробування газопроводу. (Е-19-15-1). 2) Під тиском в підземній частині газопровода точка В вирізається вікно в існуючому підземного газопроводі вводі діаметром 25, яке закладається перчаткою з глиною (Е24- 106-1). 3) До підземного газопроводу діаметром 32, збудованого ПП "Вінтек" приварюється коліно діаметром 32 (Е16-8-4) до якого приварюється газопровід діаметром 32 не менше 200 мм и потім приварюється перехід діаметром 32-25 для врізки в існуючий газопровід Демонтаж існуючого газопроводу діаметром 25 в точці А на квартиру № 1 шляхом його відрізання та встановлення глушки в надземній частині газопровода-ввода. 4) Лабораторія проводить контроль якості зварювання на газопроводі діаметром 32. (М37-1-20); 5)Виконуються безпосередньо врізка газопроводу 32 в газопровід 25. (Е24-103-1); 6) Виконується ізоляції підземною частини газопроводу бітумом. (Е23-11-1); 7) Влаштування контрольної трубки (Е24-114-1). З вищенаведеного видно, що в кошторис включені не всі необхідні роботи, передбачені Правилами безпеки, які будуть виконані ТОВ "Газпостачсервіс" за власний рахунок. Як вбачається з наведеного жодних з цих робіт ПП "Вінтек" не виконувало, крім того не виконання хоча б одної з робіт має наслідком порушення Правил безпеки систем газопостачання в Україні та може призвести до аварійної ситуації. ТОВ "Газпостачсервіс" не займає монопольного становища на ринку транспортування природного газу розподільними трубопроводами , які перебувають у власності чи користуванні ТОВ "Газпостачсервіс" та на суміжному ринку послуг з відключення до діючих газопроводів; ПП "Вінтек" не були виконані роботи по відрізанню, монтажу та пере врізанню газопроводів низького тиску за адресою: с. Якушинці, вул. Б.Хмельницького, 56 для приведення існуючих газопроводів у відповідність до Правил безпеки систем газопостачання України; ТОВ "Газпостачсервіс" правомірно включив у кошторис до проектів договорів які надавали Леляху О.Ю. вартість робіт згідно переліку наведеного вище, отже в діях підприємства відсутні ознаки порушення законодавства про захист економічної конкуренції, а отже і відсутні підстави для відкриття справи проти ТОВ "Газпостачсервіс" стосовно такого порушення (т.1 а.с. 180-184).
В листі ПАТ "Вінницягаз" №06-07-1014 від 17.03.2014р., адресованому голові Вінницького територіального відділення Антимонопольного комітету України йдеться про те, що згідно постанови НКРЕ №2213 від 18.11.2011р. зоною господарської діяльності ТОВ "Газпостачсервіс" є територія сіл Якушинці та Зарванці Вінницького району Вінницької області в зоні розташування розподільних газопроводів, що перебувають у власності чи користуванні ТОВ "Газпостачсервіс". Технічна та юридична можливість надання з боку ПАТ «Вінницягаз» побутовим споживачам - жителям сіл Якушинці та Зарванці послуг з постачання природного газу за регульованим тарифом на підставі ліцензії АГ №507335 існує виключно в зоні розташування розподільних газопроводів, що перебувають у власності чи користуванні ПАТ «Вінницягаз». В зоні розташування газопроводів ТОВ «Газпостачсервіс» можливість з постачання природного газу мешканцям вказаних сіл у ПАТ «Вінницягаз» відсутня (а.с.175-176).
20.03.2014р. між гр. Лелях С.Ю. (замовник) від імені якого діє Лелях Ю.О. та ТОВ "Газпостачсервіс" (виконавець) було укладено договір №20032014/1БМР на виконання робіт по переврізанню у діючий газопровід. Договором передбачено наступне: замовник доручає, а виконавець зобов'язується на власний ризик, з залученням матеріалів замовника та у передбачений договором строк виконати роботи по переврізанню у діючий газопровід - вводу низького тиску, розташованому за адресою: Вінницька обл., Вінницький р-н, с. Якушинці, вул. Богдана Хмельницького, буд. 56а, кв.2 (надалі - роботи), а замовник зобов'язується прийняти належним чином виконані роботи та оплатити їх в передбачені даним договором терміни та розміри (п.2.1.); договірна ціна робіт за даним договором складає 3478,94грн.. Договірна ціна є динамічною та підлягає коригуванню з урахуванням уточнення обсягів робіт, ціна на ресурси, тощо (п.2.1.) На договорі міститься запис замовника від 28.03.2014р. про незгоду з умовами договору . Сума договору 3478,94грн. не відповідає дійсності виконаних робіт. Не вказані подальші дії по пуску газу. Остаточну оплату визначити повинна компетентна комісія. До договору долучена довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат на загальну суму 3 478,94грн. підписана сторонами договору 28.03.2014р., а також комерційний кошторис об»єкта підписаний сторонами договору із зауваженням замовника по п.3 (т.1 а.с. 56-60).
