Постанова від 14.04.2015 по справі 127/3980/15-а

Справа № 127/3980/15-а

Провадження № 2-а/127/228/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.04.2015 р. Вінницький міський суд Вінницької області

в складі судді Венгрин О.О.,

при секретарі Кабалик Т.П.,

за участі позивача ОСОБА_1,

представника відповідача - Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання дій неправомірними, зобов"язання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, мотивуючи його тим, що він є пенсіонером органів прокуратури. З 04.11.2009 р. йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи із максимального розміру 90% від чинної на той час заробітної плати на посаді працівника прокуратури.

Він звернувся до відповідача з заявою від 22.01.2015 р. з проханням здійснити перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам на підставі довідки прокуратури Вінницької області від від 17.01.2015 р. №18-ф-8, просив встановити пенсію у розмірі 90% середньомісячного заробітку, тому що пенсія була призначена і виплачувалась ще до внесення змін у ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру». Відповідач відмовив у перерахунку пенсії. Вважає відмову протиправною. Просить зобов»язати відповідача перерахувати його пенсію, виходячи з 90% заробітної плати на підставі довідки прокуратури Вінницької області 17.01.2015 р. №18-ф-8, виплатити недоплачену суму за 12 місяців. (а.с. 1-5)

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позов підтримав за викладених у позовній заяві обставин, просить його задоволити, надав письмові пояснення. (а.с. 85-88)

Представник відповідача ОСОБА_2 позов не визнала, просить відмовити у задоволенні позову, оскільки підстав для перерахунку пенсії позивача, виходячи з 90% заробітної плати, згідно чинного законодавства немає. Надала письмові заперечення. (а.с. 15-16)

Вислухавши пояснення сторін, дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню.

Судом встановлено, що позивач з 04.11.2009 р. перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Вінниці, отримує пенсію відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на час призначення пенсії) в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, на яку нараховувався збір на обов»язкове державне пенсійне страхування.

22.01.2015 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку та виплати пенсії з 01.02.2015 р. в розмірі 90% середньомісячного заробітку на підставі довідки прокуратури Вінницької області від 17.01.2015 р. №18-ф-8. (а.с. 7)

На а.с. 9 - довідка прокуратури Вінницької області від 17.01.2015 р. №18-ф-8 про розмір заробітної плати, видана позивачу.

Відповідачем відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивача у розмірі 90% від заробітної плати по відповідній посаді, оскільки відсутні для цього законні підстави, про що відповідач листом №8/к-2 від 02.02.2015 р. повідомив позивача. (а.с. 8)

Згідно ст. 50-1 ч. 1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011 р., внесено зміни до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» передбачено розмір пенсії прокурорам і слідчим у розмірі 70% місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, з 01.10.2011 р. положення ст. 50-1 ч. 1 Закону України "Про прокуратуру" щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті.

Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюються частинами 13, 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).

Згідно ст. 50-1 ч. 13 Закону України "Про прокуратуру" обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно ст. 50-1 ч. 18 Закону України "Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Зважаючи на викладене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на час призначення пенсії, а внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" і Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч. 13, ч. 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", які змін у зв'язку із прийняттям Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" і Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» не зазнали.

Аналогічного змісту правовий висновок прийняв Верховний Суд України у постанові від 10.12.2013 р.

На підставі викладеного суд вважає, що є підстави для визнання протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивача, виходячи з 90% від суми заробітку, і зобов"язання Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача ОСОБА_1, виходячи з 90% заробітної плати на підставі довідки прокуратури Вінницької області від 17.01.2015 р. №18-ф-8, але з дня звернення щодо перерахунку пенсії, тобто, з 22.01.2015 р., та для виплати недоплаченої суми.

Керуючись ст.ст. 50-1 ч. 1, ч. 13, ч. 18 Закону України "Про прокуратуру",

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні»,

Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи",

ст.ст. 71, 94, 138, 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1, виходячи з 90% від суми заробітку.

Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в місті Вінниці здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з дня звернення щодо перерахунку пенсії, тобто, з 22.01.2015 р., виходячи з 90% заробітної плати на підставі довідки прокуратури Вінницької області від 17.01.2015 р. №18-ф-8, виплатити недоплачену суму.

В решті позову відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 10 днів з дня отримання копії постанови через Вінницький міський суд Вінницької області до Вінницького апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.О.Венгрин