15 квітня 2015 року м. Київ К/800/13939/15
Суддя Вищого адміністративного суду України Бухтіярова І.О.,
перевіривши касаційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області
на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 14.12.2010 р.
та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.02.2015 р.
у справі № 2а-3173/10/0370
за позовом приватного підприємства «МЕГА-ТРАНС-АВТО»
до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції
про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
Приватне підприємство «МЕГА-ТРАНС-АВТО» звернулось до суду з позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції, у якому просило: визнати протиправним та скасувати повідомлення від 10.11.2010 р. №26720/10/28-205 про невизнання як податкової звітності податкової декларації з податку на прибуток за 9 місяців 2010 року від 03.11.2010 р.; зобов'язати відповідача визнати дану декларацію як податкову звітність та внести дані звітності в єдину електронну базу адресатів звітності.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 14.12.2010 р. позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано повідомлення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції від 10.11.2010 р. №26720/10/28-205 в частині невизнання як податкової звітності приватного підприємства «МЕГА-ТРАНС-АВТО» податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 9 місяців 2010 року від 03.11.2010 р., зобов'язано Луцьку об'єднану державну податкову інспекцію визнати як податкову звітність приватного підприємства «МЕГА-ТРАНС-АВТО» податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 9 місяців 2010 року від 03.11.2010 р. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.02.2015 р. постанову Волинського окружного адміністративного суду від 14.12.2010 р. скасовано в частині задоволення позовних вимог та прийнято в цій частині нову постанову, якою позовні вимоги задоволено частково, визнано протиправними дії Луцької об'єднаної державної податкової інспекції щодо невизнання податковою звітністю поданої 03.11.2010 р. приватним підприємством «МЕГА-ТРАНС-АВТО» податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 9 місяців 2010 року. В задоволенні позовної вимоги про зобов'язання Луцької об'єднаної державної податкової інспекції визнати як податкову звітність приватного підприємства «МЕГА-ТРАНС-АВТО» податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 9 місяців 2010 року від 03.11.2010 р. відмовлено. В частині відмови у задоволенні позовних вимог постанову Волинського окружного адміністративного суду від 14.12.2010 р. залишено без змін.
Луцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Волинській області подала касаційну скаргу, в якій, посилаючись на допущені судами першої та апеляційної інстанцій порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій в частині задоволення позовних вимог та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Однак у зв'язку із тим, що касаційна скарга не відповідала вимогам ч. 4 ст. 214 Кодексу адміністративного судочинства України скарга була залишена без руху із встановленням тридцятиденного строку з моменту отримання ухвали про залишення касаційної скарги без руху для виправлення зазначених недоліків, про що було постановлено ухвалу від 27.03.2015 р.
В межах встановленого строку, виходячи з дати отримання податковим органом копії ухвали Вищого адміністративного суду України від 27.03.2015 р. (03.04.2015 р. згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення №0102914752610), податковим органом 09.04.2015 р. надіслано засобами поштового зв'язку до суду касаційної інстанції належні докази та обґрунтування причин пропуску строку на касаційне оскарження рішень судів попередніх інстанцій.
Суддя-доповідач, розглянувши дане клопотання та додані докази дійшов висновку, що наведені скаржником обставини свідчать про поважність причин пропуску строку на касаційне оскарження.
При цьому, перевіривши відповідність вказаної касаційної скарги ст.ст. 213, 214 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя-доповідач приходить до висновку, що слід відмовити у відкритті касаційного провадження з наступних підстав.
Так, згідно з п. 4 ч. 2 ст. 213 Кодексу адміністративного судочинства України, у касаційній скарзі зазначаються обґрунтування вимог особи, що подає касаційну скаргу, із зазначенням того, у чому полягає порушення норм матеріального чи процесуального права.
Відповідно до положень п. 5 ч. 5 ст. 214 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
За змістом цієї норми касаційна скарга повинна містити посилання на помилкове та/або неправильне застосування норм матеріального права при вирішенні справи та/або порушення судами норм процесуального права (у разі оскарження судового рішення по суті - пояснення, яким чином такі порушення вплинули на правильність вирішення справи).
Зі змісту касаційної скарги вбачається, що вона є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
З урахуванням викладеного, суддя-доповідач приходить до висновку, що провадження по вказаній касаційній скарзі не підлягає відкриттю.
На підставі викладеного та керуючись п. 5 ч. 5 ст. 214 Кодексу адміністративного судочинства України, -
1. Визнати поважними підстави пропуску строку на касаційне оскарження постанови Волинського окружного адміністративного суду від 14.12.2010 р. постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.02.2015 р. у справі № 2а-3173/10/0370.
2. У відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області відмовити.
3. Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження, разом із доданими до касаційної скарги матеріалами, направити скаржнику, а касаційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області залишити у суді касаційної інстанції.
4. Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І.О. Бухтіярова