31.03.2014р. між ТОВ "Газпостачсервіс" (виконавець) та Лелях С.Ю. (споживач) було укладено договір №928 про надання населенню послуг з газопостачання. Договором передбачено наступне: виконавець зобов'язується безперервно надавати споживачеві, членам його сім"ї та іншим особам, зареєстрованим у квартирі, приватному будинку, послуги з газопостачання природного або скрапленого газу від групових резервуарних установок для побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення житлових приміщень, з гарантованим рівнем надійності, безпеки, якості та величини тиску, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами (цінами) у терміни і на умовах, передбачених цим договором (п.1.) (т.1 а.с.158-162).
08.07.2014р. адміністративною колегією Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України за результатами розгляду матеріалів справи №05-26.20.2/08-14 прийнято рішення №21-рш "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції", яким: 1. Визнати, що товариство з обмеженою відповідальністю "Газпостачсервіс" (23223, Вінницький район, с. Зарванці, пров. Д.Нечая, 1; ідентифікаційний код юридичної особи 36995601) 36995601) протягом 2013 року, січня - травня 2014 року займало монопольне становище на ринку розподілу природного газу розподільними трубопроводами та на суміжному ринку послуг з підключення до діючих газопроводів у територіальних межах сіл Якушинці та Зарванці Вінницького району Вінницької області у зоні розташування розподільних газопроводів, що перебували у власності чи користуванні ТОВ "Газпостачсервіс", з часткою 100 відсотків. 2. Визнати, що дії ТОВ "Газпостачсервіс" щодо нав'язування Леляху О.Ю. у проектах договорів, які надавались Леляху О.Ю. після 17.12.13, оплати робіт, які уже були виконані ПП "Вінтек", є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 2 ст. 50, п. 1 частини другої ст. 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" - зловживання монопольним становищем на ринку розподілу природного газу розподільними трубопроводами, які перебувають у власності чи користуванні ТОВ "Газпостачсервіс", та на суміжному ринку послуг з підключення до діючих газопроводів шляхом встановлення таких умов реалізації товару (послуг з підключення), які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку. 3. За порушення, вказане в пункті 2 рішення, накладено на товариство з обмеженою відповідальністю ТОВ "Газпостачсервіс" штраф у розмірі 10 000 (десять тисяч) гривень. Також у рішенні зазначено про те, що: штраф підлягає сплаті у двомісячний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу; рішення може бути оскаржене до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання його копії; відповідно до частини восьмої статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" протягом п'яти днів з дня сплати штрафу суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати територіальному відділенню документи, що підтверджують сплату штрафу (завірена копія квитанції або платіжного доручення з відповідними відмітками банка) (т.1 а.с. 16-18).
Супровідним листом № 05-293/1102 від 11.07.2014р. рішення №21-рш від 08.07.2014р. для виконання направлено ТОВ «Газпостачсервіс». Лист та рішення отримано ТОВ "Газпостачсервіс" 15.07.14р., що стверджується вхідними штампами (т.1 а.с.15-16).
Законом України "Про Антимонопольний комітет України" передбачено наступне: розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом (ст.22ч.1).
Законом України "Про захист економічної конкуренції" передбачено наступне: зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку (ч.1 ст. 13); Зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку, зокрема, визнається: 1) встановлення таких цін чи інших умов придбання або реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку (п.1 ч.2 ст. 13); за результатами розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу (ст.48); порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції є, окрім іншого, зловживання монопольним (домінуючим) становищем (ч.1 п.2 ст. 50); рішення надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб (ч.1 ст.56); підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету є: неповне з»ясування обставин, які мають значення для справи, не доведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими, невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи, порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права (ст.59ч.1); заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Цей строк не може бути відновлено(ст.60ч.1).
