Справа № 127/3741/15-а
Провадження №2-а/127/219/15
"17" квітня 2015 р. Вінницький міський суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Овсюк Є.М.,
при секретарі Олійник І.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці адміністративну справу за позовом ТОВ «Лакі Ленд» до Оперуповноваженого СДСБЕЗ ВМВ УМВС України у Вінницькій області лейтенанта міліції Думанського В.О. про визнання дій протиправними,-
ТОВ «Лакі Ленд» звернулось до суду з позовом до Вінницького міського суду Вінницької області з адміністративним позовом до Оперуповноваженого СДСБЕЗ ВМВ УМВС України у Вінницькій області лейтенанта міліції Думанського В.О. про визнання дій протиправними.
Позов мотивований тим, що постановою 16 лютого 2015 року о/у СДБЕЗ ВМВ УМВС України в Вінницькій обл. Думанським В.О., складено протокол про адміністративне правопорушення серії ВІ 01 № 001846 відносно касира ТОВ «Лакі Ленд» ОСОБА_1. у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КпАП України. У складеному 16 лютого 2015 року о/у СДБЕЗ ВМВ УМВС України в Вінницькій обл. Думанським В.О., протоколі про адміністративне правопорушення зазначено що 16.02.2015 ОСОБА_1. касир-продавець ТОВ «Лакі Ленд», приблизно о 11 год. 50 хв. у приміщенні за адресою м. Вінниця, вул. Пирогова, 74/2 здійснювала господарську діяльність з продажу лотерейних білетів без дозвільних документів, а саме ліцензії, чим вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 КпАП України. Під час складання протоколу о/у ВМВ УМВС України в Вінницькій обл. Думанським В.О., було проведено особистий огляд та огляд речей, передбачений ст. 264 КпАП України, про що було зроблено відмітку в протоколі. Під час особистого огляду та огляду речей було вилучено: монітор моделі LG 5 шт. -№ 2000000444598, № 200000044461, № 2000000444604, № 2000000444451, № 200000044454; системний блок «LOGICPOWER» 2 шт. - № 20000004446, № 200000044471, флеш-карта TRANSCEND (4 ОВ) 2 шт.; системний блок № 2000000444; термінал № 00480110161. Позивач вважає дії відповідача протиправними, скільки ТОВ «Лакі Ленд» здійснює господарську діяльність з розповсюдження державної лотереї оператором якої є ПП «Українська Національна лотерея», відповідно до вищезазначених норм законодавства, діяльність ТОВ «Лакі Ленд» з розповсюдження державних лотерей не потребує ліцензуванню, чи отримання інших спеціальних дозволів, і тому працівники даного товариства не можуть бути суб»єктами правопорушення передбаченого ст. 164 КПАП України. Єдиними документами які надають право розповсюджувачу білетів державних лотерей (ТОВ «Лакі Ленд») здійснювати дані функції є наявність договору з оператором державних лотерей на їх розповсюдження та наявність виданого ним посвідчення, які у ТОВ «Лакі Ленд» є в наявності. Наведене змусило позивача звернутись до суду з даним позовом.
В судовому засіданні представник позивача Мазурченко Ю.Ф. позов підтримав та просив його задовольнити, дав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не зявився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про розгляд справи повідомлявся завчасно та належним чином, про що свідчить поштове повідомлення - а.с. 37 та телефонограма - а.с. 41. Суд, вирішив справу розглянути у відсутність відповідача.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно протоколу ВІ01 №001846 від 16.02.2015 р. ОСОБА_1. порушила порядок провадження господарської діяльності, а саме 16.02.2015 р. об 11:50 год. по вул. Пирогова, 74/2 м. Вінниці без одержання ліцензії займалася продажем лотерейних білетів.
Під час складання протоколу о/у ВМВ УМВС України в Вінницькій області Думанським В.О. було проведено особистий огляд та огляд речей, передбачений ст. 264 КпАП України, про що було зроблено відмітку в протоколі та було вилучено: монітор моделі LG 5 шт. -№ 2000000444598, № 200000044461, № 2000000444604, № 2000000444451, № 200000044454; системний блок «LOGICPOWER» 2 шт. - № 20000004446, № 200000044471, флеш-карта TRANSCEND (4 ОВ) 2 шт.; системний блок № 2000000444; термінал № 00480110161.
Як було встановлено в судовому засіданні ТОВ «Лакі Ленд» здійснює свою діяльність на підставі договору доручення укладеного з підприємством з 100 % іноземними інвестиціями «Українська національна Лотерея», яке є оператором державних лотерей та діє на підставі ліцензії міністерства фінансів України серії АВ № 446756, та виданого на підставі вищезазначеного договору доручення посвідчення розповсюджувача білетів державних лотерей.
Діяльність ТОВ «Лакі Ленд» як розповсюджувача державних лотерей регламентується Законом України «Про державні лотереї в Україні».
Згідно п. 12 ч. 1 Закону України «Про державні лотереї в Україні» розповсюджувачем державної лотереї - є юридична або фізична особа, яка за дорученням оператора державних лотерей здійснює у сукупності або окремо прийняття ставок безпосередньо у гравців, виплату призів, а також: інші операції, пов'язані з розповсюдженням державних лотерей.
Згідно ч.ч. 2, 3, 5 ст. 9 Закону України « Про державні лотереї в Україні», з розповсюджувачами державної лотереї - юридичними чи фізичними особами оператор державних лотерей укладає письмові договори. Юридичні або фізичні особи мають право здійснювати розповсюдження державної лотереї за наявності посвідчення, виданого оператором державних лотерей, форма якого визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики, політики у сфері випуску і проведення лотерей. Розповсюдження державних лотерей фізичними та юридичними особами відповідно до укладених з оператором державних лотерей договорів не потребує будь-яких дозволів. Розповсюдження державних лотерей не вимагає обов'язкової реєстрації суб'єктами підприємницької діяльності фізичних осіб - розповсюджувачів. Держава сприяє збільшенню мережі розповсюдження державних лотерей.
Відповідно до ч. 7 ст. 5 Закону України «Про державні лотереї в Україні», розповсюдження державних лотерей здійснюється на всій території України та не потребує одержання спеціальних дозволів.
Законом України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» визначено види господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, порядок їх ліцензування, встановлено державний контроль у сфері ліцензування, відповідальність суб'єктів господарювання та органів ліцензування за порушення законодавства у сфері ліцензування.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності як випуск та проведення лотерей.
Згідно ст. 15 ч. 2 Закону України «Про державні лотереї в Україні» (Прикінцеві та перехідні положення) оператори лотерей, що провадили діяльність з випуску і проведення державних лотерей до моменту набрання чинності цим Законом на підставі виданих ліцензій, діють на підставі цих ліцензій до моменту закінчення терміну їх дії. У разі відсутності нормативно-правових актів, необхідних для отримання нових ліцензій, оператори лотерей, що провадили діяльність з випуску і проведення державних лотерей до моменту набрання чинності цим Законом на підставі виданих ліцензій, продовжують свою діяльність до отримання нових ліцензій, але не більше як на три місяці з моменту набрання чинності зазначеними нормативно-правовими актами. Частиною 7 зазначеної статті доручено Кабінету Міністрів України у тримісячний термін з дня набрання чинності цим Законом прийняти нормативно-правові акти у відповідності з цим законом.
До цього часу прийняття нормативно правових актів, необхідних для отримання нових ліцензій, зокрема щодо затвердження ліцензійних умов проведення господарської діяльності щодо випуску та проведення лотерей Кабінетом Міністрів України та Міністерством фінансів України не забезпечено.
Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 06.04.2015 року провадження у адміністративній справі про притягнення до адмінвідповідальності ОСОБА_1. за ст. 164 ч. 1 КУпАп закрито на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАп за відсутності події адміністративного правопорушення. Вилучене майно згідно Опису речей, яке вилучалось для тимчасового зберігання при складанні адміністративного протоколу повернуто.
Як зазначено в ч. 2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В судовому засіданні відповідачем не було надано аргументів та доводів, які свідчили б, що вилучення майна позивача було проведено на підставі норм чинного законодавства, що також підтверджено постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 06.04.2015 року . В той же час представник позивача довів обставини, в обґрунтування своїх позовних вимог, в зв'язку з чим суд приходить до висновку про задоволення позову ТОВ «Лакі Ленд» про визнання дій відповідача протиправними,.
Керуючись ст.ст. 11, 69, 70, 71, 79, 86, 94, 158, 162, 163, 167, 255 КАС України, суд,-
Адміністративний позов задоволити.
Визнати дії о/у СДБЕЗ ВМВ УМВС України в Вінницькій області Думанського В.О. про вилучення предметів - протиправними та скасувати заходи забезпечення провадження в справі про адміністративне правопорушення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: