Постанова від 20.04.2015 по справі 125/3091/14-а

справа № 125/3091/14

2-а/125/3/2015

ПОСТАНОВА

іменем України

20.04.2015 Барський районний суду Вінницької області

в складі головуючого судді Переверзєва С.В.

при секретарі Марущак Л.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціальної політики Барської районної державної адміністрації Вінницької області про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої допомоги на оздоровлення за 2014 рік, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача Управління соціальної політики Барської районної державної адміністрації Вінницької області про визнання дій по нарахуванню та здійсненню виплати допомоги на оздоровлення за 2014 рік відповідно до вимог ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправними та стягнення недоотриманої суми допомоги на оздоровлення за 2014 рік. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ої категорії, інвалідом ІІ групи, користується пільгами, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення. Разом з тим, йому було виплачено таку допомогу в розмірі 120 грн. згідно з розмірів зазначеної допомоги, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року №562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи". Вважає таку виплату незаконною, тому і звернувся до суду з даним позовом, в якому просив визнати дії відповідача в частині недорахування та виплати йому щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2014 рік у відповідності до ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправними; стягнути з Управління соціальної політики Барської районної державної адміністрації Вінницької області на його користь недоплачену грошову допомогу на оздоровлення за 2014 рік в сумі 5970,00 грн. у відповідності до ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

В судове засідання ОСОБА_1 не З,явився, але в письмовій заяві до суду просив справу

слухати у його відсутності, наполягаючи на задоволенн позову.

Представник відповідача за довіреністю ОСОБА_3 позов не визнала та просила у задоволенні останнього відмовити.

Заслухавши пояснення відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення з наступних міркувань.

Так, в судовому засіданні достовірно встановлено та сторонами не оспорюється, що позивач являється учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ої категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1, виданим 15.05.2000 року Вінницькою обласною державною адміністрацією, інвалідом ІІ групи, захворювання пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою Вінницького обласного центру медико-соціальної експертизи серії НОМЕР_2, та користується пільгами, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Позивач має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до положень вказаного закону. Спору про право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення між сторонами немає, спір виник тільки про розмір вказаних виплат.

Як вбачається з листа відповідача від 27.10.2014 року позивачу була здійснена виплата щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі 120 грн. згідно постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року № 562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали

внаслідок Чорнобильської катастрофи" . Разом з тим, відповідно до ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачується щорічна допомога на оздоровлення в таких розмірах: інвалідам 2 групи - в розмірі п,яти мінімальних заробітних плат. При цьому, суд звертає увагу, що якщо Закони України "Про Державний бюджет на 2011 рік", ";Про Державний бюджет на 2012 рік" та ";Про Державний бюджет на 2013 рік" встановлювали обмеження щодо виплат додаткових пенсій, доплат особам постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС та пенсії по інвалідності, то Закон України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" не містить жодної норми, яка б обмежувала в 2014 році пряме застосування Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зокрема, ст.48 вказаного Закону. Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" в редакції Закону України від 31 липня 2014 року, встановлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік. Однак, вказана норма набрала чинності з 03.08.2014 року. Таким чином, тільки з 03.08.2014 року розміри щорічної допомоги на оздоровлення передбачені ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" обмежується вимогами Законом України "Про державний бюджет України на 2014 рік". Наразі на момент виплати позивачеві щорічної допомоги на оздоровлення вказані обмеження були відсутні, тому права позивача є порушенні. Посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 року №562 "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" є безпідставними, оскільки в разі наявності однопредметних норм різної ієрархії, повинні застосовуватися норми вищої юридичної сили. В даному випадку це положення статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка на момент виплати не передбачала здійснення виплат в розмірі встановленому Кабінетом Міністрів України.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про неправомірність дій відповідача щодо нарахування та виплати вказаної допомоги. З метою належного захисту порушених прав позивача, та у відповідності до частини 2 статті 11 КАС України, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату спірної щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік у розмірі, встановленому частиною 4 статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Разом з тим, позовні вимоги в частині стягнення з відповідача недоотриманої суми щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до частини 4 статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у визначеній позивачем грошовій сумі не підлягають задоволенню. Суд зазначає, що такі виплати не були йому нараховані, а суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування недоотриманих сум разової грошової допомоги замість органу, якому надані такі повноваження.

На підставі викладеного, керуючись ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" (в редакції, чинній на момент виплати), ст.ст.2, 5-11, 69-72, 158-163, 183-2, 254 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії Управління соціальної політики Барської районної державної адміністрації Вінницької області в частині не донарахування та не виплати ОСОБА_1 разової щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2014 рік у відповідності до ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" протиправними.

Зобов'язати Управління соціальної політики Барської районної державної адміністрації

Вінницької області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2014 рік відповідно до статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі п,яти мінімальних заробітних плат з урахуванням проведених виплат.

В іншій частині задоволення позову - відмовити.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Барський районний суд Вінницької області. У разі, якщо судом було проголошено лише вступну та резолютивну частини, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

СУДДЯ: