Головуючий у 1 інстанції - Козлов Д.О.
Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.
16 квітня 2015 року справа №265/492/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді Ляшенка Д.В., суддів Ястребової Л.В., Чумака С.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Орджонікідзевського районного суду м.Маріуполя від 26 лютого 2015 р. у справі № 265/492/15-а (головуючий І інстанції Козлов Д.О.) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області про перерахунок та виплату індексації пенсії, -
ОСОБА_2 звернувся до Орджонікідзевського районного суду м.Маріуполя з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області в якому просив визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя провести перерахунок індексації пенсії з урахуванням фіксованої суми індексації, виходячи з базового місяця, грудня 2013 року, та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року на підставі Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», починаючи нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії позивачу з 1 січня 2014 року.
Постановою Орджонікідзевського районного суду м.Маріуполя від 26 лютого 2015 року відмовлено в задоволені позовних вимог.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до наступних висновків.
Відповідно до ч.1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя та отримує пенсію за віком.
26 листопада 2014 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя з заявою про надання довідки про отриману сум індексації пенсії та надання роз'яснення щодо причин не проведення індексації, якщо це мало місце.
Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя листом від 9 грудня 2014 року повідомило, що починаючи з 1 січня 2012 року, до пенсії позивача проводиться доплата до прожиткового мінімуму, що також підтверджується особовим рахунком та розпорядженням відповідача від 10 грудня 2014 року (а. с. 9-11, 15, 25).
Відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Питання індексації пенсії врегульоване Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 № 1282-ХІІ (далі - Закон № 1282-ХІІ) та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078).
Згідно статті 2 Закону № 1282-ХІІ, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.
Відповідно до статті 3 Закону № 1282-ХІІ, індекс споживчих цін
обчислюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі статистики і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Статтею 4 вказаного Закону, передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Згідно ст. 6 Закону № 1282-ХІІ, у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Отже, норми законодавства встановлюють, що індексація пенсії визначається для кожного пенсіонера індивідуально, залежно від місяця підвищення пенсії чи внаслідок проведених перерахунків, проводиться автоматично, а також інших обставин.
Пункт 11 Порядку № 1078, визначає, що індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше від 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією проводиться з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.
Згідно пункту 2 Порядку № 1078, Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру - пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачується замість пенсії.
Пунктом 3 Порядку № 1078, передбачено, що до об'єктів індексації, визначених у пункті 2, не відносяться, зокрема: соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму/пенсії, обчислені з урахуванням абзацу першого частини першої ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 1078, індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат). Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.
Пунктом 5 Порядку № 1078, проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003р. N 1078, встановлено, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 травня 2006 року №690 абзац 3 пункту 5 Порядку № 1078, викладений в такій редакції, якщо сума збільшення грошових доходів менша від суми індексації, нарахованої відповідно до цього Порядку, подальша індексація проводиться за прикладом, наведеним у додатку N4.
Пункт 13 Порядку № 1078, встановлює, що спори з питань індексації грошових доходів підлягають розгляду в судовому порядку.
Згідно пункту 10-1 Порядку, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які придбали право на її призначення, проводиться, починаючи з місяцем, в якому вони призначені.
Отже, для проведення подальшої індексації з наступного за базовим місяця здійснюється нове обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації. При цьому сума підвищення доходу має перевищувати суму індексації, що має нараховуватись у місяці зростання доходу.
Таким чином, базовим місяцем на підставі абзацу 3 частини 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення та Додатку №4 Порядку слід розуміти місяць, в якому сума збільшення грошового доходу, який підлягає індексації, більше чим сума індексації, яка повинна бути нарахована в місяці збільшення грошового доходу.
Відповідачем при обчисленні суми індексації пенсії позивача за спірний період не було враховано положень п.5 Порядку, яким передбачено, що у разі якщо сума збільшення грошових доходів є меншою суми індексації, нарахованої відповідно до Порядку, подальша індексація провадиться на визначений згідно даному Порядку індекс.
Відповідачем базові місяці встановлені відповідно до проведених перерахунків пенсій автоматизованим способом і виплату індексації проведено відповідно довідники коефіцієнтів індивідуальної індексації пенсії.
Згідно з розрахунку індексації пенсії, який додано позивачем до позовної заяви (а.с. 6), базовий місяць визначений - грудень 2013 року, в зв'язку з тим, що в цьому місяці пенсія позивача була підвищена. Оскільки в подальшому підвищення пенсії позивача не перевищувало розміру можливої індексації, базовий місяць до теперішнього часу залишається грудень 2013 року.
Таким чином, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації і суми індексу грошових доходів населення (пенсії) позивачу відповідач зобов'язаний проводити відповідно до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ №1078 від 17.07.2003 р., з урахуванням базового місяця грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січень 2014 року.
Стосовно посилань як відповідача, так і суду першої інстанції щодо відсутності права у позивача на індексацію пенсії, оскільки у складі пенсійної виплати вона має доплату до прожиткового мінімуму відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», колегія суддів вважає їх безпідставними з огляду на наступне
Згідно п. 98 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» були внесені зміни до ст. 2, 6 та 10. Зокрема, текст статті 6 викладений в такій редакції: "У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України".
Положення пункту 98 розділу II втратили чинність, як такі, що є неконституційними, на підставі Рішення Конституційного Суду 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року. Отже, порядок проведення індексації Кабінетом Міністрів мав визначатися тільки протягом січня-22 травня 2008 року.
У березні 2008 року Постановою Кабінету Міністрів України № 170 від 12 березня 2008 року до Порядку індексації було внесено зміни, зокрема, соціальні виплати, розмір котрих залежить від прожиткового мінімуму (у т.ч. пенсії за статтею 28 Закону № 1058-IV, надбавки, додаткові пенсії, підвищення), перестали відноситися до об'єктів індексації.
Проте, Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» Кабінету Міністрів надано лише право встановлювати інші об'єкти індексації у додаток до перерахованих у статті 2 Закону, а не звужувати їхній перелік.
Як було встановлено колегією суддів, індексація пенсії проводилась виключно автоматизованим способом.
Порядок проведення перерахунку пенсій затверджений заступником голови Правління Пенсійного фонду України 09 січня 2008 року, прийнятий на виконання Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
З урахуванням того, що положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнані неконституційними згаданим рішенням Конституційного суду, відновили свою дію положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» в попередній редакції.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що починаючи з 22 травня 2008 року нарахування індексації мало здійснюватись відповідно до Закону, а не положень постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України № 179 від 12 березня 2008 року.
Відповідачем не доведено, що сума збільшення доходу є більшою за індексацію у відповідні місяці, а тому пенсія не підлягала індексації.
Колегія суддів зазначає, що з урахуванням вимог вищезазначених норм законодавства, вищевикладених обставин, наданих довідки про отримання позивачем пенсії та розрахунків індексації пенсії позивачеві, проведене відповідачем підвищення пенсії позивачеві (доплата до мінімального розміру) по теперішній час, не може вважатись підвищенням пенсії позивачу у розумінні п.5 Порядку, що спростовує твердження відповідача наявних в матеріалах справи та висновки суду першої інстанції.
При таких обставинах, колегія суддів дійшла до висновку, що відповідач необґрунтовано визначав базовий місяць для обчислення індексації пенсії позивачеві кожного разу коли підвищувався розмір мінімальної пенсії, що спростовує висновки суду першої інстанції.
На підставі викладеного колегія суддів дійшла до висновку, що судом першої інстанції справа вирішена з порушенням норм матеріального права, що є підставою для скасування рішення суду першої інстанції з прийняттям нової постанови з задоволенням позовних вимог.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Орджонікідзевського районного суду м.Маріуполя від 26 лютого 2015 р. у справі № 265/492/15-а задовольнити.
Постанову Орджонікідзевського районного суду м.Маріуполя від 26 лютого 2015 р. у справі № 265/492/15-а скасувати.
Позовні вимоги ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області по проведенню ОСОБА_2 індексації пенсії з 01 січня 2014 року з порушенням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 року, без врахування за базовий місяць грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя Донецької області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату індексації пенсії 01 січня 2014 року з врахуванням суми індексації визначеної виходячи з базового місяця грудень 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 року, з урахуванням фактично виплачених сум.
Постанова суду апеляційної інстанції в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя: Д. В. Ляшенко
Судді: С. Ю. Чумак
Л. В. Ястребова