Законом України "Про природні монополії" передбачено наступне: природна монополія - стан товарного ринку, при якому задоволення попиту на цьому ринку є більш ефективним за умови відсутності конкуренції внаслідок технологічних особливостей виробництва (у зв'язку з істотним зменшенням витрат виробництва на одиницю товару в міру збільшення обсягів виробництва), а товари (послуги), що виробляються суб'єктами природних монополій, не можуть бути замінені у споживанні іншими товарами (послугами), у зв'язку з чим попит на цьому товарному ринку менше залежить від зміни цін на ці товари (послуги), ніж попит на інші товари (послуги) (далі - товари); споживач товарів, що виробляються суб'єктами природних монополій, - фізична або юридична особа, яка придбаває товар, що виробляється (реалізується) суб'єктами природних монополій; суб'єкт природної монополії - суб'єкт господарювання (юридична особа) будь-якої форми власності, який виробляє (реалізує) товари на ринку, що перебуває у стані природної монополії; суміжний ринок - товарний ринок, що не перебуває у стані природної монополії, для суб'єктів якого реалізація вироблених товарів або використання товарів інших суб'єктів господарювання неможливе без безпосереднього використання товарів, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій (ст.1); дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають на товарних ринках України, які перебувають у стані природної монополії, та на суміжних ринках (ст. 2); Державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій у сферах, визначених у статті 5 цього Закону, здійснюється національними комісіями регулювання природних монополій, які утворюються і функціонують відповідно до цього Закону. Якщо діяльність суб'єктів природних монополій, яка підлягає регулюванню згідно з цим Законом, спрямована на задоволення потреб окремого регіону, то функції державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій, визначені цим Законом, можуть бути делеговані в установленому порядку Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям з наданням їм повноважень, передбачених статтею 14 цього Закону (ч.1 ст. 4); Відповідно до цього Закону регулюється діяльність суб'єктів природних монополій у таких сферах: транспортування природного і нафтового газу трубопроводами; розподіл природного і нафтового газу трубопроводами (ч.1 ст.5); Зведений перелік суб'єктів природних монополій ведеться Антимонопольним комітетом України на підставі реєстрів суб'єктів природних монополій у сфері житлово-комунального господарства, що формуються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, а в інших сферах, в яких діють суб'єкти природних монополій, - національними комісіями регулювання природних монополій у відповідній сфері або органами виконавчої влади, що здійснюють функції такого регулювання до створення зазначених комісій (ч.2 ст.5); До суміжних ринків, що регулюються відповідно до цього Закону, належать: постачання природного газу та інших речовин, транспортування яких здійснюється трубопровідним транспортом (ст.6); В умовах та правилах здійснення підприємницької діяльності у сферах природних монополій та на суміжних ринках (ліцензійних умовах) визначаються зобов'язання суб'єктів природних монополій з надання технічних умов щодо інженерного забезпечення об'єкта будівництва згідно з вимогами законодавства (ст.7); Суб'єкти природних монополій зобов'язані: дотримуватися встановленого порядку ціноутворення, стандартів і показників безпеки та якості товару, а також інших умов та правил здійснення підприємницької діяльності, визначених у ліцензіях на здійснення підприємницької діяльності у сферах природних монополій та на суміжних ринках (ч.1 ст.10); Суб'єкти природних монополій не можуть вчиняти дії, які призводять або можуть призвести до неможливості виробництва (реалізації) товарів, щодо яких здійснюється регулювання відповідно до цього Закону, або до заміни їх іншими товарами, не однаковими за споживчими характеристиками (ч.2 ст.10).
