Ухвала від 14.04.2015 по справі 817/1170/14

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2015 року м. Київ К/800/44917/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючий суддя судді Муравйов О. В. Вербицька О. В. Маринчак Н. Є.

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області

на постанову та ухвалуРівненського окружного адміністративного суду від 19.05.2014 року Житомирського апеляційного адміністративного суду від 29.07.2014 року

у справі№ 817/1170/14

за позовомМирогощанського аграрного коледжа

до Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області

провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 19.05.2014 року у справі № 817/1170/14, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 29.07.2014 року, позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області № 0001322200 від 26.11.2013 року.

Не погоджуючись із судовими рішеннями у справі, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить їх скасувати, прийняти нове про відмову в задоволенні позову. Свої вимоги заявник обґрунтовує порушенням судами норм матеріального права, зокрема, п. п. 138.1, 138.8 ст. 138, п. п. 157.2, 157.9, 157.11 ст. 157 Податкового кодексу України, п. п. 5.1, 5.2 ст. 5, пп. 7.11.9 п. 7.11 ст. 7, пп. 11.2.1 п. 11.2 ст. 11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

В запереченнях на касаційну скаргу позивач з вимогами та доводами не погоджується, просить залишити в силі оскаржені судові рішення.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що за результатами проведеної відповідачем позапланової виїзної документальної перевірки Мирогощанського аграрного коледжа з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, дотримання вимог іншого законодавства за період з 01.10.2010 року по 31.10.2013 року складений акт від 14.11.2013 року № 149/22/00725463, яким зафіксовано заниження валового доходу на суму 1 815 764,08 грн., заниження валових витрат на суму 1 731 264,12 грн.

На підставі акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення, яким збільшено грошове зобов'язання за платежем податок на прибуток підприємств на суму 17 525,00 грн. та штрафні санкції на суму 5 231,25 грн.

Заниження доходів та витрат, на думку податкового органу, є наслідком реалізації позивачем сільськогосподарської продукції для ТОВ СП «Атена» та ДП «Мирогощанський державний іподром».

Відповідач стверджує, що оскільки отриманий дохід від продажу сільськогосподарської продукції не відноситься до основної діяльності позивача, то, відповідно, останній не звільнений від сплати податку на прибуток. Крім того, позивачем не подано декларації з податку на прибуток підприємств за 4 квартал 2010 року, 3, 4 квартали 2011 року, 3 квартал 2012 року, 3 квартал 2013 року.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 19.10.2011 року позивачем отримано ліцензію на надання освітніх послуг навчальними закладами.

Рішенням № 208 від 21.05.2009 року позивача внесено до Реєстру неприбуткових організацій.

Згідно із статутом Мирогощанського аграрного коледжу крім надання освітніх послуг, в числі основних видів діяльності коледжу є практичне навчання студентів для одержання професійних навичок із обраної спеціальності та освоєння профільної робочої професії, крім того, виробництво, переробка та реалізація продукції рослинництва та іншої сільськогосподарської продукції, ведення тваринництва. При цьому навчальна, технологічна, виробнича практика студентів за профілем обраної спеціальності проводиться у відповідності з навчальними планами, Положенням про проведення виробничої практики та програмами і графіками, затвердженими директором коледжу, і є складовою частиною навчального процесу.

Відповідно до державного акта на право постійного користування землею позивачу на території Мирогощанської сільської ради надано в постійне користування 2318,0 га для науково-дослідних, навчальних цілей та ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Наказом Міністерства аграрної політики України № 869 від 07.12.2007 року «Про створення державного підприємства «Мирогощанський державний іподром» на базі структурного виробничого підрозділу Мирогощанського аграрного коледжу створено державне підприємство «Мирогощанський державний іподром». Пунктом 4.3 вказаного наказу залишено у користуванні Мирогощанського аграрного коледжу 200 га земельних угідь та відповідних навчально-виробничих будівель і споруд, машин та іншого майна для забезпечення практичної підготовки студентів.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що в перевіряємому періоді позивачем укладено угоду про співпрацю з ДП «Мирогощанський державний іподром» та договір підряду з ТОВ СП «Атена» щодо проведення комплексу робіт по підготовці полів, посіву сільськогосподарських (горох, кукурудза) та/або інших культур, обробітку полів, збору урожаю. Крім цього, позивачем із вказаними контрагентами укладені договори на проведення спільної навчально-виробничої діяльності щодо обов'язку зазначених товариств на прийняття студентів навчального закладу на практику згідно з календарним планом.

