15 квітня 2015 року м. Київ справа № 800/52/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддіБорисенко І.В.
суддів Кошіля В.В.
Моторного О.А.
Степашка О.І.
Усенко Є.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження
позовну заяву ОСОБА_6
до Вищої ради юстиції
про визнання протиправними дій та бездіяльності, визнання протиправним та скасування висновку, -
ОСОБА_6 звернувся до Вищого адміністративного суду України, як суду першої інстанції, з позовом до Вищої ради юстиції про визнання протиправними дій та бездіяльності, визнання протиправним та скасування висновку.
До Вищого адміністративного суду України надійшли клопотання позивача про зупинення провадження у справі у відповідності до ст. 156 Кодексу адміністративного судочинства України.
В обґрунтування підстав для зупинення провадження у справі позивач зазначив, на розгляді Конституційного Суду України перебувають конституційні подання народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Законів України «Про очищення влади» та «Про відновлення довіри до судової влади в Україні», тому до моменту прийняття відповідного рішення Конституційним Судом України провадження у даній справі позивач просить зупинити.
Суд дійшов висновку про необхідність станом на даний час зупинення провадження у справі, але з інших підстав, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.3 ст.48 Кодексу адміністративного судочинства України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Пунктом 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про відновлення довіри до судової влади в Україні» передбачено, що з дня набрання чинності цим Законом повноваження членів Вищої ради юстиції, крім тих, які перебувають у цьому органі за посадою, та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України припиняються.
Названий Закон набрав чинності 11.04.2014, тобто, з вказаної дати повноваження членів Вищої ради юстиції припинились.
Статтею 5 Закону України «Про Вищу раду юстиції» встановлено, що відповідно до Конституції України Вища рада юстиції складається з двадцяти членів.
Верховна Рада України, Президент України, з'їзд суддів України, з'їзд адвокатів України, з'їзд представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ призначають до Вищої ради юстиції по три члени, всеукраїнська конференція працівників прокуратури - двох членів Вищої ради юстиції.
До складу Вищої ради юстиції входять за посадою Голова Верховного Суду України, Міністр юстиції України, Генеральний прокурор України.
Вища рада юстиції є повноважною за умови призначення на посаду не менш як чотирнадцяти членів та складення ними присяги, враховуючи тих осіб, які входять до Вищої ради юстиції за посадою (ч.1 ст.16 Закону).
Судом встановлено, що на день розгляду даної адміністративної справи Вища кваліфікаційна комісія суддів України не є повноважною та згідно листа керівника секретаріату Вищої ради юстиції №2675/0/9-15 від 08.04.2015, строк дії довіреностей працівників правового управління секретаріату Вищої ради юстиції за підписом Голови Вищої ради юстиції, якими вони були уповноважені на ведення справ за участю Вищої ради юстиції як позивача, відповідача, третьої особи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, при перегляді судових рішень Верховним Судом України та провадженні за нововиявленими обставинами, закінчився 31.12.2014 року.
Станом на 08.04.2015 новий склад Вищої ради юстиції не сформований та, відповідно, Голова Вищої ради юстиції та його заступник не були обрані зі складу членів зазначеного колегіального органу на його засіданні в порядку, визначеному Законом України «Про Вищу раду юстиції».
Отже, у зв'язку з відсутністю у Вищої ради юстиції на теперішній час посадової особи, до повноважень якої належить надання працівникам секретаріату Вищої ради юстиції довіреностей на представництво Вищої ради юстиції в судах, представник відповідача не може взяти участь у судовому засіданні при розгляді даної справи.
Згідно п.4 ч.2 ст.156 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі наявності інших причин за обґрунтованим клопотанням сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, - до терміну, встановленого судом.
За таких обставин, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_6 до Вищої ради юстиції про визнання протиправними дій та бездіяльності, визнання протиправним та скасування висновку.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 156, 160, 165, 1711 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Клопотання позивача про зупинення провадження у справі задовольнити.
2. Провадження у справі за позовом ОСОБА_6 до Вищої ради юстиції про визнання протиправними дій та бездіяльності, визнання протиправним та скасування висновку зупинити до моменту набуття повноважень Вищою радою юстиції.
3. Зобов'язати сторони повідомити суд про усунення обставин, що зумовили зупинення провадження у даній справі.
4. Ухвала набирає законної сили у порядку, передбаченому частиною сьомою статті 1711 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, на підставі та у строки, передбачені статтями 235 - 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.В. Борисенко
Судді В.В. Кошіль
О.А. Моторний
О.І. Степашко
Є.А. Усенко