Господарським кодексом України передбачено наступне: стан товарного ринку, за якого задоволення попиту на цьому ринку є більш ефективним за умови відсутності конкуренції внаслідок технологічних особливостей виробництва (у зв'язку з істотним зменшенням витрат виробництва на одиницю продукції в міру збільшення обсягів виробництва), а товари (послуги), що виробляються суб'єктами господарювання, не можуть бути замінені у споживанні іншими, у зв'язку з чим попит на цьому товарному ринку менше залежить від зміни цін на такі товари, ніж попит на інші товари (послуги), - вважається природною монополією. Суб'єктами природної монополії можуть бути суб'єкти господарювання будь-якої форми власності (монопольні утворення), які виробляють (реалізують) товари на ринку, що перебуває у стані природної монополії.3. Законом про природні монополії визначаються сфери діяльності суб'єктів природних монополій, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, інші органи, які регулюють діяльність зазначених суб'єктів, а також інші питання регулювання відносин, що виникають на товарних ринках України, які перебувають у стані природної монополії, та на суміжних ринках за участі суб'єктів природних монополій (ст.28); Зловживанням монопольним становищем вважаються:нав'язування таких умов договору, які ставлять контрагентів у нерівне становище, або додаткових умов, що не стосуються предмета договору, включаючи нав'язування товару, не потрібного контрагенту; обмеження або припинення виробництва, а також вилучення товарів з обороту з метою створення або підтримки дефіциту на ринку чи встановлення монопольних цін; інші дії, вчинені з метою створення перешкод доступу на ринок (виходу з ринку) суб'єктів господарювання; встановлення монопольно високих або дискримінаційних цін (тарифів) на свої товари, що призводить до порушення прав споживачів або обмежує права окремих споживачів; встановлення монопольно низьких цін (тарифів) на свої товари, що призводить до обмеження конкуренції (ст.29).
Ліцензійними умовами провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ, затвердженими постановою НКРЕ України №12 від 13.01.2010р. передбачено наступне: підключення до газорозподільних мереж, що перебувають у власності чи користуванні ліцензіата, здійснюється ліцензіатом відповідно до законодавства України (п.3.7); підключення об»єкта системи газопостачання замовника здійснюється ліцензіатом за умови виконання замовником технічних умов (п.3.7.1).
Правилами безпеки систем газопостачання України, затвердженими Наказом Держнаглядохоронпраці 01.10.197р. №254, передбачено наступне: приєднання (врізання) новозбудованих газопроводів підприємств до діючих розподільних газопроводів населених пунктів, експлуатація яких здійснюється СПГГ (спеціалізованими підприємствами газового господарства) , повинно здійснюватися тільки підрозділами СПГГ. Роботи з приєднання проводяться на підставі заявки власника (замовника) і при наявності акта прийняття газопроводу в експлуатацію (п.3.26).
Постановою пленуму Вищого господарського суду України №15 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства" передбачено наступне: стаття 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" не містить положень стосовно мінімальної кількості фактів (подій), яка вважалася б достатньою для кваліфікації дій суб'єктів господарювання за ознаками зловживання монопольним (домінуючим) становищем. Отже, в принципі й одноразове відповідне порушення, належним чином встановлене й доведене, може бути підставою для здійснення такої кваліфікації (п.17).
Заслухавши пояснення представників сторін, оглянувши матеріали справи, суд дійшов до переконання в тому, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Пунктом 1 рішення №21-рш від 08.07.2014р. адміністративної колегії Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у справі №05-26.20.2/08-14 визнано, що товариство з обмеженою відповідальністю "Газпостачсервіс" (23223, Вінницький район, с. Зарванці, пров. Д.Нечая, 1; ідентифікаційний код юридичної особи 36995601) 36995601) протягом 2013 року, січня - травня 2014 року займало монопольне становище на ринку розподілу природного газу розподільними трубопроводами та на суміжному ринку послуг з підключення до діючих газопроводів у територіальних межах сіл Якушинці та Зарванці Вінницького району Вінницької області у зоні розташування розподільних газопроводів, що перебували у власності чи користуванні ТОВ "Газпостачсервіс", з часткою 100 відсотків.
В заперечення вказаного висновку ТОВ «Газпостачсервіс» вказує на наявність в нього потужного конкурента на вказаному ринку - ПАТ «Вінницягаз» . Згідно з інформацією, зазначеною в листі ПАТ «Вінницягаз» №06-07-2014р від 17.03.2014р., останнє відповідно до ліцензії АГ 507335 на постачання природного газу за регульованим тарифом має технічну та юридичну можливість надання побутовим споживачам - жителям сіл Якушинці та Зарванці послуг з постачання природного газу за регульованим тарифом в зоні розподільних газопроводів, що перебувають у власності чи користуванні ПАТ «Вінницягаз».