Виконання вказаних договорів та угод контрагентами позивача підтверджується актами виконаних робіт, податковими накладними, актами звірки взаємних розрахунків.

Участь студентів позивача у навчально-виробничій практиці відповідно до укладених угод підтверджується навчальними планами, журналами навчальних занять, наданих позивачем в судове засідання та долученими до матеріалів справи.

Позивач від реалізації вирощеної сільськогосподарської продукції ДП «Мирогощанський державний іподром» отримав дохід в сумі: 2010 року - 190 475,45 грн. (без ПДВ); 2011 року - 344 202,41 грн. (без ПДВ); 2012 року - 232 892,14 грн. (без ПДВ).

Від реалізації вирощеної сільськогосподарської продукції ТОВ СП «Атена» позивачем у 2013 році отриманий дохід в сумі 1 171 716,90 грн. (без ПДВ).

Зазначені кошти позивачем в повному обсязі зараховані до спеціального фонду бюджету, що підтверджується податковими звітами про використання коштів неприбутковими установами й організаціями, поданими до податкового органу, крім того не заперечується відповідачем.

Підпунктом «а» пункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» визначено, що неприбутковими установами і організаціями є органи державної влади України, органи місцевого самоврядування та створені ними установи або організації, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів.

Згідно із пп. 7.11.2 п. 7.11 ст. 7 цього Закону від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці «а» підпункту 7.11.1, отримані у вигляді, зокрема: коштів або майна, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань; пасивних доходів; коштів або майна, які надходять до таких неприбуткових організацій як компенсація вартості отриманих державних послуг, у тому числі доходів державних професійно-технічних навчальних закладів, отриманих від виготовлення та реалізації товарів (виконання робіт, надання послуг), пов'язаних з їх основною, статутною діяльністю.

Абзацом 2 підпункту 7.11.8 пункту 7.11 статті 7 цього Закону зазначено, що доходи неприбуткових організацій, визначених в абзаці «а» підпункту 7.11.1, у тому числі доходи закладів і установ освіти, науки, культури, охорони здоров'я, а також архівних установ та реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів, що мають відповідну ліцензію, які утримуються за рахунок бюджету, зараховуються до складу кошторисів (на спеціальний рахунок) на утримання таких неприбуткових організацій і використовуються виключно на фінансування видатків такого кошторису (включаючи фінансування виробничої діяльності згідно з їх статутами), розрахованого та затвердженого у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі коли за наслідками звітного (податкового) року доходи кошторису на утримання зазначених організацій перевищують суму визначених кошторисом витрат, сума перевищення враховується у складі кошторису наступного року.

При цьому з суми перевищення доходів над витратами зазначених неприбуткових організацій податок на прибуток, передбачений у пункті 10.1 статті 10 цього Закону, не сплачується.

Згідно із п. 157.1 ст. 157 Податкового кодексу України до неприбуткових установ та організацій, зареєстрованих згідно з вимогами законодавства та внесених контролюючими органами в установленому порядку до Реєстру неприбуткових організацій та установ, які є, зокрема: органами державної влади України, органами місцевого самоврядування, Національною академією наук України та створеними ними установами або організаціями, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів.

Відповідно до п. 157.2 ст. 157 Податкового кодексу України від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у підпункті «а» пункту 157.1 цієї статті, отримані у вигляді: коштів або майна, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань; пасивних доходів; коштів або майна, які надходять до таких неприбуткових організацій як компенсація вартості отриманих державних послуг, у тому числі доходів державних навчальних закладів, отриманих від виготовлення та реалізації товарів, виконання робіт, надання послуг, у тому числі від надання платних послуг, пов'язаних з їх основною статутною діяльністю.