На переконання суду таке твердження не відповідає дійсності та спростовується наступним.
Згідно з абзацом 4 частини першої статті 5 Закону України «Про природні монополії», розподіл природного і нафтового газу трубопроводами відноситься до сфери діяльності суб'єктів природних монополій.
Відповідно до абзацу 2 частини першої статті 1 Закону України «Про природні монополії», природна монополія - стан товарного ринку, при якому задоволення попиту на цьому ринку є більш ефективним за умови відсутності конкуренції внаслідок технологічних особливостей виробництва (у зв'язку з істотним зменшенням витрат виробництва на одиницю товару в міру збільшення обсягів виробництва), а товари (послуги), що виробляються суб'єктами природних монополій, не можуть бути замінені у споживанні іншими товарами (послугами), у зв'язку з чим попит на цьому товарному ринку менше залежить від зміни цін на ці товари (послуги), ніж попит на інші товари (послуги).
Відповідно до абзацу 4 частини першої статті 1 Закону України «Про природні монополії», суб'єкт природної монополії - суб'єкт господарювання (юридична особа) будь-якої форми власності, який виробляє (реалізує) товари на ринку, що перебуває у стані природної монополії.
Таким чином, ГОВ «Газпостачсервіс» є суб'єктом природної монополії на ринку розподілу природного газу у територіальних межах сіл Якушинці і Зарванці в зоні розташування розподільних газопроводів, що перебувають у власності чи користуванні ТОВ «Газпостачсервіс».
Згідно з п. 3.7 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного та нафтового газу (далі - Ліцензійні умови з розподілу газу), затверджених постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України (далі - НКРЕ) від 13.01.10 № 13, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 15.01.10 за № 29/17324, підключення до газорозподільних мереж, що перебувають у власності чи користуванні ліцензіата та здійснюється ліцензіатом відповідно до законодавства України.
Відповідно до п. 3.7.1 Ліцензійних умов з розподілу газу, підключення об'єкта системи газопостачання замовника здійснюється ліцензіатом за умови виконання замовником технічних умов.
Згідно з постановою НКРЕ від 18.11.11 № 2213, ТОВ «Газпостачсервіс» видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і тазу (метану) вугільних родовищ та з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом на території сіл Якушинці та Зарванці Вінницького району Вінницької області в зоні розташування розподільних газопроводів, що перебувають у власності або користуванні ТОВ «Газпостачсервіс».
З огляду на позицію ТОВ «Газпостачсервіс» щодо наявності конкуренції на території сіл Якушинці і Зарванці Вінницького району в зоні розташування газопроводів, що перебували у власності чи користуванні ТОВ «Газпостачсервіс», територіальним відділенням було направлено вимогу про надання інформації від 05.03.14 № 05-29.3/375 на адресу ПАТ «Вінницягаз», з метою з'ясування точки зору ПАТ «Вінницягаз» по вказаному питанню.
У листі від 17.03.14 № 06-07-1014 ПАТ «Вінницягаз» повідомило, що газопроводи, які перебувають у користуванні ПАТ «Вінницягаз», не перетинаються з газопроводами ТОВ «Газпостачсервіс». ПАТ «Вінницягаз» заперечило технічну та юридичну можливість надання побутовим споживачам жителям сіл Якушинці та Зарванці послуг з приєднання до розподільних газопроводів, що перебувають у власності чи користуванні ТОВ «Газпостачсервіс». Надання ПАТ «Вінницягаз» жителям сіл Якушинці та Зарванці послуг з приєднання до розподільних газопроводів можливе виключно в зоні розташування газопроводів, які перебувають у власності чи користуванні ПАТ «Вінницягаз». За даними ПАТ «Вінницягаз» за період 2013-2014 рік було виконане одне приєднання 20-ти квартирного житлового будинку за адресою с. Зарванці, вул. Зарічна, 4.
В свою чергу ТОВ «Газпостачсервіс» на вимогу ВОТВ АМК України про надання інформації від 07.04.14 № 05-29.3/576 не надало технічного обгрунтування щодо наявності у жителів сіл Якушинці і Зарванці альтернативного газорозподільного підприємства, до якого міг би бути приєднаний об'єкт газифікації, розташований за адресою: с. Якушинці. вул. Б. Хмельницького, 56а.
Отже, в процесі проведеної перевірки та дослідження ринку ВОТВ АМК України, на думку суду, прийшло до вірного та обгрунтованого висновку про те, що ТОВ «Газпостачсервіс» протягом 2013 року, січня - травня 2014 року займало монопольне становище на ринку розподілу природного газу розподільними трубопроводами та на суміжному ринку послуг з підключення до діючих газопроводів у територіальних межах сіл Якушинці та Зарванці Вінницького району Вінницької області у зоні розташування розподільних газопроводів, що перебували у власності чи користуванні ТОВ «Газпостачсервіс» з часткою 100 відсотків.
Вказані обставини переконують суд у відсутності підстав для задоволення позову в частині визнання недійсним п.1 рішення від 08.07.2014р. №21-рш .
Позовні вимоги про визнання недійсним рішення №21-рш від 08.07.2014р. адміністративної колегії Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у справі №05-26.20.2/08-14 в частині п.2 та п.3 підлягають задоволенню з наступних підстав.
Пунктами 2 та 3 рішення №21-рш від 08.07.2014р. адміністративної колегії Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у справі №05-26.20.2/08-14 визнано , що дії ТОВ "Газпостачсервіс" щодо нав'язування Леляху О.Ю. у проектах договорів, які надавались Леляху О.Ю. після 17.12.13, оплати робіт, які уже були виконані ПП "Вінтек", є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 2 ст. 50, п. 1 частини другої ст. 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" - зловживання монопольним становищем на ринку розподілу природного газу розподільними трубопроводами, які перебувають у власності чи користуванні ТОВ "Газпостачсервіс", та на суміжному ринку послуг з підключення до діючих газопроводів шляхом встановлення таких умов реалізації товару (послуг з підключення), які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку. За вказане порушення накладено на ТОВ "Газпостачсервіс" штраф у розмірі 10 000 гривень.
Обгрунтовуючи рішення в цій частині ВОТВ АМК України зазначає наступне.
Станом на 26.09.2013р. у ТОВ "Газпостачсервіс" були підстави закладати у проект договору №26092013/1БМР роботи, пов"язані з демонтажем існуючого стояка, газопроводу, переносом та послідуючим монтажем новозбудованого стояка газопроводу-вводу. Проте після підписання акту приймання в експлуатацію закінченого будівництвом об"єкту - сиситеми газопостачання будинку Леляха С.Ю., який підтверджує виконання робіт з переносу вказаного газопроводу ПП "Вінтек", у ТОВ "Газпостачсервіс" зникли підстави закладати до проектів договорів на демонтаж газопроводу, які надавались Леляху О.Ю. після 17.12.13, роботи пов"язані з переносом цього газопроводу, оскільки ці роботи уже були виконані ПП "Вінтек".
В своєму рішенні від 08.07.2014р. ВОТВ АМК України констатує те, що твердження ТОВ «Газпостачсервіс» про невиконання ПП "Вінтек" ряду необхідних робіт спростовуються актом від 17.12.2013р.. Матеріали справи №05-26.20.2/08-14 та рішення не містить переліку робіт, які ТОВ «Газпостачсервіс» нібито повторно закладало до проектів договорів, що пропонувалися для укладення Леляху О.Ю. і які вже були виконані ПП "Вінтек" .
Разом з тим, ТОВ «Газпостачсервіс» в своїх письмових запереченнях №45 від 04.03.2014р., адресованих ВОТВ АМК України, надало вичерпний перелік робіт, які необхідно було йому виконати для підключення будинку до газопроводу-вводу і які закладалися до кошторисів проектів договорів від 23.12.2013., 15.01.2014р., 29.01.2014р.. В судовому засіданні представники ТОВ «Газпостачсервіс» акцентували увагу суду на тому, що весь цей перелік робіт повинен був бути виконаний в обов»язковому порядку і фактично був виконаний товариством за договором від 20.03.2014р. , а ПП «Вінтек» ці роботи не мало права виконувати і фактично не виконувало. Вказані обставини також підтверджуються письмовими поясненнями ПП «Вінтек» від 23.02.2015р., наданими на вимогу суду (т.2 а.с.81). В ході провадження у справі №05-26.20.2/08-14 ВОТВ АМК України не перевірив та не спростував належними та допустимими доказами, в тому рахунку й шляхом призначення відповідної експертизи в порядку, передбаченому ст.43 ЗУ «Про захист економічної конкуренції», твердження ТОВ «Газпостачсервіс».
З урахуванням наведеного, суд приходить до переконання в тому, що при прийнятті рішення ВОТВ АМК України неповно з»ясувало обставини, які мають значення для справи, зробило передчасний та необґрунтований висновок про те, що ТОВ "Газпостачсервіс" у кошторисах, які надавалися Леляху О.Ю. до проектів договорів, після 17.12.13, закладало не лише роботи, пов"язані із врізкою в газопровід, а і роботи пов"язані з переносом уже перенесеного ТОВ "Вінтек" існуючого стояка газопроводу-вводу, що призвело до значного підвищення загальної вартості робіт по цьому договору. Крім того, такий висновок суперечить змісту 1-го розділу локальних кошторисів до проектів договорів від 23.12.2013р.,14.01.2014р.,29.01.2014р. .
За недоведеності факту вчинення ТОВ "Газпостачсервіс" дій, які кваліфіковані ВОТВ АМК України як зловживання монопольним становищем, відсутні й підстави для накладення на ТОВ "Газпостачсервіс" штрафу у розмірі 10 000 грн..
Сукупність обставин встановлених судом під час розгляду справи переконують суд у наявності підстав для визнання недійсними п.2 та п.3 рішення №21-рш від 08.07.2014р. адміністративної колегії Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у справі №05-26.20.2/08-14 на підставі ст.59ч.1 ЗУ «Про захист економічної конкуренції», а також слугує підставою для відмови в задоволенні зустрічного позову ВОТВ АМК України до ТОВ «Газпостачсервіс» про стягнення штрафу в розмірі 10 000 грн..
З підстав, зазначених вище суд не приймає до уваги заперечення позову, які містяться в письмових поясненнях ВОТВ АМК України від 17.01.2015р., щодо закладання ТОВ «Газпостачсервіс» до кошторисів проектів договорів від 23.12.2013р, 15.01.2014р.,29.01.2014р. робіт , пов»язаних з переносом уже перенесеного ПП «Вінтек» існуючого стояка газопроводу-вводу (т.2 а.с.37-39).
Суд не приймає до уваги заперечення та пояснення третіх осіб Леляха О.Ю., Леляха С.Ю., з підстав вказаних вище та з урахуванням того, що питання відповідності інших дій ТОВ "Газпостачсервіс" чинному законодавству , вказаних в п.1-п.5 пояснень Леляха С.Ю. (т.1 а.с.90) та поясненнях Леляха О.Ю. не були предметом дослідження ВОТВ АМК в межах справи №05-26.20.2/08-14.
Відповідно до ст. 49 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
З урахуванням наведеного з ВОТВ АМК України належить стягнути судовий збір в сумі 812,00грн..
Враховуючи наведене, керуючись ст. 4-2 - 4-5, 33-34, 43, 49, 82, 84, 85, 115 ГПК України,-
1. Позов товариства з обмеженою відповідальністю "Газпостачсервіс" задовольнити частково.
2. Визнати недійсним п.2, п.3 рішення адміністративної колегії Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 08.07.2014р. №21-рш в справі №05-26.20.2/08-14 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції».
3. Відмовити у визнанні недійсним п.1 рішення адміністративної колегії Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 08.07.2014р. №21-рш в справі №05-26.20.2/08-14 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції».
4. Стягнути з Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Газпостачсервіс" судовий збір в сумі 812,00 грн..
5. Відмовити в задоволенні зустрічного позову Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України до товариства з обмеженою відповідальністю "Газпостачсервіс" про стягнення штрафу в розмірі 10 000,00грн..
6. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 20 квітня 2015 р.
головуючий суддя Грабик В.В.
судді: Банасько О.О.
Кожухар М.С.
віддрук. прим.:
1 - до справи;
2,3 - Леляху С. Ю., Леляху О.Ю. (вул. Богдана Хмельницького, 56-А, с. Якушинці,
Вінницький р-н, Вінницька обл., 23222);
4 - ПП "Вінтек" (вул. Фрунзе, 7-а, м. Вінниця, 21107).