Пунктом 157.10 статті 157 Податкового кодексу України визначено, що доходи або майно неприбуткових організацій, за винятком неприбуткових організацій, визначених у підпунктах «а» і «в» пункту 157.1 цієї статті, не підлягають розподілу між їх засновниками, учасниками або членами та не можуть використовуватися для вигоди будь-якого окремого засновника, учасника або члена такої неприбуткової організації, її посадових осіб (крім оплати їх праці та відрахувань на соціальні заходи).

Доходи неприбуткових організацій, визначених у підпункті «а» пункту 157.1 цієї статті, у тому числі доходи закладів і установ освіти, науки, культури, охорони здоров'я, а також архівних установ та реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів, що мають відповідну ліцензію, які утримуються за рахунок бюджету, зараховуються до складу кошторисів (на спеціальний рахунок) для утримання таких неприбуткових організацій і використовуються виключно на фінансування видатків такого кошторису (у тому числі фінансування господарської діяльності згідно з їх статутами), розрахованого та затвердженого в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі, якщо за наслідками звітного (податкового) року доходи, зараховані до кошторису для утримання зазначених організацій, перевищують суму визначених кошторисом витрат, сума перевищення враховується у складі кошторису наступного року.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що діяльність позивача має безпосереднє відношення до сільського господарства та тісно з ним пов'язана, адже студенти безпосередньо були залучені до виробничої, переддипломної практики на землях, які знаходяться в користуванні позивача, студенти аграрного коледжу - це майбутні спеціалісти в галузі сільського господарства і практичні знання отримують безпосередньо під час проходження виробничої практики, практичних занять. Вирощування зернових культур є видом діяльності позивача; виробництво, переробка та реалізація продукції рослинництва та іншої сільськогосподарської продукції визначена статутом аграрного коледжу.

Доказів виключення позивача із Реєстру неприбуткових організацій відповідачем суду не надавались, також такий факт актом перевірки не встановлений.

Оскільки судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що товари отримані позивачем безпосередньо в ході навчально-виробничих заходів навчальним закладом, а дохід, отриманий позивачем від реалізації сільськогосподарської продукції не стосується доходів з інших джерел, ніж визначених п. п. 157.2- 157.9 ст. 157 Податкового кодексу України, колегія суддів погоджується з висновком, що у відповідача відсутні підстави для нарахування податку на прибуток, адже такі доходи звільнені від оподаткування податком на прибуток підприємств.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивачем подавались до податкового органу податкові звіти про використання коштів неприбуткових установ у визначені законодавством строки, а саме: 18.01.2011 року, 12.04.2011 року, 04.08.2011 року, 27.10.2011 року, 19.01.2012 року, 03.05.2012 року, 23.07.2012 року, 11.10.2012 року.

Згідно із п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України (в редакцій, чинній на час виникнення спірних відносин) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Платники податку, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний (податковий) період не перевищують 10 мільйонів гривень, та неприбуткові установи (організації) сплачують податок на прибуток на підставі податкової декларації, яку подають до контролюючих органів за звітний (податковий) рік і не сплачують авансових внесків.

Отже, неприбуткові організації подають податкові декларації за звітний (податковий) рік, а відтак, подання декларацій з податку на прибуток неприбутковими установами за відповідний квартал, півріччя звітного року чинним законодавством не передбачено, а тому у відповідача відсутні підстави для застосовування до позивача штрафних санкцій за неподання декларацій з податку на прибуток.

Враховуючи, що в порушення ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України податковим органом не доведено обґрунтованості висновків акта, що стали підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, колегія суддів погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанцій про задоволення позовних вимог.

Доводи касаційної скарги викладеного не спростовують, а зводяться до переоцінки обставин, встановлених судами першої та апеляційної інстанції, що у відповідності до ст. 220 Кодексу адміністративного судочинства України не віднесено до повноважень суду касаційної інстанції.

За таких обставин підстави для задоволення касаційної скарги відсутні.

Керуючись ст. ст. 220, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Дубенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Рівненській області відхилити.

Постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 19.05.2014 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 29.07.2014 року у справі № 817/1170/14 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя О. В. Муравйов

Судді О. В. Вербицька

Н. Є. Маринчак